Параметри на средната класа в БГ

  • 116 272
  • 2 966
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 30 802
Според мен параметрите са следните

1. До 1 000 лв. месечен доход на домакинство - бедни
2. От 1 000 лв. до 2 500 лв. доход на домакинство - долна, средна класа
3. От 2 500 лв до 5 000 лв. доход на домакинство - горна, средна класа
4. От 5 000 лв. до 12 000 лв. доход на домакинство - богати
5. Над 12 000 лв доход на домакинство - много богати

Само заплащане не може да е мерило за класа. Трябва да се добави и измерението наследени активи, имоти и други. С над 12 хил. лв. доход в БГ не си много богат, дори не може да имаш нормален живот в някои аспекти. Може да ги харчиш до стотинка и пак да нямаш нормалност.

Може, но примерно ако се добавят активи за над 1 милион лева примерно, плюс бизнес.

Една от причините да няма средна класа е и липсата на елитни цели и концепцията за изкачване на децата на по-горно стъпало. Е, има някакво кандидатстване и гимназии, но много ограничено и не е мерило за класа.

# 16
  • Мнения: 15 548
Нека и аз да задам въпрос


Едно четиричленно семейство живее в тристаен апартамент в центъра на София, който е наследство на бащата от родителите му, но той взима 800 лв заплата, а жена му 500 лв. Отделно имат допълнителен месечен доход от 500 лв. от наем на двустаен апартамент в София, който е на майката - наследство от нейните родители. То те какви се водят - бедни, средна класа или богати?

Питам, защото подчертах, че примера, който съм дала е на базата на месечен доход на домакинство с 1 или 2 деца.
Лично за мен едно семейство може да се води много богато при общ доход над 12 000 лв и без да има собствен имот, а друго, с доход 1 000  лв може да се води бедно, дори и да има недвижими имоти. Най-малкото, защото семейство с над 12 000 лв месечен доход може да си позволи много, много повече неща, въпреки липсата на имоти. А и с такъв доход рано или късно се сдобиват с имоти, като това не им нарушава особено месечния доход. Т.е. няма да се лишат от основните неща, като храна, дрехи, допълнителни курсове за децата, автомобили и екскурзии, за да си изплатят апартамента, който са взели с ипотечен кредит примерно

п.п. Тези с бизнеса, който им носи стотици хиляди левове всеки месец изобщо не ги категоризирам. За тях си има други категории.

# 17
  • Мнения: X
Една от причините да няма средна класа е и липсата на елитни цели и концепцията за изкачване на децата на по-горно стъпало. Е, има някакво кандидатстване и гимназии, но много ограничено и не е мерило за класа.
Да бе да, няма! Точно това го има и винаги го е имало у нас. Хиляди български деца заминават всяка година в елитни чуждестранни училища именно с тази цел. А други хиляди се скъсват да учат, за да бъдат приети в по-елитна гимназия у нас, с по-елитна среда.

# 18
  • Мнения: 9 196
Не ги прави повече тези разсъждения, че ще ти се смеят. 12 000 лева били богати ... с 12 хиляди лева богатите хора една рокля не могат да си купят.

# 19
  • Мнения: 15 548
Не ги прави повече тези разсъждения, че ще ти се смеят. 12 000 лева били богати ... с 12 хиляди лева богатите хора една рокля не могат да си купят.


По моите критерии /подчертавам моите/, тези хора, които ти описваш са в категория "супер богати". След това са милионери, мултимилионери и т.н.

# 20
  • Мнения: 9 196
Ето един линк, където са горе-долу обяснени, различните схващания за класа, въпреки че, като ги гледам е доста опростено и съкратено написано. Но който се интересува, може да намери повече инфо.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0% … D0%B0%D1%81%D0%B0

# 21
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Моето мнение е, че дохода е определящ за ниската и средната класа. За високата класа дохода е ясен, всъщност там изобщо не бива да се коментира, тъй като определящи са образование и постижения които определят доход.
Именно затова мисля че в България класите са в общи линии две - малък процент високо интелигентни хора с високо образование, финансово независими и интелектуално бпгати. И ниска класа която се състои от бедни/ опитващи се да свържат двата края/ и със сравнително нормален стандарт на живот, които го постигат благодарение на  ограничения.
Т.нар. първенюта и новопоявили се богаташи не слагам в никоя категория. За да си във висшата класа на едно общество трябва и дядо ти да е бил там.
Това е моето мнение, не го налагам никому.

