198-мо жарко НЕМСКО лято

  • 58 089
  • 736
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: X
Денят на отворените врати е следобед през седмицата в нашите училища. Но концертите са през уикендите винаги.

# 421
  • Немция
  • Мнения: 6 878
При нас Денят на отворените врати е в събота.

Към майките, чиито деца са в MINT-паралелки в гимназии- доволни ли сте от тази опция? Знам, че е относително, тъй като от училище до училище има разлики, но все пак ми е интересно да чуя отзиви.

# 422
  • Мнения: X
Какви са тия MINT паралелки?

# 423
  • Немция
  • Мнения: 6 878
С природоматематически профил- съкращение от Mathematik, Informatik, Naturwissenschaften, Technik.
Мислех, че навсякъде в Германия ги назовават така, ама май съм се заблудила.

# 424
  • Мнения: X
Аха. Профил NWT имаме и профил Италиански. От другата учебна година ще вкарват профил математика, информатика и физика. Перфектно ще пасне на номер 2, него ще избере като му дойде времето. Големият е в NWT, много му е интересно, доволен е.

# 425
  • Мнения: 11 315
Големият ми син е в такава паралелка с насоченост към IT. Засега е доволен.

# 426
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
интересна тема отворихте с тези паралелки и искам да я задълбоча малко:

когато избирате паралелката, само по детето ли се водите или се ориентирате и по развитието/промяната в обществото и пазара на труда?... newsm78
или и двете. тогава как намирате баланса? Thinking

моето дете от сега също има наклонности към MINT, от сега казва какъв иска да стане (то и аз казвах, ама не станах това, което казвах  Whistling), макар да е силен в съвсем друга област, НО.....
има учени, които изказват мнението, че подобни професии (от MINT сектора) в бъдеще ще бъдат в голямата си част поети от KI и алгоритми, които в момента са доста напред точно в тези области, защото там относително лесно може да се програмира алгоритъм.
като влючим и това, че тези алгоритми са и самообучаващи се, то картината се променя и някакси аргументът с човешката креативност се релативира. Whistling
то ми е ясно, че без човек няма да я бъде, но цялата професионална картина се променя.

та, вие взимате ли подобни "прогнози" при избора или решавате по-скоро на локално ниво - какво предлагат близките училища и какво го интересува детето?...

# 427
  • Мнения: X
По детето се водим, Ася, но и не само. Оставяме децата ни сами да си направят избор на профил, при нас профил се избира в 7 клас, тогава са вече наясно с желанията си, но съвет не отказваме, ако поискат.
Първо- ученето в гимназиите не е песен, трудничко си е и натоварването е голямо, затова е по-добре детето да влага усилия в нещо, което му харесва и му се удава.
Второ- смятаме, че един хуманитарен профил ще даде много по-малко ползи при избор на бъдеща професия. Точните науки учат на логика, мислене, практически усет за нещата, дават много важна база за университета. Разбира се, ако щерката се окаже арт шемет без усет за математика и техника, ще си учи хуманитарен профил, ще стане ясно като му дойде времето.

На Бибит щях да допълвам още... ама се отнесох.
Доста се подценяват тия тия профили като по-лесни, а на практика се оказва точно обратното. Мислете хубаво.

# 428
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Доста се подценяват тия тия профили като по-лесни, а на практика се оказва точно обратното. Мислете хубаво.

не става въпрос за по-лесно. Thinking

мен по-скоро ме мъчи тази промяна на раб. пазар.
едно време се е знаело: учиш за нещо и цял живот ще го работиш. сега вече не е така.
отделно нямам какво да се лъжем, училището винаги догонва промените, а не създава тренда, т.е.  необходим е и компесаторен механизъм, който създава още повече напрежение върху децата...

според мен не съществува или-или.
има много примери за инженери,математици, които рисуват, музицират, пишат стихове и т.н.
едното не изключва другото.
както и една хуманитарна професия не изключва логическо или критическо мислене, точно обратното (като представител на това направление с 2 семестъра логика, плюс няколко философия Crazy)

# 429
  • Мнения: X
Не визирах теб с репликата за по-лесното, Ася. Имах предвид родителските настроения, когато правехме избор при номер 1 и колко различно мислеха същите родители, след като мина един срок от профила.
За останалото си права. В нашата гимназия музиката е много сериозно застъпена, макар традиционно да е силна в техническите и точни науки. Поддържат 2 оркестъра и 4 големи хора на завидно високо ниво.

