Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 23 454
  • 354
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 61
Здравейте, бременна съм в 5 седмица и съм с установено хашимото, заедно с кръвния тест пуснах и хормони и тсх ми излезна доста високо, за да е губя време писах на ендокроноложката си и тя ми изписа еутирокс 3х50 и 4х25 седмично, но не ми каза как се пие, доста съм притеснена да не стане нещо защото тсх е високо

# 151
  • Мнения: 254
Здравейте, д-р Въндева.

Ще се радвам да получа отговор на следните три въпроса към вас:

1. Възможно ли е пациент с ДТ1 едновременно да развие и постоянна ИР. Питам за себе си, имам диабет от 12г, бременна съм в трети триместър и заради срока на бременността много трудно започнах да усвоявам инсулина, който слагам и да регулирам КЗ. Отделно съм и на терапия заради Хашимото. Предполагам, че при мен се касае за нормално развитие на ИР заради бременността, но се чудех дали след като родя нещата ще се нормализират или занапред се очаква усвояването на инсулина да бъде все така трудно.

2. Коя болница за раждане препоръчвате на бременна с ДТ1 и Хашимото?  Какво трябва да се съобрази най-вече за избора на родилно заведение при условие, че бременността се води рискова?

3.Каква трябва да е нормалната кръвна захар на дете на почти 2.5г на гладно?
Кои стойности биха били повод за притеснение - чисто информативно ме интересува?
Говорим за здраво дете, чиято майка е с ДТ1.

Благодаря Ви предварително за отделеното внимание!
Поздрави,
Здравейте, girl on fire! Във втори и трети триместър възниква инсулинова резистентност, затова е очаквано инсулиновите нужди да се покачат. След раждането инсулиновата чувствителност се подобрява. Важно е да се следи теглото и по време на бременността, и след раждането, тъй като това може да повлияе. Наличието на Хашимото, стига ТСХ да е в референтни граници за триместъра, не усложнява допълнително нещата. Но да, при диабет тип 1 бременността трябва да е под много стриктно наблюдение. В университетските болници имат отделения по патологична бременност и съответно неонатолозите имат голям опит с всякакви случаи. Така че съветът ми е да изберете университетска болница с доказани неонатолози.
При родител с диабет тип 1 детето не е изложено на съществено по-голям риск за тип 1 диабет. Наследствен е тип 2 диабет. Притеснителни белези за малко дете са по-изразена умора, отслабване на тегло, ацетонов дъх, повишена жажда и уриниране. Ако детето е жизнено, на такава възраст няма нужда да се изследва специално кръвна захар. Стойности над 7 mmol/l на гладно налагат допълнително уточняване.

Благодаря ви сърдечно за отговорите!
Всичко най-добро!

# 152
  • Мнения: 166
Здравейте, какво трябва да изследвам като хормонони и други показатели при покачване на килограми, трудно сваляне дори с режим и активност. Увеличено окосмяване на шия, гърди, корем, нетипично за жена. Депресивни периоди, лесно разстройване. С изключително ниско либидо. Нередовен цикъл цял живот, минали поликистози, но от години без кисти на яйчниците.

Здравейте, Дори! Симптомите, които описватеq са типични за поликистозен овариален синдром. Дори и без видими промени в яйчниците биохимичните промени си остават. В основата на синдрома е и инсулиновата резистентност, която пречи за свалянето на килограми. Трябва да се изследват половите хормони, включително андрогените, за да се изключат други възможни причини за повишено окосмяване, както и да се направи обременяване с глюкоза, за да се установи има ли инсулинова резистентност и колко е тежка.

Последна редакция: чт, 29 фев 2024, 10:03 от Рaдост

# 153
  • Мнения: 166
Здравейте! Диагностицираха ме с микроаденом на хипофиза (3мм на 5мм), с пролактин около 1000. Изписаха ми достинекс по половин таблетка седмично, който за пръв път пих вчера. Исках да попитам за странични ефекти, понеже днес имам стомашни проблеми и усещам леко изтръпване на ръцете от време на време. Чудя се възможно ли е толкова бързо да подейства достинекс и да има страничен ефект или просто е от притеснение (аз съм си паника)?

