Знаете ли какво е "младо вино"? Играйте и спечелете Bouquet Nouveau 2017!

  • 15 009
  • 160
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Интересът към биологично произведените продукти нараства с всяка година. Младото вино Bouquet Nouveau 2017 е вече на пазара.

Винарска изба Edoardo Miroglio в село Еленово е един от най-големите производители на органични вина у нас. За да може едно вино да е с удостоверен биопроизход, има много изисквания, като основните са: лозята трябва да са торени само с оборски тор, прекопаването да е извършено на ръка, за да бъде съхранена изключително важната почвена фауна, като същевременно се отстраняват и плевелите.
Не се  използват никакви хербициди и пестициди. Следвайки всички тези изисквания, от 2012 г. избата произвежда органичното вино Bouquet Nouveau, което е направено от един от най-интересните български сортове "Букет".



Създаден през 1951 г., този сорт, за разлика от произтичащото от името му внушение за съвкупност от ароматни цветя, не е българската версия на купаж от всички сортове в лозето. Той е създаден по метода на половата хибридизация чрез кръстосване на "Мавруд" и "Пино ноар" от екип български селекционери.
   
Bouquet Nouveau е произведено по технология на "божоле нуво" – с въглекисела мацерация. Типично за тези вина е, че ферментацията се провежда на цяло грозде (непресовано). Гроздовите зърна се пълнят в съда, където се оставят, за да започне ферментацията.
 
При  този  процес зърната  се спукват и сокът се събира в долната част на съда. Това трае около 12 до 15 дни. Виното се източва, засява се за яблъчно-млечнокисела ферментация, след което се стабилизира, филтрира и се бутилира веднага, за да се консумира съвсем младо и плодово. В резултат на въглекиселата мацерация виното е със силно изразен плодов характер, лек и елегантен вкус.

Bouquet Nouveau е с рубиненочервен цвят и лилави отблясъци, свеж плодов букет от аромати (както подсказва името на сорта), червени и черни плодове, с очарователна, игрива свежест и леко цветист финал със спомен за теменужки, горски цветя и плодове в послевкус. Пивко и приятно вино за всеки ден, подходящо за почти всяко ястие, но най-добре се комбинира с паста, пица, ястия с нетлъсти меса и жълти сирена. Препоръчително е да се сервира леко охладено до 13 градуса. Заради несъмнените си качества, заради толкова важната грижа за околната среда от страна на производителя, както и заради много разумната цена на органичното вино Bouquet Nouveau - BIO на винарска изба Edoardo Miroglio, това вино е изключително изгодна покупка, която ще достави радост на всекиго, за всеки  повод.

Желаете ли да опитате Bouquet Nouveau 2017 на Edoardo Miroglio?
Споделете до 26.11. какво знаете за „младото вино“: как и къде е възникнало, какви обичаи са свързани с него и всичко останало, с което можете да допълните историята за тази ежегодна традиция.
На томболен принцип трима от участниците в темата ще получат бутилка Bouquet Nouveau 2017 с персонализиран етикет.

Последна редакция: чт, 16 ное 2017, 14:27 от Редактор**

# 1
  • Мнения: 1 202
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 2
  • Мнения: 1 675
Историята за "младото вино" е типична френска история за виното и празника. Истинска приказка.
След войната, през 1951 г., производителите на вина от района на Бургундия, по-специално между градовете Лион и Макон имали страшно много вино, защото годината била добра и топла, а реколтата – изобилна. След като се оказват с наистина огромни количества, помолили френската държава да им позволи да продават вино, което да бутилират на момента. Тогава е било забранено така да се продава вино, било е задължително да се изчака процесът на винификация. Поискали такова разрешение и го получили. Производителите решили, че трябва да изберат под каква форма да го продават и го нарекли божоле нуво, което е и името на региона. Особеността на това вино е, че то се прави от сорта гаме. Основната му характеристика е, че трябва да се пие веднага, най-късно до края на съответната година. Производителите през 50-те години се чудели как да накарат клиентите си да купят младото вино, и съответно да го изпият веднага.

Често казваме, че маркетингът и комуникациите за нищо не служат, обаче тогава са използвали чисто маркетингова стратегия, казвайки си, че за да го продават, трябва да му направят празник. Решили да определят дата, на която да го продават – третия четвъртък на месец ноември.

# 3
  • Сф
  • Мнения: 10 673
Младото вино е леко и свежо, почти без танин.Много ароматно. Аз /родителите ми / идваме от винарски край и винаги, когато се пробва младото вино, се събира семейството и приятели да дегустират, тържествен момент!
Особено при дегустацията на Мавруда, всички затаяваха дъх .
Аз харесвам младото вино повече от отлежалото. Heart Exl

# 4
  • Мнения: 39 436
Младите вина са с изразен плодов вкус и са за незабавна консумация. Т. е отлежаването им не подобрява техния вкус.

# 5
  • Мнения: 14 804
Tо е с по-малко танини, с по-малко екстракция от гроздето, в сравнение с други вина. И съдържа повече сулфити, тоест серни съединения (разбира се, има различни видове и марки, има и изключения). Има един специфичен силно плодов аромат на виното. Натрапчиво се усещат ягоди, малини, банан, дори може да се каже, че виното мирише на бонбони виолетки или подобни, ароматизирани с плодови аромати.
Цветът на божолето е виолетов, рубин, към розов, на вкус тялото е леко, плодово, с приятна киселинност.
Появява се на пазара 6-8 седмици, след като е набрано гроздето.
Божолето се консумира изстудено като бяло вино, между 10 и 13 градуса. По принцип всяко изстудяване прикрива някакви дефекти или грубости във вкуса. Така и божолето, ако се пие на по висока температура, ще изпъкне още суровият му вкус, доста различната структура, в сравнение с качествено вино, отлежало достатъчно, преди да бъде пуснато на пазара.

# 6
  • София
  • Мнения: 964
Виното е продукт, получен изключително в резултат на пълна или частична алкохолна ферментация на смачкано или несмачкано прясно грозде или гроздова мъст от прясно грозде.

Гроздоберът на младото вино се извършва задължително на ръка, през септември. Мецерацията на виното е само 4-5 дни, и така се запазва свежият плодов аромат. В рамките на месец преминава през две ферментации, между реколтата и разливането в бутилките.
Виното се отличава с наситеност, свежест, богат вкус и силен ароматен букет. Различният и уникален вкус всяка година се дължи на ускорената ферментация. Ако виното влезе в бутилките няколко часа по-рано, то може да се окаже прекалено леко и безцветно, от друга страна няколко часа закъснение водят до тежест и тръпчивост.

Самият процес на ферментация може да има много варианти, които в голяма степен зависят от условията и традициите. Ферментация при естествени температурни условия;Ферментация в дървени съдове (бурета, бъчви, кадуси);Ферментация в затворени метални кадус.
Полученото след ферментацията младо вино обикновено се филтрира.

# 7
  • Мнения: 1 476
Младите вина са с изразен плодов вкус и са за незабавна консумация.Нормите за неувреждащо пиене са до 2 чаши вино дневно - до 200-300 мл., според градуса на виното. При такова количество е малко вероятно някой да го боли глава, но при мнозина това се случва дори от една чаша. Особено при дамите, на много от които и малки количества алкохол действат силно. Ако някой се изсили, повлиян от радостната кампания за новото вино, да изпие цяла бутилка младо вино, или, недай си Боже, повече, вероятността да го боли глава е голяма.

# 8
  • Мнения: 1 988
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 9
  • Мнения: 2 024
Имам малко информация за младите вина и темата ще ми е полезна. Също с интерес бих опитала Bouquet Nouveau 2017 на Edoardo Miroglio. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 776
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре.Имат силно изразен плодов аромат,лек  и свеж вкус.

# 11
  • Мнения: 2 129
Младото вино е леко и свежо, почти без танин и с изразен аромат.Wine GlassWine GlassWine Glass

# 12
  • Мнения: 5 234
Виното има богата история и винаги носи усещане за традиция и празничност, възможности за срещи с близки приятели, за наслада от удоволствията на живота.
Времето за младото вино е втората половина на ноември. То носи понякога странни, но много интересни винени усещания.
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година като за него важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Ароматът му е плодов, а тялото му е леко, свежо и почти без танини.
Поднася се на правилната температура – 12°- 14° C – и без тежка и прекалено ароматна храна.
Когато става въпрос за младо вино, става въпрос за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново и хубаво.
Младите червени вина на българските изби, са прекрасна възможност за събиране с приятели.

