Частни училища - информативна тема 22

  • 50 465
  • 804
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 839
Освен това е първата английска гимназия в България:
http://vm.els-plovdiv.com/eg-plovdiv.htm

Алумнитата, които наистина са постигнали много, ги няма в българските т.нар. медии. Няма и за какво, около тях скандал няма. То и с АК алумнитата така, и тях ги няма по "медиите".


Първата английска гимназия в България е американското девическо училище в Ловеч, открито през 1881г. Днешната ПЕГ „Екзарх Йосиф I“:

"На 10 декември 1881 г. американският протестантски мисионер Rev. D.C. Challis основава Американското (основно) девическо училище в Ловеч, което се превръща в прогимназия, а след това в гимназия (Американски колеж) с пансион, закрит през 1948 г. На 15 февруари 1950 г. се открива Средното училище за чужди езици (СУЧЕ) — първата и най-стара езикова гимназия в най-новата история на България, с 3 отдела: френски (през 1958 г. преместен във Варна), немски и английски (през 1956 г. преместен в София). На 1 септември 1984 г. се възстановява отново английският отдел, на 1 септември 1986 г. – френският отдел, а от 1998 г. училището се нарича Гимназия за чужди езици "Екзарх Йосиф I". "

# 751
  • София
  • Мнения: 16 203
https://acs.bg/bg/about-acs/history/

1860-1861...Ама България е нямало. Измерихме си ги.

Заповедта за създаването на езиковите гимназии е една, но първа започва прием и функциониране пловдивската. И информацията е от първо лице, от софиянка, която казва, че ако е започнала прием през лятото на 1958 тази в София, е щяла да учи там.

# 752
  • Мнения: 6 303
Е сега какво, софиянци и пловдивчани си ги мерят, а първата езикова била...в Ловеч?! Не че е важно коя е първата - това изобщо не е показател за нивото им сега.

# 753
  • София
  • Мнения: 16 203
Нивото сега (а дори и по "мое" време) на пловдивската е по-високо от това на софийската. Ама и това са провинциални подробности.

# 754
  • Мнения: 4 042
Здравейте, имам добри отзиви за училище Климент Охридски до 4-ти клас. Но казват, че нивото след 4-ти клас е доста зле. Това го четох от стари форуми. Дали някой има с актуална информация?

# 755
  • София
  • Мнения: 18 080
Проверявайте какво пишете преди да пускате гръмки твърдения тук. Веднъж Ежко си измисля такси за Френския лицей, сега Шарки  твърди неверни неща. 1 АЕГ даже не е създадена през 1958, та да се счита, че  е връстничка на Пловдивската. Тогава става самостоятелна образователна институция, преди това обаче, поне 5-6 години назад, ако не бяха  и повече,  нейни паралелки с обучение по английски са факт май в Ловеч. Там е и първата немска.  Казвам май, понеже виждам, че Попея казва нещо за 35-то. Моите спомени от разказаното от възрастна  позната, завършила АЕГ, са за положено начало в Ловеч. И точно оттам се преместват насам през 58-ма, не  стартират тепърва от нищото.... Но дали е от 35-то или от Ловеч не е от особена важност в случая. И при двата варианта става дума за старт преди 58-ма и отделяне в София в познатата ни сграда  през 58-ма .Така че - сори, не е първата английска тази в Пловдив.  А  това с алумни не  си заслужава да се коментира даже. Сякаш само  възпитаници на пловдивската и на АК постигат  сериозни неща, оставащи обаче скрити за медиите. В другите са явно  само такива , известни с нещо скандално...
Нивото сега (а дори и по "мое" време) на пловдивската е по-високо от това на софийската. Ама и това са провинциални подробности.
Би ли пояснила как стигна до това заключение? С какви обективни измерители?

Мецане, никой нищо не мери, има си факти и те са, както ти си написал по друг повод, на един клик разстояние  с мишката.. Иначе съм съгласна, това коя гимназия кога е създадена не е гаранция, че непременно е по-добра от друга с по-нова история.

