Архитектура

  • 1 908
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Предстои ми кандидатстване след 2 години. Ориентирана съм специалност архитектура, но не съм много наясно (да не кажа изобщо) с подробностите. Моля някой който е по-навътре в нещата да ми отговори на следните въпроси:
1.Освен София и Варна, има ли университети по архитектура в други градове?
2.Какви са различията между геодезия, аритуктура и ландшафтна архитектура?
3.Тъй като ме влече интериорния дизайн, съществува ли специалност комбинирана от архитектура и инт. дизайн?
Като цяло всичко за което се сещате ще ми бъде от полза Grinning Търсих информация в нета, но всичко е пръснато, а на мен ми трябва обяснение с 2-3 думи, ако е от личен опит - още по-добре.

# 1
  • Мнения: 221
1. УАСГ, ВСУ "Любен Каравелов", НБУ - гр.София
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър” - гр. Варна
Най-добре УАСГ, след това НБУ
Различни са таксите за обучение

2. Различията за конкретните специалности можеш да ги откриеш във всеки от сайтовете на съответните университети, най-общо казано, геодезията т.н. земемерно инженерство - преди всеки строеж се прави геодезическо заснемане (измерване), архитектурата - сгради и всичко свързано с тях, ландшафтна архитектура - паркови среди, площади и всичко свързано с тях.

3. Има специалност само интериорен дизайн (без архитектура), ако избереш да учиш архитектура (само магистър, няма бакалавър) след 4-тата година избираш нещо като специализация - катедра, имаш избор между инт. дизайн, жилищни сгради, обществени сгради, промишлени сгради, градоустройство, опазване на архитектурното наследство.

Можеш да избереш жилищни сгради, и след това да се занимаваш и с интериорен дизайн, ако прецениш, че можеш и знаеш достатъчно. Можеш да изкараш и допълнителни курсове. Като архитект можеш също да правиш и проекти за паркове (т.е. функцията на ландшафтния архитект, но трябва да имаш необходимите познания по ботаника, латински език, познания по екология и опазване на околната среда и пр.)


С две думи, когато се започва строеж, първо се заснема терена (Геодезия) - заснемането отива при архитекта, той прави чертежите за сградата след това ги подава на другите специалности - Конструкция, ВиК, Електро, Паркоустройство (Ландшафтен архитект) и още около 10-на специалности.

Трите специалности са доста различни, изпитите също, съответно и подготовката за тях.

# 2
  • Мнения: X
Благодаря! Много полезно.

Общи условия

Активация на акаунт