Консултативна тема за асистирана репродукция на Acibadem City Clinic

  • 35 738
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 36


Д-р Мефтуне Шефкетова, началник на Центъра за асистирана репродукция:
Нашето основно предимство е нашият екип - висококвалифицирани специалисти с дългогодишен опит в борбата с инфертилитета; лекари и ембриолози, отлично запознати с последните нововъведения при асистираните технологии. Доказали се във всекидневната си практика, ние не спираме да се развиваме и самоусъвършенстваме, за да сме в помощ на повече двойки с репродуктивни проблеми.
Всеки, прекрачил прага на Центъра за асистирана репродукция в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, ще бъде посрещнат с усмивка и внимание.

Създадохме за Вас уютна атмосфера, далеч от шума на деня и останалите болнични звена, за да получите грижа, топлина и разбиране. Готови сме да разгледаме и обсъдим подробно Вашия конкретен проблем. Ще подходим строго индивидуално спрямо Вас, Вашите желания, възможности и очаквания. Ще Ви препоръчаме подходящите за Вашия случай изследвания за изясняване на причините за трудностите при зачеване, след това - и адекватни възможности, с които бихме могли да Ви помогнем да сбъднете мечтата си.


За своите пациенти ние създадохме:
•   Персонализиран подход за решаване на всеки проблем, засягащ мъжа или жената в двойката;
•   модерни лаборатории, оборудвани с иновативна и надеждна апаратура;
•   екип от опитни и висококвалифицирани специалисти;
•   непрекъснат мониторинг на параметрите, необходими за нормалното развитие на ембрионите;
•   иновативни методи за селекция на сперматозоидите.


Предимства на Център за асиситирана репродукция към Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда

Индивидуален  подход
Основен фактор за достигане на позитивен резултат е индивидуалният подход към всяка двойка и прецизното внимание върху всеки проблем. Нашият подход включва създаване на алгоритъм от препоръчителни изследвания и за двамата партньори, който е индивидуален за дадената двойка.

Прецизност
Съвременните репродуктивни протоколи предлагат богат набор от възможности за лечение. Нашият център интегрира тези от тях, които са с най-високо ниво на прецизност. Една от иновативните практики, заимствани от опита на Центъра по репродуктивна медицина на Аджибадем в Истанбул, е микрофлуидна система (микрочип) за изолиране на сперматозоиди – система, чрез която се изолират здрави, бързо подвижни сперматозоиди с нормална морфология и ниски нива на ДНК фрагментация за кратко време.

Модерни технологии
Аджибадем Сити Клиник Токуда разполага с последно поколение моторизиран инвертен микроскоп Leica DMi8, с възможно най-подходящата оптика за IMSI-технология при подбор на сперматозоидите, както и сертифициран ембриолог, който оптимално да използва възможностите на високотехнологичното оборудване. Всичко това обезпечава подробен морфологичен оглед на всеки сперматозоид и избор на най-добрия подвижен сперматозоид преди инжектирането му в яйцеклетката. Данните от международни проучвания сочат, че IMSI-технологията увеличава шанса за зачеване, и същевременно намалява риска от загуба на бременността или вродени малформации.

Сигурност
Като част от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, Центърът за асистирана репродукция има подкрепата на мултидисцилинарно лечебно заведение с международен сертификат за качество JCI. Отделението по Урология и клиниката по Акушерство и гинекология, богатото портфолио на клиничната, микробиологичната и имунологичната лаборатория, дават възможност да осигурим под един покрив всички медицински дейности, от които една двойка се нуждае в процеса на зачеване, износване, раждане и отглеждане на своето дете. Екипът ни е в непрекъснато сътрудничество и с по-големите структури в семейството на Аджибадем – Аджибадем Лабмед и Аджибадем ин витро център – Истанбул.

На Вашите въпроси, свързани с асистираната репродукция, ще отговарят специалистите:

Д-р Мефтуне Шефкетова
   Акушер-гинеколог, специалист по Асистирана репродукция

Д-р Мефтуне Шефкетова защитава специалност „Акушерство и гинекология и репродуктивна медицина“ през 2009 г. в София. Още по време на специализацията репродуктивната медицина и асистираните технологии се превръщат във фокус на професионалните ѝ интереси. В работата си през годините успешно прилага методи на лечение на репродуктивните проблеми като индукция на овулацията, интраутеринна инсеминация, стимулация за ин витро и ICSI оплождане. Членува в ESHRE (Европейската организация по човешка репродукция и ембриология), като участва активно в ежегодните му срещи; симпозиуми на Internationals IVI congresses; симпозиуми по репродуктивна хирургия; семинари на „Ovarian club”. Притежава сертификат за Диагностични лапароскопии; Медицинска педагогика; Интерактивен GCP за опитни изследвания.

Светла Джунева
   Клиничен ембриолог

Светла Джунева е магистър по „Биология“, с диплома от Биологически факултет към СУ „Св. Климент Охридски“ от 2009 г. Още като студентка се интересува от криобиология и през 2007 г. започва работа в първата частна банка за стволови клетки. Завършила е “ICSI-IMSI Training” курс в CMCO Schiltigheim към Страсбургския университет, както и обучение под ръководството на специалиста, въвел IMSI-метода в практиката - д-р Ги Касуто в Laboratoire de Biologie Medicale Drouot, Париж, Франция. Успешно е преминала практически курсове в UCL, Великобритания, в Център по ембрионална медицина в Мадрид, Испания и в Лабораторията по репродуктивна биология, Heidelberg University Hospital. От 2012 г. е сертифициран от ESHRE (Европейската организация по човешка репродукция и ембриология) клиничен ембриолог.

Владимир Стайков
   Ембриолог

Владимир Стайков завършва специалност „Молекулярна биология“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ през 2008 г. Също там завършва магистърска програма към катедра „Биохимия и микробиология“ с дипломна работа на тема „Сравняване на два метода за оценка на ДНК-фрагментацията в човешки сперматозоиди и връзка с класическите показатели на спермограмата. Методи за селекция“. През 2017 г. придобива образователна и научна степен „доктор“ към Катедра „Биология на развитието“ с дисертационен труд на тема „Използване на митохондриални маркери за оценка на човешки сперматозоиди“. Участвал е в редица европейски конгреси и научни събития в областта на репродуктивната медицина в Рим, Стокхолм, Истанбул, Лисабон, Копенхаген, Барселона, Анталия, Валенсия, Берлин, Дрезден. Присъствал е на курсове по обучение за подобряване на квалификацията си в София, Барселона, Бергиш Гладбах, Флоренция. Членува в ESHRE (Европейската организация по човешка репродукция и ембриология).



Правила на темата

Тази тема е от типа “Виртуален кабинет”. Не е предназначена за създаване на дискусии, а е консултативна тема от вида "Въпрос от потребител – Отговор от специалист".
За да бъде максимално полезна и добре организирана и да бъде улеснен специалистът, който ще отговаря на Вашите въпроси, както и с оглед получаване на по-бърз и точен отговор, молим да спазвате следните правила:

- въпросите следва да бъдат зададени максимално ясно и с възможно най-подробно описание на проблема

- въпросите следва да съответстват на областта на компетентност на специалистите в темата

- не отговаряйте на въпроси, зададени от други потребители – темата не е дискусионна



Информацията, предоставяна в тази тема, не може да замени посещението при лекар, поставянето на конкретна професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Отговор на Вашите въпроси може да очаквате всеки вторник и четвъртък. Темата ще бъде активна до 5 септември 2018 г.
Темата не е предназначена за диагностициране и реакция на спешни състояния.
В случай че имате притеснения относно спешно здравословно състояние, моля, потърсете съдействие от личния лекар или на телефон 112.