# 13
  • Мнения: 11 746
Миналата година за първи път чух думата - Божуле, споделена от мои приятелки Simple Smile Разбрах че се касае за младо вино, но нищо повече. Сега едва прочетох повече за традицията, която е възникнала във Франция преди много години, може би в 30-те. Всяка година ноември месец започва масирана кампания за току що произведеното младо вино Божуле. По традиция излиза в последния четвъртък на ноември и е голям рекламен и маркетинг трик, благодарение на който производителите на Божоле нуво от Франция продават около 60 млн. бутилки по цял свят. Френската мода е повлякла крак и в други винарски страни, с различни сортове грозде и божуле нуво се предлага и в България.
Въпросната технология на "божоле нуво" – с въглекисела мацерация е специална технология, при която гроздето без да се мачка се оставя в инертна среда, съд, изпълнен с въглероден двуокис, за да няма въздух и да могат да се развият определени микроорганизми. Престоява 2-3 седмици, протича слаба спонтанна ферментация вътре в зърната, чак тогава се смачква с преса и заквасва с дрожди и тогава се осъществява същинската ферментация. Благодарение на тази технология се развива силно плодов аромат на виното.
Появява се на пазара между 6 до 8 седмици, откакто е набрано. Ей това се казва бързо вино Simple Smile
Младо вино, с малко танини, с по-малко екстракция на грозде и плодов вкус. Консумира се леко охладено.
Във Франция младото вино се нарича Божуле Нуво, в Италия - Vino Novello, в Испания, Чили и Аржентина - Vino Nuevo, а в САЩ - Nouveau Wine
И ако приемем за вярно, че от него глава не боли, стига да не се прекалява, да кажем до 2 чаши, то с удоволствие бих опитала това младо вино с плодов вкус.

# 14
  • Мнения: 910
Харесвам младото вино заради плодовият  му, свеж вкус. То е леко и за незабавна консумация.

# 15
  • Някъде там
  • Мнения: 16 089
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 16
  • Мнения: 29 502
Младото вино често се подценява, но неизменно идва през втората половина на ноември.
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.

Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници (които, когато са всенародни също имат сериозно пазарно отражение). Никой не говори за ценителство, когато става въпрос за младо вино, но няма и нужда. Не става въпрос за винена сериозност, а за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората. Това е един от малкото моменти, в които винените сноби се снижават в шумната и радостната тълпа наоколо и оставят разговорите за танинова структура и потенциал за по-късно.

Божоле, Новело, както и младите червени вина на българските изби, са прекрасна възможност да съберете приятели на парти. Най-добре да е градинско, с много одеяла и свещи, както и с франзели, пастет, пушени меса, меки сирена, кишове, а защо не и прясна реколта туршия от чорбаджийски чушки? Именно това са най-подходящите кулинарни и емоционални партньори на младите вина – некомплицирана храна, тип “бистро” и партита.

# 17
  • Мнения: 540
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 18
  • София
  • Мнения: 803
Счита се, че първоначално виното с название за произход "Божоле" е консумирано от работниците по френските лозя в едноименния регион, за да отбележи краят на гроздобера. Постепенно то започва да се продава в кафета и бистра в Лион, както и други градове в областта, между градовете Макон и Лион. Традицията за отваряне на Новото Божоле всеки трети четвъртък на месец ноември започва през 1951 г., когато след много богата реколта на производителите от региона Божоле е разрешено да продават вино си един месец по-рано от началната дата на сезона за продажби на вина с название за произход. Младото Божоле или Божоле нуво (Beaujolais nouveau) е червено вино, произвеждано от сорта грозде гаме във френския регион Божоле, Бургундия, който включва 72 селища, 2000 производителя и общо 13 000 хектара лозя. Това е младо вино, което се пуска за продажба само шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на месец ноември.

# 19
  • софия
  • Мнения: 25 491
Всяка година в третия четвъртък на ноември производителите на младо вино отварят бурета от новата реколта. То е бедно на танин, произвежда се единствено от сорта гаме, има малинов цвят, има изразен плодов аромат и лек, свеж вкус. Младото божоле е без консерванти, затова се пие най-много до февруари догодина.

# 20
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Божоле нуво е червено вино. Произвежда се от сорта грозде гаме във френския регион Божоле, Бургундия.
Това е младо вино, което се пуска за продажба само шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на ноември.
Виното се характеризира с розово-виолетов оттенък и силно изразен плодов вкус.

# 21
  • Мнения: 554
Ако младото вино е коректно направено, то е леко, плодово и свежо, а цветът му би трябвало да е богат откъм виолетови нюанси.

# 22
  • Мнения: 254
С термина "Младо вино" се означава току що бутилираното вино. Без да е отлежавало във барикови или други съдове. При тези вина бутилирането става в средата на ноември, при започване на процеса на приготвяне през септември. Мадите вина са с изразен плодов аромат, бедни на танини, с по-ярък цвят. Хубаво е да се изпие до шест месеца, максимум година.

# 23
  • Мнения: 81
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година като за него важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Бих опитала точно това младо вино с голямо удоволствие и предварително благодаря за тази възможност!

# 24
  • Мнения: 394
Виното не е просто напитка и дори неспециалистите добре знаят това. Младото вино, което често се подценява. Готова е през втората половина на ноември. По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 25
  • in Wonderland
  • Мнения: 6 052
Това е приятна, типична френска история между виното и празника. Истинска приказка. След войната, през 1951 г., производителите на вина от района на Бургундия, по-специално между градовете Лион и Макон имали страшно много вино, защото годината била добра и топла, а реколтата – изобилна. След като се оказват с наистина огромни количества, помолили френската държава да им позволи да продават вино, което да бутилират на момента. Тогава е било забранено така да се продава вино, било е задължително да се изчака процесът на винификация. Поискали такова разрешение и го получили. Производителите решили, че трябва да изберат под каква форма да го продават и го нарекли божоле нуво, което е и името на региона. Особеността на това вино е, че то се прави от сорта гаме. Основната му характеристика е, че трябва да се пие веднага, най-късно до края на съответната година. Производителите през 50-те години се чудели как да накарат клиентите си да купят младото вино,и съответно да го изпият веднага.

# 26
  • Мнения: 812
Днес е денят ,в който се отваря новото младо вино Божоле и тръгва новата реколта в 111 държави по света.Трябва да бъде отваряно по рано.Френска традиция,родила се след войната през 50-те г.,в региона Божоле,който се намира,между градовете Лион и Макон .Имали толкова огромна реколта,че нямали място къде да го държат това вино във своите изби.Затова винопроизводителите са поискали разрешение от държавата да продават това вино,което все още не е било бутилирано.Производителите са имали налично младо вино,но нямали възможност да го продадът.Френските власти решават,че на третия четвъртък от месец ноември навсякъде по света ще се празнува идването на новото Божоле.Новото Божуле дойде казват след ,като до отворят .Виното е много пивко и понеже е младо има плодови нотки,леко на малини,канелени,каранфилови нотки.Тази година е по пивко и сладко,защото сезона в бил топъл във Франция.По френска традиция е много важно,когато се пие едно вино ,да се консумират продукти от същия регион,това са сирена ,колбаси,в по приятелска атмосфера,а не твърде строг ресторант.Във Франция някои го консумират с шоколад,също така трябва да се изконсумира до Коледа.

Последна редакция: чт, 16 ное 2017, 18:52 от *Koshi*

# 27
  • Мнения: 22 867
Неприключило ферментацията си вино, леко сладникаво, газирано с лек плодов аромат. Произвежда се специално в много страни. В Германия – федервайсер, в Австрия – штурм, в Чехия – бурчак, Армения - мачар. Най-популярно е може би френското божоле-нуво. На виното е посветен фестивал през ноември в деня на Св. Мартин.
Както всичко друго, и младото вино си има плюсове и недостатъци: премахва холестериновите плаки, извежда токсините, повишава апетита, предпазва от простуда, но в същото време е вредно за хора с алергии и заболявания на черния дроб.



# 28
  • Мнения: X
Производството на виното е дълъг и сложен процес, минава се през различни етапи. Последният производствен процес е узряването, т.е. неговото съхраняване при подходящи условия. Не всички вина са подходящи да престояват за узряване. Такива вина следва да се консумират веднага след производството им. Това са младите вина.

# 29
  • Мнения: 799
Типично за тези вина е, че ферментацията се провежда на грозде не пресовано. Гроздовите зърна се пълнят в съда, където се оставят, за да започне ферментацията. Процесът протича за около 12 до 15 дни. Виното се източва, засява се за яблъчно-млечно кисела ферментация, след която се стабилизира, филтрува и се бутилира веднага, за да се консумира съвсем младо и плодово.Виното е със силно изразен плодов характер, лек и елегантен вкус, пивко и приятно за всеки ден. Най-добре се комбинира с паста, пица, ястия с нетлъсти меса и жълти сирена.
Препоръчително е да се сервира леко охладено (13 C)

# 30
  • Мнения: 5 379
Младото вино е създадено за незабавна консумация. Има по-малко танини от другото вино и лек плодов вкус и аромат. Важно е да се поднасят на подходяща температура.

