Как да посадим манго от костилка

За да отгледаме манго от голямата плоска костилка, която е останала, след като сме се насладили на невероятния вкус на този екзотичен плод, не е нужно нищо повече от търпение и осигуряване на елементарни условия за развитие на растението. Имайте предвид обаче, че мангото е тропическо растение, затова въпреки че не е особено придирчиво към почвата, в която расте, трябва да му подберете добре осветено и топло място, и да поливате редовно. Въпреки че мангото може да понесе кратко застудяване от около 12 ⁰C, ако оставите растението да зимува на температура под 16 ⁰C, то със сигурност ще загине. Освен това мангото нараства бързо на височина, като пуска големи, продълговати, наситено зелени листа. Поради тези особености, помислете дали може да осигурите на дръвчето достатъчно висока температура през цялата година, редовно поливане и светло, просторно място.

Манго

Има няколко начина за посаждане на манго, като разликата е основно в третирането и подготовката на семката преди самото засаждане.

Как се прави:

Подберете едър и добре узрял плод. За да познаете кога мангото е узряло, огледайте цвета му. Той трябва да е бледо зелен с жълто-червени участъци. Тъй като съществуват много сортове манго, цветът може да ви заблуди, затова вземете плода и леко го притиснете с пръсти. Когато мангото е добре узряло, то започва да омеква и при натиск остават малки вдлъбнатини. Тъй като в България се внасят основно зелени плодове, откъснати твърде рано от манговите дървета, откриването на добре узряло манго може да се превърне в истинско предизвикателство. Затова вместо да мачкате и съсипвате всички плодове в магазина в търсене на най-узрелия, просто може да оставите мангото за няколко дни на стайна температура, което ще е достатъчно да доузрее.

След като подберете подходящия плод, от който ще създадете собствено дръвче, може да преминете към самото засаждане.

1. Отделете костилката от плода и извадете семката от вътре.

Разрежете мангото по дължина, като следвате периферията на костилката, както когато режете праскова например. Отделете костилката от самия плод, като това най-лесно става с нож или пръсти. След като си хапнете с наслада вкусното манго, е време да се захванете с костилката. Почистете я, ако по нея е останало от плода, като я изстържете с нож или телена гъба. Това значително ще улсени изваждането на семката.

Вадене на костилка от манго

Твърде вероятно е костилката леко да се е пропукала, но ако това не е така, вземете сервизен нож с тъп връх, за да не нараните семката вътре и пробийте леко обвивката в единия ѝ край. След това с разклащане разцепете костилката и я разтворете с пръсти. Извадете семката и я огледайте. Ако не изглежда свежа и драва, а е загнила или суха, по-добре пробвайте с друг плод.

Семка от манго

2. Подгответе семката от манго преди засаждането.

Въпреки че може семката на мангото да бъде директно заровена в почвата, по-добрият вариант е да я стимулирате да си пусне коренче преди това. Този подход значително ще съкрати времето за чакане и ще увеличи шансовете на растението да покара. Завийте семката в няколко салфетки или кухненска хартия и я напоете с вода. Изцедете леко и я поставете в запечатваща се торбичка. Оставете торбичката на светло и топло място, като след 2-3 дни намокрете хартията отново.

 

Подготвяне на семка от манго

Около 7 дни след първоначалното поставяне в торбичката, семката трябва да започне да пуска коренче. Преди да засадите мангото в саксия, изчакайте коренчето да стане поне 2 см, като през това време следете хартията, в която е семката, да не изсъхва.

Коренче на манго

3. Засадете готовата семка в саксия.

Подгответе си саксия с диаметър 20-30см. Мангото не е особено взискателно към почвата, но е важно саксията да е добре дренирана и почвата да е рохка. Може да използвате кокосов субстрат или някаква торопочвена смес. Каквото имате под ръка ще свърши работа, стига да е лека и да не задържа много вода.
Извадете семката от хартията и я поставете в почвата легнала, като се стараете краят с коренчето да е в централната част на саксията. Заровете така поставената семка с малко почва, но не прекалявайте. Достатъчно е само да се покрие с около 1см почвена смес.

Засаждане на семка хоризонтално

Друг начин за поставянето на семката от манго е изправена, но не вертикално, а хоризонтално, с коренчето надолу. Така вече порасналото коренче ще продължи развитието си в същата посока, а от другата страна семката ще се разтвори и ще излезе растението. Този начин на посаждане на манго е препоръчителен, защото така ще може да наблюдавате развитието му и ще намалите вероятността от загниване. Ако изберете този метод, не заравяйте семката изцяло в почвата, а оставете горната ѝ част непокрита.