Също така, казаха ми че е сравнително голям аденом и може и никога да не се свие от лекарството, а просто да го контролираме. Това означава ли че ще се наложи перманентен прием на достинекс?

Благодаря предварително!
Здравейте, YanaS! Половин  таблетка Достинекс обикновено не води до странични ефекти, но макар и рядко, може да има стомашно-чревни оплаквания. За да се сведат до минимум, таблетките се приемат вечер преди лягане или дозата може да се раздели на два приема през седмицата. Аденом с размер 3/5 мм е малък аденом и има шанс да изчезне. Трябва по-висока доза първоначално да се прилага. При жени приемът на Достинекс обикновено продължава до настъпване на менопауза. Ако аденомът изчезне, може да се направи опит за спиране на лечението. Подходът е индивидуален спрямо отговора към лечението.

# 154
  • Мнения: 166
Здравейте, диагностицирана съм с Хашимото от преди 10 години заради завишени TAT и MAT. Но TSH винаги ми е било в норма, около 1 или 0,6 до 0,8 през бременността ми без да пия нищо. Имах само веднъж епизод на тиреотиксикоза с TSH 0,02 и T4 три пъти над нормата. Имам наднормено тегло 20 кг от години. Но съм чувствителна на жега, не на студ. Не понасям горещини. Имах и високо кръвно преди бременността и по време на нея, както и ИР.
Ако е ендокринна хипертония, какво трябва да изследвам според вас? И сигурно ли е че имам Хашимото, след като клоня по-скоро към хиперфункция или това е част от преход към развиване на болестта?
За ИР ми дадоха 2 пъти по 850 мгр метфогама, което поднових 3 месеца след раждането след като изцяло спрях да кърмя. Бях със секцио и имах много малко кърма. Това свързано ли е с дисфункцията на ЩЖ?
Благодаря предварително.
Здравейте, ЛейдиРоуз! При нормални стойности на ТСХ не е нужно да се дава левотироксин. Тиреотоксикозата може да е етап от автоимунния тиреоидит, може да се дължи и на подостър тиреоидит. Ако е настъпила след раждането, обикновено е в рамките на постпартален тиреоидит. Какви са актуалните стойности на ТСХ и фТ4? По отношение на хипертонията, ако продължава и след раждането, е нужно да се направят по-специализирани изследвания за ендокринна хипертония. Добре е, че е възстановен приемът на метформин. При добра поносимост дозата може да се повиши и до 3000 мг.

# 155
  • Мнения: 97
Здравейте,  планирам бременност,  според вас ТСХ 2.3 виско ли е за забременяване? Отделно имам и възел на щитовидната жлеза, който следя и малко е нараснал. Дали може да повлияе отрицателно при бременност?

# 156
  • Мнения: 166
Здравейте, д-р Въндева,

на 40 години съм и имам Хашимото. Щитовидните хормони са ми в норма - жлезата все още функционира нормално, съответно не приемам хормон. Следя се всяка година при ендокринолог.
Скоро бях на ревматолог понеже имам остеоартрит и лекарят ми изписа Пиаскледин, който съдържа неосапунващи се вещества от масло на авокадо и соя. Трябва да го приемам през студените сезони - курс от 3 до 6 месеца. Чета на разни места, че хората с проблеми със щитовидната жлеза трябва да избягват соята. Според вас ок ли е да приемам Пиаскледин? Или соеви протеини например?
Здравейте, scarlett_moi! Можете да приемате Пиаскледин. По отношение на соевия протеин, предполагам не приемате на всяко хранене. Стига да не се прекалява, може всичко да се консумира, освен в случаи на доказана непоносимост или алергия.

