Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 6

  • 43 595
  • 752
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 54 054
Ами вредно е Грета, аз затова го спрях Метформина, защото и при мен така ставаше. Когато се храниш с ниски В, няма нужда, моята КЗ ставаше 3. Rolling Eyes

# 151
  • Мнения: 4 042
Грета, ти на инсулин на гладно 47 какво очакваш да се случи на 60 и на 120 минута? Да спадне ли? Питам, защото преекспонираш вече малко с това доказване и пр. Необходимо ли е и ако да, то моля обясни как при първоначален инсулин 47 и около 5 месеца след това около 17-18 (на строг режим с КЗ около 3,7-3,8) не съм с ИР, само защото не е „доказано” с натоварване. Защото аз не видях смисъл да го правя при 47 на гладно. То е крещящо и очевадно, че ИР има.

Последна редакция: вт, 07 авг 2018, 10:02 от Бледолилава

# 152
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 1 634
Добре де, колко горе долу е ок да се държат В при ИР, и проблеми с щитовидната? Върти ми се в главата да изкарам месец на по малка доза хапчета, около 50-70гр въглехидрати за деня (ама стриктно следени) и тогава да пусна изследвания и да видя какво ще стане. Признавам си, че понякога ми е много трудно с яденето. В тая жега нито месо, нито яйца ми се ядат например.. Обаче трябва да се стегна, защото наистина не мисля да продължавам да пия в тази доза лекарствата. Давам си сметка, че отново трябва да си подновя и тренировките, дори и да са кратки. Обаче ся сме го ударили по ергенски и отпускарски и ми е толкова трудно да влезна в ритъм отново. Сутрин едвам ставам, а не тренирам ли сутрин, следобед или нямам време, а най-често и желание. Мисля сега на балкана да си взема въжето за скачане и още тогава да почна, а не да отлагам. От септември си подновявам зумбата, но тя е 2 пъти седмично. И все пак е по-добре от нищо де. Но и вкъщи ще трябва нещо. Не знам от къде имате сили за всичко - аз съм парцал редовно, дори и след 8ч сън. Почнах да пия магнезий и Б комплекс уж - ми забравям ги. Чувствам се като баба с 10 вида лекарства, а съм само на 26г. И на теория много добре знам кое как трябва да правя, обаче на практика нещата са много по-различни.

# 153
  • Мнения: X
Силите и енергията идват с движението.Колкото повече се движи човек, толкова повече енергия има.
Допреди няколко години и аз не го вярвах, когато ми беше трудно да отлепя "задника от дивана".Ама сега....Ей преди 15-на минути се върнах от 2-часова разходка, излязла съм в 8,30 часа.И грам не съм уморена, почвам да пера, да готвя, че към 16 часа пак ще излизам, този път с колелото.
При мен май още 1 кг си е отишъл, без да усетя...понеже не се тегля всеки ден.Май ще трябва в следващите дни да се тегля, да видя трайно ли е.
И в Пловдив се стопли, и апетита ми позачезна нанякъде...карам основно на яйца с масло.Не знам точно правилата на яйчения фаст, ама май съм на нещо подобно....дори зеленчуци не ми се ядат.
Сутринта преди да изляза, съм пила мазно кафе и 1 яйце с масло.Още не съм гладна.

# 154
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 1 634
Аз движение от към ходене си имам. 10-15, че дори и 20хил крачки на ден си правя без проблем. Дори и в жегата (и аз съм от Пловдив), винаги си ходя пеша навсякъде. Никога не съм използвала градски транспорт, кола ползвам само при краен случай. Дори зимата съм пеша почти всеки ден. Ама колкото и да ходя това изобщо не ми помага за отслабване, по скоро благодарение на ходенето най-вероятно не качих повече кг. Ама нали си трябва и спорт освен всичко друго. Енергия имам за ходене, да излизане с детето, игра... Обаче сутринннн едвам отлепям. А не е като да не спя.

# 155
  • Мнения: X
Скрит текст:
Аз движение от към ходене си имам. 10-15, че дори и 20хил крачки на ден си правя без проблем. Дори и в жегата (и аз съм от Пловдив), винаги си ходя пеша навсякъде. Никога не съм използвала градски транспорт, кола ползвам само при краен случай. Дори зимата съм пеша почти всеки ден. Ама колкото и да ходя това изобщо не ми помага за отслабване, по скоро благодарение на ходенето най-вероятно не качих повече кг. Ама нали си трябва и спорт освен всичко друго. Енергия имам за ходене, да излизане с детето, игра...
Обаче сутринннн едвам отлепям. А не е като да не спя.
Доколкото знам, това е от недобри нива на кортизола.
В нета има доста инфо.

# 156
  • София
  • Мнения: 3 050
Чета вече няколко пъти за мазно кафе, какво пък е това чудо?

# 157
  • Мнения: X
Чета вече няколко пъти за мазно кафе, какво пък е това чудо?
Чаша кафе с 1 ч л масло/кокосово масло.
Аз лично слагам и повече....хареса ми мазния вкус.
В нета го има като "бронирано кафе", ако ти се чете....   Simple Smile

# 158
  • Мнения: 54 054
Амур, с тия фастове май си решила да ме стигнеш по кг. Simple Smile

Аз пия кафето с масло, кокос не харесвам в никакъв вид.

# 159
  • Мнения: 4 042
Амур, с тия фастове май си решила да ме стигнеш по кг. Simple Smile

Аз пия кафето с масло, кокос не харесвам в никакъв вид.
Аз пък от 5 дни замених кокосовото масло в закуската с MCT oil. Няма никакъв вкус и мирис. Не знам дали има нещо общо с неочакваната загуба на, вече стана точно 1 кг, за последните 7 дни. Не ми се вярва да е толкова чудодейно, но ще наблюдавам. Друго по храненето не съм променяла, а откъм движение даже малко се занемарих напоследък, че или съм стояла на течение, или съм си секнала кръста и ме боли.

# 160
  • София
  • Мнения: 3 284
Грета, ти на инсулин на гладно 47 какво очакваш да се случи на 60 и на 120 минута? Да спадне ли? Питам, защото преекспонираш вече малко с това доказване и пр. Необходимо ли е и ако да, то моля обясни как при първоначален инсулин 47 и около 5 месеца след това около 17-18 (на строг режим с КЗ около 3,7-3,8) не съм с ИР, само защото не е „доказано” с натоварване. Защото аз не видях смисъл да го правя при 47 на гладно. То е крещящо и очевадно, че ИР има.

Нищо не преекспонирам. И да, има случаи с инсулин 50 да падне, защото инсулинът зависи от куп неща и се вдига дори от движение и стрес. Затова инцидентно висок инсулин не е признак на ИР.

Не карам никой да си прави трикратния тест. Само отново споменавам, че за да има човек ИР и да са нужни хапчета, трябва да са изпълнени поне две от тия:
висок инсулин на час 0
над 5 пъти повече инсулин на час 1
инсулин на час 2 по-висок от другите два

имаше и други признаци, но съм ги забравила.

Ако това се е случило, хапчета трябват. Ся който иска да ги пие. и аз не ги пия.
Но да се раздават съвети от хора, които изобщо си нямат понятие от ИР, не помага на никой.
Не разбира те ли, че заблуждавате колко е лесно отслабването с ИР и ВМД без хапчета?

# 161
  • Мнения: 4 042
Не, аз за последен път пиша по този въпрос. Няколко пъти казах, защо реши, че е лесно? 5 месеца бях в кетоза, с до 1000 калории дневно. Ти това пробвала ли си го, видяла ли си го колко е "лесно", та го пишеш всеки път?

Много става грозно вече и сигурно ще спра да пиша в темата. Омръзна ми от една групичка, която се тръшка, че си "пием хапчетата, ядем въглехидратите, ама нямаме резултат, щото сме болни". А другите не са болни и затова отслабват. Ти да видиш.

Макар че точно хората, които са постигнали резултат, би трябвало да дават съвети. Ама щом толкова пречим, чао от мен. Темата много ми помогна, помогнах и аз на няколко човека, върнах си дълга. Повече, очевидно, няма смисъл да се хабя.

# 162
  • София
  • Мнения: 3 284
Да, била съм в кетоза и отслабвах. Но нямах ИР. Сега не става.

Тая групичка, от която ти е омръзнало, от кои потребители е? Защото очевидно ти е омръзнало от мен, а аз в последните 6 години бях на ВМД и спортувах и качих 15 кила  от 2016та насам.

Да, отслабналите с ИР (за Елора се сещам в момента) могат да дават акъл. Другите изобщо не знаете за какво става въпрос. Да, може и да имате някаква ИР, но това изобщо не означава, че "групичката", от която ти е омръзнало, нищо не разбира.

Не пиша за последен път.

# 163
  • Мнения: 4 042
Ти ако четеш внимателно, а не избирателно, щеше да видиш какво пише напоследък Елора за хапчетата и за храненето. Че е била в началото на бавни въглехидрати и е отслабвала много по-бавно. Че отслабването се е ускорило, когато е започнала да се храни с повече белтъчини. Че е станало още по-добре при НВ ВМХ режима. И на няколко пъти, въпреки че тя си е пила хапчетата, пише, цитирам последния коментар:
Цитат
Но най-добре човек да си е на хранителен режим без хапчета.

Е, аз нещо по-различно да казвам? Че храненето е по-важно от лекарствата. И че се получава с режим. Хайде съгласих се, че с Хашимото сигурно е по-трудно. Продължаваш да ми обясняваш обаче, че инсулин 47 можело да имам ей така от въздуха - ок, едно изследване да не го броим. А останалите 3-4 изследвания, при които с кръвна захар 3,7-3,8 имах инсулин 17-18 - това нормално ли е? Колко е нормалният инсулин на гладно според теб за да говорим, че нямаме ИР? Ти по-квалифицирана ли си от ендокринолога и личния ми лекар, които ми потвърдиха диагнозата? Ами супер, щом има такива експерти в темата, аз какво да правя наистина тук? Голям праз, че съм го намалила инсулина от 47 на 8 след като свалих 26 кг. И това е съвпадение, нали? Та то аз съм си била просто дебела и в цветущо здраве. Разбрах ти мисълта още предишната тема. Уморих се да доказвам, че нямам сестра. Режимът ми включва и психо-профилактика, така че с негативни емоции повече няма да се натоварвам. Може и да не ми отговаряш, въпросите по-горе съвсем очевидно са риторични.

# 164
  • Мнения: 2 052
Привет, момичета, надявам се уикендът ви е бил приятен и разтоварващ. Виждам интересна дискусия за физическата активност, по която с удоволствие ще се включа след малко. Първо продължавам с още една порция превод. Радвам се, че намирате полезна информация в тези откъси и ви уверявам, че го правя с огромно желание.

Този откъс е като продължение от предишния за лептина и като въвеждащ някои основни понятия от следващата глава за мускулните клетки.

.
Открит е изцяло нов механизъм за контрол на лептина, включващ лептиновата регулация на образуването на мускулна енергия.
/Бел. Моя – по принцип не съм включвала досега бележките под линия с посочените изследвания, страшно много са, но тук конкретно давам линк към пълния текст, ако някой се интересува:
Bjorbaek C, Kahn BB. Leptin signaling in the central nervous system and the periphery. Recent Prog Horm Res. 2004;59:305-31.
https://www.researchgate.net/publication/8896844_Bjorbaek_C_Kahn … rm_Res_59_305-331
и като PDF:  http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.326.3394&rep=rep1&type=pdf  /

Tози механизъм се различава от основния контрол на лептина, осъществяван от мозъка. Основния контрол на лептина определя общия енергиен метаболизъм за вашето тяло като цяло. Хипоталамусът във вашия мозък управлява общия контрол на лептина, също както и контролира общия отговор на стреса, който ви е небходим, за да посрещнете спешна нужда от енергия. Вече сме споменали, че всяка клетка в тялото има своята способност за отговор на стреса, контролирана от NF-kappaB. Няма начин, по който мозъкът ви да определи директно точната нужда на всяка конретна клетка; затова, местният контрол в отговор на изискванията от стреса е поверен на NF-kappaB.

