Как да се промени мисленето на хората?

  • 36 124
  • 518
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: X
И с какво тези филибелийски батки са успели да променят мисленето на останалите пловдивчани около тях? С каква идея са ги обеденили за да върви града напред?
Те променят себе си и стават корави и калени, но с каква цел?

# 361
  • Мнения: 30 802
А трябва ли всеки да е някакъв вид пътеводна светлина? В крайна сметка решението за промяна е лично, не може да облъчиш никого, не можеш да промиеш мозък. Може само да посочиш методите, които водят до промяна.

Не всеки ще ги приеме, разбира се. Това е нормално - не всеки се усеща каква е играта. В крайна сметка е важно да има критична маса от осъзнати хора, оттам нататък нещата вървят напред.

Обаче ако се опиташ да юркаш неосъзната маса...ами няма да направят нищо хубаво. Вече сме я играли тази игра. Промяната трябва да идва отвътре, иначе не става. Аз лично усещам органично отвращение от всякакви пориви, движения, масовки и вървене напред, които са ми снесени някъде отгоре. Времето на това влияние е минало.

Може би в Канада още е на мода, не знам.

Та така, нали знаеш притчата, на Содом са му трябвали 5-10 праведници, не по-добра програма на общинския съвет. Хубавите неща не стават с масовка. Стават външно лъскави неща, които имат дълбоки дефекти. Сещам се за един репортаж за наложеното отгоре модерно изкуство в Канада - някакви чудовищни стоманени инсталации и статуи, уж за общността. Малко като западен вариант на бетонните петолъчки по соц-а...

# 362
  • Мнения: X
Канада е много назад в тези отношения. Няма еквивалент.

Всичко е на лично ниво първо, това е така, но за мен е важна тенденцията за всичко случващо се и какво се прокарва с тези действия, мисловни трендове и постановки. С какво се върви напред и кой се възпитава?

По-добре да садят дървета и да гледат по едно дете, вместо да си гледат собственото мъжкарство и коравост.
Това е проблемът и в Япония и на Запад, че масово няма млади хора, които да искат да съзидават, а гледат собствения си комфорт и дотам. И се превръщат в консуматори на блага и на кефове без някаква умисъл и цел.

# 363
  • Мнения: 30 802
Еми да де, като си причиниш изкуствено гърч, малко може да се отръскаш от безметежния хедонизъм.

Иначе за мен "вървене напред" не включва само да е подреденко и контролирано, с една всемогъща nanny state на главата ти отгоре. Даже може едно неуредено общество да има по-ценни плодове, отколкото едно комфортно до дебилност общество.

В тоя смисъл не знам какво значи градът да върви напред. Според местния бизнес може би върви напред - според други може да е унищожен завинаги, презастроен, пълен с безмозъчни удоволствия с елементи на хипстър.

# 364
  • Мнения: X
Или вместо да се отръскаш от безметежния хедонизъм да попаднеш във водовъртежа на егото и манията за величие?!

Градът да върви напред е да не излизат големи маси от млади 20 годишни навън.
 
Знаеш ли, че навремето, че и сега масово всички 19-25 годишни момчета и момичета в Лондон бяха все от Пловдив? Масово. Не от Варна или от София, а от Пловдив.

 Това е тенденция, над която е добре да се замислим и да се разбере защо се случва това и  защо 19 години след тази дата младите се увеличават навън, а не са в Пловдив примерно?

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 05:43 от Анонимен

# 365
  • Мнения: 30 802
А, вече може да се е обърнал трендът, поне по отношение на заведения. Явно не им стига акълът за повече от барове, което също е скука де.

Успех в Пловдив имат тия, дето са си седнали на задника и учат. Затова е град на медицината.

Проблемът е, че повечето искат купон наготово, а малко хора имат акъла да си изградят бизнес и екосистеми, отвъд хищническото строителство, евтнинят внос и тук-таме някакви хипстърски оазиси.

Иначе с образование от Техническия имам пример как може да се постигне и кръгла нула, и неща на световно ниво. Зависи от човека. Та и да стоят тука младите, ако искат всичко наготово, язък им за стоенето, да ходят в Лондон малко да се поокършат. Всеки иска лесна работа и много пари, малко хора са готови да си седнат на задника и да минат на по-високо ниво като специалисти.

На практика в БГ възможностите все още са достъпни за почти всички, цената е ниска, обаче разликата е във впрягането. Има хора, които просто не искат да го правят. А има невероятни наистина възможности. Главно да се изучиш на евтинко, да имаш време и да се превърнеш в нещо уникално продаваемо.

Интересно ми е за какви толкова условия са се вдигнали до Лондон и какви толкова успехи са постигнали...за мъжа ти разбрах, че строи за саудитци с дълбоки джобове, ОК, парите не миришат. Но другите чий го търсеха в Лондон?

# 366
  • Мнения: X
Не бъркай понятията.
Защо масово са навън? И защо са масово от този град?
Това за заведенията е нормално когато си в тази възрастова група и се намираш в мегаполис. Друго е.


Университети винаги е имало и тогава и сега, но не може всички да са лекари или ИТ-та Simple Smile явно.

Повечето учеха и работеха. Също както и сега.
Другаде е разковничето, но ще те оставя да поспекулираш защо се случват нещата точно така. ?

Последна редакция: нд, 18 фев 2018, 23:48 от Анонимен

# 367
  • Мнения: 30 802
Ми не знам, аз в Пловдив съм срещала наистина на няколко пъти млади хора, които са говорили за Лондон като за някаква обетована земя, която ще им реши автоматически проблемите.

Аз лично виждах други решения и възможности, но те си бяха решили, Лондон та Лондон. В някои случаи кацнаха в максимална мизерия. Не знам защо го правят, честно.

# 368
  • Мнения: X
Фактори да искаш.

То си беше Обетованата земя, но преди Simple Smile

1. Достъпен Език
2. Близост до Родината
3. Възможност да заработиш страхотни пари с не чак толкова голяма преквалификация
4. Възможност да учиш там след определен брой години престой и статут
5. Възможност за статут без шмекерии и суми
6.Голям пуул с възможности в музика, кулинария, актьорство, кино, бизнес и финанси,  дизайн и ресторантьорство (тук Испания би водила класацията)
7. Силният и скъп паунд
Ще продължа утре,защото заминавам на разходка из прериите Wink

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 00:05 от Анонимен

# 369
  • Мнения: 5 425
Да, промяна в мисленето има и тя е в резултат на националистическия тренд: менци, шевици, носии, хорца, чанове, чардаци и чинари (тук бях на път да изброя само османотурски думи, но реших да съм по-мила).

Това е вид консумативен национализъм: такъв, който се потребява, яде, пие, облича, има чисто телесни изражения (татуировки с Левски и Ботев, магнитчета за хладилници, тениски и чаши).

Обаче не е виновен потребителят Ежко, дето се ежи, националистическите формации и горните неща, които изброих, му влияят така, плюс образованието, което преповтаря тези от времето на Людмила Живкова.

Аглая, лесно е да лепиш етикети, като нямаш аргументи.
Дали не става дума по-скоро за патриотическа ТЕНДЕНЦИЯ? Особено при емигрантите, които на собствен гръб усещат, че не можеш да бъдеш възприет като равнопоставен участник в културния обмен, ако не познаваш отлично собствената си култура и достойните за гордост нейни постижения?  
Нещо, което съветниците на Людмила Живкова добре разбираха, създавайки НГДЕК, 1300 години България и т.н.
Иначе казано, водели са културна политика по примера на останалите развити държави, желаещи да имат някакво бъдеще. И тази политика беше колкото далеч от застоя на национализма, толкова далеч от хаоса на културния нихилизъм, който проповядваш.

Да, чанове е турска дума, но модела звънец идва още от древните траки.
Хоро е гръцка дума, но българските хора имат твърде малко общо с гръцките.
Чардак е турска дума, но архитектурния елемент, който означаваме с нея, е характерен за българската строителна школа и по силата на определени климатико-географски и социално-икономически условия се среща освен в България, само в Македония, беломорска Тракия и т.н. западни покрайнини.
Шевица (за разлика от гайтан) е със славянски произход, но мотивите идват от чак от месопотамските тъкачи, които са ги ползвали да разказват приказки с геометричните елементи на килима. Което значение се е загубило в България, но пък шевиците са имали функцията да предотвратяват женитбата между близки роднини. (жените са ползвали комбинация от мотивите на родното си семейство и това на съпруга, като обичая е бил, даже в далечно село, да не се заглеждат младежи, с близки по мотив шевици)
И т.н.

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 10:30 от Ezhko

# 370
  • Мнения: 30 802
Фактори да искаш.

То си беше Обетованата земя, но преди Simple Smile

1. Достъпен Език
2. Близост до Родината
3. Възможност да заработиш страхотни пари с не чак толкова голяма преквалификация
4. Възможност да учиш там след определен брой години престой и статут
5. Възможност за статут без шмекерии и суми
6.Голям пуул с възможности в музика, кулинария, актьорство, кино, дизайн и ресторантьорство (тук Испания би водила класацията)
Ще продължа утре,защото заминавам на разходка из прериите Wink


Аз все още не мога да разбера за какво ти е да търсиш тия неща в Лондон, като си ги има и в Пловдив. И хич не вярвам, че са били страхотни чак парите.

Но общо взето бях права: искат всичко лесно и веднага.

Наистина не го разбирам това бягане на всяка цена. Особено за хора, които ако бяха една идейка по-квалифицирани, щяха да си живеят отлично в Пловдив и въобще не знам с какво самочувствие заминаваха с идеята, че ще пробият и ще направят нещо смислено в Лондон, след като проблемът не е в града, а в тях лично.

# 371
  • Мнения: 9 196
Фактори да искаш.

То си беше Обетованата земя, но преди Simple Smile

1. Достъпен Език
2. Близост до Родината
3. Възможност да заработиш страхотни пари с не чак толкова голяма преквалификация
4. Възможност да учиш там след определен брой години престой и статут
5. Възможност за статут без шмекерии и суми
6.Голям пуул с възможности в музика, кулинария, актьорство, кино, дизайн и ресторантьорство (тук Испания би водила класацията)
Ще продължа утре,защото заминавам на разходка из прериите Wink


Аз все още не мога да разбера за какво ти е да търсиш тия неща в Лондон, като си ги има и в Пловдив. И хич не вярвам, че са били страхотни чак парите.

Но общо взето бях права: искат всичко лесно и веднага.

Наистина не го разбирам това бягане на всяка цена. Особено за хора, които ако бяха една идейка по-квалифицирани, щяха да си живеят отлично в Пловдив и въобще не знам с какво самочувствие заминаваха с идеята, че ще пробият и ще направят нещо смислено в Лондон, след като проблемът не е в града, а в тях лично.

Аз избрах Лондон, защото съм спокойна, когато детето ми е на училище, че няма да влезе някой си и да реши да раздава правосъдие. Защото ще получи образование в пъти по-добро от на връстниците си. Защото може да пресича без та тича в паника, че някой няма да спре на червено. Защото никой учител няма да си позволи да го бие и обижда от детската ясла до университет. Защото, когато тръгне на работа също няма да си го позволят. И по много други подобни причини ... а парите, парите са в пъти повече за абсолютно същата длъжност. Което преди си мислех, че няма значение, защото тук разходите са други, но не е така - съотношението приходи/разходи е далеч по-добро.
Причините хората да избират друго място, са чисто практически обикновено. Не защото си примират по чужденците и мразят българското. Но не го обичат толкова, че да жертват себе си или децата си, за тиквен медал.

# 372
  • Мнения: 30 802
А в момента не се ли притесняваш, че някой от тъмнозелените, решил и той да търси щастие, няма да реши да раздава правосъдие, понагазвайки хора по улиците?

# 373
  • Мнения: 2 617
Съвсем конкретно и във физическо измерение за японците: киснат в ледена вода, за да си каляват духа. И други видове гърч, които каляват и променят съзнанието, така че ставаш качествено различна личност.

И не, не като се напиеш безпаметно и не усещаш ледената вода - на трезва глава.

Съвсем конкретно и на физическо ниво, всички тия техники работят. Правят те корав, наточен като катана. Че и филибелийските батки се изучиха, питайте на лични в кое доджо са станали половин японци, през година ходят да се тормозят с Ичи Ку Кай, поливат се с ледена вода и медитират с часове.

Това с хорца и шевици не се прави:) трудно се изтрива навика на депресарската стойка и съзнанието-анцуг...
Разбирам, че е по-лесно да иронизираш някаква образ на "батка", но вероятно не отчиташ, че второто поколение в чужда държава е далеч от това на родителите си (колкото и да са имали те "депресарска стойка") и по-близко до връстниците си. Да не споменаваме пък за смесените бракове.

Мисля, че боравиш все още с твърде много клишета относно Япония. Не знам, от къде черпиш източници, но е интересно, колко от съвременните японци имат време за медитация (за да го приема за аргумент в тезата ти) и доколко "прегряването" при тях се "охлажда" по описания от теб начин.
Неслучайно писах и за интереса на другите култури към тяхната, но да не забравяме виртуозността на японците в това да копират, съчетано с любопитството им.
Чета изключително много японска литература, включително най-съвременна (не, не превежданата в България) и мога да те уверя, че тези клишета, описани от теб, останаха някъде назад преди десетилетия.

# 374
  • Мнения: 30 802
Сега, то е ясно, че масата хора прекарват основно времето в ядене, пиене, тия три неща. Говоря за интересните случаи. Много ясно, че не може всеки да е ексклузивен.

Но наистина ми е интересна темата - защо младите пловдивчани смятат Лондон за обетована земя, въпреки че е гадноват град.

Общи условия

Активация на акаунт