Смяна на митрална и аортна клапа

  • 3 486
  • 81
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 179
Здравейте, силно съм притеснена за майка ми, която трябва да вземе решение за смяна на аортна и митрална клапа едновременно. На 70 години е, с тежкостепенна митрална и аортна инсуфициенция. Тази тема стои от 2-3 години вече, но тя не се решава. След последното й влизане в болница за коронарография, заключенията са, че вече няма накъде да чака повече. Преди година говореха само за смяна на митрална клапа, а сега вече за смяна и на двете. Направена е консултация с поне 10 кардиолози, като всички са категорични, че операция се налага. Тя иска да се оперира при проф. Генчо Начев. Операцията щяла да бъде отворена. Това, което ме интересува от препатили, е доколко тежка е тази операция и възстановяването колко време отнема.

# 1
  • Мнения: 807
Върнахте ме години назад..
Операцията бих я сложила в графа “тежка” - все пак се отваря гръдна стена, спира се сърцето, за да може да се работи над клапите..

Възстановяването е бавно - примерно дори ставането от леглото става по определвн начин, заради “скобите”, с които е захванат гръдния кош.. имаше известен престой и в санаториум (следоперативно)

Мисля, че се минава на синтром заради самата клапа - изисква време, докато се нагласи схемата. Както и последващи контроли

Следоперативно има също доста често контролни прегледи.

Пациентът има нужда от мн подкрепа и грижа

ПП: дописвам се- преди операция мисля, че има мн подробен разяснителен разговор какво ще се случи. Най- добре присътвайте и Вие, за да знаете какво предстои и също да зададете въпросите си

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 14:34 от fotokod

# 2
  • Мнения: 221
fotokod е дала правилни насоки.
Операцията е тежка, възстановяването бавно. Има определени правила, които задължително трябва да се спазват внимателно, защото иначе може да стане много голяма беля.. Предполагам ще ви ги дадат на лист след операцията. Това със ставането от леглото също е описано, също ръцете в изправено положение не трябва да се протягат нагоре. Спи се по гръб. Това ми е останало като спомен, в момента друго не се сещам, но имаше още неща.
Относно кръворазреждащото, задължително е да се пие и да се следи изключително стрикно дозата, защото при сгъстяване на кръвта клапите не функционират правилно и може да има лош изход ситуацията, може да се образува тромб и да запуши.. А ако е прекалено рядка има риск от тежки кръвоизливи..
Направете операцията, няма какво да отлагате щом мненията на лекарите са такива.
И за кураж, имам познат, който над 30 години е със сменени клапи и живее пълноценно.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 179
Благодаря ви. Тя отлага тази операция вече 3 години, а не съм сигурна дали и този път ще я направи. Майка ми няма задух, но излиза от ритъм и има постоянни екстрасистоли. Всъщност, най-мъчителни са именно екстрасистолите, а точно за тях кардиолозите казват, че може и да не се оправят след операцията. Това я обезкуражава съвсем.

# 4
  • Мнения: 54 785
Личен опит нямам, но учителката на дъщеря ми се подложи на такава операция и каза, че съжалява, че не се е решила по-рано. Много добре се чувстваше след това. Възрастта е същата, 70+.
Успех на майка ти, orchid! Flowers Four Leaf Clover

За екстрасистолите - пие ли достатъчно магнезий? На мен лично много ми помага Диаспорал Директ.

# 5
  • Мнения: 221
Със сигурност човек би се чувствал по-добре с две напълно работещи клапи, отколкото с такива, които явно много скоро ще откажат.. Съжалявам ако звуча малко грубо, но нещата просто са такива..
Това, че е тежка операция и че ще останат някакви неразположения в никакъв случай не бива да отказва жената! Нещата са трудни по време на възстановяване и докато се напасне дозата на лекарствата. От там нататък просто се изискват контролни прегледи и изследвания.