Скрит текст:
A completely new mechanism of leptin control has now been discovered involving leptin regulation of muscle energy production. This is different than the primary control of leptin by the subconscious brain.  Primary leptin control determines overall energetic metabolism for your body as a whole. The hypothalamus gland in your brain is in charge of overall leptin control, just as it is in control of the overall 911 stress response you use to meet an emergency demand. We have already mentioned that each cell in the body has its own 911 stress-response capability, controlled by NF-kappaB. There is no way that your brain can directly determine the exact needs are for any specific cell; thus, local control for stress demands is delegated to NF-kappaB.

По подобен начин, няма как да се определи точният статус на енергийно производство на всяка клетка от действащия в мозъка лептин. Новите научни открития разкриват нов метод на действие на лептина, при който той действа локално вътре в клетките, за да регулира производството на енергия и в последствие антиоксидантната система за защита на клетката.

Скрит текст:
In a similar fashion, there is no way that leptin acting in the subconscious brain can determine the precise energy-production status of a specific cell. The new scientific discoveries have uncovered a new method of leptin operation, wherein leptin acts locally inside of cells to regulate energy production and consequently the antioxidant defense system of the cell.

При проследяването на човешкия геном са идентифицирани 5 основни метаболитни uncoupling протеина (UCP).
/Бел. Моя – Много се затруднявам с превода на името на тази група протеини, затова, желаейки за избегна неточности, оставям думата в оригинал и давам линкове към езикови версии на немски и руски:
https://de.wikipedia.org/wiki/Uncoupling_Protein
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1% … D0%BB%D0%BA%D0%B8 /

UCP прекъсва нормалното производство на енергия в клетката и превръща калориите в сто процента топлина. В своята същност това е метод за цялостно отърваване от калории. Добре познат пример за това е метаболизмът на кафявата адипозна тъкан. Този тип мастна тъкан е напълно различен от бялата адипозна тъкан, която складира излишни мазнини. Има много нерви, преминаващи през нея, също така е кръвоснабдена, което и придава кафеникав цвят и определя името ѝ. Това е единствената тъкан в тялото, която съдържа UCP1. UCP1  позволява на тази тъкан да превърне една калория в сто процента топлина. При нормалното производство на енергия в клетката се образуват 35 % топлина и 65% енергия под формата на ATP.
/Бел. Моя : http://www.biology-pages.info/A/ATP.html

Скрит текст:
UNCOUPLING PROTEINS
Mapping of the human genome has identified five primary metabolic uncoupling proteins (UCP). A UCP disconnects normal cell-energy production and turns calories into one hundred percent heat. In essence, this is a method of completely disposing of calories. A well-known example of this is the metabolism of brown adipose tissue, or BAT. This type of fat tissue is totally different from the white adipose tissue that stores extra fat. It has many nerves flowing into it, as well as a blood supply, thus giving it a brownish color and its name. It is the only tissue in the body that contains UCP1.  UCP1 allows this tissue to turn a calorie into one hundred percent heat. Normal cell energy production makes thirty-five percent heat and sixty-five percent energy in the form of ATP.

ATP e подобна на клетъчна валута, тя стои в „портмонето“ докато стане необходима. При активност, АТР се задейства, така че човек има енергия да извърши нещо, било то ментално, физически или емоционално. За сравнение, uncoupling протеин не прозвежда никаква енергия, буквално разхищавайки потенциална енергия чрез производството на топлина.

Скрит текст:
ATP is like cellular money: as it is made, it sits in the purse or wallet until it is needed. Upon activity, ATP is called into action so that a person has energy to do something, whether mental, physical, or emotional. By comparison, a UCP produces no energy at all, literally wasting potential energy by making heat.  

Активирането на кафявата адипозна тъкан се стимулира по естествен тип от нуждата на човек да се адаптира към по-студени температури, а изразът на тази активация е реакцията на треперене. Тази реакция на кафявата адипозна тъкан е много важна за новороденото дете при адаптацията към среда, която е по-студена от утробата.
 
