Частни училища - информативна тема 21

  • 93 020
  • 772
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 4 040
До колкото знам училището към немското посолство не взимат българска диплома или бъркам нещо?

# 196
  • на път
  • Мнения: 2 804
До колкото знам училището към немското посолство не взимат българска диплома или бъркам нещо?

Така е, там приемната процедура е в началото на годината. В Увекинд също е приключила, а и ПУК е в Бояна (1 Клас в Княжево).
Има Шилер в Мусагеница с добър ПУК, но там има огромен наплив и съответна конкуренция.
Има и Киндероазе в Младост 2 ... Добра немска чадстна детска градина с ПУК.
20 СОУ, до НДК също е с немски.

Последна редакция: пт, 29 юни 2018, 13:35 от Д_Ива

# 197
  • Мнения: 4 040
Тя е набор 2013. Догодина би трябвало да кандидатства. Сега септември ще е трета група в детската градина и догодина началото на 2019 би трябвало да кандидатства за предучелищна от септември 2019. Ще разгледам Увекинд, Княжево пак е една идея по-близо. Шилер в 131-ви също са ми вариант, но там се кандидатства април и ако не я приемат я в сдружението, я в училишето, то е изгубила вече шансовете си за другите училища, защото ще е изпуснала сроковете.

# 198
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Аз съм на път да се откажа от немския- в източната част на София почти няма училища с немски- единствен вариант ми е 145то Шилер, но чувам недобри неща за подготовката по другите предмети + че дворът е ужасен за малките, които имат нужда все пак да са редовно навън.

Използвам активността в темата да питам за "Азбуки"- въпреки че в момента нямат прием- някой с отзиви за ПУК и основното училище? Английският е само в часовете, нали? Подготовката по другите предмети добра ли е?

Не знам дали е за тази тема, но в частните ме притеснява подготовката- какво става, ако децата са твърде малко, или при голямо текучество на учители?  Провеждат ли редовни и нормални часове? Наблюдавам какво става в близка ЧДГ - постоянна смяна на персонал, недобро обучение- и се замислям вече...
Просто и държавните в района са зле, а още не мога да се пречупя с алтернативата първокласник да пътува с часове всеки ден...


# 199
  • Мнения: 133
Не може да се обобщават частните под общ знаменател. Има от отлични до в пъти по-лоши от кварталните. Най добре е да обиколките ииии познати на познати плюс ЕЖК разбира се.

# 200
  • Мнения: 8 269

Пипи2013, когато моето дете отиде от училище с прекрасен голям двор в училище с двор 5 квадрата бях леко стресната. Оказа се ,че е по-важно децата да имат повече салони/спортни. Защото в голяма част на годината времето е толкова смотано , че за 10 минути не си заслужава да се обличат и събличат. А когато е хубаво дали е 5 квадрата или 50 се оказа ,че е все тая. Те така или иначе играят около госпожата.

Частните също като държавните страдат от липса на учители. Това е проблем на цялата ни държава.
Но все пак в частното има шанс за по-добри такива учители.

# 201
  • София
  • Мнения: 5 960
Чудя се, аз за моето малкото. Дали би могло да е проблем да я запиша в ЧУ на 6 години ( тя е родена февруари) т.е. с предния набор, като в държавна детска градина е ходила с своя си набора  Confused т.е. у-щето ще иска ли задължително да я места в горния набор още в ДГ
Става дума за ЧУ което няма ПУК, директно 1ви клас и знам че приемат 6 годишни. Но дали в ДГ трябва да я местя от сега? Thinking

# 202
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Не може да се обобщават частните под общ знаменател. Има от отлични до в пъти по-лоши от кварталните. Най добре е да обиколките ииии познати на познати плюс ЕЖК разбира се.

Напълно съм съгласна. Винаги съм казвала, че не ги деля специално,искам просто добро училище за детето си, по възможност да ни е близо. Какво етикетче ще стои отпред, ДУ или ЧУ, не е от значение, а какво е съдържанието, така да се каже.