Съвременни методи за асистирана репродукция
Съвременни методи за подбор на сперматозоидите
Ендометриоза и репродукция

Последна редакция: пн, 20 авг 2018, 16:55 от Редактор**

# 1
  • Мнения: 1 680
Здравейте!
Интересува ме дали на този етап в клиниката се извършват процедури с донорски яйцеклетки?

# 2
  • Мнения: 1 669
Здравейте, моят въпрос е свързан с приема на фолиева киселина преди забременяване и по време на бременност. В България фолиевата киселина е регистрирана като хранителна добавка и се продава в дози от 0,400 мг. Съответно масово се изписва по една таблетка от 0,400 мг на ден. Срещнах мнения на лекари, според които правилната доза е 4 гр на ден и в други държави (Турция, Македония и т.н.) така се произвежда и продава. Моят въпрос е дали е правилно или не да пием по 10 таблетки от 0,400 мг или 1 е достатъчна?

# 3
  • Мнения: 847
Здравейте.Аз съм стара пациентка на д-р Шефкетова и скоро ще бъда отново след като разбрах вече къде е😉Искам да и кажа огромно БЛАГОДАРЯ (не че не съм го направила няколко пъти вече), за прекрасната ми дъщеричка, която родих благодарение на нейна помощ!И понеже мислим за братче или сестриче искам да попитам някои неща.Интересува ме дали извършвате лапароскопски операции по здравната каса и дали работите с фонда?В смисъл ако евентуално се окаже, че тръбите ми са запушени (за едната имам вече правени процедури и знам, че е запушена) и мога да се възползвам от и витро през фонда дали ще мога да направя и процедурата при д-р Шефкетова?Благодаря и успешен ден!

# 4
  • Мнения: 36
Здравейте!
Интересува ме дали на този етап в клиниката се извършват процедури с донорски яйцеклетки?
Здравейте! Ще работим донорски програми с донорски яйцеклетки, но като сравнително нов център в момента сме в процес на разработването им!

Здравейте, моят въпрос е свързан с приема на фолиева киселина преди забременяване и по време на бременност. В България фолиевата киселина е регистрирана като хранителна добавка и се продава в дози от 0,400 мг. Съответно масово се изписва по една таблетка от 0,400 мг на ден. Срещнах мнения на лекари, според които правилната доза е 4 гр на ден и в други държави (Турция, Македония и т.н.) така се произвежда и продава. Моят въпрос е дали е правилно или не да пием по 10 таблетки от 0,400 мг или 1 е достатъчна?
Здравейте! По препоръка на СЗО дневният прием на фолиевата киселина е поне 0,4 мг преди забременяване и между 0,6 и 0,8 мг по време на бременност.Тези дози са достатъчни.

Здравейте.Аз съм стара пациентка на д-р Шефкетова и скоро ще бъда отново след като разбрах вече къде е😉Искам да и кажа огромно БЛАГОДАРЯ (не че не съм го направила няколко пъти вече), за прекрасната ми дъщеричка, която родих благодарение на нейна помощ!И понеже мислим за братче или сестриче искам да попитам някои неща.Интересува ме дали извършвате лапароскопски операции по здравната каса и дали работите с фонда?В смисъл ако евентуално се окаже, че тръбите ми са запушени (за едната имам вече правени процедури и знам, че е запушена) и мога да се възползвам от и витро през фонда дали ще мога да направя и процедурата при д-р Шефкетова?Благодаря и успешен ден!
Здравейте! Много се радваме за вашата дъщеря! Да е жива и здрава!
Лапароскопия по здравна каса - да, може да се направи при нас.
В близко бъдеще ние ще работим съвместно с фонд асистирана репродукция. Ако от направените изследвания се окаже, че при вас се налага ин витро процедура и отговаряте на индикациите на ЦАР,  вие може да се възползвате от тяхното финансиране.

Последна редакция: пт, 22 юни 2018, 14:32 от Редактор**

# 5
  • Мнения: 943
Здравейте, клиниката само с асистирана репродукция ли се занимава или с репродуктивни проблеми и тяхното диагностициране като цяло?
Подходящо ли е да я посетим като начало на търсене на причините за мисед и незабременяване след него?

# 6
  • Мнения: 1 416
Здравейте,моят въпрос е свързан с качеството на яйцеклетките.Възможно ли е те да влошават качеството си поради високи дози стимулиращи медикаменти или напротив със стимулация се подобрява качеството им?

# 7
  • Мнения: 36
Здравейте, клиниката само с асистирана репродукция ли се занимава или с репродуктивни проблеми и тяхното диагностициране като цяло?
Подходящо ли е да я посетим като начало на търсене на причините за мисед и незабременяване след него?
Здравейте,
В Ин витро центърът се извършват както процедури по асистирана репродукция, така и прегледи, свързани с диагностицирането и разрешаването на репродуктивни проблеми при двойката, ако съществуват такива.
Можете да ни посетите всеки делничен ден между 8.30 и 16.30 ч., като е необходимо предварително да запишете час консултация или преглед. Заповядайте.

Поздрави,
Владимир Стайков

Последна редакция: вт, 26 юни 2018, 11:00 от Acibadem City Clinic

# 8
  • Мнения: 36
Здравейте, моят въпрос е свързан с качеството на яйцеклетките.Възможно ли е те да влошават качеството си поради високи дози стимулиращи медикаменти или напротив със стимулация се подобрява качеството им?
Здравейте! Качеството на яйцеклетките зависи от показанията на АMH, докато техния брой се определя от FSH. Според показанията на Вашите хормони и след ултразвуков преглед на яйчниците лекарят би могъл на подбере най-подходящия протокол за стимулация. Най-жизнена и витална, тоест с най-добро качество е яйцеклетката, получена при спонтанен цикъл, тъй като нейното образуване е вследствие на напълно естествени процеси. При стимулация обикновенно се получават повече от една яйцеклетка. За да са качествени яйцеклетките оптималният им брой не трябва да е повече от 10-12. Известно е, че ако се извадят повече яйцеклетките (над 15), то винаги е за сметка на по-лошо качество. Напълно възможно е високи дози стимулиращи медикаменти да доведат до влошаване на качеството на яйцеклетките, особено ако не са съобразени  с индивидуалния случай и не се прилагат правилно.
Светла Джунева, клиничен ембриолог

# 9
  • Мнения: 36
Съвременни методи за асистирана репродукция



Естествените системи, които природата е изградила, са идеален пример за разрешаването на някои от предизвикателните биологични проблеми при асистираната репродукция. Основните методи на оплождане, които се използват в асистираната репродукция, се разясняват от много години от специалистите в тази сфера: това са класическото инвитро оплождане (IVF) и инжектирането на единичен сперматозоид в яйцеклетката (ICSI). При класическото инвитро оплождане в Ембриологичната лаборатория се създават специални условия, при които предварително селектираните сперматозоиди сами преодоляват кумулусните клетки около яйцеклетката, достигат обвивката ѝ, а един от тях осъществява оплождането спонтанно – този метод е максимално близо до естественото оплождане, но не е ефективен за всяка двойка. Развитието на науката дава възможност от 1992 г. успешно да се прилага ICSI методът с инжектиране на сперматозоида в яйцеклетката, подходящ за двойки с влошено качество на сперматозоидите (намалена концентрация и подвижност). Това дава шанс на хиляди семейства по света да се сдобият със свое поколение.



Години по-късно известните „слабости” на ICSI мотивират изследователи и учени да обърнат поглед към усъвършенстване на техниката. През 2002 г. Bartoov и сътрудниците му разработват нов способ за оценка на човешки сперматозоиди, наречен „Изследване морфологията на подвижни сперматозоиди” (Motile sperm organelle morphology examination – MSOME). Този механизъм позволява наблюдение на сперматозоидите с голямо увеличение (над 6300 пъти), използвайки инвертен светлинен микроскоп. Прилагането на този метод за подбор на сперматозоидите и последващо ICSI довеждат до развитието на техниката за вътрецитоплазмено инжектиране на морфологично избран сперматозоид, или (Intracytoplasmic morphologically selected sperm injection) IMSI.