Посяване на манго

Желателно е в началото да покриете засадената семка с прозрачно найлоново фолио или с изрязано пластмасово шише, за да създадете парников ефект. По този начин влагата ще се задържа и ще се ускори развитието на растението. Дръжте саксията на светло и топло място и поливайте редовно, но умерено.

4. Грижете се за растението.

Няколко седмици след като сте засадили семката на мангото, ще тръгне стебло, което ще започне да се разлиства. Възможно е да покарат 2 или 3 стебла от една семка. Това означава, че растението е полиембрионално, което ще рече, че едното от оформящите се растения е с идентичен генотип на това, от което е семката, а другите са хибридни. Тази особеност е от значение само ако възнамерявате след време да облагородите младото семеначе с цел получаване на плодове. Ако са излезли няколко стебла, оставете ги да се развият като отделни растения и след време, когато семката се разпадне и не играе роля, ги разделете в отделни саксии. Грижете се за новото си растение като го поливате редовно и не го оставяте на температура под 15-16⁰C. Добре е мангото да изкара лятото на открито, но за студените месеци задължително го приберете на топло и светло. При желание може да торите с комплексни торове, но умерено. Когато растението наедрее и саксията му умалее, пресадете го в по-голяма, като е желателно това да стане пролетта.

5. Ще има ли плодове нашето манго?

При мангото нещата с плододаването до голяма степен са идентични с авокадото. За растение, отгледано от семка в саксия, не може да се очаква поява на плодове, докато не минат поне 8-10 години. Ако искате да берете плодове от вашето манго, то трябва да бъде облагородено. При тази процедура вашето растение се използва само за подложка, към която се присажда клонче от плододаващо дърво. За да бъде облагородено семеначето, то трябва да е поне на година-две. Желателно  е да знаете точно какъв сорт манго сте засадили и да намерите същото плододаващо дърво за присадката. Плодове от облагородено дърво очаквайте, когато достигне 3-4 годишна възраст.

Цветове на манго
Още в ранна пролет се формират съцветията, като в началото на лятото се появяват и първите плодове. Плодовете нарастват през цялото лято, като едва с настъпването на есента може да се очаква тяхното пълно узряване. При млади и все още слаби дървета изчакайте плодовете да станат с размер на орех и оставете само един или максимум два. По този начин растението ще успее да изхрани пълноценно плода и ще се насладите на невероятния вкус на домашно отгледаното си манго.

26 Коментара

  1. Страшно много благодаря за съветите!!! Преди съм опитвал 2-3, но без успех. Последния път се разтърсих и намерих тази тема. Засях костилката по втория начин. В почва е от долу-горе 3 седмици и ето как изглежда: http://prikachi.com/images/119/8688119n.jpg (съжалявам за лошото качество). Първата седмица и половина бях сложил отрязано шише, за да се получи парников ефект и го поливам на 2 дена веднъж. За сега нямам оплаквания и се развива доста бързо! Поздрави 🙂

    Напиши отговор
    • Радваме се, че се е получило. Добре изглежда. Покриването с прозрачно шише е добра идея и обикновено дава резултат. Успех в отглеждането на мангото.

      Напиши отговор
  2. И аз засадих преди седмица директно в почва.сложила съм и шише пластмасово отгоре на саксията.поливам не много често в паничката оттдолу.дано покара.

    Напиши отговор
    • А защо почнаха листата да изсъхват може ли някой да ми каже пък поливам винаги

      Напиши отговор
  3. Аз също пробвах, но досега два пъти без успех. Коренът изгнива. Сега пак съм пробвал, то предварително го оставих по-дълго в мократа хартия и изкара стъбло около 10см. с няколко мънички червеникави листа. Засадих го преди 2-3 дни и съм го похлупил също с шише. Но много ме е страх пак да не загние, затова не съм сипвал вода, откакто съм го засадил и то е весело все още, а повърхността на почвата е изсъхнала, надолу е леко влажно. Да сипвам ли вода или да го оставя още малко така? Много ме е страх да не загние корена отново. Все още не е започнало да уголемява листата си, предишното го направи, след което те увяхнаха и се оказа, че коренът е изгнил.