# 430
  • Мнения: 11 315
Аз също се ориентирам според децата. Голямата проявява изключителен усет към езиците, затова и я преместихме в от природоматематическата в езиковата гимназия и продължи с латински нагоре. Мераци я гонят в медицинските сфери, така че там ще ѝ е много полезен.
Големият ми син пък е с математическо мислене и на него информатиката не му се опира въобще, та това си избра и за нагоре. На него езиците му се отдават много трудно с доста борба, особено заради дислексията. Засега мисли да инжинерства, но времето ще покаже.
Малкият тепърва ще го видим накъде ще тръгне, но като цяло е като брат си с математическо мислене и иска да учи в същата гимназия като него..
Моята задача в случая е да ги подкрепя в правилния избор според техните възможности, способности и интереси. В никакъв случай не искам да реализират някакви мои несбъднати мечти. Животът е пред тях, нека бъдат гъвкави и готови за неочакваното, но и подготвени поне малко за трудностите на живота.
А аз самата реших да предприема обрат в професионално отношение и тепърва почнах да се занимавам с нещо ново, но добре забравено старо.

Последна редакция: вт, 27 ное 2018, 14:09 от Вечерница

# 431
  • Мнения: 1 466
Момичета,има ли такова нещо,че ако си под наем в едно жилище по-малко от 1 година и решиш да го напуснеш,може да не ти върнат Kaution? Оглеждаме се за по-голям апартамент,но ако има такова нещо,ще трябва да поизчакаме с търсенето... Rolling Eyes

# 432
  • Мнения: X
Здравейте! Има ли такива от Вас, които са започнали работа в Германия, докато са в неплатен отпуск в България? Как стои въпросът със здравните осигуровки в такъв случай? Предстои ми преместване, надявам се догодина, и обмислям дали да напусна или да изляза в неплатен отпуск. Първите месеци предполагам, че няма да работя, но ще търся работа.
Благодаря предварително на отзовалите се.

# 433
  • Немция
  • Мнения: 6 878
Съни Кис, нямам точна информация по твоя въпрос, не мога да помогна.

Благодаря ви за отговорите- аз се водя на първо място от интересите на детето, както и у-щето да е сравнително наблизо. Какво ще е положението с някои професии след 20 години е трудно да се предскаже. Мисля, че в държава със силна индустрия, с традиции в наука и техника все ще се намери място за нови кадри в тази област. И не е казано, че ученици профилирали в такава област, задължително с това ще се занимават в бъдеще.
За първите класове в гимназията( 5 и 6 клас) имат по 1-2 часа повече в областта на MINT. Не подговориха обаче как нарастват профилираните часове в по-горните класове. Останах с впечатлението, че чак толкова не специализират, накрая си правят един нормален Аbitur.
Чух, че в града ни има и Реалшуле с този МИНТ-профил, предполагам в по-олекотен вариант.

При нас една гимназия комбинира различни профили- 2 паралелки МИНТ, 1 музикална, 1 билингуална.
Другата гимназия- МИНТ или спортен профил.

# 434
  • Мнения: X
Аз точно това щях да ви питам – колко се набляга на тези профилиращи предмети?
И има ли "нормални" паралелки без профили?
Не ми се ще по някои предмети да не получи необходимите (според мен) основи за сметка на други.
Ще трябва да поразгледам програмите на няколко училища.
И ние ще се водим по хлапето и най-вероятно ще е в посока МИНТ ('що дири тая информатика тука? Аз бих я махнала. Laughing), но пък знам ли, може и да ни изненада и да не му върви математика (УЖАС! Mr. Green).

sunny:*kiss, това не го ли пише в договора?

gergana_v, ето тук е обяснено на доста езици (даже и на български) всичко за всякакви случаи: https://www.krankenkassenzentrale.de/wiki/international#. Ако идваш със съпруг тук и той работи, можеш да се "прикачиш" безплатно към неговата държавна застраховка.

Общи условия

Активация на акаунт