# 6
  • Мнения: 7 527
Добре, от толкова време ви казват, че трябва да се оперира и тя отлага, а с времето нещата се задълбочават. В момента най- добрата кардиохирургия е в Сити Клиник. Др.Келчев.
Света Екатерина и Генчо Начев отдавна не е качеството, което беше.
Възстановяването зависи, най- вече от придружаващите заболявания, възраст, и колко е изконсумирано сърцето, докато е чакала.
Но, мога да кажа, че повечето пациенти се възстановяват бързо, безпроблемно и това също зависи, както от оператора, така и от адекватните грижи, които ще получи в реанимация.

# 7
  • Мнения: 54 785
Специално моята позната учителка каза, че много бързо се е възстановила. Буквално е кипяла от енергия.

# 8
  • Мнения: 221
Дева, това е чудесно. Дано повечето хора са така, включително и майката на авторката!
При мен са трима познати и един роднина, за това с такова впечатление съм останала..

# 9
  • Мнения: 7 527
От опит, най- тежкото изпитание за пациентите е нуждата от спането по гръб, няколко месеца. Това не знам, дали го казват на хората преди операция. Но, е най- трудното да повечето.
Но, то е основното  правило при зарастване на гръдния кош и избягване на усложненията.
Не се страхувайте,  това вече са рутинни операции. За 10 години по 3- 4 на ден, направете сметка, колко хора са спасени. Има и доста, които не успяват, но са редки и усложнени случаи.

# 10
  • Мнения: 600
Майка ти има ли оплаквания като задух, задъхване при ходене, бърза умора, може ли да изкачва стълби?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 179
Не, няма задух, нито се уморява бързо. Може да изкачва стълби. Но има непоносими екстрасистоли, постоянно. Постоянно й сменят, добавят лекарства, няма решение. На всичките й коронарографии в последните 3 години пише  "тежкостепенна митрална и аортна инсуфициенция".

# 12
  • Мнения: 54 785
А какво пие за екстрасистолите? Защото аз имах след аблацията. И най-голям ефект имам от Диаспорал Директ. Имам изписан Амаритон, който отдавна не пия, защото само с магнезий изчезнаха.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 179
DeVa®, в момента пие Кордерон, Конкор, Л тироксин (има Хашимото), Диаспорал също и нещо за високо кръвно, но не знам какво точно.

# 14
  • Мнения: 54 785
Щом е с Хашимото този Кордарон е убийствен за нея, силно токсичен за ЩЖ е. Аз го отказвах, само веднъж ми сложиха венозно в спешното. Да пие нещо друго, не Кордарон. Но, ако са от клапите тези екстрасистоли, да действа кардинално, с операция.

# 15
  • Мнения: 600
Посетете обезателно кардиолог - електрофизиолог. Екстасистолите обикновено се дължат на един излишен възел в сърцето, който разпространява електричния сигнал и предизвиква ектрасистолите.

# 16
  • Мнения: 2 503
Toва важи за предсърдното мъждене, което е животозастрашаващо. Има и други причини за екстрасистоли. С два високостепенни сърдечни порока, ако няма операция, дните са преброени. Свекър ми издържа 2 години, след като Чирков му назначи операция. Но всички се изплашиха и се ослушаха, но не се получи.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 6 888
Лятото смениха митрална клапа на сестра ми /56г/ в Национална кардиологична болница /3та градска/.
Понеже аз бях около нея това което мога да кажа е - Благодаря на целия персонал на болницата!
Операцията е тежка, дълга. Възстановяването е бавно, 6 месеца е в болнични.
Тя отлагаше също дълго време, такъв страх като нейния не знам има ли. Не е за разказване...
Но всичко е наред сега и не съжалява естествено.
Съвета ми е да не отлага повече.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 179
Майка ми е взела решение и ще се подложи на операция. Дано всичко мине безпроблемно, живот и здраве. Разбрах, че поне 6-7 дни ще стои в болница. Това, което обаче силно ме интересува, е как протича възстановителният период. Какво ще може и няма да може да прави? Трябва само да лежи ли? Ще може ли да ходи до тоалетна сама примерно? Съзнавам, че въпросите ми са глупави, но ми е необходимо да знам, за да си организирам отпуски, болнични и всякакви логистики. И съответно да знам колко време да предвидя. Тя не е сама, баща ми е до нея, но на него не мога да разчитам. Той е с тежка подагра и едва ходи. Майка ми е тази, която се грижи за всичко.

