Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 4

  • 58 901
  • 825
  •   1
Отговори
# 765
  • София
  • Мнения: 16 208
За да не ти прилошее при скока на инсулина?

# 766
  • Мнения: 116
Супер си! Браво за волята!

# 767
  • Мнения: 116
За да не ти прилошее при скока на инсулина?

Не само, май влияело на самите изследвания. Но искам да разбера как,
 за да преценя как точно да го изпълня това обременяване.

# 768
  • Мнения: 243

i810, форума има правила и едно от тях е да не се пишат поредни постове  Peace

Оффф, тръгвам да кажа нещо, сетя се и за друго, но хич не зацепвам, че има редактиране на поста. Та затова ги пиша така...
WinchesterGirl - движението влияе на резултата...От него пада кръвната захар и инсулина. Но и аз като ми направиха обременяването, изобщо не знаех, че трябва да съм неподвижна след това и излязох навън от болницата на една пейка - т.е., движих се.... В лабораторията ми казаха, че не трябва да съм запотена и изморена....Това било по-важно...Знам ли вече....

# 769
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Исках да ви питам защо е изискването да не се движи човек при обременяване.
Защото от движението КЗ намалява. А целта на изследването е да отчете чистото намаление на КЗ само от инсулина. А и движението трудно се стандартизира. Т.е. ако се движиш повечко по време на изследването захарта ти ще е нереално ниска.

Аз имам чувството, че затова пишат 10 човека в темата....Защото като всеки от новаците, които тепърва се учат си каже прегрешенията и срещу него скачат всички със забраните и поуките.... Започва се точно това - яко набиване на канчето... Simple Smile Да, това е хубаво, защото няма друг начин, по който човек да разбере и да се научи, но нека се уважаваме, имаме търпение, спазваме добрия тон и не се нападаме, все едно сме на война. И без друго в моята глава поне всичко е каша. Да не говорим, че някой път си задавам въпроси в темата, които остават без отговори.... Но.... здраве да е....
202uu

# 770
  • Мнения: 243
Чета сега Зоната и направо свят ми се зави... Много ми е сложно...Така и не съм в никой от двата режима на хранене...Моето е нещо средно между Зоната и ВМ НВХ...Това проблем ли е? Може ли и така да се кара всъщност?

# 771
  • Мнения: 90
Как се открива тази инсулинова резистентност?

# 772
  • София
  • Мнения: 16 208
На първа страница в първия пост пише.

# 773
  • Мнения: 2 760
Как ви се струва 6,7 три часа след хранене? На 1х500 метфодиаб съм.
И тъпия хемоглобин само 107,преди поне до 115 го докарвах, и други резултати под и над норма... Уф.

# 774
  • София
  • Мнения: 3 293
Бледолилава, ти само на първия час ли имаш инсулин? Еднократно ли ти е бил толкова висок?
За да се диагностицира ИР (от лекар, не във форума), трябва да са изпълнени няколко условия, не само едно.
Ако си свалила от 47 на 11 без хапчета, то може инсулинът съвсем инцидентно да ти е бил 47 (да си била под стрес, под алкохолно опиянение предната вечер, ядосана сутринта). Затова от еднократен тест не се правят изводи. А и 11 се смята за не много добре, но не е категорично ИР.

Изобщо не се заяждам с вас. Искрено ви завиждам, че успявате да отслабвате. Но има хора, които с висок инсулин на гладно си го смъкват след втория час, такива  лесно отслабват.
Има и слаби с ИР, те пък едва ли са компетентни за самото отслабване.

Arilena_S, виж на първа страница т.5.