# 157
  • Мнения: 166
Здравейте д- р Въндева,
през месец януари се оказа ,че съм преболедувала ковид,.Обикновено след това,защото това ми е трето по ред боледуване,имам ускорен  пулс-моят нормално е в границите 60-75,заедно със тревожност и изпотяване.След това сърцебиенето.Личният ми назначи кк ,и ме изпрати на ендокринолог.Според не я на ехокрафа има измененния  в праренхима и -каза хашимото.
След това излязоха и резултатите от кк ,които прилагам.Личният  лекал  е категоричен ,че нямам хашимото,не знам как да го кажа ,не съм объркана,Само за информация ,през м .11 23,г
,си направих общ проф. преглед пак с кк .Там всичко беше в норма ,и 2 месеца след това.Дайте ми съвет ,как да процедира.Назначен ми е само тирохелп,+ ашваганда и липомезин и вит.д 800 .Благодаря.

Здравейте, а.violeta! В много случаи диагноза тиреоидит на Хашимото може да се постави само въз основа на ехографския образ на жлезата. Не е задължително ТСХ или антителата да са извън норма. В случай на нормален ТСХ не се дава заместваща терапия, налага се проследяване на 6 месеца или година. Предвид скорошната Ковид инфекция, ако сърцебиенето и изпотяването продължават 2-3 месеца след преболедуването, може отново да се изследват тиреоидните хормони, за да се изключи подостър тиреоидит.

Последна редакция: пн, 04 мар 2024, 12:02 от Рaдост

# 158
  • Мнения: 166
Здравейте, бременна съм след спонтанен аборт, а в деня, когато изследвах чхг изследвах и тсх беше 2.01uU/ml, а фт3 - 6.00,
фт4-16.93pmol/L. Интересува ме има ли нужда от някаква терапия и през колко време да го следя, защото се притеснявам. Благодаря ви
Здравейте, Tity_B! Ако има съмнение за автоимунен тиреоидит, което се установява ехографски или при наличие на повишени TAT/аnti-TPO, се налага проследяване всеки месец в началото. Ако няма съмнение за Хашимото, не се налага, към момента ТСХ е в прицелните граници за триместъра.

# 159
  • Мнения: 166
Здравейте, бременна съм в 5 седмица и съм с установено хашимото, заедно с кръвния тест пуснах и хормони и тсх ми излезна доста високо, за да е губя време писах на ендокроноложката си и тя ми изписа еутирокс 3х50 и 4х25 седмично, но не ми каза как се пие, доста съм притеснена да не стане нещо защото тсх е високо
Здравейте, InaB95! Нищо няма да стане, от деня, в който започнете да приемате левотироксин, той достига и до ембриона. Приемайте таблетките сутрин на гладно с една чаша чиста вода, поне 45 мин. преди закуска, кафе, други напитки, витамини, добавки или лекарства. Ако ставате нощно време към 3-4-5, може и тогава да си изпивате таблетката.

# 160
  • Мнения: 435
Здравейте  д-р Въндева,
Преди 1 месец ми поставиха  Пролия / с доказана остеопороза съм, с ДЕХА/.
Изследванията на Вит D и Са са в норма. По време на лечението /тези 6 месеца/ , освен Вит D необходимо ли е да приемам и калций ?
Благодаря Ви предварително