Прилагането на този метод изисква оборудване с увеличение от 6 600 пъти до над 16 000 пъти със специализиран контрастен метод. При наличието на необходимата апаратура и квалифициран ембриолог може да се избере морфологично най-добрият, подвижен сперматозоид преди инжектирането му в яйцеклетката.
В съвременните практики IMSI се прилага рутинно от компетентни ембриолози във водещи клиники по света и в няколко клиники в София (сред които и Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда) и успешните резултати убедително извеждат метода като по-ефективен при борбата с мъжкия стерилитет. За метода IMSI са необходими както специализирана микроскопска техника (Номарски контраст и имерсионен обектив 100х), така и достатъчна квалификация и опит на ембриолога.



IMSI се основава на простата концепция, че сперматозоиди с по-малко видими дефекти е по-вероятно да носят нормален хромозомен набор и следователно са по-подходящи за инжектиране, а оплодените по този начин ембриони са с по-добри шансове за успешно имплантиране, по-малка вероятност за спонтанен аборт и по-нисък риск от вродени малформации при бебето. Благодарение на този метод се подбира жизнеспособен и качествен сперматозоид. Приложението на IMSI е препоръчително при неуспешна бременност без видими причини, неуспешно оплождане след ICSI, при пациенти с висок процент на сперматозоиди с лоша морфология или ДНК фрагментация.

В съвременната ембриологична лаборатория напоследък навлиза друг иновативен метод за оплождане – PICSI (Physiological Intra-cytoplasmic Sperm Injection) – инжектиране на физиологично зрял сперматозоид. Тази селекция на молекулно ниво остава невидима дори за опитния ембриолог и високоспециализирания микроскоп. PICSI се основава на поведението на сперматозоидите в естествени условия – само зрелите могат да достигнат яйцеклетката и да извършат оплождането.

Зрелите, жизнеспособни и перспективни сперматозоиди се свързват с хиалуронан, основен компонент в обвивката на яйцеклетката, и един от тях впоследствие осъществява оплождането. ДНК-то на тези сперматозоиди се характеризира с по-голяма цялост, по-добър интегритет, по-малка вероятност за хромозомни аномалии. При този метод се използва петри, покрито с хиалуронан. Физиологично зрелите сперматозоиди се свързват с него, това позволява на ембриолога да разграничи най-ефективните сперматозоиди и да ги използва при последващата процедура. Редица изследвания сочат, че при приложение на PICSI се увеличава броят на оплодените яйцеклетки, получават се ембриони с по-нисък процент на фрагментация, увеличава се броят на клиничните бременности и се намалява честотата на спонтанните аборти.

PICSI се препоръчва в случаи с неуспешно оплождане след ICSI, лошо качество на ембриона в предишни цикли, предишни спонтанни аборти, висока степен на фрагментация на ДНК на сперматозоидите, напреднала възраст на майката (над 35 години), лоши показатели от спермограмата.

Светла Джунева,
Клиничен ембриолог на „Аджибадем Сити Клиник Токуда“

# 10
  • Мнения: 36
На 10. 07. 2018 г. (вторник), в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда официално ще отвори врати
Аджибадем Сити Клиник Център за асистирана репродукция.


Всяка година средно 4000 български двойки се обръщат за помощ към държавата и медицината, за да постигнат мечтата си – да прегърнат своята рожба. Липсва статистика за точния брой на семействата, които търсят помощ от общински фондове, дарители или финансират лечението на репродуктивните си проблеми със собствени средства у нас и в чужбина.

Екипът на Аджибадем Сити Клиник Център за асистирана репродукция, начело с  д-р Мефтуне Шефкетова, създаде с любов и грижа за тези двойки среда, в която те могат да получат най-доброто от медицината – модерни технологии, иновативни процеси и възможности - и най-ценното от медиците – професионална компетентност, човешка съпричастност и индивидуални решения.

Поради ангажираност на екипа, свързана с откриването на новия Център за асистирана репродукция на 10 юли 2018 год. (вторник), отговори на всички зададени въпроси в темата ще бъдат публикувани в четвъртък - 12 юли 2018 г.



# 11
  • Мнения: 158
Здравейте!
При положение че съм на 45 години , с АМХ 0,800 , FSH -9 има  ли смисъл да опитам инвитро на естествен цикъл? Бихте ли се заели с нашия случай, като при съпруга ми има отклонение от сермограмата и % фрагментация, с която правя биохимични бременности. Може би ПИКСИ е решение на нашия проблем?

# 12
  • Мнения: 196
Здравейте.  С кой фондации ще си партниране?

# 13
  • Мнения: 103
Здравейте имам две неуспешни процедури в Аджъбадем в Турция .Последните ми изследвания са ЛХ-7.7 ФСХ - 12 Пролактин 82,като приемам по полови таблетка седмично, Естрадиол -236.2,АМХ-0.04.Знам чр стойностите са много зле ,но в такъв случай мога ли да почна стимулация.Имам ли шансове да забременея с мои яйцеклетки.

# 14
  • Мнения: 36
Здравейте!
При положение че съм на 45 години , с АМХ 0,800 , FSH -9 има  ли смисъл да опитам инвитро на естествен цикъл? Бихте ли се заели с нашия случай, като при съпруга ми има отклонение от сермограмата и % фрагментация, с която правя биохимични бременности. Може би ПИКСИ е решение на нашия проблем?


Здравейте,

С така цитираните показатели шансовете Ви на естествен цикъл са много,много ниски.Аз лично не бих Ви съветвала да работите в тази насока.
За спермограмата-да,бихме се заели с да работим със спермограма с посочените отклонения.

                                                                                                                   Д-р  Шефкетова

# 15
  • Мнения: 36
Здравейте.  С кой фондации ще си партниране?

Здравейте,

Нашата кауза е да помагаме на двойки с проблемно забременяване и ще си партнираме със всички фондации ,които споделят същите цели.

                                                                                                 Д-р Шефкетова

# 16
  • Мнения: 36
Здравейте имам две неуспешни процедури в Аджъбадем в Турция .Последните ми изследвания са ЛХ-7.7 ФСХ - 12 Пролактин 82,като приемам по полови таблетка седмично, Естрадиол -236.2,АМХ-0.04.Знам чр стойностите са много зле ,но в такъв случай мога ли да почна стимулация.Имам ли шансове да забременея с мои яйцеклетки.



Здравейте Мая,

Изследванията Ви за съжаление са показател ,че яйчниците са с намален яйчников резерв.Дали може да зпочнете стимулация зависи от моментното състояние на яйчниците и хормоналните нива, дали има смисъл-зависи от това до  колко се е променило качеството на яйцеклетките.

                                                                                                             Д-р Шефкетова

# 17
  • Мнения: 103
Благодаря ви много за отговора

# 18
  • Мнения: 158
Благодаря Ви д-р Шефкетова! А да разбирам ли , че със стимулация с мои яйцеклетки положението е същото?
Този малък шанс от възраста ми ли идва, защото съм чувала за успели и с по-малки стойности на АМХ?