# 775
  • Мнения: 4 042
Грета, до натоварване не стигнах, защото веднага започнах режим. Алкохол не съм пила предишната вечер, не съм била под напрежение при изследването. ЛЛ ме диагностицира и то не само на базата на еднократни резултати. Тя си ме познава от 25 години. Преди 10 години, когато бях с ПКЯ, пак тя ме прати на обременяване, защото имаше съмнения. Та ако можеше да ме видиш, аз си бях типичния нагледен пример за ИР. Слаби крака, ръце, ханш, и всичката сланина на корема. Имах една колежка, с която работех дълго време, и тя беше пълна, та по цял ден бяхме заедно, хранехме се заедно и неведнъж ме е питала как може да съм толкова дебела, като не ям. Аз, казваше, поне си хапвам, та знам, че ми е от това. Била съм на диета една седмица на кафе без захар и вода, без никаква храна и съм свалила само килограм за това време. Само режими с ниски въглехидрати при иначе редовен прием на храна работят при мен. От години. И почна ли отново да ги увеличавам въглехидратите - килограмите постепенно се връщат. Без да се тъпча. Колко по-показателни признаци трябва да имам от това, включая и изследването? Впрочем след онзи резултат от 11 инсулин смекчих малко режима, въведох повече зеленчуци, а напоследък и плодове, и при последните три измервания инсулинът ми е от 16 до 18. Та как мислиш, дали имам ИР?

А, да не забравя. С изследванията и на ендокринолог отидох. Изписа ми глюкофаж, каза "диети тук не предписваме" и ме изпрати по живо, по здраво. Но тогава вече бях достатъчно информирана и прецених, че ще си продължа по моя начин. Засега действа.

Последна редакция: ср, 11 юли 2018, 12:39 от Бледолилава

# 776
  • Мнения: 1 693
Писах преди няколко месеца, че преди време когато исках да сваля килограми минавах на режим с въглехидрати само до обяд. Закусвах овесени ядки с малко мед или сушени плодове, подсладено кафе, обядвах каквото попадне за ядене около офиса - обикновено някакво обедно меню или сандвич и само след 14 часа започваше ограничението, като вечерята обикновено беше зеленчуци и месо. За 2-3 месеца си свалях по 10 кг без проблем. Но! Въпросът вече не е само в килограмите. Не е и в кръвната захар. Не знаеш ли какво се случва с инсулина от дадена храна, дори и да отслабваш консумирайки я, според мен не е добре да се рискува. Менюто, което написах по-горе, не бих си го позволила сега за нищо на света. Въпреки, че и с него свалях килограми. Отслабването не е абсолютен показател при нас. Рискът да се изтощи панкреаса от свръхпроизводството на инсулин си остава. Това ни е основният проблем.

Важно е да не се прекалява с въглехидратите и да са бавни.
Аз съм си мерила и инсулин 1 час след хранене. 1 во хранене беше боб яхния  -. инсулин 35. Второ хранене - палачинка от 2 яйца с кокосово масло  1 супена лъжица трици +сирене и 1 домат- инсулин 30. Разликата не е голяма, но по отношение на мозъчната дейност ,няколко дни на режим без въглехидрати не ми влия добре. При обременяване с глюкоза резултатите бяха следните  инсулин на гладно 13, 1 час-73, втори час 22. тези  изследвания съм ги правила  преди да започна да пия метформин. На втори час след хранене инсулина винаги ми е 20-22. Може би не съм със толкова силно изразена инсулинова чувствителност. Но спирането на въглехидрати не води ли до повишаване нивата на кортизол в кръвта което също не е добре за организма, а дали не влияе негативно и върху правилното функциониране на Щитовидната жлеза.
Не искам да споря с никой,  но мисля че едно по балансирано хранене като в зоната например е по- здравословно лично за мен.  Някъде бях чела че на 2 -3 дни ВМНВХ трябва да има 1 ден с завишен прием на въглехидрати 50% от целия грамаж. Така не се нарушавал баланса в организма и пак отслабваш но по- бавно. А отслабването е важно за ИР защото е доказано ,че точно мастните депа създават блокаж за инсулина.