Скрит текст:
Activation of BAT is naturally stimulated by an individual’s need to adapt to a colder temperature, and the hallmark of its activation is the shiver response. This BAT response is essential for a newborn child in adapting to an environment that is colder than the womb.

Кафявата адипозна тъкан се стимулира и по нервен път, особено от адреналин. От 80те години, този стип стимулация е предпочитана цел за много стратегии за отслабване, които използват ефедра, кафеин, стимулиращи лекарства или други типове нервни стимуланти. Идеята зад това е, че чрез стимулирането на кафявата адипозна тъкан, излишните калории ще се стопят под формата на производство на топлина. Сега се знае, че този вид стратегия за отслабване е рискова и има склонност да е обратима. Първо, този тип ексцесивна и продължителна нервна стимулация има сериозни странични ефекти по отношение на сърдечно-съдовата система и бъбреците. Второ, този тип нервна стимулация потиска лептина в мозъка и отключва генетична реакция към гладуване. Това означава, че е силно вероятно всякакво тегло, което е загубено по този начин, да бъде възстановено щом се прекрати излишната нервна стимулация.

Скрит текст:
BAT is also stimulated by nerves, especially adrenaline. Since the 1980s, nerve stimulation of BAT has been a favorite target of many weight-loss strategies that employ ephedra, caffeine, stimulant drugs, or some other type of nerve stimulant. The idea is that by stimulating BAT, extra fat calories will be melted away in the form of heat production.  We now know that this type of weight-loss strategy is risky and prone to relapse. First of all, there are serious cardiovascular and kidney side effects from this type of excess and ongoing nerve stimulation. It is also likely to induce the problem of adrenaline resistance that we discussed earlier. Second, this type of nerve stimulation depresses leptin in the brain and induces the genetic response to starvation. This means it is highly likely that any weight lost from this strategy will be regained as soon as the excess nerve stimulation is stopped.  

Новите открития се концентрират върху действието на UCP3, който е под влиянието на лептина и щитовидната жлеза. UCP3  e преобладаващ в мускулните клетки. Подобно на UCP1 в кафявата адипозна тъкан, UCP3 има способността да прехвърля клетката от обичайно аеробно производство на енергия към образуване на топлина. Интересно е, че UCP3  се среща също и в кафявата адипозна тъкан и лептинът може да стимулира каф. ад. тъкан без намесата на нервната система. Това би било един доста безопасен начин за загуба на тегло, макар да не е практичен. Например, нископротеинова диета ще стимулира кафявата адипозна тъкан, понеже лептинът ще търси начин да се отърве от излишната мазнина и глюкоза, които не може да изгори по нормален път заради недостига на протеини (протеините задвижват метаболизма на черния дроб). Друг проблем, свързан с кафявата адипозна тъкан и загубата на тегло, е че тъканта се свива с напредването на възрастта, тъй като бива инфилтрирана от отлагания от бели мазнини, които задръстват дейността ѝ. Много по-добър начин за загуба на тегло е да се овладее здравословната активация на UCP3, което значително увеличава способността на тялото да изгаря излишни мазнини.

Скрит текст:
The new discoveries center on the operation of UCP3, which is under the influence of leptin and thyroid control. UCP3 is dominant in muscle cells. Like the UCP1 in BAT, UCP3 has the ability to shift a cell out of regular aerobic energy production of ATP and into heat production. Interestingly, UCP3 is also found in BAT, and leptin can stimulate BAT without any nervous-system input. Accessing this pathway would be a very safe way to lose weight, although it is not practical.  For example, a low-protein diet will stimulate BAT because leptin is trying to figure out a way to dispose of extra fat and glucose that it can not burn normally, due to the lack of protein (protein drives normal liver metabolism). Another problem with BAT and weight loss is that it shrinks in size as a person gets older because it is infiltrated by deposits of white fat that clog its function.131 A much better way to lose weight is to master the healthy activation of UCP3, which significantly increases the ability of your body to burn off excess fat.

Общи условия

Активация на акаунт