# 19
  • Мнения: 196
Благодаря ви д-р Шефкетова. Въпроса ми е породен от факта, че не желая чужд генетичен материал .

# 20
  • Мнения: 1
Здравейте,
Аз съм на 43, съпругът ми на 45.
Имаме едно дете на 7, родено от четвърти инвитро опит.
След това имаме още три опита, един с положителен тест, но приключил около 8 седмица и два с отрицателни тестове.
При мен хормони почти в норма, ФСХ около 8, имам редовна овулация и цикъл.
Проблема ни е основно в спермограмата, голямо количество и концентрация, но подвижните са между 2 и 5%, морфология 1-2%. Приема лекарства за високо кръвно.
В момента се колебаем накъде да поемем.
Да се откажем от опитите за второ дете, да ползваме донорски яйцеклетки или донорски сперматозоиди или и двете?

# 21
  • Мнения: 510
Здравейте!
Вече имате ли сключен договор с Фонда за асистирана репродукция, ако не - кога се очаква да сключите такъв?
По принцип, каква е цената на инвитро процедурите при Вас?
Благодаря Ви предварително за отговорите.

# 22
  • Мнения: 158
 Благодаря Ви д-р Шефкетова! А да разбирам ли , че със стимулация с мои яйцеклетки положението е същото?
Този малък шанс от възраста ми ли идва, защото съм чувала за успели и с по-малки стойности на АМХ?

# 23
  • Мнения: 179
Здравейте д-р Шефкетова,
Моят въпрос е свързан с поликистозата и по-точно ЛУФ. С редовен цикъл съм, нямам външни белези на СПКЯ, наднормено тегло. Проследявана съм много време с фоликулометрия - имам редовен цикъл на 30-33 дни, като всеки месец имам доминантен фоликул, но той никога не се пука, когато трябва. Продължава да расте и достига до 30-40 мм, става киста и се пука спонтанно , като това често е съпроводено с болка и някой път и с кървене в малкия таз. След това пукане ми идва цикъл до 5-6 дни. 
Преди 6 месеца имах сериозна стимулация, първите месеци мислех, че тези кисти са заради нея, но това се повтаря вече шести месец. Също съвсем наскоро ми откриха и ИР и започнах да пия метфогама 500 - 3 х 1 таб.
Въпросите ми са :
- Възможно ли е тези кисти да в резултат на стимулацията ми, макар, че са минали 6 месеца от нея?(преди съм имала също такива, но никога не са се пукали)

- Колко време е нужно от лечението на ИР с метфогама, за да се установи дали има то ефект? Има ли вариант благодарение на това лекарство да спрат да се образуват и пукат кисти всеки месец и да имам нормална Овулация? 
Благодаря Ви предварително за отговора Simple Smile

# 24
  • Мнения: 9
Здравейте! След 7 месеца неуспешни опити и една биохимична бременност през м. Април, пуснах хормони на 3-ти ден от цикъла, като резултатите са много занижени. Моля за съвет, каква да бъде следващата ни стъпка. Благодаря предварително!

# 25
  • Мнения: 36
Благодаря Ви д-р Шефкетова! А да разбирам ли , че със стимулация с мои яйцеклетки положението е същото?
Този малък шанс от възраста ми ли идва, защото съм чувала за успели и с по-малки стойности на АМХ?
Здравейте,

Малкият шанс се дължи на комбинацията от възрастта Ви и ниските стойности на АМХ.

                                                                                                   Поздрави , д-р Шефкетова

# 26
  • Мнения: 36
Здравейте,
Аз съм на 43, съпругът ми на 45.
Имаме едно дете на 7, родено от четвърти инвитро опит.
След това имаме още три опита, един с положителен тест, но приключил около 8 седмица и два с отрицателни тестове.
При мен хормони почти в норма, ФСХ около 8, имам редовна овулация и цикъл.
Проблема ни е основно в спермограмата, голямо количество и концентрация, но подвижните са между 2 и 5%, морфология 1-2%. Приема лекарства за високо кръвно.
В момента се колебаем накъде да поемем.
Да се откажем от опитите за второ дете, да ползваме донорски яйцеклетки или донорски сперматозоиди или и двете?

Здравейте,

Изборът за по-нататъшните ви действия е изцяло ваш, ние може  да даваме само насоки.В случай, че решите да продължите с опитите елате да разгледаме спермограмата, да се направи преглед на яйчниците и съпоставяйки всичко бих ви дала по-конкретен отговор.

                                                                                                 Поздрави, д-р Шефкетова

Последна редакция: ср, 25 юли 2018, 15:42 от Редактор**

# 27
  • Мнения: 36
Здравейте!
Вече имате ли сключен договор с Фонда за асистирана репродукция, ако не - кога се очаква да сключите такъв?
По принцип, каква е цената на инвитро процедурите при Вас?
Благодаря Ви предварително за отговорите.




Здравейте,

Все още нямаме  договор с фонда, очакваме скоро да сключим такъв. Цената на ин витро процедурата е като тази  по фонда -5000лв, ин витрото на спонтанен цикъл е около 1800лв.

                                                                                                                     Поздрави, д-р Шефкетова

# 28
  • Мнения: 36
Здравейте д-р Шефкетова,
Моят въпрос е свързан с поликистозата и по-точно ЛУФ. С редовен цикъл съм, нямам външни белези на СПКЯ, наднормено тегло. Проследявана съм много време с фоликулометрия - имам редовен цикъл на 30-33 дни, като всеки месец имам доминантен фоликул, но той никога не се пука, когато трябва. Продължава да расте и достига до 30-40 мм, става киста и се пука спонтанно , като това често е съпроводено с болка и някой път и с кървене в малкия таз. След това пукане ми идва цикъл до 5-6 дни. 
Преди 6 месеца имах сериозна стимулация, първите месеци мислех, че тези кисти са заради нея, но това се повтаря вече шести месец. Също съвсем наскоро ми откриха и ИР и започнах да пия метфогама 500 - 3 х 1 таб.
Въпросите ми са :
- Възможно ли е тези кисти да в резултат на стимулацията ми, макар, че са минали 6 месеца от нея?(преди съм имала също такива, но никога не са се пукали)

- Колко време е нужно от лечението на ИР с метфогама, за да се установи дали има то ефект? Има ли вариант благодарение на това лекарство да спрат да се образуват и пукат кисти всеки месец и да имам нормална Овулация? 
Благодаря Ви предварително за отговора Simple Smile


Здравейте,

Описаните от Вас кисти със сигурност не са от стимулацията.
Приема на Метфогама и ефект от нея е индивидуален, но след третият месец би трябвало да има ефект. Това лекарство ще има ефект върху функционирането на поликистозните яйчници, за ЛУФ синдрома- зависи от какво е причинен той.

                                                                                                                                         Поздрави, д-р Шефкетова

# 29
  • Мнения: 36
Здравейте! След 7 месеца неуспешни опити и една биохимична бременност през м. Април, пуснах хормони на 3-ти ден от цикъла, като резултатите са много занижени. Моля за съвет, каква да бъде следващата ни стъпка. Благодаря предварително!


Здравейте,

Факторите, които оказват влияние върху забременяването са комплексни. Моят съвет да си направите консултация при специалист по репродуктивна медицина, за да се погледне комплексно на нещата.

                                                                                       Поздрави, д-р Шефкетова




# 30
  • Мнения: 36
Съвременни методи за подбор на сперматозоидите

Ако се вгледаме внимателно в природата, ще видим, че съществуват функционално активни механизми, които са най-подходящи като пример за специалистите от областта на репродуктивната медицина да разберат как и кога една естествена система работи правилно и кога са налице причини, които възпрепятстват нормалната ѝ дейност. Редица учени, лекари, физици, химици, математици и биоинженери разработват различни методи за решаване на един от предизвикателните биологични проблеми – невъзможността за спонтанно забременяване при хората. При двойките с такъв проблем се прилагат различни асистирани репродуктивни техники, за да се достигне до желаната бременност. Сред всичките налични терапевтични подходи в асистираната репродукция инжектирането на предварително избран сперматозоид в зряла яйцеклетка е най-ефективният метод за оплождане и преодоляване на мъжки фактор. Подборът на сперматозоиди с добра подвижност е ключова стъпка и основна част от пъзела към успеха за постигане на бременност при един ин витро цикъл.



