Каква заплата получавате на месец?

  • 5 633
  • 86
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 594
Всяко едно семейство си преценява кой ще работи повече и кой ще поеме по-голяма част от грижите по детето, но не може една дама, която държи да си остава в къщи при всеки сопол на детето си, да се сърди на работодателя си, че не я повишава и да се оплаква от сексуална дискриминация. И на мен ми е било криво, когато детето ми казваше, че госпожите им в детската са им говорели, че болните деца не трябва да ходят на градина и майките им трябва да си стоят в къщи с тях, за да оздравеят и ме питаше защо нея по-често я гледа баща й като е болна. А той работеше на смени, имаше възможност да се смени, плюс това се грижеше перфектно за нея и му имах абсолютно доверие. И детето ми пак си ме обича. Между другото имам познати мъже, които са на ръководни позиции и вземат в пъти повече от съпругите си и пак си вземат понякога болничен, за да си гледат децата. Това е въпрос на възпитание, на уважение към жената, на признание, че нейната работа също е важна и не мога да си обясня защо една жена доброволно би се поставила в позицията да отнесе всички негативи от гледането на децата, но и такива има

# 61
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 232
В малките населени места и в по-слабо развитите региони (случаЕност?) назначаването с връзки си е ужасна реалност.
А след всеки нови избори и в големите градове и по хубавите длъжности 😁

# 62
  • Melmak
  • Мнения: 3 113
Съгласна съм с духи-пухи.

Много ясно, че за някои хора статистиката е удобна. Колко познати имам седят на разни удобни работи, докато изкарат майчинството и избутат две деца до детска градина. Събира се общо 4 години поне майчинство и после вече търсят нови възможности. Обаче познавам и работарки майки, които работят и през първата година. Защо? Ами майчинството има праг. Ако те осигуряват на максималния праг, но иначе заплатата ти е 7000 к? Доста голяма разлика има.

Нито децата са неглижирани, нито са зле гледани за това, че мама работи и втората година майчинство не се ползва.

# 63
  • Мнения: 14 920
Тези със 7к са единици. Което ги прави изключение от статистиката. В статистиката влизат обаче всички, работещи до прага, които са меко казано мнозинство. И по  принцип не се оплакват.
Не знам защо е толкова трудно да се приеме, че повече от Х значи по-малко от У. За да се занимаваш с Х, значи някой е поел твоята част от У, което удобно пропускаш в такива словесни надцаквания.

# 64
  • Мнения: 1 165
Факт, че по принцип жените имат по-ниски доходи, които до някъде могат да се обяснят с бременност и раждане. За съжаление все още не е прието мъжете да отсъстват повече... Всичко това демотивира образованите жени с кариера да имат деца.
И аз мога да използвам темата за да се направя на важна как се справям и как майчинството не ми е повлияло негативно на работата, но това не променя фактите.

# 65
  • Melmak
  • Мнения: 3 113
Нарциса, бебето на майка с 1000 лв заплата и на тази със 7000 си имат еднаква нужда от грижа и от време с мама. Идеята беше, че ако не си ползваш цялото майчинство или работиш през времето на майчинството (вкл първата година) това не те прави нито лоша майка, нито е някакъв прецедент.
Понеже тук много четем постоянни оправдания. Разбирам, че детето е приоритет, ама лошо ли е да се признае, че то е такъв? Според мен човек трябва да е честен и поне да си каже “не ми се работи, предпочитам да взимам малко пари 2 г, но да съм с бебето”, отколкото да се вадят от 100 кладенеца вода колко неоправдани са майките и колко малко пари взимат.
Има жени, които избират и да работят допълнително и си изкарват и пари по време на майчинството. Не винаги това означава да работиш за фирма или да си служител. Запознах се с декораторката, която ще работи за нас на сватбата ни. Има бебе. Оставя го на бащата уикендите и работи. Не виждам нищо лошо в това, нито е по-малко майка от останалите, нито детето й е зарязано.

Аз лично не обичам да съм без пари или с малко пари. Не виждам и как мм ще успее да си вдигне изведнъж дохода двойно, за да мога аз да не работя и това да не ни се отрази на бюджета. Със сходни заплати сме.

# 66
  • Мнения: 4 416
По принцип, предполагам, всеки има мнение за всеки въпрос. Нека майките да си преценяват как да си гледат децата (а някои изискват и специални грижи) и да говорим за етапа от живота, на който се намираме. Така мнението ни няма да има хипотетичен характер..

# 67
  • Мнения: 10 519
Аз пак не разбирам защо се фокусира всичко за 1-2-3-4 години майчинство, след като трудовият стаж е около 30-40 години...
Като дойдат децата не свършва живота на жената, напротив, би трябвало да е още по-амбицирана да им осигури добро образование и стандарт...

# 68
  • Melmak
  • Мнения: 3 113
Факт, духи-пухи! Съгласна съм.

Аз лично за моите скромни 8 г. трудов стаж не съм усещала дискриминация относно пола си. Иначе съм в репродуктивна възраст (пиша го, защото се оплакват доста дами, че не ги наемат заради потенциална бременност).