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 15:27 от пенсионирана русалка

# 756
  • София
  • Мнения: 16 203
Обективни измерители, да, погледни страницата на МОН за всички ДЗИ, откакто ги има. А преди 1989 - класиранията по университети по успех от изпити.

# 757
  • Мнения: X
И други го написаха, естествено, че не е пловдивската първа, именно защото обучение на английски език е имало в рамките на руската гимназия, а през 58-ма просто е отделена като учебно заведение.
Има обективна информация за фактите коя е първата (макар наистина да не е важно), а случаят  на майката на шуринайката е просто ЕЖК, не знам какъв е случаят, може просто да не е успяла да влезе в София и затова да  е била в Пловдив. Но обучение на английски език в София има от преди другаде в страната, просто защото децата на другарите е трябвало някъде да учат английски, а е ясно, че софийските другари са по-високопоставени от пловдивските, най-малкото Политбюро и ЦК са били в София и техните деца и внуци е трябвало да учат английски. Чак по-късно, през 70-те и 80-те в 114 АЕГ започват да приемат, естествено след много конкурентни изпити, и по-обикновени деца .
Говорим за първата след 9-ти, защото преди 9-ти е имало американски колеж в Ловеч, както вече беше посочено, но е закрит от режима, защото се е смятало, че разнася буржоазно влияние.

# 758
  • София
  • Мнения: 18 080
Точно това очаквах , Шарки...слаба топка, извини ме. Особено в тема, в която непрестанно се повтаря, че ДЗИ не са показател за нищо:
1) защото са скапани като формат и съдържание
2) защото всички ходят на уроци...
Та други измерители има ли?

# 759
  • Мнения: 5 425
Здравейте, имам добри отзиви за училище Климент Охридски до 4-ти клас. Но казват, че нивото след 4-ти клас е доста зле. Това го четох от стари форуми. Дали някой има с актуална информация?
По НАШЕ време нивото беше по-добро от това в СМГ по всичко друго освен математика. Сравнено по това, което съм видял от двамата си сина и техните съученици.
Сега бих ви посъветвал да погледнете съучениците от горните класове.

ПС НВО за чеп за зеле не става.
ППС Без уроци за НВО не става. На моя му бяха смъкнали точки за правилен чертеж на сгрешената задача. Има и още един куп детайли, които не се учат в училище, но са разликата между влязъл или не за по-амбициозните.
ПППС Големия имаше по-добър успех на НВО математика 😂  На изпита в АК големия беше с прекрасно есе и по средата на приетите по теста. Дребния беше с кошмарно есе и втори от момчетата заради математиката. Толкова за "обективните" критерии.

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 16:03 от Ezhko

# 760
  • Мнения: X
Русалка, няма смисъл Simple Smile
За руското 35-то:
https://bg.wikipedia.org/wiki/35_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD% … BE%D0%B2%E2%80%9C
 През 1955 г. се създава английски отдел към училището, който 3 години по-късно се обособява като Първа английска езикова гимназия.
Вероятно са ползвали преподаватели от колежа в Ловеч поне през първите години, преди да обучат "свои" учители. Но възпитаниците на Ловешкия колеж в голямата си част са били с тежка съдба след 9-ти, защото са били деца на "врагове" - на мен като дете ми е давала уроци наша роднина, която беше завършила този колеж, и ми е разказвала някои неща.

114та започва да функционира като английска езикова гимназия една година след нашата - на моя приятелка майка ѝ  е софиянка, от първия випуск на нашата гимназия (1958-1963), и е изпратена да учи в Пловдив, защото в София все още английска няма.  Самонадеяно или не, фактите са такива, но ми харесва опита ти да поизведеш алтеранативни, съвсем в тон с времето си (i.е. Тръмп).

35то е руска гимназия. Аз писах за първатa английска гимназия в България.