# 161
  • Мнения: 113
Здравейте!
От 10 години, след прекаран грип, имам проблем с месечния цикъл. По принцип винаги е адски болезнен и тогава, съчетан с грип, умирах от болки и прекалих със спазмалгона. Усетих, че съм прекалила, защото зениците ми бяха адски разширени и от 38,5° температурата ми стана 36,2°.
От тогава всеки месечен цикъл, 24 часа, точно по часовник, след прокървяване ми се образуват червенини, като обрив, в областта на деколтето. От скоро ми се пренесе и на лицето. Не ме сърби много, но пари и ми гори кожата. Замаяно ми е на главата и понякога имам задух. Този обрив продължава точно 24 часа и после изчезва.
Ходих няколко пъти при личен лекар, на гинеколог, на кожен, но никой не ми дава решение и съответно адекватно лечение.
Смених и обезболяващите, пробвах и да не пия изобщо, въпреки че болката ми е голяма. От година пия ударни дози витамин С тези първи дни и има леко повлияване, но не всеки път.
Отчаяна съм и не зная, към кого да се обърна!
Не зная, дали моя проблем е за Вас и се извинявам, ако не е!
Благодаря!

# 162
  • Мнения: 636
Здравейте! Как се интерпретират тези стойности:
Prolactin ( Пролактин )      87.00 L mIU/ l     125.00 - 635.00
Намерих много информация за висок пролактин, но за нисък-не.

# 163
  • Мнения: 9 470
Здравейте!
През 2016 година рязко напълнях няколко години след раждането на двете ми деца. Тогава след проведено лечение с Метфогамма 3*1000 бях свалила около 14 кг. В последствие намалих дозата на лекарствата и накрая ги спрях по препоръка на лекуващия лекар.
От 2019/2020 година започнах отново да напълнявам драстично. В момента съм 87 кг., свалени от август 2022 г., когато бях 96 кг.  От месеци си стоя толкова.
През август 2022 година посетих ендокринолог, който ми назначи изследвания. Тогава лечението беше единствено и само с Глюкофаж 3* 1000 мг. В последствие, няколко месеца по-късно посетих специалист вътрешни болести, защото започнах да вдигам много високо кръвно 150/100, който специалист, виждайки ми изследванията от ендокринолога каза, че лечението ми е грешно. Последва нов преглед при ендокринолога назначил лечението ми, но каза, че така си оставам, единствено на Глюкофаж 3*1000 мг.
През август тази година, посетих друг ендокринолог, който след изследвания потвърди, че има пропуск в лечението ми от предишния ендокринолог. /В прикачен файл ще Ви покажа изследванията от м. август 2023 г. и контролни изследвания на TSH и FT4/.
Новото лечение при другия ендокринолог, който посетих м. август 2023 година беше с Тирозол - 20 дни 2*1 табл. и след това по 1 табл. и до момента, и Глюкофаж 2*1000 мг. вечер. След контролните изследвания наTSH и FT4 се чух отново с ендокринолога, назначил ми лечението, но каза, че лечението си остава същото още 2 месеца.
В момента приемам Тирозол 1×1 таблетка, Глюкофаж 2х1000 мг.и Саксенда 1.2 деления от м. Ноември 2023 година. След приема на Саксенда вече не вдигам кръвна, свалих 3-4 кг. и се чувствам ок. Проблемът е, че хормоните не са ми в норма.
Моля за Вашето мнение, след като се запознаете с изследванията ми, да ме ориентирате на прав път ли съм с това лечение.
Прилагам изследвания.





















Поздрави!

# 164
  • Мнения: 166
Здравейте,  планирам бременност,  според вас ТСХ 2.3 виско ли е за забременяване? Отделно имам и възел на щитовидната жлеза, който следя и малко е нараснал. Дали може да повлияе отрицателно при бременност?
Здравейте, Камелия! Прицелните стойности на ТСХ при желание за бременност са <2.5,  което значи, че при вас е добре. Добре е, ако до момента не са изследвани антитела (ТАТ, анти-TPO), да се направят, тъй като биха отговорили дали има нужда от по-стриктно проследяване по време на бременността. В повечето случаи наличието на възли не повлияват функцията на жлезата, включително и по време на бременност. Ако възелът е доброкачествен (има особености в образа, по които това се определя), лекото нарастване също не е притеснително.

Последна редакция: вт, 12 мар 2024, 10:26 от Рaдост

Общи условия

Активация на акаунт