# 69
  • Мнения: 939
Точно в най-"неподходящата" за наемане възраст/етап от живота ме наеха на последните ми две позиции. И двете фирми ме намериха/издърпаха от препоръки, но НЕ чрез познати.
Първата фирма, преди 7-8 години - завършила висше образование и тъкмо задомила се - ясно беше, че в следващите няколко години вероятно ще имам дете. Така и стана, на 4тата година излязох в майчинство.
Втората - тъкмо се върнах от майчинство, детето на ясла, започват сополите и болничните, не търсех работа - обадиха ми се от другата фирма и ми предложиха свободна позиция. Бях разколебана именно заради предполагаемите чести отсъствия, и това, че все пак е нова работа и изисква концентрация и постоянство за да се адаптирам и навляза в екипа. В крайна сметка заплащането и условията бяха много по-добри от тези, които до момента получавах и приех предложението.
Иначе многократно съм била свидетел как фирми директно питат имаш ли/ще имаш ли деца и отказват на такива жени.

Последна редакция: нд, 28 апр 2024, 17:34 от HoneyBee33

# 70
  • Мнения: 9 676
Направи анкета и напиши нето или бруто или и двата варианта. Така има повече шанс да събереш статистически данни. Едва ли някой ще тръгне да си пише доходите. Форума отдавна не е анонимен.

# 71
  • Мнения: 2 896
Аз съм писала и преди, в края на второто ми майчинство си смених работата и започнах на двойна на предишната си заплата, като хората бяха напълно наясно със ситуацията ми. Дадоха ми оферта в деня след интервюто, вдигнаха ми още заплатата, след като изтече изпитателният ми срок. И двете си деца съм гледала по 1 година, с максимално майчинство, но заплатата ми беше и тогава доста над прага, отделно обезщетението не е твърда сума всеки месец и за мен си беше резачка спрямо нормалния ни стандарт. Поработвах като консултант за тогавашния си работодател през двете майчинства и ми платиха, като се върнах на работа. След първото се и върнах на нова, по-висока заплата. Получавам повече от съпруга ми, той взема болничен и гледа децата при нужда, освен ако положението не е много сериозно, тогава аз оставам вкъщи. От НОИ бяха звъняли на личния да питат тези деца нямат ли майка, защо все бащата излизал в болничен.

Последна редакция: нд, 28 апр 2024, 20:47 от Melusine

# 72
  • Melmak
  • Мнения: 3 113
Омг, това с нои е скандално…

# 73
  • Мнения: 6 595
Аз съжалявам, че съчетавах "тръстиката" с новородените си деца. Тези периоди са ми като черни дупки, не знам как минах през тях, недоспиването и изтощението беше зверско. Съжалявам също, че детегледачките споделиха с тях първите им малки победи, като прохождането и други подобни.

# 74
  • Мнения: 1 308
Хора стига сте  ограничаващи вярвания, клишета като:
Няма да те вземат, защото си в детеродна възраст.
Защото си над 30 вече, офисите са пълни само с млади хора.
Ооо вече си над 40 край.
Имаш едно дете, сигурно скро ще искаш още едно и ще излезеш по майчинство.
Имаш едно/две деца ооо ще боледуват и ще отсъстваш често.
На 20 и си, ооо нямаш опит, кой ще ге вземе.

Ако живеете по горните вярвания, кога реално има нормален период на работа? Основното за мен е фирмата и ако е собственост на някой български Ганьо горното важи с пълна сила, считам, че международните компании имат масово друг мироглед.

Да те питат искаш ли деца е простотия и недопустимо, естествено, че бих излъгал, пък като съм бременна да проверяват обстоятелствата  Мен никога не ка ме питали такова нещо.
И на мен ми е било криво, когато детето ми казваше, че госпожите им в детската са им говорели, че болните деца не трябва да ходят на градина и майките им трябва да си стоят в къщи с тях, за да оздравеят и ме питаше защо нея по-често я гледа баща й като е болна. А той работеше на смени, имаше възможност да се смени, плюс това се грижеше перфектно за нея и му имах абсолютно доверие. И детето ми пак си ме обича.
Ето това са примери за много ограничени възприятия, не е работа на Госпожата кой гледа детето? Не виждам за какво ти е болно? И какво значи имаш му доверие и я е гледал перфектно, това е бащата на детето. Ако някога дядо ми, не се е грижил въобще за децата си, визирам гледане, обличане, хранене, обслужване и двамата са работели и после баба ми е поемала грижи, домакинска работа, днес живеем в друго време. Това, че баща и се е погрижил за нея, докато ти си на работа, не те прави лоша майка, излез от тези възприятия. И какво значи пак си ме обича? Естествено, че ще те/ви обича, двама любящи родители си поделят грижата за детето.[video][/video]

Общи условия

Активация на акаунт