Избор на бойлер

  • 1 853
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 207
Как да изберем най-подходящия бойлер?

На първо място потребителят трябва да си отговори на въпроса: За какви нужди ще ползвам този бойлер?

- за обикновени домакински нужди на семейството;
- за резервен вариант при нужда лятно време (примерно когато спират централното топлоподаване за профилактика);
- за вилата през зимата или лятото;
- за кухнята на домакинството;
- за заведение (кафене, ресторант или др.);
- за битовки в предприятия;
- за производствени нужди;
- за хотели и т.н.

След това е редно да си отговорим на следните въпроси: С какво електрозахранване разполагаме на мястото за монтаж на бойлера - монофазно или трифазно? Има ли отделен предпазител за това, колко ампера е, с какво сечение са проводниците до бойлера, има ли бойлерен ключ...

Отговорите на тези въпроси ще Ви ориентират най-добре, с каква мощност може да е нагревателя на бойлера.
Ако не можете да се справите сами, трябва да повикате квалифициран специалист на помощ.

Ето и няколко известни факта за обемните бойлери:

1. Според хигиенните норми на един човек са необходими 50-70 литра 40 градусова вода за едно къпане.
2. 50 литра 40 градусова вода се получава от около 27 литра, загрети на 60 градуса.
3. През лятото студената вода е с температура 15 градуса, а през зимата - 5 градуса, затова като средна стойност се приема, че водата се загрява от начална температура 10 градуса по Целзий.

От всички тези сметки можем да направим извода, че едно тричленно семейство ще има нужда от 120 литров обемен бойлер с електрически нагревател 3 kW, който да загреят до 65 градуса и ако се остави включен по време на къпанията (едно след друго), би трябвало да им е достатъчен.

Какво значение има дали да е включен или изключен бойлерът по време на къпането?
Когато обемният електрически бойлер е включен по време на ползването на топла вода, терморегулаторът се включва от охлаждането при постъпването на студена вода и нагревателя загрява новопостъпилата вода. Това води до повишаване обема на крайния резултат (40 градусовата вода, с която се къпем).
Накратко - оставете включен бойлера, за да имате повече топла вода.

Когато топлофикациите спират за профилактики, потребителят може да направи компромис и да си избере по-малък бойлер - 30 или 50 литра, като същото се отнася и за вилата.

За кухнята, ако няма връзка с основния бойлер, малък бойлер от 10 литра (за монтаж под или над мивка) е перфектно решение.

Емайлиран или неръждаем бойлер да изберем?

1. Емайлирани: Това са бойлери с водосъдържатели от черен метал, който корозира при контакт с водата, но чрез нанасяне на емайл, корозията бива предотвратена. Качеството на самия емайл е много важен фактор. Този тип водосъдържатели имат и анодна/катодна защита.

Наличие на катодна защита и нейната ефикасност. Катодната защита се използва за допълнителна превенция против протичане на корозионни процеси във водосъдържателя. Тя е нещо, колкото просто като конструкция, толкова и трудно обяснимо като физико-химичен процес. За ефективната катодна защита е важно да се знае само основното: активните елементи на защитата са един или два анодни протектора. Те обезателно трябва да са изработени от специална магнезиева сплав. Всички други сплави не дават ефективна защита! Разположени в противоположните краища на водосъдържателя, те незабележимо, но сигурно защитават целия му обем. Как става това?
Колкото и перфектно да е емайловото покритие винаги има риск от появата на микро пори, както и дефекти на местата на заваръчните шевове, където водата има достъп до основния метал. Тогава във водосъдържателя започват да протичат корозионни процеси.
Причината за корозията винаги се крие в разликата между потенциалите на метала (в конкретния случай черната стомана на водосъдъжателя), и околната му среда (меден електрически нагревател, неръждаема тръба, месингови муфи и др). Тя представлява електрохимичен процес, при който по повърхността на метала възниква отнемане на материал. В резултат на това във водосъдържателя се появяват пробиви, които водят до протичане на бойлера.
Катодната защита от корозия е активен метод за защита и, за разлика от пасивните методи, атакува директно причината за проблема. Методът се основава на взаимозависимостта между потенциала и скоростта на развитие на корозията. Между анодите и дефектната повърхност протичат много слаби токове – измерват се в µS /микросименси/ – обратни на корозионните. Така катодната защита води до намаляване на потенциала и по този начин забавя скоростта на коризия до стойност, пренебрежимо малка от техническа гледна точка.
За ефективната работа на катодната защита е много важна и електропроводимостта на водата. При стойности над 200 µS, каквито са например твърдите води, защитата работи перфектно. При меки води с електропроводимост под 100 µS, каквато е водата в района на София, ефектът от работата на  катодната защита се снижава значително. Затова за такива райони препоръчваме бойлери с неръждаем водосъдържател.


Бойлери с неръждаем/иносков водосъдържател:

Неръждаемите водосъдържатели са значително по-надеждни от емайлираните, често с значително по-дълга гаранция, но и те имат своите недостатъци, като на пример значително по-високата им стойност.
- Нагревателите при бойлерите от неръждаема стомана излизат от стоя по-често, в резултат на електрохимичната корозия.
- Друг важен факт е, че "неръждаем" не означава "вечен". Неръждаемите бойлери също с времето могат да протекат, най-често при заварките, в резултат на високото налягане, което се създава във всеки бойлер.
- Неръждаемите водосъдържатели се по-слабо устойчиви на високо налягане, обичайно издържат до 6 бара, докато емайлираните до 8.  
Бойлерите от неръждаема стомана не се препоръчват за места с варовита вода и вода от сондажи!

Нагреватели елементи при бойлерите
Нагревателните елементи могат да бъдат два вида: “мокър” и “сух”.

Мокрия тип нагревателни елементи са потопени във вода и трябва периодично да се почистват. Един от недостатъците им е че бързо натрупва котлен камък, при което се понижава тяхната ефективност – по-малко топлина отдават. Другия недостатък им е, че при необходимост от подмяна, трябва да се източва водата на водата и отнема доста време.

“Сухите” нагревателни елементи, които нямат пряк контакт с вода са за предпочитане.  Те са трайни и могат да бъдат заменени без източване на водата от резервоара на бойлера. Двата вида нагреватели се предлагат от бойлери теси, като моделите със сухи нагреватели са обикновено по-скъпи от традиционните нагреватели.

Използването на два нагревателни елемента, повишава ефективността на бойлерите. В случай на отказ на един от нагревателите, бойлера може да продължи да се използва като се включва работещия нагревател. При включване на двата отоплителни нагревателя, водата във бойлера може да се затопля по-бързо. Когато се включва само единия нагревател, може да се ползва по-малко електроенергия. При някои модели бойлери това се нарича икономичен режим или ECO функция, която на практика не е нищо повече от ½ от мощността на бойлера.

За повишаване на лекота на управление, удобство и допълнителна ефективност, в съвременните бойлери се внедрява електронно управление. При него температурата може да се регулира с по-малки стойности, и да се изобразява на дисплея на болера. Такива модели е електронен контрол се произвеждат от теси. контрола не се извършва с въртящи се ключови, а с натискане на бутони. Може да се настройва час в който да се включи бойлер (например вечерта) и автоматично поддържане на избраната температурата. В случай на проблеми, на дисплея се показват кодови за грешки.

# 1
  • Мнения: 29
Моят бойлер Шишков, имам го от десетина години и единствено се е налагало да сменим копчето за включване и изключване.

Общи условия

Активация на акаунт