# 19
  • Мнения: 7 527
Къде ще се оперира? Това е от голямо значение.
Горе - долу е следната схема, приемат я в отделението преди операция, където я подготвят. Вечерта след 22- 24 ч.спира и течности да приема. Вечеря най- късно до 19ч.
В деня след  операцията я приемат в реанимация, където до 5 ч.след нея, я събуждат и екстубират.
В тази нощ вода се избягва, тъй като от дългата упойка много повръщат.
На другата сутрин, след визитация я изправят и дават закуска. После на обяд и на вечеря.
Ако всичко е наред на същия ден я връщат в отделението, където идват рехабилитатори да й помагат и обяснят, как да се изправя и да пази гръдния кош. В реанимация също се правят постоянно обезболяващи.
Но, това е при плавно преминаване на следоперативтия период без усложнения. Други случаи постояват по- дълго в реанимация. Дано не е от тях.
Успех ти пожелавам.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 179
Тя е в Пловдив, ще се оперира там. В "Св. Георги" ще я оперира Генчо Начев. За болницата разбрах, благодаря. Дано всичко мине успешно и сполучливо. А след изписването вкъщи възстановителният период как протича по принцип?

# 21
  • Мнения: 7 527
Вероятно 6 месеца ще е болничен. Трябва да се движи, това е основното. Никакво залежаване.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 179
Ясно. Но не бива да извършва домакинска работа и прочие, нали? Защото тя е неудържима и трябва да знам докъде да я спра.

# 23
  • Мнения: 7 527
Е то след всяка операция изключват вдигане на тежко, напъни и физически усилия.
Ааа, сетих се...ще трябва да спи Само по гръб поне 4- 5 месеца.
Това е най- трудно за хората, но от съществено значение за правилното зарастване на гръдния кош.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 6 888
За след болницата ще и обяснят лекари и рехабилитатори в болницата.
После ще може да си се обслужва, но по-бавно, по определен начин. Няма да вдига дълго време тежко... над килограм примерно.
В къщи ще трябва да пригодите до леглото на което ще спи да се върже въже/колан. бинт/ за да може да става като се издърпва, тя ще знае как.
За в болницата а и после, е добре дрехите, пижамата например да е тип мъжка, т.е. с копчета отпред за да не се облича през главата и да трябва да вдига ръцете.
За самата операция са ти писали. То си е индивидуално. Моята сестра беше в реанимация 48 часа, екстубираха я в деня след операцията. В петък я оперираха, в неделя следобед я преведоха в отделението и тогава я чух. Скала ми падна от плещите.
Болка няма да изпитва, по-скоро дискомфорт.
После следват редовни прегледи, стриктен режим на лекарствата и така...

# 25
  • Мнения: 54 785
Успех пожелавам! Моята близка в същата болница е оперирана. Да минава леко и да се възстанови бързо!

# 26
  • Мнения: 807
Проверете също, дали трябва да подсигурите кръводарители (при нас искаха 4)

За възстановяването и натоварването- операцията е тежка, както Ви споменах , отваря се гъден кош. Помислете на битово ниво как да организирате ежедневието. Ако трябва, дори опция храна за вкъщи на абонаментен принцип (също така се назначава диета)

Ще има чести прегледи, лабораторни изследвания заради ситрома.. Има си ангажимент, да.. Ако можете, организирайте максимална подкрепа от Ваша страна в периода на възстановяване

# 27
  • София
  • Мнения: 2 179
Проверете също, дали трябва да подсигурите кръводарители (при нас искаха 4)

За възстановяването и натоварването- операцията е тежка, както Ви споменах , отваря се гъден кош. Помислете на битово ниво как да организирате ежедневието. Ако трябва, дори опция храна за вкъщи на абонаментен принцип (също така се назначава диета)

Ще има чести прегледи, лабораторни изследвания заради ситрома.. Има си ангажимент, да.. Ако можете, организирайте максимална подкрепа от Ваша страна в периода на възстановяване

Да, искат подсигурени бележки от 3 до 5 кръводарители.