# 31
  • Мнения: 170
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре.

# 32
  • Русе
  • Мнения: 176
Божоле нуво е френски специалитет. Прави се от грозде от сорта „гаме”, по-точно от един клон на сорта „гаме ноар”. Той е специфичен, не е подходящ за стареене като други сортове – каберне, мерло и т. н. Затова производителите от района Божоле в Бургундия във Франция, са измислили виното божоле нуво.
То се прави по специална технология. Гроздето, без да се мачка, се оставя в инертна среда – съд, изпълнен с въглероден двуокис, за да няма въздух, от който се развиват определени микроорганизми. При престояване така около 2-3 седмици, протича една слаба спонтанна ферментация вътре в зърната, която достига до около 1,5% алкохол. Чак тогава гроздето се смачква с преса и се заквасва с дрожди, както се прави с другите вина. И тогава се осъществява същинската ферментация. Методът се нарича карбонова мацерация (или въглеродна мацерация), създаден е във Франция през 30-те години.

По тази технология се развива един специфичен силно плодов аромат на виното. Натрапчиво се усещат ягоди, малини, банан, дори може да се каже, че виното мирише на бонбони виолетки или подобни, ароматизирани с плодови аромати.
Цветът на божолето е виолетов, рубин, към розов, на вкус тялото е леко, плодово, с приятна киселинност.
Появява се на пазара 6-8 седмици, след като е набрано гроздето.
Младото вино е с по-малко танини, с по-малко екстракция от гроздето, в сравнение с други вина. Съдържа повече сулфити, тоест серни съединения.

Последна редакция: пт, 17 ное 2017, 10:38 от geri17

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 13 506
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година.
Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.
Типично за тези вина е, че ферментацията се провежда на цяло грозде (непресовано). Гроздовите зърна се пълнят в съда, където се оставят, за да започне ферментацията.

# 34
  • Мнения: 610
Виното с дъх на младост се отбелязва за първи път извън Франция през 1982 година в град Божо. Закачливо, леко, плодово и свежо. То събужда вкусовите усещания и се плъзга нежно по небцето, добавяйки нотка веселие. Така описват сомелиерите младият крал Божолето.Макар червено, се сервира охладено при 14-16 градуса. Така разкрива напълно букета на сорт гаме. Най-подходящи към него са леките ястия и френските сирена.Само за един ден миналата година са продадени над 60 милиона бутилки от младото Божоле. А за да сте сигурни, че сте си купили най-доброто, трябва да знаете, че банановият вкус е характерен за масовите и по-евтини Божолета, докато качествените се отличават по вкуса на горските плодове и цената.

# 35
  • Мнения: 605
Харесвам младото вино, защото носи усещането за празник.
Появата му през втората половина на ноември е добър повод човек да покани приятели и да празнува плодовитостта.
Виното е свежо, с плодов аромат. От горчив опит се научих, че трябва да се консумира много умерено. Прекаляването води до сериозен махмурлук.

# 36
  • Мнения: 6 561
Не знам много за младото вино. Известно ми е само, че се консумира максимално бързо за разлика от класическите вина, които са хубави като са поотлежали. Blush
Останалите неща ги научих сега от темата.
Наздраве! Wine Glass

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 242
 Младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. Чарът на младите вина е в свежестта и ароматния им профил -  подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не се консумират с тежка и прекалено ароматна храна.

# 38
  • Мнения: 819
Различна при младото вино е  технологията на производство - въглекисела мацерация. При нея чепките грозде не се пресоват предварително. В резервоара естествената тежест на горните пластове притиска долните и те пускат сок , който стартира ферментацията. Отделя се въглероден двуокис, който кара сокът да ферментира вътре в самите гроздови зрънца. И тъй като почти няма досег с външната част на ципата, където се съдържат основно танините на гроздето, резултатът е свежо, плодово вино почти без танини.
Целият процес трае едва 4-5 дни. След това сместа се пресова, стабилизира и бутилира.

# 39
  • Мнения: 879
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година като за него важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Бих опитала точно това младо вино с голямо удоволствие и предварително благодаря за тази възможност!

# 40
  • Мнения: 5 252
Младо вино е, което се пуска за продажба само шест седмици след края на гроздобера. По цял свят този ден се е превърнал в очакван празник на божолето, с фразата, която го ознаменува „Le Beaujolais Nouveau est arrivé!“ (на френски: „Новото божоле пристигна!“).
Божоле нуво е червено вино, произвеждано от сорта грозде гаме във френския регион Божоле, Бургундия.

# 41
  • Мнения: 457
Младото вино е с по-малко танини, то е свежо  и с плодов аромат. Направено е така, че да се консумира в рамките на половин година. Сервира се изстудено с температура между 10 и 13 градуса. Много подходящо за студените декемврийски дни в компанията на добри приятели.

# 42
  • София
  • Мнения: 13 172
Младото вино е леко и свежо, почти без танин и с изразен плодов аромат. Консумира се в рамките на половин година. Пуска за продажба шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на ноември. Сервира се изстудено с температура между 10 и 13 градуса.

# 43
  • Мнения: 719
Нищо не знам за младото вино, но с удоволствие бих го опитала, хаха.

# 44
  • Мнения: 855
Младото вино е по-леко и свежо като цветът му е по-скоро виолетов, от колкото рубинен. Има изразен плодов вкус. Обикновено се консумира охладено. Лично аз не прекалявам с него Simple Smile

# 45
  • Мнения: 61
      Младо вино с плодов и свеж вкус. Току-що бутилирано, то е леко и предназначено за бърза консумация до няколко месеца.

# 46
  • Мнения: 2 117
Знам малко за младите вина, но с радост бих опитала  Bouquet Nouveau 2017 .

# 47
  • Мнения: X
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 48
  • Мнения: 1 002
Не знам много за младото вино. Известно ми е само, че се консумира максимално бързо за разлика от класическите вина, които са хубави като са поотлежали.Обичам да пия вино,но честно казано си признавам ,че незнам много за историята му,и тази статия ми беше доста полезна Simple Smile

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Младото вино е леко, плодово и свежо, а цветът му е богат откъм виолетови нюанси. По традиция то е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И колкото по-скоро, толкова по-добре, защото чарът на младите вина е в свежестта и спомена за плодове, които носят.
Как и къде е възникнало "младото вино" и какви точно обичаи са свързани с него не знам, ако не друго, темата поне на това ще ме научи Simple Smile

# 50
  • Мнения: 384
Виното е алкохолна напитка, получавана чрез ферментация на грозде.Младото вино е било по-скъпо от отлежалото. Нямам друга информация,въпреки че виното ми е любима алкохолна напитка.

# 51
  • Мнения: 3 844
Бих го опитала с удоволствие!
Да не повтарям написаното до тук, само ще добавя, че се сервира в специална гарафа "pot lyonnais". С много дебело дъно, за да го държи хладно по-дълго време.

# 52
  • Мнения: 289
Традицията Божоле във Франция и в цяла Европа повелява всеки трети четвъртък на месец ноември на пазара да излезе новото младо вино от сорта Гаме, район Божоле (част от Бургундия).
Това вино – само на месец и половина – е винаги много свежо, с меки танини и силно изразена плодовост. Цветът на виното е тъмногранатов, ароматите са спонтанни и силни, а вкусът дава усещане за току що отхапан свеж плод, с допълнение от сладки подправки. Виното се сервира охладено до 14°С, и задължително се споделя  с приятели. Наздраве!

# 53
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 773
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.

Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 54
  • Мнения: 221
Историята за "младото вино" е типична френска история за виното и празника. Истинска приказка.
След войната, през 1951 г., производителите на вина от района на Бургундия, по-специално между градовете Лион и Макон имали страшно много вино, защото годината била добра и топла, а реколтата – изобилна. След като се оказват с наистина огромни количества, помолили френската държава да им позволи да продават вино, което да бутилират на момента. Тогава е било забранено така да се продава вино, било е задължително да се изчака процесът на винификация. Поискали такова разрешение и го получили. Производителите решили, че трябва да изберат под каква форма да го продават и го нарекли божоле нуво, което е и името на региона. Особеността на това вино е, че то се прави от сорта гаме. Основната му характеристика е, че трябва да се пие веднага, най-късно до края на съответната година. Производителите през 50-те години се чудели как да накарат клиентите си да купят младото вино, и съответно да го изпият веднага.

# 55
  • Мнения: 441
Знам само, че е плодово и леко. Обичам  вино и бих опитала с удоволствие Bouquet  Nouveau 2017.

# 56
  • Мнения: 1 622
 Младото вино се пие в рамките на половин, максимум една година. Има свеж и плодов вкус.

# 57
  • Мнения: 5 683
Младото вино се консумира в рамките  на една година.То е почти без танин. Има силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 58
  • Мнения: 740
Младото вино е за бърза консумация, в рамките на половин до една година, почти без танин, плодов аромат и лек, свеж вкус, като цветът му е по-скоро виолетов, от колкото рубинен.  Peace

# 59
  • гр. София
  • Мнения: 1 136

Желаете ли да опитате Bouquet Nouveau 2017 на Edoardo Miroglio?
Споделете до 26.11. какво знаете за „младото вино“: как и къде е възникнало, какви обичаи са свързани с него и всичко останало, с което можете да допълните историята за тази ежегодна традиция.
На томболен принцип трима от участниците в темата ще получат бутилка Bouquet Nouveau 2017 с персонализиран етикет.
Здравейте  wavey
И аз се включвам в надпреварата за бутилка прекрасно божоле  Wine Glass



Божоле нуво е червено вино, произвеждано от сорта грозде гаме във френския регион Божоле, Бургундия. Божолето е младо вино, продажбата на което се реализира само шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на ноември.
По цял свят този ден се отбелязва като Фестивал на божолето с фойерверки, танци и музика. Празникът се ознаменува с фразата „Le Beaujolais Nouveau est arrivé!“ (на френски: „Новото божоле пристигна!“).
В региона Божоле има над 120 Фестивала, посветени на това вино. Там се произвеждат дванадесет официално определени вида Beaujolais.
Всъщност това вино е възникнало преди  около век като евтина и приятна напитка, произведена от местните жители, за да  отпразнуват края на сезона на прибиране на реколтата.
Виното се характеризира с розово-виолетов оттенък и силно изразен плодов вкус. Поднася се леко охладено (около 13°C). Това е леко младо вино, произведено за незабавна консумация без отлежаване, тъй като с годините качеството му не се подобрява. Ежегодно се произвеждат около 45 млн. литра от него, което е близо половината от всичкото произведено бургундско вино. Над 50% от виното се изнася, като най-големите пазари са Германия и Япония, следвани от САЩ.

# 60
  • Мнения: 1 589
Вчера гледах по новините репортаж за "младо вино" Божоле.Не съм го пробвала,но предполагам че ще ми хареса.Казаха,че е с плодов вкус,без танин,без консерванти,затова и срока му на годност е по-малък.

# 61
  • Мнения: 1 758
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.Aроматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 62
  • Русе
  • Мнения: 2 607
Младите вина са с изразен плодов вкус и са за незабавна консумация, отлежаването им не подобрява техния вкус. Подходящо е за "млади пиячи" Simple Smile

# 63
  • Карнобат
  • Мнения: 689
Младото вино е с по-малко танини, с по-малко екстракция от гроздето, в сравнение с други вина. И съдържа повече сулфити.Често младото вино дава усещане за плодов вкус.

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 996
Младото вино е пивко и руйно! Това знам от дядо си Simple Smile
Има остатъчен сладък вкус, плътно тяло и плодов аромат. А цветът е ярък и наситен!
Обожавам младо вино, но все по-трудно си намирам Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 1 445
Времето за младото вино е втората половина на ноември. То носи понякога странни, но много интересни винени усещания.
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година като за него важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Ароматът му е плодов, а тялото му е леко, свежо и почти без танини.
Поднася се на правилната температура – 12°- 14° C – и без тежка и прекалено ароматна храна.
Когато става въпрос за младо вино, става въпрос за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново и хубаво.

# 66
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.
Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници (които, когато са всенародни също имат сериозно пазарно отражение). Никой не говори за ценителство, когато става въпрос за младо вино, но няма и нужда. Не става въпрос за винена сериозност, а за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората. Това е един от малкото моменти, в които винените сноби се снижават в шумната и радостната тълпа наоколо и оставят разговорите за танинова структура и потенциал за по-късно.

# 67
  • Мнения: 3 071
Младото вино е първата реколта на сорта "гаме" във френския регион Божоле. Отварянето на първите бутилки винаги се ознаменува с фразата "Le Beaujolais Nouveau est arrivé!" през третия четвъртък на месец ноември. Виното е леко, с подчертан плодов вкус, характеризира се с розово-лилав отенък и се поднася леко охладено. Последните години започна производство и на Божоле Вилаж и Крю, които могат да отлежават.
Вчера опитах божолето на Жорж Дюбоф, ще се радвам да опитам и това на Едуардо Миролио.  Peace

# 68
  • Мнения: 1 283


Гроздоберът на младото вино се извършва задължително на ръка, през септември. Мецерацията на виното е само 4-5 дни, и така се запазва свежият плодов аромат. В рамките на месец преминава през две ферментации, между реколтата и разливането в бутилките.
Виното се отличава с наситеност, свежест, богат вкус и силен ароматен букет. Различният и уникален вкус всяка година се дължи на ускорената ферментация. Ако виното влезе в бутилките няколко часа по-рано, то може да се окаже прекалено леко и безцветно, от друга страна няколко часа закъснение водят до тежест и тръпчивост.

# 69
  • Мнения: 7 748
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.

Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници (които, когато са всенародни също имат сериозно пазарно отражение). Никой не говори за ценителство, когато става въпрос за младо вино, но няма и нужда. Не става въпрос за винена сериозност, а за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората. Това е един от малкото моменти, в които винените сноби се снижават в шумната и радостната тълпа наоколо и оставят разговорите за танинова структура и потенциал за по-късно.

Божоле, Новело, както и младите червени вина на българските изби, са прекрасна възможност да съберете приятели на парти. Най-добре да е градинско, с много одеяла и свещи, както и с франзели, пастет, пушени меса, меки сирена, кишове, а защо не и прясна реколта туршия от чорбаджийски чушки? Именно това са най-подходящите кулинарни и емоционални партньори на младите вина – некомплицирана храна, тип “бистро” и партита.

# 70
  • Мнения: 2 558
Младото вино е за бърза консумация, в рамките на не повече от една година, почти без танин.
Младото вино е със силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 71
  • Мнения: 2 290
 Харесвам и това вино.Поднася се леко охладено (около 13°C).  Младото вино е произведено за незабавна консумация без отлежаване, тъй като с годините качеството му не се подобрява.По принцип всяко изстудяване прикрива някакви дефекти или грубости във вкуса. Така и божолето, ако се пие на по висока температура, ще изпъкне още суровият му вкус, доста различната структура, в сравнение с  вино, отлежало достатъчно, преди да бъде пуснато на пазара.Пием го с леки храни и в приятна компания Wine Glass

# 72
  • Мнения: 913
Честно казано за пръв път чувам за така нареченото "младо вино". От това което прочетох разбрах, че както подсказва името му това е вино, което е желателно да се изпие бързо, а не да се остави да отлежава както е типично за другите вина. Освен това те са доста плодови и свежи и до колкото разбрах с по-малко съдържание на танини. Също така е важно на каква температура се поднасят, оптималната е 12-14 С и естествено трябва да се внимава с каква храна се приемат, желателно е да е нещо леко.
Не съм опитвала младо вино до сега и с удоволствие бих опитала  Bouquet Nouveau 2017  Heart Eyes


# 73
  • Мнения: 394
Младото вино е леко и свежо, почти без танин.Много ароматно. Аз /родителите ми / идваме от винарски край и винаги, когато се пробва младото вино, се събира семейството и приятели да дегустират, тържествен момент!
Особено при дегустацията на Мавруда, всички затаяваха дъх .

# 74
  • Мнения: 2 614
 До колкото знам, младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин до максимум една година. И вкуса му е по-плодов, цветен. Не съм пила такова вино до сега Simple Smile
То и аз какъвто съм пияч  .... Simple Smile

# 75
  • Мнения: 14 648
Не съм пила младо вино.От обща култура само знам,че има малка трайност,плодови аромати,без танини.

# 76
  • Мнения: 2 650
Не зная почти нищо за младото вино и историята му, но това е напитката която винаги присъства на трапезата ни и без която не можем. Ще ми е интересно да науча повече за вината и с удоволствие бих опитала и вашия бранд.

# 77
  • София
  • Мнения: 2 098
Младото вино е свежо и плодовито. Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Важно е те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14°C . Младото вино е за незабавна консумация, без отлежаване. Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело. В България също "посрещнахме" тези дни Божолето. Wink

# 78
  • Мнения: 477
Младото вино е леко , плодово и свежо.Трябва да се изпива в рамките на половин или максимум една година.

# 79
  • Мнения: 6 042
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.
Счита се, че първоначално виното с название за произход “Божоле“ е консумирано от работниците по френските лозя в едноименния регион, за да отбележи краят на гроздобера. Постепенно то започва да се продава в кафета и бистра в Лион, както и други градове в областта, между градовете Макон и Лион. Традицията за отваряне на новото Божоле всеки трети четвъртък на месец ноември започва през 1951 г., когато след много богата реколта на производителите от региона Божоле е разрешено да продават вино си един месец по-рано от началната дата на сезона за продажби на вина с название за произход.
Младото Божоле или Божоле нуво (Beaujolais nouveau) е червено вино, произвеждано от сорта грозде гаме във френския регион Божоле, Бургундия, който включва 72 селища, 2000 производителя и общо 13 000 хектара лозя. Това е младо вино, което се пуска за продажба само шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на месец ноември.
Годишното производство на младо Божоле възлиза на около 200 000 хектолитра или 27 млн. бутилки, като почти половината (12,3 млн. бутилки) e предназначено за износ. Младото Божоле се посреща тържествено в 111 страни, сред които и България. Основните пазари са Япония с над 6 млн. бутилки, следвана от САЩ, Обединеното кралство, Канада, Германия, Китай, Белгия, Швейцария и Италия. Нито един друг винарски регион в света не може да се похвали с толкова бърза продажба на толкова голямо количество вино за толкова кратък период от време.

# 80
  • sofia
  • Мнения: 1 945
Младото вино е много хармонично, много елегантно, с мек вкус, има интензивен плодов аромат.Притежава копринено меки танини.Изключително интересно е и много ароматно, за ценители. Страхотно напитка за сирена и пасти, страхотно е, когато се сервира охладено.

# 81
  • Мнения: 382
След войната, през 1951 г., производителите на вина от района на Бургундия, по-специално между градовете Лион и Макон имали страшно много вино, защото годината била добра и топла, а реколтата – изобилна. След като се оказват с наистина огромни количества, помолили френската държава да им позволи да продават вино, което да бутилират на момента. Тогава е било забранено така да се продава вино, било е задължително да се изчака процесът на винификация. Поискали такова разрешение и го получили. Производителите решили, че трябва да изберат под каква форма да го продават и го нарекли божоле нуво, което е и името на региона. Особеността на това вино е, че то се прави от сорта гаме. Основната му характеристика е, че трябва да се пие веднага, най-късно до края на съответната година. Производителите през 50-те години се чудели как да накарат клиентите си да купят младото вино,и съответно да го изпият веднага.

# 82
  • Мнения: 117
Младото червено вино е най-полезно за здравето.За разлика от старото вино, то не съдържа вредни количества серен диоксид, използван при обработката на гроздето в бъчвите.

# 83
  • Стара Загора
  • Мнения: 880
Скоро гледах репортаж за т.нар "младо вино". Загледах се, понеже мислих, че както всяко друго питие , отлежалото е с по-добра вкусова характеристика, но уви. Доста интересни факти разясни французина гост. Историята на младото вино идва от френска традиция, породила се след войната, в началото на 50те години в региона Божоле. Винопроизводителите от Божоле са имали толкова много вино, че са нямали къде да го съхранят в своите изби. Те са поискали от държавата да им разреши да продават виното , което все още не е бутилирано. Имали налично младо вино , а са нямали възможност да го продадат. Френските власти решават на 3тия Четвъртък от м. Ноември навсякъде по света да се празнува идването на "Новото Божоле".
Особеното в това вино е, че то е много пивко, има много плодови нотки (на малина например, канелени, карамфилови нотки). По традиция то се консумира с продукти от същия регион (сирена, колбаси), но да не бъдат прекалено тежки и ароматни. Важно е вината да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C.
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. Неписано правило е, че вината трябва да се изпият най-късно до Коледа.Колкото по-скоро, толкова по-добре. Несъмнено чарът на младите вина е в свежестта и плодовитостта им.


Последна редакция: пн, 20 ное 2017, 00:22 от shushumiga87

# 84
  • у нас
  • Мнения: 5 725
Младото вино има свеж вкус. То е почти без танин и е за бърза консумация, т.е. трябва да се изпие до година. Има плодов аромат.





# 85
  • Мнения: 2 838
Тази година за пръв път гледах и разбрах от репортаж за младото вино Божоле Simple Smile Младото вино от френския регион Божоле, Бургундия се пуска за продажба само 6 седмици след края на гроздобера, в 3тия четвъртък на ноември. Французите са го превърнали в празник и казват "Новото Божоле пристигна!" Simple Smile

# 86
  • Мнения: 3 020
Появява се на пазара 6-8 седмици, след като е набрано гроздето.
Български млади вина 2013 г., на изба „Миролио”, „Левент – Русе”, „Вила Любимец”, „Братанови – Шишманово”.

То е младо вино, с по-малко танини, с по-малко екстракция от гроздето, в сравнение с други вина. И съдържа повече сулфити, тоест серни съединения (разбира се, има различни видове и марки, има и изключения). Сернистата киселина (не сярна, както може да сбърка някой) се слага в гроздето още преди ферментация във всякакви видове вино против окисляване. Така се образуват серни съединения – сулфити. След година-две, според вида на виното и тапата, капачката и др., сулфитите се свързват с малки количества проникнал кислород в бутилката и постепенно се неутрализират, нивото им намалява. Но при младото вино съдържанието на сулфити е още високо. А сулфитите имат пряко отношение към главобола при пиенето. Разбира се, винаги става въпрос за количество.
Божоле 2013 на Жозеф Дроен.

Нормите за неувреждащо пиене са до 2 чаши вино дневно - до 200-300 мл., според градуса на виното. При такова количество е малко вероятно някой да го боли глава, но при мнозина това се случва дори от една чаша. Особено при жените, на много от които и малки количества алкохол действат силно.
Ако някой се изсили, повлиян от радостната кампания за новото вино, да изпие цяла бутилка божоле, или, недай си Боже, повече, вероятността да го боли глава е голяма.

# 87
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 711
В дъждовните, мъгливи и дълги ноемврийски вечери с удоволствие бихме си казали „Наздраве” с по чаша младо Божоле. По-малкото танини и силния плодов богат аромат го правят още по-пивко... младо, богато и неустоимо!

# 88
  • Мнения: 1 389
През ноември хълмовете в Южна Бургундия за няколко дни се превръщат в сърцето на винарския свят. От 70-те години до днес търговци и ресторантьори буквално се надпреварват да транспортират младото вино с каквито превозни средства позволява епохата, за да достигне навреме крайните дестинации. Идеята за състезание с новите бутилки и бъчви божоле до Париж привлича медийното внимание и през 70-те става национално събитие, а през 80-те се разпространява в Европа, следвана от САЩ и Азия през 90-те.
Когато виното достигне крайната си цел, събитието се превръща в истински празник под слогана Le Beaujolais nouveau est arrivé

# 89
  • Мнения: 17
Младото вино е създадено за незабавна консумация. То е с лек плодов вкус и аромат.

# 90
  • Elhovo
  • Мнения: 361
Получава се след ферментация на ширата, след това се филтрира. Открай време се повтаря евангелската притча за новото вино, което не трябва да се налива в старите мехове. Тази притча обаче завършва и с една недвусмислена дегустационна оценка:

"И никой откак пие старо вино, не ще поиска веднага ново; понеже казва: старото е по-добро." Лука 5:39 . Младото вино е направено по такъв начин, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И най-важното правило тук е: колкото по-скоро, толкова по-добре.

# 91
  • София
  • Мнения: 905
Обичам младо вино - леко, пивко, не е тежко и както всички знаем - трябва бързо да се изпие, с предпочитане с добра храна и приятна компания!

# 92
  • Мнения: 224
Младото вино е направено по такъв начин, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И най-важното правило тук е: колкото по-скоро, толкова по-добре. Ако младото вино е коректно направено, то е леко, плодово и свежо, а цветът му би трябвало да е богат откъм виолетови нюанси.

# 93
  • Монтана
  • Мнения: 694
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 94
  • Мнения: 3 199
До сега не знаех нищо за младо вино, но се поинтересувах и това, което разбрах е, че младото вино идва през втората половина на ноември. То е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им. Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.
Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници.

# 95
  • София
  • Мнения: 879
Дегустаторите характеризират младото вино като леко, живо, с ярък характер на плодов букет. Препоръчват да се консумира охладено до 13 градуса, с мезе от месни деликатеси и сирена. Тъй като не е предназначено за дълго съхранение, обикновено го употребяват до месец март на следващата година.

# 96
  • Мнения: 471
Младото вино е леко и свежо, почти без танин.Много ароматно. По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре.

# 97
  • Мнения: 503
Младото вино е направено по такъв начин, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И най-важното правило тук е: колкото по-скоро, толкова по-добре.Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

Ако младото вино е коректно направено, то е леко, плодово и свежо, а цветът му би трябвало да е богат откъм виолетови нюанси.

# 98
  • Мнения: 429
Това е младо вино, което се пуска за продажба само шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на ноември. Виното се характеризира с розово-виолетов оттенък и силно изразен плодов вкус. Поднася се леко охладено (около 13°C). Това е леко младо вино, произведено за незабавна консумация без отлежаване. Различна при младото вино е и технологията на производство - въглекисела мацерация. При нея чепките грозде не се пресоват предварително. В резервоара естествената тежест на горните пластове притиска долните и те пускат сок , който стартира ферментацията. Отделя се въглероден двуокис, който кара сокът да ферментира вътре в самите гроздови зрънца. И тъй като почти няма досег с външната част на ципата, където се съдържат основно танините на гроздето, резултатът е свежо, плодово вино почти без танини.
Целият процес трае едва 4-5 дни. След това сместа се пресова, стабилизира и бутилира.

# 99
  • Мнения: 264
Коментипалите преди мен са написали доста за младото вино и аз няма да повтарям вече написаните неща, а ще дам информация за предстоящо събитие: Фестивалът „Дефиле на младото вино”, който се провежда в Пловдив всяка година от  2009г. насам. Тази година ще бъде от 24-ти до 26-ти ноември. Ето и повече информация:  https://www.eventsmedia.bg/Defile-na-mladoto-vino

# 100
  • Мнения: 2 753
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година със илно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус. Опитвала съм такова и ми допада.

# 101
  • Мнения: 1 796
Чела съм, че младото вино е по-полезно от старото. И че технологията за производството му е различна.
И за разлика от старото не бива да отлежава.

# 102
  • Мнения: 1 295
Всяка есен в края на ноември започва масирана кампания за новото френско вино божоле, току що направено. То по традиция излиза в последния четвъртък на ноември и е голям рекламен и маркетинг трик, благодарение на който производителите на божоле нуво от Франция продават около 60 млн. бутилки по цял свят. Цената на такова вино у нас е около 15 лв. бутилката, което е сравнително висока цена за такова младо вино. Божоле нуво е френски специалитет. Прави се от грозде от сорта „гаме”, по-точно от един клон на сорта „гаме ноар”. Той е специфичен, не е подходящ за стареене като други сортове – каберне, мерло и т. н. Затова производителите от района Божоле в Бургундия във Франция, са измислили виното божоле нуво. То се прави по специална технология, от която  се развива един специфичен силно плодов аромат на виното. Натрапчиво се усещат ягоди, малини, банан, дори може да се каже, че виното мирише на бонбони виолетки или подобни, ароматизирани с плодови аромати.
Цветът на божолето е виолетов, рубин, към розов, на вкус тялото е леко, плодово, с приятна киселинност. Божолето се консумира изстудено като бяло вино, между 10 и 13 градуса.

# 103
  • Мнения: 5 133
Младото вино носи наслада втората половина на ноември. Препоръчително е да се консумира до половин, максимум до една година. Традициите да се празнува младото вино са различни във всяка страна по света. Някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници (които, когато са всенародни също имат сериозно пазарно отражение). Ароматите им са предимно плодови и не трябва да се съчетават със силно ароматни храни. Без танини са. Най-подходящите температури за тяхната консумация са 12 - 14 градуса. 
Flowers Hibiscus

# 104
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 592
От десетилетия, а някои страни – от векове, отбелязват символичното приключване на полския сезон или раждането на младото вино. За щастие, тези винени празници с годините се пренесоха и у нас, а българските изби създадоха собствен празник на младото вино.
Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин:  някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници, които, когато са всенародни, също имат сериозно пазарно отражение. Никой не говори за ценителство, когато става въпрос за младо вино, но няма и нужда. Не става въпрос за винена сериозност, а за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората. Това е един от малкото моменти, в които винените сноби се снижават в шумната и радостната тълпа наоколо и оставят разговорите за танинова структура и потенциал за по-късно.
Божоле, Новело, както и младите червени вина на българските изби са прекрасна възможност хората да се съберат приятели на парти. Най-добре да е градинско, с много одеяла и свещи, както и с франзели, пастет, пушени меса, меки сирена, кишове, а защо не и прясна реколта туршия от чорбаджийски чушки? Именно това са най-подходящите кулинарни и емоционални партньори на младите вина – некомплицирана храна, тип “бистро” и партита. Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12° – 14°C – и да не бъдат потискани от тежка и прекалено ароматна храна.
Една седмица преди това пък, на 11 ноември, в немскоговорещите Германия, Швейцария и Австрия се празнува „Мартини“  и се почита св. Мартин. Още от Ранното средновековие празникът отбелязва края на работната година за селяните и деня, в който се изплащат възнагражденията им. В кулинарно отношение 11 ноември е интересен с това, че на този ден на всяка трапеза в Австрия може да се види печена гъска с червено зеле и кнедли. Легендата за св. Мартин разказва, че известният със своята любов към ближния и отдаденост на Бог млад Мартин е бил предложен за епископ на Тур. Скромният младеж не искал да заема никакви подобни служби и за да не бъде намерен, се скрил при гъските. Те обаче вдигнали шум и го издали, което станало и повод за скоропостижното им, и оттам ежегодно, принасяне в жертва на масата на 11 ноември. Във винено отношение денят е прекрасен, защото относително високата калорийна и вкусова тежест на ястието е балансирана от младостта на първото бистро вино за година, т.е. на 11.11. се празнува и “обръщането” на ширата във вино. Традиционно се поднася ризлинг заради свежестта му, която се явява много удачен контрапункт на мазнината на гъшето месо. “Мартини” в България е до известна степен кулинарно и винено предизвикателство, но всъщност всички необходими продукти са налични.
Съвременните празници са обвързани с традиционния календар на тежък полски труд най-вече емоционално и затова като че ли по-активно се отбелязва началото, откриването или започването на нещо, отколкото края и закриването му

# 105
  • София
  • Мнения: 836
По-принцип "Младо вино" е вино с изразен плодов вкус и е предназначено  за незабавна консумация. Нормите за неувреждащо пиене са до 2 чаши вино дневно - до 200-300 мл., според градуса на виното. При такова количество е малко вероятно някой да го боли глава, но при мнозина това се случва дори от една чаша. Особено при дамите, на много от които и малки количества алкохол действат силно. "Младото вино" е едно истинско предизвикателство.

# 106
  • Русе
  • Мнения: 764
Младото вино е с предимно плодов вкус, без танин, консумира се без да е отлежало, скоро след производството.

# 107
  • Мнения: 549
От десетилетия, а някои страни – от векове, отбелязват символичното приключване на полския сезон или раждането на младото вино. Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин. Не става въпрос за винена сериозност, а за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората. Младото вино е прекрасна възможност да съберете приятели на парти.

# 108
  • Мнения: 216
Младите вина са с изразен плодов вкус и са за незабавна консумация.

# 109
  • Мнения: 327
Младото вино е за бърза консумация, почти без танин. Има силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 110
  • София
  • Мнения: 1 164
Младото вино има особен лек и ароматен плодов вкус, самото вино трябва да се консумира в кратък период след производството му. С младото вино се е отбелязвало приключването на полския сезон. Едно от любимите ми вина , страхотна напитка.

# 111
  • Мнения: 311
Младото вино има  по-малко танини, в сравнение с други вина. Има един специфичен силно плодов аромат на виното. Цветът на божолето е виолетов, рубин, към розов, на вкус тялото е леко, плодово, с приятна киселинност.
Появява се на пазара 6-8 седмици, след като е набрано гроздето и е за незабавна консумация.
Божолето се консумира изстудено.

# 112
  • Мнения: 19
Младото вино е с по-малко танин и е за консумация в годината на производство. През Средновековието, за което има запазени писмени документи, винарството е твърде примитивно. Съхранението на виното е един от основните проблеми пред винопроизводителите. Всеки регион е имал своя традиция за съхраняване на готовата напитка, но липсата на познания за виното са довеждали до бързата му развала (вкисване). На пазарите у нас се е стигали до парадокси, в които младото вино е било по-скъпо от отлежалото двугодишно вино.

# 113
  • Мнения: 20 179
Младото вино е цветната винена свежест на ноември. То е много история и усещане за традиция, но още и апел към празнична ведрост, възможност за вдъхновяващи срещи с близки приятели, за бягство от ежедневната тривиалност и истинска наслада от малките удоволствия на живота.
Именно в тези моменти е време и за младото вино, което често се подценява, но неизменно идва през втората половина на ноември. Точният момент, за да ни извади от есенната сивота и затворените пространства и да ни донесе цвят и очарование, да ни провокира с понякога странни, понякога озадачаващи, но със сигурност интересните винени усещания.
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Аромата на тези вина е подчертано плодов, леко, свежо и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.
Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници. То е за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората.

Божоле, Новело, както и младите червени вина на българските изби, са прекрасна възможност да съберете приятели на парти.

# 114
  • Мнения: 6 017
Младото вино е леко и свежо, почти без танин.Много ароматно. Аз /родителите ми / идваме от винарски край и винаги, когато се пробва младото вино, се събира семейството и приятели да дегустират, тържествен момент!
Особено при дегустацията на Мавруда, всички затаяваха дъх .

# 115
  • Мнения: 1 969
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.
Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници (които, когато са всенародни също имат сериозно пазарно отражение). Никой не говори за ценителство, когато става въпрос за младо вино, но няма и нужда. Не става въпрос за винена сериозност, а за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората. Това е един от малкото моменти, в които винените сноби се снижават в шумната и радостната тълпа наоколо и оставят разговорите за танинова структура и потенциал за по-късно.

# 116
  • Мнения: 29
Младото вино е леко и свежо. Аромата на тези вина е подчертано плодов, леко, свежо и почти без танини.

# 117
  • Мнения: 82
Не зная много подробности за вината. От тук научих, че младото вино е за бърза консумация, в рамките на не повече от една година, почти без танин.То е със силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус. Мисля, че ще ми хареса Simple Smile

# 118
  • Мнения: 4 097
Младото вино е с предимно плодов вкус, без танин, консумира се без да е отлежало, скоро след производството, до макс 1 год.

# 119
  • Мнения: 160

Младото вино е с предимно плодов вкус. Не съдържа танин. Консумира се непосредствено след производство, без да се налага да отлежава.

# 120
  • София
  • Мнения: 1 304
Младото вино идва през втората половина на ноември. Точният момент, за да ни извади от есенната сивота и затворените пространства и да ни донесе цвят и очарование, да ни провокира с понякога странни, понякога озадачаващи, но със сигурност интересните винени усещания.
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 121
  • Мнения: 142
Историята за "младото вино" е типична френска история за виното и празника. Истинска приказка.
След войната, през 1951 г., производителите на вина от района на Бургундия, по-специално между градовете Лион и Макон имали страшно много вино, защото годината била добра и топла, а реколтата – изобилна. След като се оказват с наистина огромни количества, помолили френската държава да им позволи да продават вино, което да бутилират на момента. Тогава е било забранено така да се продава вино, било е задължително да се изчака процесът на винификация. Поискали такова разрешение и го получили. Производителите решили, че трябва да изберат под каква форма да го продават и го нарекли божоле нуво, което е и името на региона. Особеността на това вино е, че то се прави от сорта гаме. Основната му характеристика е, че трябва да се пие веднага, най-късно до края на съответната година. Производителите през 50-те години се чудели как да накарат клиентите си да купят младото вино, и съответно да го изпият веднага.
Често казваме, че маркетингът и комуникациите за нищо не служат, обаче тогава са използвали чисто маркетингова стратегия, казвайки си, че за да го продават, трябва да му направят празник. Решили да определят дата, на която да го продават – третия четвъртък на месец ноември.

# 122
  • Мнения: 3 546
Харесвам младото вино. Има силен аромат, леко и свежо. И не се налага да отлежава Simple Smile

# 123
  • Stara Zagora, Bulgaria
  • Мнения: 149
Младите вина  са за незабавна консумация - отлежаването им не подобрява техния вкус.

# 124
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
Младото вино е точно това, което обичам- леко, ароматно, свежо и ненатрапчиво сладко и е готово веднага за консумация 😍

# 125
  • Мнения: 579
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 126
  • Мнения: 116
Младото вино е винаги много свежо, с меки танини и силно изразена плодовост. Цветът му е тъмногранатов, ароматите му са спонтанни и силни, а вкусът му дава усещане за току що отхапан свеж плод, с допълнение от сладки подправки. Задължително се сервира охладено до 14°С. Много любимо ми е!!!

# 127
  • Мнения: 9 487
По традиция във Франция, и както от години вече е на мода в цял свят, третият четвъртък на ноември се празнува новото младо вино Божоле Нуво.

Традицията на празнуване на новата реколта по тези места е от началото на деветнайсети век.
Третият четвъртък на ноември е установен през 1985.
За първи път се празнува извън Франция пре 1982г. Начало на празника дават винопроизводителите от град Божо (Beaujeu).

Le Beaujolais Nouveau est arrive! или It’s Beaujolais Nouveau Time! се анонсира точно в 12 часа в полунощ на третия четвъртък на ноември. Празненствата продължават цял ден – в четвъртък във всички магазини за вино, кафета и барове във Франция от ранна сутрин се дегустира новото божоле.

Това е младо вино, което се консумира от ноември до февруари.
Произвежда се в малук винарски регион на север от Лион.
Гроздоберът му се извършва задължително на ръка, през септември.
Мецерацията на виното божоле е само 4-5 дни, и така се запазва свежият плодов аромат на виното.
В рамките на месец преминава през две ферментации, между реколтата и разливането в бутилките.

Виното Божоле Нуво се отличава с наситеност, свежест, богат вкус и силен ароматен букет.
Различният и уникален вкус всяка година се дължи на ускорената ферментация.
Ако виното влезе в бутилките няколко часа по-рано, то може да се окаже прекалено леко и безцветно, от друга страна няколко часа закъснение водят до тежест и тръпчивост.

# 128
  • Мнения: 72
Младото вино е добре да се консумира в рамките на половин до една година. Изключително лек, плодов, дори и цветен послевкус.

# 129
  • Мнения: 2 755
Чувала съм и съм чела за Божолето и традициите по посрещането му.  Не знаех, че и в България се произвежда младо вино.

# 130
  • Мнения: 88
 "Младото вино" е типична френска история - за виното и празника.
След войната, през 1951 г., производителите на вина от района на Бургундия, по-специално между градовете Лион и Макон имали страшно много вино, защото годината била добра и топла, а реколтата – изобилна. След като се оказват с наистина огромни количества, помолили френската държава да им позволи да продават вино, което да бутилират на момента. Тогава е било забранено така да се продава вино, било е задължително да се изчака процесът на винификация. Поискали такова разрешение и го получили. Производителите решили, че трябва да изберат под каква форма да го продават и го нарекли божоле нуво, което е и името на региона. Особеността на това вино е, че то се прави от сорта "Гаме". Основната му характеристика е, че трябва да се пие веднага, най-късно до края на съответната година. Производителите през 50-те години се чудели как да накарат клиентите си да купят младото вино, и съответно да го изпият веднага. Решили да определят дата, на която да го продават – третия четвъртък на месец ноември.

# 131
  • Мнения: 13
С "Младо вино" се означава току що бутилираното вино, което е добре да бъде изпито в близките месеци. То е неприключило ферментацията си вино, леко сладникаво, газирано, с лек плодов аромат. Винаги съм го предпочитала, може би, заради сладостта!

# 132
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Младото вино е като младия човек - пълен с мечтания и трепети, очаквания и неусетни стъпки по пясъка.

# 133
  • Мнения: 118
Младото вино е изключително леко,свежо и почти без танини.Поднася се при температура 12-14° C с леки храни. Не става въпрос за винена сериозност и ценители, а за празнуване, за събиране с приятели и семейството, за вдигане на тост за нещо ново в живота ни.

# 134
  • Мнения: 36
Младото вино (Божоле нуво) е френски специалитет. Той е специфичен, не е подходящ за стареене като други сортове – каберне. То се прави по специална технология. Гроздето, без да се мачка, се оставя в инертна среда – съд, изпълнен с въглероден двуокис, за да няма въздух, от който се развиват определени микроорганизми. При престояване така около 2-3 седмици, протича една слаба спонтанна ферментация вътре в зърната, която достига до около 1,5% алкохол. Чак тогава гроздето се смачква с преса и се заквасва с дрожди, както се прави с другите вина. И тогава се осъществява същинската ферментация. По тази технология се развива един специфичен силно плодов аромат на виното. Натрапчиво се усещат ягоди, малини, банан, дори може да се каже, че виното мирише на бонбони виолетки или подобни, ароматизирани с плодови аромати. Цветът на младото вино  е виолетов, рубинов, към розов, на вкус тялото е леко, плодово, с приятна киселинност. Появява се на пазара 6-8 седмици, след като е набрано гроздето.
То е младо вино, с по-малко танини, с по-малко екстракция от гроздето, в сравнение с други вина. Божолето се консумира изстудено като бяло вино, между 10 и 13 градуса. По принцип всяко изстудяване прикрива някакви дефекти или грубости във вкуса. Така и божолето, ако се пие на по-висока температура, ще изпъкне още суровият му вкус, доста различната структура, в сравнение с качествено вино, отлежало достатъчно, преди да бъде пуснато на пазара.

# 135
# 136
  • Мнения: 31
младото вино е леко и свежо, почти без танин .. много ароматно Simple Smile

# 137
  • Мнения: X
Всяка година в третия четвъртък на ноември производителите на младо вино отварят бурета от новата реколта. То е бедно на танин, произвежда се единствено от сорта гаме, има малинов цвят, има изразен плодов аромат и лек, свеж вкус. Младото божоле е без консерванти, затова се пие най-много до февруари догодина.

# 138
  • Мнения: 595
Гроздоберът на младото вино се извършва задължително на ръка, през септември. Мецерацията на виното е само 4-5 дни, и така се запазва свежият плодов аромат. В рамките на месец преминава през две ферментации, между реколтата и разливането в бутилките.
Виното се отличава с наситеност, свежест, богат вкус и силен ароматен букет.

# 139
  • Мнения: 12
 Младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на максимум една година – колкото по-скоро, толкова по-добре.
Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини.  Важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 140
  • Мнения: 1 423
Младото вино се категоризира като вино за бърза консумация., със слабо съдържание на танин. Леко вино, с плодови нюанси. В моят град има винени дегустации на млади вина, които способстват да се популялизира този вид вино, и то с голям успех.

# 141
  • Мнения: 2 071
Младото вино е леко, плодово и свежо, а цветът му е богат откъм виолетови нюанси. По традиция то е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И колкото по-скоро, толкова по-добре, защото чарът на младите вина е в свежестта и спомена за плодове, които носят.

# 142
  • Бургас
  • Мнения: 41
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.

Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 143
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 144
  • Мнения: 101
 Младото вино е направено по такъв начин, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И най-важното правило тук е: колкото по-скоро, толкова по-добре.

# 145
  • Мнения: 101
 Младото вино е направено по такъв начин, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И най-важното правило тук е: колкото по-скоро, толкова по-добре.

# 146
  • Мнения: 1 265
Младото вино е за бърза консумация, до една година.Без танин, със свеж плодов аромат.

# 147
  • Мнения: 1
Червено,с искрящи вълни,развяло грива-непобедени млади коне!И омая,която не се забравя!😊

# 148
  • Мнения: 4
Младото вино е за бърза консумация, до една година.Без танин, със свеж плодов аромат.И най-важното правило тук е: колкото по-скоро, толкова по-добре.

# 149
  • Мнения: 12
В предпоследната седмица на Ноември производителите на вино пускат на пазара повече от 30 милиона бутилки Божоле Нуво, които чакат да бъдат отворени.

По това време на годината барове, бистра и ресторанти поставят табелите пред заведенията си с надписа „Време е за новото Beaujolais Nouveau“. Сега е моментът да се отпразнува пристигането на новата реколта от първото червено вино за сезона. Специфичното за тази традиция, която е на над 50 години, е че Божоле-то се прави от сорта Гаме ноар, вид грозде, който не е особено подходящ за създаване на отлежали вина, за разлика от повечето други сортове! Но как винарите успяват да произведат годно за пиене вино и да го бутилират за такова кратко време, след прибирането на реколтата? Отговорът се крие в специалния процес на ферментация, наречен въглеродна мацерация, метод създаден във Франция през 30-те години на миналия век.

Прясно събраното и несмачкано грозде и дрожди се поставят в големи запечатани контейнери, напълнени с въглероден диоксид (в контейнерите няма въздух, тъй като благодарение на него се развиват определени микроорганизми). Заради собственото си тегло, гроздето бавно се раздробява и пада на дъното на контейнера и започва да ферментира, отделящо повече CO2. Целият този въглероден диоксид причинява вътреклетъчна ферментация на несмачканите гроздови зърна. Това значително ускорява създаването на вино с интензивен плодов вкус.

Виното божоле има характерен цвят рубин, клонящ към розово, тялото на виното е леко и с приятна киселинност. Божолето излиза много скоро –  само 8-9 седмици след прибирането на реколтата. Характерно за това младо вино е, че съдържа по-малко танини, за разлика от другите вина, а сулфитите (серни съединения) са повече.

Недостатъкът е, че по този начин не може да се създаде дълбок и комплексен вкус, но в случая никой не очаква това. Поради обилната си плодовитост, трябва да изстудите този вид вино и да го сервирате при температура от около 13°C. Това ще освободи пълния потенциал на божолето (повече за правилното темпериране на виното).

# 150
  • Мнения: 940

Младите вина са с изразен плодов вкус и са за незабавна консумация.

# 151
  • Мнения: 29
Младите вина са с изразен плодов вкус и са за незабавна консумация.Нормите за неувреждащо пиене са до 2 чаши вино дневно - до 200-300 мл., според градуса на виното.

# 152
  • Мнения: 51
Историята за "младото вино" е типична френска история за виното и празника. Истинска приказка. Успех.

# 153
  • Мнения: 4
 Виното е продукт, получен изключително в резултат на пълна или частична алкохолна ферментация на смачкано или несмачкано прясно грозде или гроздова мъст от прясно грозде.

Гроздоберът на младото вино се извършва задължително на ръка, през септември. Мецерацията на виното е само 4-5 дни, и така се запазва свежият плодов аромат. В рамките на месец преминава през две ферментации, между реколтата и разливането в бутилките.
Виното се отличава с наситеност, свежест, богат вкус и силен ароматен букет. Различният и уникален вкус всяка година се дължи на ускорената ферментация. Ако виното влезе в бутилките няколко часа по-рано, то може да се окаже прекалено леко и безцветно, от друга страна няколко часа закъснение водят до тежест и тръпчивост.

Самият процес на ферментация може да има много варианти, които в голяма степен зависят от условията и традициите. Ферментация при естествени температурни условия;Ферментация в дървени съдове (бурета, бъчви, кадуси);Ферментация в затворени метални кадус.
Полученото след ферментацията младо вино обикновено се филтрира.

# 154
  • Мнения: 28
Прекрасно вино е  Bouquet Nouveau  !
Био вино от Винарска изба Едоардо Миролио , която е разположена в регион Тракийска низина в село Еленово, на 22 км. от Нова Загораи има следната характеристика :
Сортов състав:
Букет (Местен български сорт, кръстоска от Мавруд и Пино Ноар, отгледан в района на с.Еленово)

Цвят:
рубинено-червен цвят с блясък.

Аромат:
Интензивен плодов аромат на свежи червени и черни плодове.

Вкус:
Вкусът е много лек, за младо червено вино, сочен, с копринено меки танини, подканваща свежест и плодовост, завършва елегантно и хармонично.

Съчетание с храни:
Добре се комбинира с паста, пица, ястия с нетлъсти меса и жълти сирена. Препоръчително е да се сервира леко охладено (13 °C).

ВИНОТО е произведено по технология на "божоле нуво"- Въглекисела мацерация.

Наградено е с :
Vintage 2016
Festival of Young wine 2016 - GOLD

# 155
  • Мнения: 671
Всяка есен в края на ноември започва масирана кампания за новото френско вино божоле, току що направено. То по традиция излиза в последния четвъртък на ноември и е голям рекламен и маркетинг трик, благодарение на който производителите на божоле нуво от Франция продават около 60 млн. бутилки по цял свят. Френската мода е повлякла крак и в други винарски страни, с различни сортове грозде.
В България от десетина години се организира Дефиле на младото вино съвместно с Националната лозаро-винарска камара и Европейски рицарски орден на виното.

# 156
  • Мнения: 6 529
Младото вино е най-полезното вино. То е без консерванти, без всякакви подобрители. Това е гроздовият сок, току що ферментирал. Това се препоръчва, това е хубаво и това са пили нашите предци. До нова година им е стигало и след това са минавали на ракия вече

# 157
  • Монтана
  • Мнения: 530
Традиция е младото вино да се прави така, че да се изпива в рамките на половин или максимум една година. Това е така, защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им. Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов, а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и с подходящата за тях храна.

# 158
  • Вестерос
  • Мнения: 38 272
Младото вино трябва да се пие, до една година. То е без танин и обикновено със свеж плодов аромат.

# 159
  • Мнения: 1 569
Изтеглени са късметлиите, които ще получат бутилка Bouquet Nouveau 2017 с персонализиран етикет.
Това са:



Natali_
alabama1
neli145


Честито!

Очакваме печелившите да се свържат с нас до 01.12.2017 г. на e-mail: igra@bg-mamma.com като напишат потребителското си име, електронната поща, с която са регистрирани във форума и координати за получаване на наградата (имена, адрес и телефон за контакт).
Нека не забравят да напишат и желаното от тях име или послание, което да бъде отпечатано на етикета.

# 160
  • Мнения: 1 569
Поради невъзможност да установим контакт с един от печелившите, се наложи да бъде изтеглен нов потребител, който ще получи бутилка Bouquet Nouveau 2017 с персонализиран етикет. Това е:

Розалия Вичева


Честито!

Очакваме Розалия Вичева да се свърже с нас на e-mail: igra@bg-mamma.com като напише потребителското си име, електронната поща, с която е регистрирана във форума и координати за получаване на наградата (имена, адрес и телефон за контакт). Нека не забравя да напише и желаното име или послание, което да бъде отпечатано на етикета.

Общи условия

Активация на акаунт