При естественото зачеване сперматозоидите преминават през микроканали в лигавицата, докато намерят правилния път до яйцеклетката. През последното десетилетие развитието на микрофлуидните системи намери приложение в асистираната репродукция, давайки възможност във външни (изкуствени) условия да се наподобят и имитират средата и пътят, който изминават сперматозоидите от цервикалния канал, водещ до вътрематочното пространство. Микрофлуидната система притежава вход и изход, през които съответно се поставя малка част от нативната проба еякулат, а от изхода се изолират и събират само сперматозоиди. Съществуват научни изследвания, доказващи по-добро и надеждно изолиране на сперматозоиди при използване на микрофлуидни системи (микрочипове) в сравнение с конвенционалните методики (центрофугиране, swim-up метод, центрофугиране в плътностен градиент).

Микрочиповете позволяват изолиране на здрави, бързоподвижни сперматозоиди с нормална морфология и ниски нива на ДНК фрагментация за кратко време (около 10 – 30 мин). Те способстват за отделяне на функционално зрелите сперматозоиди от незрелите клетки, наподобявайки естествената физична и биохимична среда по пътя до и около яйцеклетката. Смята се, че микроканалите копират естествените механизми на селекция, които протичат във вагината и по-горните участъци на женската репродуктивна система. При използване на микрочипове не е необходима предварителна обработка на спермалната проба. Компетентният в прилагане на тази методика ембриолог трябва да съобрази да не се допусне запушване на микроканалите със силно концентрирана проба или проба с висок вискозитет (гъстота). Друго предимство на микрофлуидните системи е, че сперматозоидите могат директно да се наблюдават под светлинен микроскоп през определен интервал от време, докато се осъществява тяхното изолиране.



Подобни системи са сравнително нов вариант най-вече за изолиране на сперматозоиди, но съществуват разновидности дори за оплождане и култивиране на ембриони. Развитието и доусъвършенстването на тази техника като метод за селекция на сперматозоиди навлиза в рутинната работа на биолозите, практикуващи в ин витро лабораториите в САЩ, Европа и Азия. Например в Турция – една локация, чиито практики в асистираната репродукция българските двойки познават сравнително добре – в немалко инвитро центрове вече се използва с голям успех като стандартна методика за извличане на подходящи сперматозоиди за оплождане от общия обем еякулат.

- Владимир Стайков, ембриолог

# 31
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Здравейте!
Вече имате ли сключен договор с Фонда за асистирана репродукция, ако не - кога се очаква да сключите такъв?
По принцип, каква е цената на инвитро процедурите при Вас?
Благодаря Ви предварително за отговорите.




Здравейте,

Все още нямаме  договор с фонда, очакваме скоро да сключим такъв. Цената на ин витро процедурата е като тази  по фонда -5000лв, ин витрото на спонтанен цикъл е около 1800лв.

                                                                                                                     Поздрави, д-р Шефкетова

Здравейте, това цените само за процедурите ли са или за всички манипулации. Може ли да обясните с повече детайли?
Извинявам се за въпроса, но сега се сблъсквам с документи по този проблем и още не ми е ясно коя процедура каква е и какво включва

# 32
  • Мнения: 36
Здравейте!
Вече имате ли сключен договор с Фонда за асистирана репродукция, ако не - кога се очаква да сключите такъв?
По принцип, каква е цената на инвитро процедурите при Вас?
Благодаря Ви предварително за отговорите.




Здравейте,

Все още нямаме  договор с фонда, очакваме скоро да сключим такъв. Цената на ин витро процедурата е като тази  по фонда -5000лв, ин витрото на спонтанен цикъл е около 1800лв.

                                                                                                                     Поздрави, д-р Шефкетова

Здравейте, това цените само за процедурите ли са или за всички манипулации. Може ли да обясните с повече детайли?
Извинявам се за въпроса, но сега се сблъсквам с документи по този проблем и още не ми е ясно коя процедура каква е и какво включва


Здравейте,

Това са цените на процедурата със съпътстващите я медикаменти. Изследванията и подготовката за процедурата ( като вирусология, микробиология)  не са включени в тях.

                                                                                                                                Поздрави, д-р Шефкетова

# 33
  • Мнения: 726
Здравейте, наложи се да направя аборт по мед причини в 22ра седмица от бременността. Бебенцето беше извадено със секцио, с разрез 15см.
Бременността настъпи след ин витро, поради отстраняване на маточните тръби.
Нямаме замразени ембриони. Аз съм ба 28 год.
Според вас в какъв срок може да започнем нова стимулация. И в какъв срок след операцията може да преминем към ЗЕТ, тъй като този път  задължително ще направим ПИД.

Благодаря!

# 34
  • Мнения: 2
Здравейте Д-р Шевкетова!Имам 3 неуспешни икси инвитро процедури в Бьлгария и Гьрция.Досега не са открити причини за неуспешно имплантиране при отлични ембриони.На 42 години сьм и сьм в тьрсене на подходяща клиника.Вьпросьт ми е какви нови технологии предлагате за откриване на проблеми с имплантацията?Благодаря Ви

# 35
  • Мнения: 1 416
Здравейте.При резултат от спермограма -тератозооспермия какъв метод на оплождане препоръчвате?
Смятате ли за необходимо да се направи ИМСИ+МАКС?

# 36
  • Мнения: 3 041
Здравейте, моят случай е: 37 г., целя втора бременност - първата е нормална, успешна, преди 9 години; на 4-ти месец от опитите забременях, но в края на 8 г.с. - мисед спонтанен аборт. Изледвания досега: АМН - 0,297 ng/ml и 1 антрален фоликул (премерен 2 месеца след аборта, 10 дни преди втора поред след аборта менструация). Имам и лека тромбофилия.
Мислите ли, че може да опитвам естествено или да не си губя времето и опитам някакви методи, какви? Praynig

# 37
  • Мнения: 36
Здравейте, наложи се да направя аборт по мед причини в 22ра седмица от бременността. Бебенцето беше извадено със секцио, с разрез 15см.
Бременността настъпи след ин витро, поради отстраняване на маточните тръби.
Нямаме замразени ембриони. Аз съм ба 28 год.
Според вас в какъв срок може да започнем нова стимулация. И в какъв срок след операцията може да преминем към ЗЕТ, тъй като този път  задължително ще направим ПИД.

Благодаря!


Здравейте,

Хубаво е да изчакате около 3-4 месеца преди нова стимулация,За ембриотрансфер било свеж или размразен трябва да изчакате да се възстановите от секциото, което означава поне година и 6 месеца.

                                                                                                   Поздрави, Д-р Шефкетова

# 38
  • Мнения: 36
Здравейте Д-р Шевкетова!Имам 3 неуспешни икси инвитро процедури в Бьлгария и Гьрция.Досега не са открити причини за неуспешно имплантиране при отлични ембриони.На 42 години сьм и сьм в тьрсене на подходяща клиника.Вьпросьт ми е какви нови технологии предлагате за откриване на проблеми с имплантацията?Благодаря Ви

Здравейте,

Знаете, че причините за неуспешна имлантация са комплексни. Заповядайте да Ви разгледаме документацията и изследванията, правени до момента, за да мога да Ви кажа дали бихме предложили нещо допълнително.

                                                                                                                             Поздрави, д-р Шефкетова

# 39
  • Мнения: 36
Здравейте.При резултат от спермограма -тератозооспермия какъв метод на оплождане препоръчвате?
Смятате ли за необходимо да се направи ИМСИ+МАКС?