    Напиши отговор
    • За жалост често се случва след поставянето на растението в почва, коренът да загние. Вероятно заради самата почва или лош дренаж на саксията. Все пак обаче не е добре мангото да остава в напълно суха почва. Поливайте от време на време, за да поддържате постоянна, но умерена влажност.

      Напиши отговор
  4. Как мога да си купя листа от манго.оокло. к илограм.

    Напиши отговор
  5. Здравейте. Поставих както бе описано в салфетка семенцето, но седя повече време така и за щастие се разви доста добре. Пукна се и се появи едно стъбълце, видимо доста здраво,с няколко листа, но корена е доста тъмен, да не кажа и направо черен. Притесняваме сега като го сложа в саксия да не изгние корена. Дали стана така защото е седял повече от седмица в мократа салфетка и има ли надежда за развитието на растението в бъдеще?

    Напиши отговор
    • Има вероятност корена вече да е загнил, но нищо не пречи да опитате и да го засадите в саксия с почва. По състоянието на листата в последствите лесно ще разберете какво се случва с растението и дали е загинало.

      Напиши отговор
  6. Здравейте!Посадих си манго по описания начин.Вече е на 5 месеца,но го бях присадила в много голяма саксия и новите листенца окапаха.Отново го присадих в по-малка саксия за да не задържа много влага и да не изгние корена,но семката отдолу се отчупи.В момента имам чувството ,че листенцата му са надолу и ще завехне.Страх ме е да го поливам много.Как да го спася?Трябва ли да го наторя?

    Напиши отговор
  7. Здравейте,
    След като навърши 1-2 години, от къде може да се намери клонче от плододаващо дърво, за да бъде облагородено.
    Благодаря предварително.

    Напиши отговор
  8. благодаря за съветите вече си имам манго високо около 2см

    Напиши отговор
  9. Заснех многото в саксия беше подкарала окло 12сътиметра . Но от един месец е все същото . Няма ли да порасне?

    Напиши отговор
  10. Супер интересен сайт!
    Днес,след няколко направени смути-та ,засадих по указания начин костилките на авокадо и манго.Ще чакам и дано се получат нещата.

    Напиши отговор
    • След тази статия и аз ще пробвам да засадя манго! Вашето получи ли се?

      Напиши отговор
  11. Следвай вашите съвети и постигнах добър резултат,вече имам дръвче,но коронната му е като дръвче!

    Напиши отговор
      • Семката се оставя за 24 часа на въздух,после 24 часа накисната във вода и след това в мокра салфетка и.т.н

        Напиши отговор
  12. какво да се прави когато листата започнат да съхнат ?

    Напиши отговор
  13. Здравейте,
    И аз следвах вашите съвети и си отгледах 3 семчици но всяка порасна различно. Две от семките завих в салфетка и торбичка, а една сложих в чашка с памук. Направи ми впечатление, че семката в памука най бързо се развива и порасна най много. (в момента е 15см. има 5-6 листа много дълги и клюмнали) Другите две останаха по дребнички. (Едното 10см. Едното 5-6см. С едно листенце). Засадих ги в разлята саксия преди 2 дни. Въпросите ми са:
    Нормално ли е листата да са клюмнали? Имам авокадо и неговите листчета клюмват, когато има нужда от вода…
    2. При положения, че семката в памука се разви по добре ( често я напоявах ) означава ли че разстението обича повече вода???

    Напиши отговор
  14. Здравейте, имам манго в саксия на 3 години. Развива се добре, но расте само на височина, вече е високо над 60 см! Продължава да пуска нови листа и се опасявам, че стъблото няма да издържи. Ще ми се да започне да оформя корона. Мога ли да подрежа върха или има друг начин да регулирам височината.
    Благодаря предваря,
    Павел

    Напиши отговор
  15. Здравейте! Може ли някой да ми изпрати снимка къде трябва да се пропука костилката, за да пробие стеблото?
    Следвах и струкциите и засадих костилката с коренчетата надолу, но моята костилка е с по-различна форма и за да покрие пръстта коренчетата, трябваше да я засадя по-дълбоко (вижте снимките).
    https://dox.abv.bg/download?id=544d672456

    Напиши отговор

Коментирай

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прочетете още:
Как да свържем два компютъра в мрежа (LAN)

Свързването на два компютъра в мрежа с помощта на кроснат...

Затвори