# 22
  • Мнения: X
Цитат на: skk007 link=topic=1050880.msg37071863#msg37071863 =1532069593
За да си във висшата класа на едно общество трябва и дядо ти да е бил там.



В днешно време това не важи. Можеш спокойно да основеш Фейсбук, да вкараш няколко феноменални гола на световното като си на 19 или в краен случай да си направиш видеоканал и да показваш как се гримираш, а след година-две да си направиш марка гримове, които се продават по- успешно от Шанел за почти същата цена, но без да правиш разходи за физически магазини. И ето ти мултимилионер поне.
Само че темата е за средна класа. За благоденстваща средна класа трябва никой в обществото да не живее на ръба, за да може да се изкарват прилични пари и от тези с малък и среден бизнес, а от друга страна работещите на заплата да не работят за едното ядяне, отопление, жилище и всички елементи на минималния стандарт. А в България доходите просто са много ниски.

Последна редакция: пт, 20 юли 2018, 12:05 от Анонимен

# 23
  • Мнения: 290
Трябва да се вземе предвид и разликата в стандартите в България и други държави. Тук ако получаваш 10000лв може да си позволиш доста повече неща от колкото ако живееш с 5000 евро в Германия...Да не говорим, че ако това са брутни заплати, тук оставаш с много повече пари от колкото ако си там заради ниските ни данъци и осигуровки.
Дори цените на имотите, било то и толкова надути в момента, все още са ни по-ниски от тамошните  (имам предвид цените в столиците, то в провинцията е ясно, че са ни доста по-ниски). Отделен е въпроса какво получаваш за парите си. Ако тук искам да си купя къща, то в повечето случаи тя ще е насред нищото или пък няма да има път до нея, а много вероятно и канализация.
Данъците, услугите също са ни доста по-ниски тук. Цените на някои стоки са малко по-високи, на други са по-ниски,  а масово са същите. Та зннам, че българина само се опалква колко е скъпо тук, но обективно погледнато не е. Напротив, по-евтино ни е, спрямо цените в западна европа, но масово доходите са ниски. Ако някой обаче получава европейски доходи, то той би имал по-добър стандарт (умишлено не пиша живот Simple Smile )

# 24
  • Мнения: 1 086
6000 на домакинство за мен е средна класа. Не знам как 12 хилки били средна класа, такава заплата имат доста малко хора и се води много висока. Изобщо, май немците ще се окажат по-скромни от българите. Какви са тия рокли за 12 000? Аз познавам доста заможни хора и никой не се облича с такива скъпи дрехи. Това ако е средна класа, здраве му кажи.


Хората с хубави доходи, които познавам  работят в хедж фондове, в Гугъл, по разни застрахователни компании, например.  Определено смятам, че са високо средна класа , без да са истински богаташи. Заплатите им са по 10-12- 15 хиl на месец. Това при безкрайно по-скъп живот в Цюрих, където апартаментите са по милиони, и наемите мноого високи.  Тоест, един човек с 12 хил лв в София би живял по на широко от 12 хил шф в Цюрих. и това са най най, хора от Оксфорд и прочее, а не сульо и пульо. Средна заплата за добър ИТ 65-75 000 евра и то да кажем с докторска степен. и се радват хората, не се оплакват.  Бруто, при немски данъци.

Иначе е ясно, че без яхтичка, замъче и самолетче е скотски живот!

Аз определено се смятам себе си средна класа, мъжът ми има един костюм в целия си гардероб и едни официални обувки. с тях си се и ожени.