Здравейте,
Всички показатели от спермограмата са важни при препоръка на най-подходящ метод на оплождане за всеки индивидуален случай. Конкретно за тератозооспермия се препоръчва IMSI. Би могло да се комбинира с PICSI или  MACS или друг подходящ метод на обработка.

Поздрави

# 40
  • Мнения: 36
Здравейте, моят случай е: 37 г., целя втора бременност - първата е нормална, успешна, преди 9 години; на 4-ти месец от опитите забременях, но в края на 8 г.с. - мисед спонтанен аборт. Изледвания досега: АМН - 0,297 ng/ml и 1 антрален фоликул (премерен 2 месеца след аборта, 10 дни преди втора поред след аборта менструация). Имам и лека тромбофилия.
Мислите ли, че може да опитвам естествено или да не си губя времето и опитам някакви методи, какви? Praynig

Здравейте,

Стойностите на AMH наистина са ниски, моят съвет е да се направи преглед на яйчниците и ако той съответства на тази стойност да мислите за ин витро процедура ,за да може да изпреварите започналият процес на изчерпване на яйчниковият резерв.

                                                                                                                     Поздрави, д-р Шефкетова

# 41
  • Мнения: 36
Ендометриоза и репродукция



Ендометриозата е едно честите заболявания на матката, които създават предпоставки за проблемно забременяване. Състоянието обичайно е болезнено и представлява нарастване на ендометриума (вътрешната тъкан на матката) извън нея.

Каква е допирната ѝ точка с репродуктивната система и влияе ли ѝ по някакъв начин?
Отговорът е „Да“. И не само това – ендометриозата може да предизвика различни пречки пред нормалния процес на зачеване - имунологични, овулаторни дисфункции, промяна във възприемчивостта на ендометриума, тубарни фактори. Счита се, че около 40% от случаите с неизяснен фертилитет са свързани с ендометриоза.

Най-често ендометриозата „сигнализира“ за себе си чрез болка, и съответно най-често лечението на това заболяване е свързано с овладяване на дискомфорта на жената чрез различни подходи. Когато обаче това е пречка за забременяване, специалистите по репродуктивна медицина прилагат лечение на инфертилитет, асоцииран с ендометриоза, следвайки насоките на ESHRE - Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология.

Хормонална терапия: този подход включва хормонални препарати, които подтискат овариалната функция. Тази тема е много спорна и самите пациенти се объркват, когато от една страна се опитват да заченат, а в същото време лекуващите им лекари им изписват лекарства, които подтискат яйчниковата функция. Редица проучвания и сравнения в областта обаче са доказали, че при опити за зачеване тези лекарства не са подходящи.

Хирургично лечение: Едни от неприятните последици на това заболяване са срастванията в малкия таз. Те от своя страна възпрепятстват нормалната подвижност на маточните тръби, водят до нарушение в тяхната проходимост и стават причина за задържане на фоликулите - липса на овулация. Всяко от тези усложнения може да се превърне в причина за инфертилитет.

При пациентки с минимална и лека (I/II степен) ендометриоза по rASRM (Американската асоциация по репродуктивна медицина), ефективен начин за преодоляване на проблема е оперативната лапароскопия, целяща премахване на срастванията.

При пациентки с ендометриозни кисти поведението е индивидуално и трябва много добре да се прецизира кога точно да се направи и какъв да е обемът на операцията, тъй като всяко хирургично вмешателство върху яйчниците е свързано с риск от намаляване на яйчниковия резерв. При отстраняване на кистата е препоръчително да се отстрани и нейната капсула - това повишава вероятността за последваща бременност.

Пациентки с III/IV ст. ендометриоза трябва да се оперират, при възможност лапароскопски. Този подход е по-успешен от изчаквателното поведение и повишава шансовете за успех.

Предоперативна хормонална терапия: няма доказателства, че даването на хормони преди оперативното лечение повишават процента на забременяване.

Следоперативна хормонална терапия: много от Вас са чували за лекарствени форми, които се изписват за 6 месеца след оперативната интервенция, целящи да блокират функцията на яйчниците. Направени са много проучвания в областта и изводите са, че този подход не повишава процента на забременяване, още повече, че ако двойката планира бременност и има съпътстваща ендометриоза, изчакването може допълнително да намали шансовете им за бебе.

Алтернативни методи: акупунктура, растителни добавки, антиоксиданти, витамини, минерали, нервен блок. Не се препоръчва да се разчита единствено на тези подходи, защото потенциалните им ползи не са доказани със средствата на медицината, базирана на доказателства. Въпреки това много специалисти приемат включването на алтернативните методи като съпътваща терапия, тъй като нерядко те намаляват стреса, влияят позитивно на общото състояние на пациентката и съответно – на качеството на яйцеклетките.

Методи на асистираната репродукция:

Интраутеринна инсеминация: При пациентки с минимална и лека (I/II ст.) ендометриоза по rASRM, проходими маточни тръби, съответна спермограма, интраутеринната инсеминация след стимулация на овулацията повишава процента на забременяване в сравнение със случаите без стимулация. Говорейки за инфертилитет и ендометриоза, не трябва да пренебрегваме методи на лечение, които са насочени пряко към качеството на яйцеклетките. Това състояние повлиява яйцеклетката по няколко начина:
- чрез възпалителните агенти - при пациентки с доказана ендометриоза са установени повишени количества на макрофаги и цитокини;
- при наличие на „шоколадови кисти“ се наблюдават по-често ранни спонтанни аборти и влошено качество на ембрионите;
- чрез намаленото кръвоснабдяване, което се наблюдава при много доказани случаи с ендометриоза.

Най-често при такива случаи се предписват антиоксиданти, витамини, съдоразширяващи препарати, които трябва да се приемат само след консултация със специалист.

                                                                                                                                                                  Д-р Мефтуне Шефкетова





# 42
  • София
  • Мнения: 2 051
Здравейте, по напред прочетох, че все още не правите опити с донорски яйцеклетки, бих искала да попитам,
дали имате планове за ползване на замразени яйцеклетки от донорска банка?

# 43
  • Мнения: 190
Здравейте д-р шефкетова бих искала да се посъветвам за вашето мнение относно как е редно да се постъпи според вас занапред.прилагам ви снимки на документи който имам от преди 2 седмици правиха ми хистероскопия,иначе изследванията на хормоните са ми в норма,но съм с поликистоза потвърдена от амх изследване [url[/url]

# 44
  • Мнения: 196
Здравейте отново. Записах си час Simple Smile
Само едно уточнение Simple Smile с български донори ще работите?
Няма да е внос?

# 45
  • Мнения: 36
Здравейте, по напред прочетох, че все още не правите опити с донорски яйцеклетки, бих искала да попитам,
дали имате планове за ползване на замразени яйцеклетки от донорска банка?

Здравейте,

Да, имаме такива планове с цел да сме способни на помогнем на повече  двойки, нуждаещи се от донорски яйцеклетки.

                                                                                                                      Поздрави, д-р Шефкетова

# 46
  • Мнения: 36
Здравейте д-р шефкетова бих искала да се посъветвам за вашето мнение относно как е редно да се постъпи според вас занапред.прилагам ви снимки на документи който имам от преди 2 седмици правиха ми хистероскопия,иначе изследванията на хормоните са ми в норма,но съм с поликистоза потвърдена от амх изследване [url[/url]


Здравейте,

Моето мнение е, че трябва да се направи хистеросалпингография- цветна снимка на тръбите, т.к. маточните тръби са част от комплексните фактори, имащи отношение към забременяването и износването на една бременност. Разбира се трябва да се направи и спермограма на партньора.

                                                                                                                                  Поздрави, д-р Шефкетова

                                                                                 

# 47
  • Мнения: 36
Здравейте отново. Записах си час Simple Smile
Само едно уточнение Simple Smile с български донори ще работите?
Няма да е внос?

Здравей Албена,

Ще работим както с донори от България , така и с  чуждестранна банка за яйцеклетки .

                                                                                                            Поздрави, д-р Шефкетова

# 48
  • Мнения: 36
Центърът за асистирана репродукция в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда официално отвори врати на 10 юли 2018 г. със стилна церемония и нови възможности за повече бъдещи родители.


Лентата прерязаха изпълнителният директор на Болница Токуда – д-р Венелина Милева, началникът на новата структура д-р Мефтуне Шефкeтова, д-р Мария Георгиева - ръководител на Центъра за асистирана репродукция към Министерство на здравеопазването, заместник-директорът на групата лечебни заведения г-н Хюсеин Гьоксел и заместник-директорът на Болница Токуда г-н Билал Демирлер.
 
Към събитието се присъединиха и популярни лица, които застават зад каузата за повече възможности за сбъдване на мечтата на двойки с репродуктивни проблеми в България – Тити Папазов, Йордан Йовчев, Димитър Павлов.

Центърът интегрира иновативни практики, най-модерни технологии, както и професионализма и опита на екипа в съчетание с човешка съпричастност и индивидуални решения. Той ще разчита и на подкрепата на по-големите структури в семейството на Аджибадем – Аджибадем Лабмед и Аджибадем ин витро център – Истанбул.


# 49
  • София
  • Мнения: 2 051
Здравейте, по напред прочетох, че все още не правите опити с донорски яйцеклетки, бих искала да попитам,
дали имате планове за ползване на замразени яйцеклетки от донорска банка?

Здравейте,

Да, имаме такива планове с цел да сме способни на помогнем на повече  двойки, нуждаещи се от донорски яйцеклетки.

                                                                                                                      Поздрави, д-р Шефкетова

Благодаря Ви за отговора,  а можете ли да дадете приблизителен ориентир след колко време ще имаме възможност да ползваме ДЯ, конкретно от банка?

# 50
  • Мнения: 196
А аз се интересувам за български донор колко ще чакам?

# 51
  • Мнения: 371
Моля за вашето мнение :чхг 140,500 на 10 ден на 2 петдневни

# 52
  • Мнения: 36
Моля за вашето мнение :чхг 140,500 на 10 ден на 2 петдневни

Бременна сте! Успех!

Светла Джунева, ембриолог

# 53
  • Мнения: 36
Здравейте, по напред прочетох, че все още не правите опити с донорски яйцеклетки, бих искала да попитам,
дали имате планове за ползване на замразени яйцеклетки от донорска банка?

Здравейте,

Да, имаме такива планове с цел да сме способни на помогнем на повече  двойки, нуждаещи се от донорски яйцеклетки.

                                                                                                                      Поздрави, д-р Шефкетова

Благодаря Ви за отговора,  а можете ли да дадете приблизителен ориентир след колко време ще имаме възможност да ползваме ДЯ, конкретно от банка?

В момента сме в процес на преговори с европейски банки. За момента не бихме могли да Ви дадем конкретен отговор.

Светла Джунева, ембриолог

# 54
  • Мнения: 36
А аз се интересувам за български донор колко ще чакам?

За български донор изчакването е от 6 месеца до 1 гонина.

Светла Джунева, ембриолог

# 55
  • Мнения: 371
Моля за вашето мнение :чхг 140,500 на 10 ден на 2 петдневни

Бременна сте! Успех!

Светла Джунева, ембриолог
Много ви благодаря 💕

# 56
  • Мнения: 36
Миомни възли и репродукция

Миомните възли представляват доброкачествени, гладкомускулни тумори, които произхождат от миометриума. Те се различават по форма, големина и разположение. В зависимост от това какво място заемат спрямо матката, биват интрамурални (в маточната стена), субмукозни (в маточната стена), субсерозни (върху външната повърхност на матката) и на краче.

Обикновено миомните възли не се усещат и не дават оплаквания, само 33% от жените с такъв проблем имат симптоми. Най-често те се изразяват в болезнен цикъл, продължително и обилно менструално кървене, често уриниране и/или болки при уриниране, констипация, болки в кръста или ниско в корема, проблеми със зачеването.

Наличието на миомни възли влияе на фертилността в няколко насоки:
- могат да променят формата и проходимостта на маточната шийка, което се отразява на броя сперматозоиди преминали в матката;

- може да блокират остиумите (мястото, където тръбите се свързват с маточната кухина) на маточните тръби, което нарушава транспорта на оплодената яйцеклетка и съответно имплантацията;

- интракавитарните възли намаляват обема на кухината и шансовете за имплантация;

- при миоматозна матка - това е матка с множество миомни възли - се редуцира кръвоснабдяването на растящия ембрион и има риск от спонтанни аборти.

Прилагат се различни методи за лечение на миомните възли. Медикаментозното лечение е симптоматично - за облекчаване на болката и кървенето или хормонално - целящо намаляване размерите на миомните възли.

Хормоналното може да се приложи самостоятелно или предоперативно. В случаите, когато формациите са достигнали много големи размери, има резон да се опита да се намалят размерите преди оперативното им отстраняване. Оперативното лечение може да има различен обхват, който трябва да се съобрази прецизно, предвид броя миомни възли, тяхното разположение и размери. Например, ако миомните възли са разположени към кухината на матката, трябва да се отстранят, дори и да са под милиметър, тъй като пречат на имплантацията на ембрионите. Ако миоми с тези размери са разположени в стената на матката, не биха били проблем и само се наблюдават с последващи прегледи.

Оперативното лечение може да се извърши чрез няколко различни подхода:
Лапаротмия: в миналото отвореният достъп с класически разрез на коремната стена е бил единственият метод за оперативно отстраняване на миомните възли. Като подвид може да се посочи трансвагиналната миомектомия - премахването им посредством вагинален достъп.

Лапароскопия, класическа и роботизирана: По този начин могат да се отстранят субсерозни, интрамурални към субсерозни. Голямо предимство в репродуктивната медицина е, че големи по размер миомни възли могат да се отстранят с тази миниинвазивна техника. Периодът на възстановяване е много по-кратък и при някои видове възли, отстранени чрез тази опративна техника, опитите за зачеване могат да продължат веднага след интервенцията. При интрамуралните възли е необходим по-дълъг период за възстановяване на маточната стена.

Хистероскопия: миниинвазивен подход за отстраняване на интракавитарни и субмукозни миомни възли. Това е единственият начин за премахване на миомни възли без нарушаване целостта на маточната стена. Отново периодът на възстановяване е много кратък, и двойката може да възстанови опитите още на
следващия месец.

Интервенции, с които се намалява кръвоснабдяването на матката:
- Емболизация - това е метод за смаляване и респективно унищожаване на миомните възли и е алтернатива на хирургичното лечение. Наблюдава се редукция с около 50% спрямо големината на възлите преди манипулацията.

- Миолиза: използват се различни видове енергия за деструкция на миомните възли.
Биполярна оклузия на утеринните съдове: целта при този метод е да се причини исхемия на миомните възли, водеща до необратими дегенеративни промени.

В миналото миомните възли са били непреодолима пречка пред зачеването. Развитието на медицината и технологичните нововъведения обаче дават разнообразни и достъпни решения на този проблем по пътя към желаното бебе.


Д-р Мефтуне Шефкетова

# 57
  • Мнения: 36


Тити Папазов и Йордан Йовчев бяха сред гостите, които присъстваха на официалното откриване на Центъра за асистирана репродукция в "Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда".

