Брачен договор и защо не е популярен в БГ?

  • 28 934
  • 622
  •   1
Отговори
# 570
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 923
Да, да, ясна е причината. Не са ни ясни мотивите на съда.
За продажба на собствени на деца имоти не съм имала дела, но съм имала за теглене от сметки на деца. Засега нямам отказ.

# 571
  • Пловдив
  • Мнения: 14 485
Това не го разбрах за гаранта. Нещо не е обяснено както трябва.

За другото е казала потребителката преди мен - съдът явно е сметнал, че в интерес на детето е да запази имота, вместо със собствените си пари (а не примерно с тези на родителя, който е задължен да го издържа изцяло до 18 години, независимо дали то притежава имоти) да си плаща образованието.

# 572
  • София
  • Мнения: 35 138
Както той ми обясни, е искал надзор от съда или външен гарнат по сделките и депозирането на остатъка във фонд за образование на детето, но изобщо не са стигнали до разглеждане на това предложение.
Лошото е, че  и той е млад, пък хич не е добре и е чудо голямо там, ужасно ми е мъчно...

# 573
  • Мнения: 6 166
Както той ми обясни, е искал надзор от съда или външен гарнат по сделките и депозирането на остатъка във фонд за образование на детето, но изобщо не са стигнали до разглеждане на това предложение.
Лошото е, че  и той е млад, пък хич не е добре и е чудо голямо там, ужасно ми е мъчно...

Ето ти причината да не се записва имот на детето. Преждевременни подаръци излизат солено, защото после може да ти потрябва да си разполагаш със собственото имущесто, а то вече не е твое и не можеш. Вдовецът може ли да излезе под наем. Май не може да ипотекира имуществото. Нали не е негово.

И някак, не мога да видя семейство в тази комбинация, а нещо подобно на съквартирантство със секс и евентуално дете, го докарвам newsm78
Коментарът е стар, но не мога да се сдържа. Това, че някой не може да види нещо, не означава, че то не съществува. Факт е, че щом хиляди двойки избират този вариант, значи той работи. Отделно изказването е супер обидно...

Авторката на коментара как би се чувствала ако синът ѝ развива успешен бизнес, но попадне на неподходща съпруга и след развода тя придобие половината му капитал само защото му е готвила и му е прала гащите? Моля само без "На мен няма да ми се случи".

Май Абсурт е точно от тези с криворазбрано разбиране за партньорство, които си мислят, че на тях няма да се случи и че разделни финанси е за пресметливи хора, а не за хора с финансова култура.

Така де, няма лошо че има и жени, които си мечтаят за провайдър, който ще им направи подарък-апартамент по случай раждането на наследника..

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 13:43 от Елфичка

# 574
  • Пловдив
  • Мнения: 14 485
Цитат
Ето ти причината да не се записва имот на детето. Преждевременни подаръци излизат солено, защото после може да ти потрябва да си разполагаш със собственото имущесто, а то вече не е твое и не можеш. Вдовецът може ли да излезе под наем. Май не може да ипотекира имуществото. Нали не е негово.
+1.
Два пъти ми се е случвало да ми се изрепчи родител (баща и двата пъти): "съдът ли ще ми казва за какво да си харча парите!". Ми да, съдът ще ти казва, щото вече формално не са твои. Все тая дали си преследвал богоугодни цели (подарък), или криене от кредитори, примерно. После единият се извини, де, а и двамата написаха там нещо, за каквото ще ги използват.
А съвсем друг въпрос е, че като разреши съдът, той след това не контролира, не е предвидено съдът да го контролира, дали наистина си ги похарчил за нещото, за което си посочил, ама това друг въпрос.

# 575
  • Мнения: 6 727
Ksenia е много готина с убедеността си, че знае всичко,. То закони, то чудеса, дори дали е имало памперси в България през 1996г. 😀
Аз пък от житейски опит знам - имоти да ги наследяват след смъртта ми.

# 576
  • София
  • Мнения: 19 253
Има и друго съображение - при развод, ако жилището е собственост на близки на единия съпруг, ако спечелилият родителските права е другият съпруг, не може да го ползва повече от 1 година, ако не бъркам.

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 17:46 от Cuckoo

# 577
  • София
  • Мнения: 17 779
Но пък съм срещала заблудата, сигурно и вие, че като живееш в едно жилище 10+ години, и придобиваш дял от него.
И куп други. Joy

Възродила се е темата.
Най- вероятно съм писала, че холокухньобанята и 15та употреба колата е смешно да бъдат обект на предбрачен договор, който по принцип е направен с цел защита на високо по стойност имущество и работещи бизнеси, дялове и т.н.,  та няма да се впускам отново.
Само мога да заключа, че положението като цяло малко е "видяла жабата, че подковават вола и вдигнала крак", тъй като масово не се познава законът и от ламтеж се дискутират казуси, които в България са нерелевантни. Хората са с ниска към нулева информираност относно законовите положения, наследяване, СИО при парични активи и т.н., но пък много държат да имат "финансова култура", че да се "защитят".

# 578
  • Пловдив
  • Мнения: 14 485
Мда, то въобще в България за кво се сключват каквито и да било договори, защо съществува изобщо договорът като институт, след като сме такива мизерници. Wink

Никой, впрочем, не е писал, че много държи да сключи брачен договор за холокухньобанята и 15-та употреба колата.

# 579
  • София
  • Мнения: 17 779
Не всички са мизерници. Хората с много активи са си ги защитили.

Имаме си режим на имуществена разделност + наследството е неприкосновено дори при трансформация + никой не придобива автоматично части, ако подосажда в чужда къща за едно десетилетие. За мен с това въпросът се изчерпва и при наличие на гореизброенлто брачният договор между средностатистически съпрузи почти се обезсмисля, ако не е символ на нематериални подбуди, несвързани с имуществото, да не ги изброявам, че ще има подскачане.
В брачните договори в чуждестранното право обикновено се вписват хипотези при изневяра, при виновност (нещо, което знаете, че в съдебната практика в България не се прилага особено, макар да е законово заложено), за издръжка на жената, за пропуснати ползи и т.н.
Кой в България ще подпише такива неща? Остава само да си делят бъдещата (защото, както уточнихме, наследството не се пипа) колиба в МанЛи. Wink
Нито някой ще вземе на старите ергени панела от 83-та, нито някой ще вземе на новите мутрески студиото.

За протокола: Дете на разведени родители съм всеки със своето имущество, никой не си е нарамил стените след развода, договори не е имало, така модерните "приноси" по ремонти е инало и от двете страни.
Разбира се, че всичко в СИО придобитото е общо, защото единият докато е бъхтал, децата не са се гледали сами. Това са пропуснати ползи и 'алтернативни приходи' за другия.

Последна редакция: пт, 16 апр 2021, 11:27 от The Catcher in the Rye

# 580
  • Пловдив
  • Мнения: 14 485
Поантата беше, че не е нужно да разполагаш с огромни активи, за да е уместно да сключиш договор с обект някакво имущество - брачен или друг.
А между 15-та употреба таратайка и бизнес империя (или дори просто едър бизнес в български мащаби) има, както знаем, вагон междинни варианти и повечето хора попадат там, дори в България.

Не знам дали за хора като Онасис и Джеф Безос е измислен най-напред брачният договор, може и така да е, но възможното му приложение не се изчерпва с тях ни най-малко, а е подобно на това на всеки друг договор, който урежда дългосрочно имуществени отношения.

# 581
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 923
The Catcher in the Rye, няма как бг брачен договор да урежда други отношения, освен имуществени и това много ясно е посочено в СК.
Обществените отношения се развиват динамично в последните години, поради което и напълно резонно се появяват нови институти като новите режими на имуществените отношения. В тази връзка намирам за съвсем обосновано съществуването на брачния договор. Все пак сключването му е право и възможност на съпрузите и ако преценят според собствените си потребности и имущества, могат да го упражнят.

# 582
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
Имам познато семейство, които си направиха брачен договор по инициатива на мъжа. Става въпрос за 4 апартаменти, които си поделиха 2/2. Той има бизнес, но в договора нищо друго не пише, освен за имотите. Какъв му беше смисълът, само той си знае.

# 583
  • София
  • Мнения: 17 779
Не, Магдена, не беше това поантата, а че обикновено се сключва от хора с минимални активи, вкопчили се здраво в нещо, което дори не може да бъде взето и че не покрива допълнителни хипотези.  Не се извъртай само защото ми се дразниш, като човек, познаващ закона, знаеш, че написаното в поста ми за основните положения е вярно.

Ще се радвам (абсолютно неиронично) някой да разясни каква допълнителна защита може да даде брачният договор освен "издръжката на съпрузите по време на брака или при развод". Уговорки за придобиване на предбрачно имущество не се вписват, при смърт не се вписва, другите положения вече ги имаме? Поправете ме, ако греша.

Поантата ми е, че брачният договор е тавтология на вече заложени в СК институти и не носи нищо кой знае колко допълнително, затова стъпвайки на това, хората, вкопчили се в тази възможност ми се струват дребнави и пресметливи. Иначе е пределно ясно, че никой не иска да си споделя имуществото или да подарява, това е разумно, но ще седиш ти неженен и ще мислиш години наред как ще сключиш договор, ако някой ти върже, за да не ти вземе някоя "златотърсачка" наследствения панел от мама говори просто за липса на подходящия майндсет, че някога ще изкараш собствени имоти, пари и си стиснал здраво, както и за други проблеми.

Хората с бизнеси, далечни или близки на Джеф Безос, просто си знаят правата и си защитават активите, не тръпнат в очакване "а пък сега Пешко, ако ми изневери, ако се скараме за пералнята , ако ако ако".

# 584
  • Мнения: 10 384
Познавам доста мъже, които и без договор оставиха скъпи имоти на жените си след развод. Те са приели, че все пак не могат да оставят на улицата жена, с която са живели доста години. Един от тях се ожени повторно с договор. Не знам какво точно пише в него, но май беше по инициатива на жената. Разбирам ги - и двамата не са зле материално, и двамата имат деца от предишни бракове, и двамата имат някакъв бизнес - бизнесът на мъжа е доста по-едър от този на жената, освен това в него е обвързан с децата си. За мен това е нормално, когато се жениш на една по-зряла възраст и си обвързан с деца от предишни бракове.

Общи условия

Активация на акаунт