Последна редакция: сб, 21 юли 2018, 12:14 от ett2812

# 25
  • Мнения: 355
Начи по зададените параметри на стр. 1 аз съм богат. Седя и тихо си се смея. Живея в кутийка на колела и съм тираджия. Ама съм богат инак. Хахах.
Няма средна класа тука. Само много богати и такива като мене-въшкари. В пряк и преносен смисъл 😂.
Елате да видите немеца средна класа и пак ще си говорим. С къщата, с оградката, басейна, децата в добри училища. Той е лекар, адвокат, жена му и тя с добра професия. Няма изобщо паралел с нашата действителност.

# 26
  • Мнения: 1 086
Нима в България къщите са без огради и училищата не са добри? Simple Smile))

Басейни в двора съм виждала масово в Америка, не и в Германия.

# 27
  • Мнения: 355
Нищо лошо не казвам за България. Аз другаде не бих могъл да вирея добре. За немците ще съм си винаги ауслендъра, който да свърши работата. Никога няма да дойде и спонтанно да седнем да пийнем по едно със салатка, както вкъщи с комшията. Просто казвам, че нямаме истинска средна класа.

# 28
  • Мнения: X
Басейни в Германия и аз не съм виждала, огради много рядко.  Хубави къщи имат не само лекарите и адвокатите, ами и медицинските сестри и фризьорките. Често и по една за под наем имат. Децата им верно не носят рокли за 12 000, но пък всичките карат нови хубави коли веднага щом станат на 18. Луди са да харчат пари за коли, техника, мебели и озеленяване. А пенсионерите гледам, че от ранни зори се трупат в бекерайниците, където топла напитка, вода и сладкиш/сандвич струват 10 евро поне. И на обед в ресторантчета хапват, ей така през седмицата. Масово. За пътуванията им да не говорим. Става дума за съвсем обикновени хора, не архитекти и адвокати, камо ли богаташи. Те правят същото, но по много по-скъпарски начин.

п.п. Не е вярно, че немец няма никога да те покани спонтанно в къщата си на барбекю или кафе (така му казват, но си е придружено с яко пиене). За три месеца три пъти ни се случи с комшии и май ние ще излезем бурсуците, защото още нито веднъж не сме върнали поканата.

# 29
  • Мнения: 1 086
Чек Плийз, според статистиките, а не личното ти мнение, именно в България най-висок процент от хората са собственици на жилище. За хубавите имоти на фризьорки и медицински сестри ми е най-смешно. Аз живея в регион където къщите са по милион евра, и няма фризьорка, нито мед сестра, която да може посмъртно да си купи имот. Може би паркинг би могла или гараж. Германия е страната с най-нисък процент жилищна собственост в цяла Европа. Заради това и изцяло промениха облика на Берлин и изгониха местните. Заселиха се шваби и хипстъри от цял свят, няма нищо общо с берлинърите, които бяха изтласкани след джентрификацията. Това в София няма как да се случи. Софиянци са с по няколко имота в града и по няколко извън града.

именно по най-важните критерии за добър живот -- достъп до качествено образование, жилищна собственост, здравеопазване, българите имаме доста добър стандарт. Това, че не го ценим е друг въпрос. Но именно това са критериите за средна класа -- собственик на жилище, висше образование , достъп до здравеопазване.
Според мен, като се оценява качеството и стандарта на живот, е хубаво да се гледат статистики.
А не да се говори за това на кой какво му се привидяло през прозореца.

Нещо повече, вчера говорих с някаква мама, чийто зет (не знам дали е зет, брат на съпруга й) е студент и плаща 700 евра за 30 m^2! буквално липсва лебенсраум и жилищният проблем в Германия е огромен. 
https://www.investor.bg/temi/%D0%B6%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B … 0%BD%D0%B8%D1%8F/

по статистика, средната заплата на фризьорка в Германия е 19,000 на година. всеки да погледне къде колко струва къща с оградка/без оградка в Германия и да видим дали и кога една фризьорка може да си позволи да си купи къща с дворче и оградка. Че и две да си купи, едната да дава под наем. Сигурно има фризьорки, които са получили в наследство от баба си и стринка си, но те никога не биха могли да си купят жилище в момента в Германия с тяхната заплата. Цял живот няма да им стигне.

Последна редакция: сб, 21 юли 2018, 14:56 от ett2812

Общи условия

Активация на акаунт