# 28
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
Майка ми е оперирана от Генчо Начев. Той се обажда след операцията и казва как е минала и какво е направил. Когато излязат от реанимация и отидат в отделението започват да ги раздвижват веднага. Когато дойде вкъщи трябва да спи по гръб няколко месеца. Първите седмици се връзва за леглото въже, за което се хваща, за да се изправи. До тоалетна може да ходи и трябва, не е хубаво да се залежава. Не е лека операция, все пак се отваря гръден кош, и си иска грижи. Тежко не може да вдига, но ако поиска да сготви нещо не е проблем. И аз съветвам да се оперира и да не отлага. Обикновено след операцията ги пращат в санаториум за рехабилитация, но аз лично като видях условията се отказах и си я прибрах вкъщи да се грижа аз за нея. Останах при нея 2 месеца, след първия месец се справяше сама. Предсърдното мъждене изчезна след операцията, тя я отлагаше и заради него получи инсулт. Не можеше да изкачи 5 стъпала, а сега си щъка до магазина.

Последна редакция: нд, 26 ное 2023, 07:55 от JennyBG

# 29
  • София
  • Мнения: 2 179
И аз предвиждам, ако всичко мине добре, да остана месец при нея. Тази седмица ще я оперират, ако предоперативните изследвания са наред. Аз мислех да стоя и да чакам, като свърши операцията, да говоря с Начев, ако това е възможно. Или поне някой да ми каже на място как е минало. Санаториум колко време след операцията се предвижда?

# 30
  • Мнения: 54 785
За санаториум имайте предвид, че резервация се прави поне 2 месеца по-рано.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 179
Здравейте отново. Майка ми я оперираха днес. Говорих с проф. Начев след операцията. Когато са я отворили, са установили, че аортната клапа е 2-ра степен, а не трета и може да си живее с нея. Каза ми, че на митралната клапа е направил пластика, което било по-добрият вариант. В реанимация, на апарат е, не диша сама. Трябвало да изчакаме до утре сутрин. Адски съм притеснена, но Начев каза, че е така с всички. Баща ми дойде с мен и почти припадна от притеснение, стана му лошо.

# 32
  • Мнения: 221
Спокойно, всичко ще е наред!
Бързо и леко възстановяване пожелавам!

# 33
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
Спокойно, това е нормално. И при майка ми беше така. Начев и при нея успя да направи пластика на митралната клапа, той е известен с това, че успява да спаси клапата. Много сме доволни, друг щеше да й сложи изкуствена клапа.
Да добавя някои неща, понеже говорих с майка ми и я помолих да си спомни. Хубаво е да стои в болницата поне 10 дена, ако трябва с доплащане. Обикновено ги изписват след 1 седмица, но майка ми беше прекалено слаба и помолихме да остане още няколко дена. Докато са в болницата ги раздвижват и ги карат да обикалят коридора с количка. Когато отидете на изписването трябва да носите колан (от тези, които се носят за дископатия). Той е важен, за да не се отвори гръдният кош. Майка ми го носи денонощно 2 месеца. Когато е вкъщи, нека си ходи до тоалетната, но да не вдига нищо тежко и да не размахва ръце. Ако иска да сготви, подгответе й продуктите и да не вдига тенджери и тигани. Подгответе й леглото с въже. Къпане чак на доста по-късен етап, дотогава само обтриване със спирт. В никакъв случай не й позволявайте да се къпе. Полагат й се до 3 безплатни прегледа след операцията. При майка ми бяха 3, защото имаше насъбрана вода в белите дробове. Ако имаш други въпроси, пиши ми, майка ми ще отговори. Двете пожелаваме бързо възстановяване на майка ти.