# 777
  • Мнения: 1 693
Според мен ИР хващаме още като деца.   Колко е голям панкреаса на 1 дете - и като хапне 1 вафла или 1 кифла -какво става бълва се инсулин в несвяст. Като възрастни просто напълняваме и си ближем раните.Повечето от нас са били с ПКЯ-това е критерий за хромонален дисбаланс , но никой не ни го споменава. Да като се намалят драстично въглехидратите се отслабва, но не мога да се съглася , че това трябва да е режима за цял живот.

# 778
  • Мнения: X
Аз имам чувството, че затова пишат 10 човека в темата....Защото като всеки от новаците, които тепърва се учат си каже прегрешенията и срещу него скачат всички със забраните и поуките.... Започва се точно това - яко набиване на канчето... Simple Smile
Скрит текст:
Да, това е хубаво, защото няма друг начин, по който човек да разбере и да се научи, но нека се уважаваме, имаме търпение, спазваме добрия тон и не се нападаме, все едно сме на война. И без друго в моята глава поне всичко е каша. Да не говорим, че някой път си задавам въпроси в темата, които остават без отговори.... Но.... здраве да е....
Сега, аз приемам нещата така:
когато се появи някой нов в темата, обяви какво е положението му и започне да задава въпроси, аз приемам, че това е човек, който яко се е стреснал, интересува се от здравето си, какво може да направи, за да подобри максимално положението си.И отговарям, водейки се от това. За тези, дето грам не се интересуват, а просто са приели казаното от лекаря и предпочитат да си ядат тестото и да си пият хапчетата, вече писах, те обикновено не четат и не задават въпроси.
Обаче, да влезеш в темата, да питаш например "Може ли овесени ядки?" и при отговор, който не те устройва, да приемеш, че ти набиват канчето...ами, сори, ама не го приемам.
Щом питаш, или споделяш някакво прегрешение (за което и ти си сигурен, че не трябва да го има в живота ти), трябва да си готов да чуеш всякакви отговори.Не само "Абе, голяма работа, яж си, не е кой знае какво!".
За мен не е така.
КОето не значи, че съм на 100% стриктна, аз съм писала, че ям и плодове, и черен шоколад, и някакви вредности, като изляза с приятелки/мъжа ми някъде, и вино червено пия отвреме-навреме....Не съм станала "монахиня" в храненето.
От ориз/картофи/бобови/зърнени, стоя настрана.Първо-не ги приемам за правилна храна, второ-действат ми зле, подуват ме, образуват ми газове, боли ме стомаха от тях (т.е., по всякакви показатели-не са моята храна), трето-не ги и обичам.
Но това съм аз, установила съм кое как ми действа на принципа проба-грешка.
Въглехидратите ми за деня са предостатъчно от зеленчуци, плодове, черен шоколад, млечни.Ядки понякога...днес трябваше да излизам, не успях да закуся, не бях и гладна сутринта, но към 11ч. започнах да огладнявам, снощи вечерях рано.И си купих 100 гр печени бадеми, това ми беше обяда+едно капучино.
За мен не е никакъв проблем да спра да пиша в темата, ако някой се чувства с "начукано канче" от моите постове.Аз моето съм си го постигнала.

# 779
  • Мнения: 4 042
Според мен ИР хващаме още като деца.   Колко е голям панкреаса на 1 дете - и като хапне 1 вафла или 1 кифла -какво става бълва се инсулин в несвяст. Като възрастни просто напълняваме и си ближем раните.Повечето от нас са били с ПКЯ-това е критерий за хромонален дисбаланс , но никой не ни го споменава. Да като се намалят драстично въглехидратите се отслабва, но не мога да се съглася , че това трябва да е режима за цял живот.
Ако става въпрос за захарни и тестени изделия - да, най-добре да е за цял живот. Не виждам какво толкова безценно и незаменимо получаваме от тях. Фураж за хора, евтин, масов източник на енергия, която може да се набави и от далеч по-пълноценни храни.

Общи условия

Активация на акаунт