Оценявам забележката за материалното благополучие, но не го намирам за срамно, постигнато е с предпримчивост по честен начин. А жълтите жилетки  живеят навсякъде, естествено е да избиват и по форуми.
В руската е имало паралелки с английски език, които през 1958 са отделени като отделна гимназия - същата година, в която е създадена пловдивската, вероятно с едно и също постановление. Обучавани са деца от най-висшите номенклатурни фамилии.
Не е срамно, а е странно - успелите хора нямат нито нужда, нито склонност да се доказват по анонимни форуми. Хвалбите в он-лайн пространството са резултат на вътрешна неувереност и желание за самоубеждаване, иначе казано, избиване на комплекси.  Не си първата, няма и да си последната.
Жълтите жилетки нямат нищо общо тук. Няма да ти падна до нивото да ти обяснявам какви имоти или какъв доход имам, защото това не е интересно за никого. Имам ги, за да се възползвам от тях и да правя живота си по-лек, по-приятен и по-интересен, не за да търся нечие одобрение или възхищение, хеле пък в анонимен форум.

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 16:07 от Анонимен

# 761
  • Мнения: 5 425
Дами,
Без съмнение, най-добрата английска гимназия е в Стара Загора.
Обективен измерител - жена ми я е завършила 😂

# 762
  • София
  • Мнения: 16 203
Свършиха доводите и минахте по навик на лични нападки Simple Smile.
...
Няма как дa цитирам поименно завършилите АЕГ Пловдив  с успешна реализация без да наруша GDPR, затова препоръчах да направиш справка с  резултатите на учениците на ДЗИ на сайта МОН, поне е общодостъпно. И какво, като погледна резултатите, не ти харесаха?

# 763
  • Мнения: X
Шарки, за каква класация на МОН става въпрос? Ако е за в момента, най-високи успехи имат възпитаниците на НЕГ и СМГ, ако е за преди 1989, с най-висок бал във ВУЗ  влизаха възпитаниците на 114 АЕГ, това по мои спомени, без да съм гледала класации, за преди 1989 не вярвам да има някъде. Но тогава се изнасяха списъци по стените на ВУЗ-овете (викахме им "стената на плача" Simple Smile) и се виждаха оценките на изпитите и общия бал, по име и от коя гимназия идва ученикът,  и дали е над или под чертата на определените бройки за прием. Това по мои спомени.
Иначе кой каква реализация има е много трудоемко и обтекаемо занимание. Това, че има реализирани от ЕГ Пловдив не значи, че няма реализирани, и дори и повече на брой, от 114 АЕГ София. Какво сега, ще броим колко са завършилите АЕГ София и колко Пловдив, и кой кога и къде се е реализирал ли? И по какви критерии ще броим реализацията - пари, имоти, известност, престиж, в България, в чужбина....Смешни истории, пак някакво избиване на комплекси, този път на тема "учебно заведение". .

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 16:27 от Анонимен

# 764
  • София
  • Мнения: 18 080
Свършиха доводите и минахте по навик на лични нападки Simple Smile.
...
Няма как дa цитирам поименно завършилите АЕГ Пловдив  с успешна реализация без да наруша GDPR, затова препоръчах да направиш справка с  резултатите на учениците на ДЗИ на сайта МОН, поне е общодостъпно. И какво, като погледна резултатите, не ти харесаха?


Шарки, ще те помоля да НЕ говориш в множествено число. Нито ми е навик, нито съм те нападнала лично. Ако пък съм, моля посочи къде.
Единственото , което казах е, че е слаба бира обосновката ти с  ДЗИ като ниво  на обучение. Защото ако все пак ДЗИ са показател за нещо, което тук се отрича, значи има по-добри училища и от АК, и от Пловдивската. Та последно ДЗИ са или не са показател за ниво? Другото, което е доказуемо при справка - невярно ти е  твърдението за поредността на създаване на училищата. Но това не е обида, а  необходимо уточнение. И третото, което споделих е, че успешни възпитаници, без да са известни в пространството с  нещо скандално,  има и от столични, и от нестолични училища. И именно защото не са спргяни по статии в пространството, няма как да знаем откъде са тръгнали някога повечето.. От 1 АЕГ, от пловдивската, от варненската, от немската, от СМГ, от бургаската, от русенската или от тази в Долно Нанагорнище.

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 16:37 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт