За една ....тик*а безподобна

  • 20 003
  • 317
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 399
Стопанката вероятно не е могла да се аргументира добре, но е факт, че заболяването е с къс инкубационен период (6-10 дни) и много типична симптоматика (лезии и рани по лигавиците на устата, напр) и е доста, да кажем странно, че за близо двете седмици, в които се разиграва действието нямаме животно, развило клиничната картина.

Чудя се защо пак канят всякакви катикатури като коментатори, но не и ветеринарни експерти.

# 61
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ама какво експертно мнение, като няма експерти, ами сал калинки на благи позицийки? Не ги ли виждате как всеки ден по няколко пъти говорят съвсем различни и противоположни неща?
Преди време същата история се повтори с кравите - нодуларен дерматит ли, какво беше там. Пак се юрнаха най-напред да избиват. Хората скочиха и май се размина с ваксинации, не помня точно. Ама явно политиката на действие при такива случаи е една и съща - дай да избиваме, че е най-лесно. Някакви коне избиха по едно време. Е тия палачи ли са или са на тия позиции, за да предвиждат проблеми и да предлагат адекватни решения?
Чудя се защо пак канят всякакви катикатури като коментатори, но не и ветеринарни експерти.
Защото някои ветеринари казаха, че избиването няма никакви ветеринарно-медицински основания. Те пък ще кажат, какво знаят те.

# 62
  • Мнения: 18 624
Стопанката вероятно не е могла да се аргументира добре, но е факт, че заболяването е с къс инкубационен период (6-10 дни) и много типична симптоматика (лезии и рани по лигавиците на устата, напр) и е доста, да кажем странно, че за близо двете седмици, в които се разиграва действието нямаме животно, развило клиничната картина.

Чудя се защо пак канят всякакви катикатури като коментатори, но не и ветеринарни експерти.

Почти два месеца, от края на м. май.
Гледах жената в новините и останах със същото впечатление - нейната теза е, че е минало твърде много време.

# 63
  • Мнения: 7 006
Е да, ама въпросът е, че се отказвам от продуктите по селата не заради нещо друго, ами заради отношението на самите стопани - щом на мен си ми изглеждат ок животните, значи не са болни, въпреки всякакви лабораторни резултати! Както вече казах, това е безотговорно, поне за мен.
Кои резултати?
Същите които преди това бяха отрицателни?
Първо няма,после има..

Бабката им цитира конвенцията на Брюксел ..Когато има болно животно,то се отделя за евентуално лечение,а  здравите животни не се унищожават,продължава се с тяхното отглеждане

# 64
  • Мнения: 1 399
Всъщност изобщо не знаем с какви методи за диагностика разполагаме на местна почва.
Ако е както при другите шарки, защото не съм 100%сигурна, че и при този вирус е така, но не виждам никаква причина да не е, би трябвало да има бързи тестове, които засичат антитела в кръв или серум.   По тях едва ли може да се определи вида  им, т.е. дали са нови, срещу активна зараза, или стари, от имунитет. За това обикновено се прави по-прецизно изследване в лаборатория. Наличие на самия вирус обикновено се доказва с други, PCR-тестове, които вече се съмнявам да има кой да прави в България. Само това обаче дава окончателно потвърждение за диагнозата.

Моята логика е, че при положителен полеви тест, трябва да се изолира стадото (ама наистина) и да се направят другите изследвания. 21 век е, би трябвало да стане за часове, хайде ден-два. И са се говори с тия собственици, все пак. Едно е, ако се окаже че положителната проба е от наскоро внесено, па макар и нелегално, животно от Турция, където ваксинират.
Иначе да, евтаназията е единственото решение в момента, защото скоростта и степента на разпространение ще са високи, понеже заболяването не се среща в Европа и животните нямат никакъв естествен имунитет. А ние нямаме никакви възможности да наложим ефективна карантина.

# 65
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Явно в БАБХ не искат да направят и крачка в някакво развитие, а си карат по най-лесния начин. Но това е присъщо в много държавни агенции и администрации.
Дано все пак след този скандал малко да има промяна и да не я карат по Сталински: има животно-има проблем, няма животно - няма проблем

# 66
  • Мнения: 9 699
Добре, а това, че не са спазени предписанията за отделяне на стадата и оборен режим вярно ли е? Или пак не е имало смисъл, защото изглеждали добре животните? И тези стада не се ли застраховат по принцип или нещо? Това си е бизнес все пак...

# 67
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Никой не казва дали е имало такова предписание и дали е спазено. На това може БАБХ да отговори, няма да им паднат ченетата.

# 68
  • Мнения: 36 663
Сега пак гледам за този случай по сутрешния блок. Интервю с някаква стопанка. Ама какво значи животните изглеждат видимо здрави?! А после пък на лабораторията не вярвали, защото въпреки положителните резултати, животните изглеждали добре. Ако били почнали да измират, тогава да се вземе ли мерки. Това направо ме порази. Не мисля, че бих си купила някога повече млечни продукти от селата. Егати безотговорността.
Значи, ако дойде някой, който работи в държавната администрация и ти каже: "всичките животни в селото са смъртно болни, трябва да ги избием" - ти ще се съгласиш, защото е от властта и носи костюм? Тези, които твърдят, че има чума, нямат реални аргументи и доказателства - поне до сега не са показали такива.

# 69
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не са показали - ей това е ключа. Може да имат, може да нямат. Нищо, че се е надигнало недоволството - не показват и туй то.

# 70
  • Мнения: 7 006
Не са показали - ей това е ключа. Може да имат, може да нямат. Нищо, че се е надигнало недоволството - не показват и туй то.

Няма и да покажат..

# 71
  • European Union
  • Мнения: 1 412
Вчера четох това във Фейсбук. Честно казано не знам от къде е взето и дали е достоверно, но така звучи.

Официална позиция на Съюза на ветеринарните лекари в България, изнесена на организираната пресконференция в сградата на БАБХ в гр. София:

Скрит текст:
"Уважаеми дами и господа,
От мое име и от името на Съюза на ветеринарните лекари в България Ви приветствам с „Добре дошли“.
Причината за свикването на днешната пресконференция и Вашето присъствие тук е най-коментираното събитие в медийното и виртуалното пространство през последната седмица. Събитие, което предизвика грандиозна вълна от обществено недоволство, породено както от наложените строги ветеринарно-полицейски мерки за справяне с тежката епизоотична ситуация в регион Ямбол, така и от недостатъчната информираност на обществото относно опасността, която представлява заболяването Чума по дребните преживни животни. Не на последно място, ветеринарномедицинската колегия дава своята безапелационна подкрепа на ветеринарните лекари, борещи се с опасната болест на територията на ямболска област и се обявява остро против оспорването на нашия професионализъм, против политизирането и извличането на изгода от човешкото нещастие, против езика на омразата и ксенофобията.
През месец юни 2018 година болестта Чума по дребните преживни животни проникна за пръв път, както на територията на Република България, така и на територията на Европейския съюз. Това е ново за нас заболяване, чийто причинител е РНК вирус от семейството на Парамиксовирусите. Болестта засяга дребни преживни животни-овце и кози, силно заразна е, но към момента не е опасна за човека.
Наличието на този вирус в животни от стадата в Ямболско е потвърдено двукратно. Първите положителни резултати са установени в акредитирана лаборатория за особено опасни инфекции в Република България и същите положителни резултати са потвърдени в лаборатория, акредитирана за Чума по дребните преживни животни в Република Франция. Не съществува никакво съмнение, че точно този вирус е проникнал на територията на нашата страна. До този момент прави впечатление, че не всички животни са заразени с вируса, а и не всички животни, дали положителен резултат за наличие на вируса, демонстрират същите клинични и патологоанатомични признаци, които са описани в по-старата медицинска литература. В тези източници е посочено, че смъртността е висока, а козите боледуват от свърхостра форма. За сравнение, на територията на Мароко и други държави, в които болестта проникна за пръв път сравнително скоро, местните ветеринарните лекари също са посочили, че от чума боледуват основно овцете, а козите остават дори незасегнати.
Болестта Чума по дребните преживни животни е класифицирана като особено опасна, силно заразна и подходяща за употреба като биологично оръжие. Ето защо, мерките за превенция и борба с това заболяване изискват възможно най-високото ниво на биосигурност, непозволяващо поставянето на животните под карантина.
Мерките за превенция и борба с тази болест включват убиване по хуманен начин на всички възприемчиви животни на територията на една епизоотична единица, т.е. във всяко населено място, в което положителен резултат е дало дори само едно животно. Всички други животни в същата епизоотична единица се считат за контактни, т.е. вече осъществили контакт със заразеното животно и представляващи висок риск за по-нататъшното разпространение на инфекцията. Мерките за превенция и борба с чумата включват и щателна дезинфекция на местата, в които се отглеждат възприемчиви животни (обори, навеси, площадки), стопанския инвентар, транспортните средства и хората, които са били в контакт с възприемчивите животни, както и ограничаване движенията на животни в и извън населените места.
Във връзка с изложеното до тук, всеки един ден престой в района на протестиращи срещу наложените ветеринарно-полицейски мерки граждани, собственици на животновъдни обекти, на Ваши колеги журналисти, на доброволци и представители на управляващи и опозиционни политически формации без необходимата професионална подготовка, без изискваната екипировка и без последваща дезинфекция на лично облекло, обувки и транспортни средства, опитите на тези лица да скрият и транспортират до други населени места животни с цел да ги спасят, повишава неимоверно риска от продължаващо разпространение на болестта към вътрешността на страната и обещава пагубно влияние върху овцевъдния и козевъдния отрасъл.
Екипите, на които е възложена задачата да се справят на място с развитието и разпространението на Чумата по дребните преживни животни, се състоят от магистри по ветеринарна медицина-ветеринарни лекари от Областните дирекции по безопасност на храните и от Централно управление на БАБХ с дългогодишен и богат опит в профилактиката и борбата със заразни болести по животните. Техния безспорен професионализъм и стриктното спазване на мерките за биосигурност в засегнатите населени места способства не само за ограничаване на заболяването, но и за настъпването на бърза и безболезнена смърт на контактните овце и кози, изцяло съблюдвайки правилата и изискванията за хуманно отношение към животните.
На екипите от колеги-ветеринарни лекари действително помагат лица от ромски произход, с чиито снимки бе безпардонно злоупотребено в медийното и виртуалното пространство. Тези хора не са ветеринарни лекари и категорично не извършват ветеринарномедицинска дейност, но за разлика от протестиращите граждани и политическите представители, стриктно спазват наложените мерки за биосигурност, носят предпазно облекло и оборудване, подлежат на дезинфекционни процедури и са безценни помощници на нашите колеги-ветеринарни лекари при фиксирането на животните и изнасянето на телата до определените за целта трупосъбирателни ями. Работейки рамо до рамо с нашите ветеринарни специалисти и то при изключително неблагоприятни условия-високи температури, остри миризми, задух, липса на достатъчно почивка, ограничен достъп до вода и храна и не на последно място-силно агресивното поведение на гражданите, натиска на медиите, обидите на етническа основа, цинизмите, клетвите по малки деца и покойни родители, пожеланията за смърт, замерянето с тежки предмети и насилственото недопускане до обектите на контрол, правят тези хора от ромски произход наши колеги и наши приятели. Тези хора, както и ветеринарните лекари, които работят в огнищата, са герои и заслужават нашите адмирации.
Не е редно и не е морално стремежът към опазване на животните и хуманното отношение към тях да провокира сред обществото агресия към хора и техните семейства, и призиви за саморазправа с тях.
Призоваваме гражданите да не се противопоставят, да не проявяват агресия, да не пречат, да спазват законите на Република България, като пълноправна членка на Европейския съюз, и да оказват пълно съдействие на ветеринарните специалисти и представителите на органите на МВР, чиято единствена цел е да предпазят нови стада и нови животни от по-нататъшното заразяване и разпространение на болестта.
Ние се гордеем с професията си, подкрепяме изцяло действията на нашите Колеги и напомняме на обществото, че „хуманният лекар лекува човека, а ветеринарният лекар лекува Човечеството“.
Благодаря за отделеното внимание!
С уважение,
Д-р Михаил Бащавелов
Председател на Съюза на ветеринарните лекари в България"

# 72
  • Мнения: 9 699
Ами трябва или да се потвърди, или да се опровергае окончателно. Все пак сме 2018-та, хората са измислили тестове за какво ли не. Не разбирам какво е това чудене и маене. Защо не пратят проба и в друга лаборатория, като на първата не вярват.

# 73
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Е да, ама въпросът е, че се отказвам от продуктите по селата не заради нещо друго, ами заради отношението на самите стопани - щом на мен си ми изглеждат ок животните, значи не са болни, въпреки всякакви лабораторни резултати! Както вече казах, това е безотговорно, поне за мен.
Първо, след първоначално установените уж положителни резултати, кой излезе да каже какво става и какво следва? Второ, не разбирам как лабораторните резултати са излезли на 9 юли, а решението за изпълнение е от 4 юли? Трето, за тази френска лаборатория вече от няколко места има твърдения, че не е надеждна.

# 74
  • Мнения: 36 663
И аз се питам защо всичко трябва да е обвито в мистерия..Някой обясняваше, че лабораторията е неоткриваема в интернет - съществува ли или не - как се нарича - не може непрекъснато да повтарят, че е "една лаборатория във Франция"?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт