Знаете ли какво е "младо вино"? Играйте и спечелете Bouquet Nouveau 2017!

  • 14 991
  • 160
  •   1
Отговори
# 15
  • Някъде там
  • Мнения: 16 056
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 16
  • Мнения: 29 324
Младото вино често се подценява, но неизменно идва през втората половина на ноември.
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.

Ароматният профил на тези вина е подчертано плодов (малина, банан, бонбони дропс и цветя), а телата им са изключително леки, свежи и почти без танини. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

Винените нации по света празнуват раждането на новата реколта по различен начин: някои с особено силен пазарен акцент, като френското Божоле и създаденото по негово подобие италианско Новело; други – по-традиционно, свързвайки го с религиозни и кулинарни празници (които, когато са всенародни също имат сериозно пазарно отражение). Никой не говори за ценителство, когато става въпрос за младо вино, но няма и нужда. Не става въпрос за винена сериозност, а за празнуване, за събиране с приятели и семейство, за вдигане на тост за нещо ново, идващо в живота на хората. Това е един от малкото моменти, в които винените сноби се снижават в шумната и радостната тълпа наоколо и оставят разговорите за танинова структура и потенциал за по-късно.

Божоле, Новело, както и младите червени вина на българските изби, са прекрасна възможност да съберете приятели на парти. Най-добре да е градинско, с много одеяла и свещи, както и с франзели, пастет, пушени меса, меки сирена, кишове, а защо не и прясна реколта туршия от чорбаджийски чушки? Именно това са най-подходящите кулинарни и емоционални партньори на младите вина – некомплицирана храна, тип “бистро” и партита.

# 17
  • Мнения: 540
Младото вино е за бърза консумация, в рамките максимум на една година, почти без танин. Силно изразен плодов аромат и лек, свеж вкус.

# 18
  • София
  • Мнения: 803
Счита се, че първоначално виното с название за произход "Божоле" е консумирано от работниците по френските лозя в едноименния регион, за да отбележи краят на гроздобера. Постепенно то започва да се продава в кафета и бистра в Лион, както и други градове в областта, между градовете Макон и Лион. Традицията за отваряне на Новото Божоле всеки трети четвъртък на месец ноември започва през 1951 г., когато след много богата реколта на производителите от региона Божоле е разрешено да продават вино си един месец по-рано от началната дата на сезона за продажби на вина с название за произход. Младото Божоле или Божоле нуво (Beaujolais nouveau) е червено вино, произвеждано от сорта грозде гаме във френския регион Божоле, Бургундия, който включва 72 селища, 2000 производителя и общо 13 000 хектара лозя. Това е младо вино, което се пуска за продажба само шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на месец ноември.

# 19
  • софия
  • Мнения: 25 455
Всяка година в третия четвъртък на ноември производителите на младо вино отварят бурета от новата реколта. То е бедно на танин, произвежда се единствено от сорта гаме, има малинов цвят, има изразен плодов аромат и лек, свеж вкус. Младото божоле е без консерванти, затова се пие най-много до февруари догодина.

# 20
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Божоле нуво е червено вино. Произвежда се от сорта грозде гаме във френския регион Божоле, Бургундия.
Това е младо вино, което се пуска за продажба само шест седмици след края на гроздобера, винаги в третия четвъртък на ноември.
Виното се характеризира с розово-виолетов оттенък и силно изразен плодов вкус.

# 21
  • Мнения: 554
Ако младото вино е коректно направено, то е леко, плодово и свежо, а цветът му би трябвало да е богат откъм виолетови нюанси.

# 22
  • Мнения: 253
С термина "Младо вино" се означава току що бутилираното вино. Без да е отлежавало във барикови или други съдове. При тези вина бутилирането става в средата на ноември, при започване на процеса на приготвяне през септември. Мадите вина са с изразен плодов аромат, бедни на танини, с по-ярък цвят. Хубаво е да се изпие до шест месеца, максимум година.

# 23
  • Мнения: 81
По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година като за него важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Чарът на младите вина е в свежестта и плодовостта им.
Бих опитала точно това младо вино с голямо удоволствие и предварително благодаря за тази възможност!

# 24
  • Мнения: 394
Виното не е просто напитка и дори неспециалистите добре знаят това. Младото вино, което често се подценява. Готова е през втората половина на ноември. По традиция младото вино е направено така, че да се изпива в рамките на половин, максимум една година. И неизменно важи правилото – колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото чарът на младите вина е в свежестта. Затова е важно те да се поднасят на правилната температура – 12°- 14° C – и да не бъдат подтискани от тежка и прекалено ароматна храна.

# 25
  • in Wonderland
  • Мнения: 6 050
Това е приятна, типична френска история между виното и празника. Истинска приказка. След войната, през 1951 г., производителите на вина от района на Бургундия, по-специално между градовете Лион и Макон имали страшно много вино, защото годината била добра и топла, а реколтата – изобилна. След като се оказват с наистина огромни количества, помолили френската държава да им позволи да продават вино, което да бутилират на момента. Тогава е било забранено така да се продава вино, било е задължително да се изчака процесът на винификация. Поискали такова разрешение и го получили. Производителите решили, че трябва да изберат под каква форма да го продават и го нарекли божоле нуво, което е и името на региона. Особеността на това вино е, че то се прави от сорта гаме. Основната му характеристика е, че трябва да се пие веднага, най-късно до края на съответната година. Производителите през 50-те години се чудели как да накарат клиентите си да купят младото вино,и съответно да го изпият веднага.

# 26
  • Мнения: 812
Днес е денят ,в който се отваря новото младо вино Божоле и тръгва новата реколта в 111 държави по света.Трябва да бъде отваряно по рано.Френска традиция,родила се след войната през 50-те г.,в региона Божоле,който се намира,между градовете Лион и Макон .Имали толкова огромна реколта,че нямали място къде да го държат това вино във своите изби.Затова винопроизводителите са поискали разрешение от държавата да продават това вино,което все още не е било бутилирано.Производителите са имали налично младо вино,но нямали възможност да го продадът.Френските власти решават,че на третия четвъртък от месец ноември навсякъде по света ще се празнува идването на новото Божоле.Новото Божуле дойде казват след ,като до отворят .Виното е много пивко и понеже е младо има плодови нотки,леко на малини,канелени,каранфилови нотки.Тази година е по пивко и сладко,защото сезона в бил топъл във Франция.По френска традиция е много важно,когато се пие едно вино ,да се консумират продукти от същия регион,това са сирена ,колбаси,в по приятелска атмосфера,а не твърде строг ресторант.Във Франция някои го консумират с шоколад,също така трябва да се изконсумира до Коледа.

Последна редакция: чт, 16 ное 2017, 18:52 от *Koshi*

# 27
  • Мнения: 22 867
Неприключило ферментацията си вино, леко сладникаво, газирано с лек плодов аромат. Произвежда се специално в много страни. В Германия – федервайсер, в Австрия – штурм, в Чехия – бурчак, Армения - мачар. Най-популярно е може би френското божоле-нуво. На виното е посветен фестивал през ноември в деня на Св. Мартин.
Както всичко друго, и младото вино си има плюсове и недостатъци: премахва холестериновите плаки, извежда токсините, повишава апетита, предпазва от простуда, но в същото време е вредно за хора с алергии и заболявания на черния дроб.



# 28
  • Мнения: X
Производството на виното е дълъг и сложен процес, минава се през различни етапи. Последният производствен процес е узряването, т.е. неговото съхраняване при подходящи условия. Не всички вина са подходящи да престояват за узряване. Такива вина следва да се консумират веднага след производството им. Това са младите вина.

# 29
  • Мнения: 797
Типично за тези вина е, че ферментацията се провежда на грозде не пресовано. Гроздовите зърна се пълнят в съда, където се оставят, за да започне ферментацията. Процесът протича за около 12 до 15 дни. Виното се източва, засява се за яблъчно-млечно кисела ферментация, след която се стабилизира, филтрува и се бутилира веднага, за да се консумира съвсем младо и плодово.Виното е със силно изразен плодов характер, лек и елегантен вкус, пивко и приятно за всеки ден. Най-добре се комбинира с паста, пица, ястия с нетлъсти меса и жълти сирена.
Препоръчително е да се сервира леко охладено (13 C)

Общи условия

Активация на акаунт