Но досега от няколкото ми писания в тази тема не съм успяла да се насоча. Грубо казано критериите са- в младост или наоколо, с добра академична подготовка и дисциплина, но и с креативен елемент- да има танци, изкуства, театър, да се търсят талантите на всяко дете, не само математика и езици. Ииии по принцип чужд език на добро ниво също държа, както и спорт. Не ме вълнува храненето например, да не кажете, че съм с твърде високи критерии Simple Smile) И определено българска диплома (това изключи немското към посолството).

Но от всички критерии най-много държа на добрата подготовка, да си учат сериозно, а не да е по-разхлабена дисцилината, защото е частно например, или неконтролирано държавно.

Просто ми се иска да има и постоянност на "услугата", така да се каже, много ме разочарова въпросната ЧДГ, макар и да беше чудесна първата година. Но за едно дете не е ок да се сменят учители през месеци, оттам- и приятелчета.

# 203
  • Мнения: 19 317
Ако става въпрос за някое от училищата с по-голямо натоварване, по-добре изчакай с набора.
Ако е карала първа предучилищна група, не виждам пречка да се запише в първи клас направо, но аз бих питала в училището за по-голяма сигурност.

Дворът на 145-то и мен ми се беше сторил ужасен навремето. Всъщност е достатъчно голям, но някак неотделен за малките.
Когато е топло времето, в нашето училище от 1 клас нагоре излизат всяко междучасие, защото има дежурни учители и не са вързани към класната да ги извежда специално. Много удобно е, защото всеки решава кога и колко да излиза, а и са на нисък етаж.
Обаче това макар и много важно, не е основното при тази оскъдица на добри преподаватели. Топлите месеци може и след училище да играе навън, зимните някой спорт след училище и все един път през деня би трябвало да ги изведат.
По-важното за Шилер е, че дори да си приет в Сдружението в първи клас може да не се класираш в някое от училищата. Затова проучете какви са ви шансовете.
До 4-ти клас съм чувала много положителни отзиви за класните в 145-то, така че не мисля, че страдат останалите предмети. Какво е положението в 131-во, нямам представа.

# 204
  • Мнения: 4 040
В 145 Шилер се приемат само братя и сестри на деца, вече посещаващи Шилер. Деца, което семейство за първи път влиза в Шилер, се обучават в 131-ви. Това разбира се, при положение, че детето е прието в училището отделно.

# 205
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Нека приемам на теория, че приемът е ок навсякъде, защото това е съвсем отделна тема. Въпросът е да се сравнят младостките училища обективно, за да знае човек къде изобщо да насочва усилията за прием. След това ще се проучи къде-как, за повече от година може да се променят нещата. Просто ми липсва сравнителна тема "училища-младост", която да НЕ дели  на частни и държавни.

# 206
  • София
  • Мнения: 16 202
Пиша от собствен опит с малкия ми син (номер 3):

Предучилищна  и 1-4 кл - Меридиан-22: Класна ни беше  Добрева, зам.-директор, завеждащ началния курс. Много съм доволна от нея. От базата обаче никак.

5-7 клас, Българско школо: Сега с новата директорка, единственият им минус вече е отпаднал. Отлична база, отлична спортна база, добра храна, сравнително добра подготовка. Е, не е Св. София, но за АК стигна (само с допълнителна школа за подготовка за изпита за АК).

От АК съм най-доволна, но то си е друго измерение в образованието.

# 207
  • Мнения: X
Тичането на двора всяко междучасие в достатъчно пространство никак не е за подценяване. Разбира се не това е първи критерии при избор на училище, но схлупена къщура в покрайнините без двор си е огромен минус.

# 208
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Sharky, благодаря за мнението. А можеш ли да сравниш БШ с държавните  наоколо (например 125то, 145то), ако имате познати деца там например? Чудя се може ли подготовката в БШ да е по-зле отколкото в едно добро държавно в младост. Да не си давам парите само за едната база...
Правят ли по-интересни неща, отколкото сух материал? Например да провеждат часа навън, да им дават проекти да разработват, междупредметни връзки, ей такива неща...

# 209
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
Напълно съм съгласна с Блис - това ще се окаже големият капан на ТЕ. Малък двор, без салон реално

Общи условия

Активация на акаунт