Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 2

  • 85 269
  • 803
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 54 415
Змия ме е изпреварила.
Не знам къде го пише това нещо, но е тотално грешно.
Какво като се метаболизира в черния дроб?
Това не спира панкреаса да отделя инсулин.
Те затова и плодовете са силно редуцирани при ИР.

# 76
  • Мнения: 10
Ами в плодовете има захароза, глюкоза и фруктоза:). Макар и плодове и с тях не бива да се прекалява.
Най-добре е нищо, което да ни е сладко, колкото и да е трудно.

# 77
  • Мнения: X
Скрит текст:
а с колко отслабна, от колко килограма започна и какви са били изследванията ти преди и сега?
Ако въпросът е към мен
Изследвания мога да погледна довечера като се прибера от работа.
Иначе за килограмите, най-много съм била 79, като 2 години подред на годишния преглед държах 64, в момента съм 62 на височина 1.68. Искам да сваля поне още 5.
Един гинеколог ми беше казал за метформина, че бил много полезен, удължавал живота и т.н., но не знам колко е истина.
За тези, които си търсят добър ендокринолог, мога с две ръце да препоръчам доктор Лазарова, Център по ендокринология УСБАЛЕ "Акад. Ив. Пенчев".
[/spoiler]
Към тези, които ги мъчи глада за сладко. Опитайте със стевия, много по-сладка е от бялата захар. Яжте сладки неща с фруктоза. За разлика от глюкозата, която се абсорбира в кръвта и вдига кръвната захар и се регулира с инсулин, фруктозата основно се метаболизира в черния дроб, което не предизвиква отделяне на инсулин. Simple Smile
И ще си докараш омазнен черен дроб, а защо не и цироза!
Храна с фруктоза, или глюкозо-фруктозен сироп е най-гадното нещо, което можете да дадете на тялото си.
Тялото "чете" по един начин храната-плод, с всичките му фибри, глюкози, фруктози, витамини и т.н., и по съвсем друг начин изкуствената фруктоза, приета самостоятелно.

Скрит текст:
Скрит текст:
То има статии за всички теории и отричащи ги, човек си избира една и следва нея.
И преди съм споделяла, но пак да кажа, имам близък германец гинеколог, който е с диабет, той и колегите му напълно отричат мазнинното хранене, а препоръчват приема и на пълнозърнест хляб и по един плод.
Скрит текст:
Но за мен това е тяхното мнение, в темата е пълно с момичета на ВмВНх и на тях този режим им се отразява добре. За мен няма правилно и грешно между двата типа - човек пробва, с това, на което вярва, пък ако след няколко месеца, не му намалеят показателите, пробва с другото.
А дали не са на инсулин или някакви други лекарства? Това би променило доста картинката.

На метформин, но смятат и че без лекарства трябва да се спазва такъв режим, но нищо странно не виждам в това.
В тази тема, а и като цяло във форума, има много агресивно налагане на ВмНвх, но това не означава, че всички го намират за здравословен режим (с или без ИР). Аз лично съм правила и двата типа хранения, не отричам нито едно от двете. При мен обаче с ВмНвх ми се влошиха кръвните резултати,  не инсулинът, а холестерол и други кръвни показатели.
Скрит текст:
Тогава започнах да се храня по ГИ и с глюкомер да меря коя храна как ми влияе.
Обяснението:
когато си на ВМ НВХ и започне отслабване, т.е., тялото започне да гори мазнини, тези мазнини се "изливат" от клетките в кръвния поток.Ако точно тогава си направиш изследване, напълно възможно е да даде повишени резултати за холестерол, триглицериди.Напълно логично, къде мислите, че отиват натрупаните тлъстини, "изхвърлени" от мастните клетки при отслабване?Тези натрупани мазнини трябва да се изгорят за енергия.А това става поедин единствен начин-като се влеят в кръвния поток.
Затова и препоръката да НЕ се правят изследвания по време на активно отслабване.Или ако се правят, да се отчете факта, че повишените показатели са именно вследствие на отслабването.

И като цяло по отношение на храненето:
аз лично, се стремя да ям храни, които могат да се ядат и сурови, т.е. срещат се в природата в естествен вид.
и месото, и рибата, и яйцата, и мазнините, и зеленчуците, и плодовете могат да се ядат сурови, ако се налага, не е задължително да се готвят.от тук надграждам рядко с храни, които не могат да се ядат, без да са минали топлинна обработка:грах, зелен боб, картоф, патладжани.....Тялото разпознава идеално естествените храни от природата, знае какво да прави с тях, обработва ги на 100% и работи перфектно.
Не че не си позволявам по някоя глупост от време на време.Но когато "отровата" е в минимални количества, тялото без проблем я изхвърля.Проблемите идват, когато "отровите" станат ежедневие, или достатъчно често.

# 78
  • Мнения: 4 042
При ИР, доколкото съм чела, заместителите на захарта се отбягват, тъй като още с попадането им в устата вкусовите рецепори за сладко "подават сигнал" за изработване на инсулин. Да, на кръвната захар не влияят, затова диабетиците ги пият, но те обикновено нямат проблем с повишени нива на инсулина като нас, така че тук има разминаване в двата режима - за ИР и за диабет 2 тип. А и пристрастеността към сладкото е малко като наркотик, по-добре да се спре и да се отвикне, отколкото да се залъгваме и да си я поддържаме. Като с цигарите - няма да ги спра, ами ще ги намаля на 5. Утре стават 6, вдругиден 8 и т.н.

Моля да ме поправи някой ако греша или ми е остаряла информацията, че всеки ден излиза по нещо ново и да не знае човек на какво да вярва.

# 79
  • Мнения: X
При ИР, доколкото съм чела, заместителите на захарта се отбягват, тъй като още с попадането им в устата вкусовите рецепори за сладко "подават сигнал" за изработване на инсулин. Да, на кръвната захар не влияят, затова диабетиците ги пият, но те обикновено нямат проблем с повишени нива на инсулина като нас, така че тук има разминаване в двата режима - за ИР и за диабет 2 тип. А и пристрастеността към сладкото е малко като наркотик, по-добре да се спре и да се отвикне, отколкото да се залъгваме и да си я поддържаме. Като с цигарите - няма да ги спра, ами ще ги намаля на 5. Утре стават 6, вдругиден 8 и т.н.

Моля да ме поправи някой ако греша или ми е остаряла информацията, че всеки ден излиза по нещо ново и да не знае човек на какво да вярва.
Всъщност, доколкото знам, диабетиците с диабет 2 имат проблем точно с инсулина.Тялото им произвежда огромни количества инсулин, но понеже клетките им са нечувствителни към него, той не може да свали високата КЗ, затова се налага да добавят още и още външен инсулин, за да свалят все пак КЗ, защото и тя е опасна.
Затова и диабетиците с д2 би трябвало да следят да не повишават КЗ, от което и инсулина им няма да скача до небесата.Ако успяват да поддържат една сравнително стабилна КЗ, съответно и стабилен инсулин, с времето е възможно клетките да възвърнат в някаква степен чувствителността си и да реагират на не толкова висок инсулин.
Само дето масово хората не обичат да се ограничават и каже ли им някой :"Няма проблем, яж си любимите хляб, пици и кифли, само гледай да си взимаш инсулина редовно!" и прегръщат идеята не с две, а с 200 ръце.
Имам нагледен пример около мен с подобна нагласа.Ами, яде си човека, взима си иснулина, дебелее си и диабета се развива, точно както му казват лекарите "Болестта следва естествения си ход!".

# 80
  • Мнения: 54 415
При ИР, доколкото съм чела, заместителите на захарта се отбягват, тъй като още с попадането им в устата вкусовите рецепори за сладко "подават сигнал" за изработване на инсулин. Да, на кръвната захар не влияят, затова диабетиците ги пият, но те обикновено нямат проблем с повишени нива на инсулина като нас,

Диабетиците са имали голям проблем с инсулина, преди да стигнат до диабет2. ooooh!
Ама повечето ендо-та неглижират инсулина и чакат да се стигне до диабет, че да имат пациенти за лекуване и да процъфтява фармаиндустрията! Naughty
Всеки сам си решава какво да яде. И дали да си дава парите за храна, или за метформин или инсулин. И най-вече да е болен.

# 81
  • Мнения: 4 042
При тип 2 не се произвежда достатъчно инсулин. Затова говорим, че в повечето случаи завършекът на една нелекувана и неконтролирана ИР е именно диабет тип 2. Тъй като след като години наред бета-клетките на панкреаса са произвеждали извънредно големи количества инсулин, накрая се изчерпват, спират да работят и инсулин - няма. Затова захарта им (на диабетиците) хвръква нагоре.

Да, DeVa®, точно така е. Голяма част от тях са минали през ИР преди да стигнат до диабет, без дори да са го осъзнали.

# 82
  • Мнения: 54 415
Точно така е.
Затова и диабетици, и хора с ИР трябва да си самозабранят храни, които вдигат КЗ и инсулина.
А не да слушат докторите и да ядат пълнозърнест хляб, защото било вредно да се храниш без хляб. Crazy

# 83
  • Мнения: 4 042
Много хора просто се плашат да се хранят без хляб. По-често мъжете. Казват, без хляб не мога да се наям, колко трябва да изям, че да се заситя? Не знам дали са прави, все пак не съм мъж и нямам големи физически натоварвания. Обаче едно знам - при пълноценно хранене човек се засища и с по-малки порции храна и няма нужда да си тъпче стомаха с "пълнеж". Минава известно време, докато стомахът се свие и до тогава се чувства, разбира се, глад. И явно повечето този момент ги плаши и се отказват.

# 84
  • Мнения: 570
На мен кръвната захар ми е в норма. Нали точно това прави ИР - вдига нивата на инсулина, за да регулира глюкозата в организма. Следене с глюкомер ми изглежда излишно при ИР Rolling Eyes

# 85
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 067
По въпроса за хляба: и белият и пълнозърнестият и ръженият и всички останали видове ми вдигат захарта по един и същ начин, така че е важно да не надвишавам определено количество на ден. Грубо казано ако ям за целия ден 50 грама хляб /без значение от вида/ ще съм ОК, ако изям 100 грама /ако ще и най-черния и пълнозърнест да е / захарта скача. Аз като цяло или съм на ВМ или на нисковъглехидратен режим. Не отричам изцяло втглехидратите, но силно ги ограничавам. При мен това работи.


Amour*, ядеш сурово месо и яйца?!?! Да не си кръстоска между човек и чакал/хиена?  Joy Joy Joy Това в кръга на майтапа, но яденето на необработеи животински продукти бих спорила мноооооогооооо дълго колко опасно може да е.

# 86
  • Мнения: 4 042
На мен кръвната захар ми е в норма. Нали точно това прави ИР - вдига нивата на инсулина, за да регулира глюкозата в организма. Следене с глюкомер ми изглежда излишно при ИР Rolling Eyes
Говорихме за следене с глюкомер на действието на отделни храни при всеки човек. Ясно е, че колкото повече вдига захарта дадена храна, толкова повече инсулин ще се отделя при консумацията ѝ. Иначе и аз при невероятните 47 mkU/ml Инсулин на гладно си имах нормална кръвна захар, даже и гликиран хемоглобин изследвах, който индикира нивата на глюкозата за около три месеца назад - и той си е в норма.

# 87
  • Мнения: 2 495
За съжаление ,това изследване не върши работа при ИР.Ниска или нормална кръвна захар може да значи висок инсулин.
ИР е предшественик на диабета,но не се заблуждавайте,че ИР без диабет е нещо не толкова тежко.Самата ИР с високи нива на инсулин е тежко заболяване .За това директно лекарите имат вина ,защото не го разпознават в пациентите си .Дори и да изпратят пациента на изследване,какво му пускат- КЗ на гладно ,дори инсулин на гладно не се пуска. А самият външен вид на пациента,особено за млади хора и деца ,трябва да ги алармира.Това не го правят не само ЛЛ ,но и ендокринолози.
А горкият пациент какво прави-бори се като прасе с тиква с десетки диети,докато някъде в тъмното най-накрая стигне до подозрението за ИР.И тогава ,трябва да убеждава някой доктор да му пусне едикакви си изследвания.

Последна редакция: ср, 21 фев 2018, 10:49 от liola

# 88
  • Мнения: X
Скрит текст:
По въпроса за хляба: и белият и пълнозърнестият и ръженият и всички останали видове ми вдигат захарта по един и същ начин, така че е важно да не надвишавам определено количество на ден. Грубо казано ако ям за целия ден 50 грама хляб /без значение от вида/ ще съм ОК, ако изям 100 грама /ако ще и най-черния и пълнозърнест да е / захарта скача. Аз като цяло или съм на ВМ или на нисковъглехидратен режим. Не отричам изцяло втглехидратите, но силно ги ограничавам. При мен това работи.

Amour*, ядеш сурово месо и яйца?!?!
Скрит текст:
Да не си кръстоска между човек и чакал/хиена?  Joy Joy Joy Това в кръга на майтапа, но яденето на необработеи животински продукти бих спорила мноооооогооооо дълго колко опасно може да е.
Не, естествено.   Simple Smile
Може би не обясних достатъчно ясно:
ям храни, които, АКО СЕ НАЛАГА, могат да се ядат И сурови.Да, месото трудно ще се дъвче, но не е проблем да се изяде и сурово, ако човек го застрашава гладна смърт.
Избягвам, ям много рядко храни, които не могат да се ядат сурови-боб, леща, грах, патладжани, ориз и т.н.
Т.е., идеята ми е, че храната ми трябва да е максимално близка до природата.
Това, което може да се яде И сурово, става за мен.
Останалото НЕ, или рядко, по изключение.

Обожавам препечена вратна пържола, барабар с канцерогенното й препечено крайче.   Laughing

# 89
  • София
  • Мнения: 4 493
Каква канела пиете? Предполагам таблетки /капсули/ , но препоръчайте марка и най-вече какво количество и след всяко хранене ли или само при въглехидратното? Някой приемали Бетаин с пепсин и HDL?

Общи условия

Активация на акаунт