# 58
  • Мнения: 8
Здравейте д-р Шефкетова,
На 39 г. съм с две 22 и 20 годишни деца.От миналата година се опитваме със съпругът ми да забременея,но без успех.Направихме април тази година едно неуспешно ин витро чрез фонда и от три месеца смених клиниката,където имам 3 неуспешни на естествен цикъл процедури като не се стига до трансфер.Имам намален АМХ и като цяло лоши показатели.Въпросът ми е дали да продължавам агонията с тези процедури и да се насочим към донорска,въпреки че имам предрасъдъци относно това?Предварително Ви благодаря.

# 59
  • Мнения: 936
Здравейте д-р Шефкетова,на 31г.съм имам една ин витро процедура,завършила на 4.01.2018г.с мисед в 8 сед.Цикъла 2 мес.след абразиото беше наред,но от предишния цикъл продължителността му значително нарастна.Бях ходила на преглед,казаха,ч е ми е уголемен пикочния мехур.Този месец цикъла ми дойде на 7.08 и до днес 17.08 още не е спрял.. Трябва ли да се притеснявам?Какво ще ме посъветвате?
Благодаря,предварително!

# 60
  • Мнения: 34
Здравейте Д-р Шевкетова, на 29г съм с една лапароскопия с диагноза ендометриоза и отстранен ляв яйчник и лява маточна тръба. След лапароскопията нямам лечение. За съжаление в момента имам киста на десен яйчник с размер 5.64/3.85. и миомен възел с размер 2.6/2.3. Понеже съм с наднормено тегло в момента съм на диетичен режим и свалям по малко килограми. Но последния ми мензис е оскъден, но пък по продължителен. Искат да ми правят отново операция, но аз съм силно притеснена и не ми се иска операция. Какво е вашето мнение ?

# 61
  • Мнения: 36
Здравейте д-р Шефкетова,
На 39 г. съм с две 22 и 20 годишни деца.От миналата година се опитваме със съпругът ми да забременея,но без успех.Направихме април тази година едно неуспешно ин витро чрез фонда и от три месеца смених клиниката,където имам 3 неуспешни на естествен цикъл процедури като не се стига до трансфер.Имам намален АМХ и като цяло лоши показатели.Въпросът ми е дали да продължавам агонията с тези процедури и да се насочим към донорска,въпреки че имам предрасъдъци относно това?Предварително Ви благодаря.

Здравей Цветелина,

Малко ми е трудно да изкажа мнение без да съм видяла на ултразвук яйчниците и съответно хормоналните нива. Ако показателите са наистина 'много лоши" и ембриолозите са Ви казвали, че качеството на яйцеклетките не е добро, има резон да обмислите донорска програма.

                                                                                                               Поздрави, д-р Шефкетова

# 62
  • Мнения: 36
Здравейте д-р Шефкетова,на 31г.съм имам една ин витро процедура,завършила на 4.01.2018г.с мисед в 8 сед.Цикъла 2 мес.след абразиото беше наред,но от предишния цикъл продължителността му значително нарастна.Бях ходила на преглед,казаха,ч е ми е уголемен пикочния мехур.Този месец цикъла ми дойде на 7.08 и до днес 17.08 още не е спрял.. Трябва ли да се притеснявам?Какво ще ме посъветвате?
Благодаря,предварително!

Здравейте,

Не е редно да кървите 10 дни, трябва да се прегледате , за да се установи и отстрани причината.

                                                                                            Поздрави, д-р Шефкетова

# 63
  • Мнения: 8
Благодаря за отговорът,д-р Шефкетова.Дали ще можем да запишем час за преглед при Вас,за да дадете компетентно мнение и да решим в каква посока да продължим?Хубав ден!

# 64
  • Мнения: 36
Подмладяване на маточната лигавица повишава шанса за забременяване

Методът вече се прилага в Аджибадем Сити Клиник Център за асистирана репродукция

Началникът на Аджибадем Сити Клиник Център за асистирана репродукция д-р Мефтуне Шефкетова премина успешно сертификационна процедура за третиране на ендометриума с обогатена на тромбоцити плазма (PRP - platelet-rich plazma)

Методът вече е приложен при подходящи пациентки и се очакват първите резултати.
                   

Обогатената на тромбоцити плазма е индивидуален кръвен продукт, който се произвежда от минимално количество кръв за всяка пациентка на място в болницата“, обясни д-р Шефкетова. Тромбоцитите са най-малките елементи на кръвта, като концентрацията им е най-висока в периферната кръв. Те отговарят за няколко важни функции в тялото, в това число регенерирането на тъкани. Автоложните (създадени от собствената кръв на пациента) кръвни продукти, обогатени с тромбоцитна маса, се ползват активно в естетичната медицина, но също и при различни техники за подобряване и ускоряване на възстановяването след хирургични намеси, или за възстановяване на увредена тъкан. В световен мащаб този подход се прилага в гинекологичната практика от няколко години.

За целите на репродуктивната мецицина третирането на ендометриума с PRP се препоръчва при жени, при които маточната лигавица е увредена и не може да се постигне имплантация на ембрион.
Сред тези пациентки има случаи с многократни предходни абразии, с изтъняване на ендометриума или липса на растеж. Методът дава добри резултати при пациентки, при които хормоналната стимулация за растеж на лигавицата не е била достатъчно ефективна.

Пилотни проучвания показват, че „подмладяването“ на маточната лигавица може да увеличи растежа ѝ, което от своя страна повишава двойно шанса за успешна имплантация на ембрион и за постигане на клинична бременност.

# 65
  • Мнения: 45
Здравейте! На 36 години съм. Имам една направена инсеминация до сега. Бях стимулирана с 5 бр. Мериоферт от 75 единици. Резултат 1 доминантен фоликул и 2 по-малки. Процедурата беше неуспешна. Втория път бях стимулирана с 10 броя ампули отново от по 75 единици, които в дните на поставяне бяха с изтекъл срок на годност от предходния месец. Бяха поставяни в продължение на 5 дни, по 2 наведнъж, като се използва само един разтворител за двете. Ден преди деня, в който се предполага, че най-често ми е овулацията имах преглед за насрочване дата за инсеминация. При прегледа се установи, че няма нито един фоликул. Надявам се, че се изразявам правилно и се разбира какво искам да кажа Simple Smile . Възможно ли е срокът на годност на ампулите да е причина за липсата на фоликули?

# 66
  • Мнения: 36
Благодаря за отговорът,д-р Шефкетова.Дали ще можем да запишем час за преглед при Вас,за да дадете компетентно мнение и да решим в каква посока да продължим?Хубав ден!
Здравейте!
Да, разбира се, може да запишете час за преглед на 02 403 4245.
Хубав ден!

# 67
  • Мнения: 36
Здравейте! На 36 години съм. Имам една направена инсеминация до сега. Бях стимулирана с 5 бр. Мериоферт от 75 единици. Резултат 1 доминантен фоликул и 2 по-малки. Процедурата беше неуспешна. Втория път бях стимулирана с 10 броя ампули отново от по 75 единици, които в дните на поставяне бяха с изтекъл срок на годност от предходния месец. Бяха поставяни в продължение на 5 дни, по 2 наведнъж, като се използва само един разтворител за двете. Ден преди деня, в който се предполага, че най-често ми е овулацията имах преглед за насрочване дата за инсеминация. При прегледа се установи, че няма нито един фоликул. Надявам се, че се изразявам правилно и се разбира какво искам да кажа Simple Smile . Възможно ли е срокът на годност на ампулите да е причина за липсата на фоликули?

Здравейте, реакцията на организма към медикаментите за стимулация е индивидуален. Важно е правилното поставяне на инжекциите и мониторирането на разтежа на фоликулите. Не може да се каже със сигурност, че причината за липса на фоликули е срока на годност на препарата, но по-принцип не е редно да се използват каквито и да е лекарства с изтекъл срок на годност.

Поздрави!
Светла Джунева, клиничен ембриолог

Общи условия

Активация на акаунт