Последна редакция: чт, 30 ное 2023, 23:46 от JennyBG

# 34
  • София
  • Мнения: 2 179
JennyBG, много ти благодаря за информацията. Страшно ми е полезна, ако нещо пропуснат да ми кажат на мен или на нея.Purple Heart  Майка ми е добре след първите 24 часа, в съзнание, контактна, не е на апарат, диша си сама. Начев ми даде личния си телефон и още сутринта говорих с него. Каза ми, че засега нещата вървят добре и ако продължават така, в неделя я местят в отделение за раздвижване.  При вчерашния разговор той ми каза, че тя ще може да се обслужва сама, предполагам е имал предвид, че няма да е на легло, което е достатъчно.

# 35
  • Мнения: 54 785
Браво! Успешно възстановяване!

# 36
  • Мнения: 807
Всичко ще бъде наред! ❤

Можете да ползвате мокри кърпички за обтриване

# 37
  • София
  • Мнения: 2 179
Майка ми изненадващо ми се обади в късния следобед. Извадили са я от реанимация още на втория ден! Очевидно правят места за нови оперирани. Каза ми, че ужасно я боли, че била на изкуствен пейсмейкър, който й били нагласили на 90 удара и тя едва изкарала нощта. Не искали да й го намалят, чак сутринта някакъв доктор й го нагласил на 65 удара. Абсолютно е отчаяна, била половин човек, имала брадикардия, пулсът й спадал на 40 и кардиолозите коментирали, че трябва да й се сложи пейсмейкър. Успокоих я, че е едва на втори ден, че ще се оправя с всеки ден все повече. Но тя е силно притеснена за пейсмейкъра. Не знам брадикардията дали е нормална за този вид операция. Начев не ми спомена абсолютно нищо, когато говорих с него днес. Дали са й гумена ръкавици, която да надува, защото имала лек плеврален излив. Аз всъщност не знам тези неща дали са нормални. Звънях на професора, но той не ми вдигна.

# 38
  • Мнения: 54 785
Не можеш ли да отидеш на място?
Изливите се резорбират, но за твое спокойствие питай лекарите.

# 39
  • Мнения: 7
Здравейте, постоперативните плеврални изливи след сърдечна операция са обичайна находка. Проследяват се ехографски, ако са над 5-600 мл се прави дренаж.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 179
Аз съм в София, тя е в Пловдив. Начев също не е там, той оперира само в четвъртък. Ще се опитам да говоря с него утре, ако не, със завеждащия отделението, имам и неговия телефон. Просто ми е странно как никой от тях не ми каза нищичко, ако има проблем. Може би не е проблем, аз не знам. Брадикардията притеснява много майка ми.

# 41
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
За излива е нормално, аз ти написах, че и майка ми имаше. За пейсмейкъра лекарите трябва да преценят, но той да се сложи не е нищо страшно. И майка ми има и й го смениха тази година. Спокойно, всичко ще е наред.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 179
JennyBG,  а пейсмейкъра кога й го сложиха на майка ти? След операцията, преди да я изпишат ли, или на по-късен етап?

# 43
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
JennyBG,  а пейсмейкъра кога й го сложиха на майка ти? След операцията, преди да я изпишат ли, или на по-късен етап?
Преди операцията го сложиха. Тази година го смениха (на 10-12 год се сменя батерията), а операцията беше преди 6-7 години. Пейс мейкърът не е нищо в сравнение с тази операция. Слага се с местна упойка и те изписват на следващия ден. За него не се притеснявай, а и така както пишеш, изглежда, че майка ти е добре. Изливът ще се разсее с времето, те ще го следят. Бъди спокойна само. На мен всичко ми изглежда да върви по план. Между другото един съвет от мен, не слушай майка ти какво говори, нормално е в момента да се чувства недобре. Аз се обаждах в отделението да питам как е по 2 пъти на ден и получавах информация директно от дежурния лекар. На Начев няма смисъл да звъниш, той си е свършил работата и вече не е там (няма и да ти вдигне). Поддържай връзка с лекарите, които я наблюдават.

Последна редакция: пт, 01 дек 2023, 23:25 от JennyBG

# 44
  • София
  • Мнения: 2 179
Преди малко ми се обади да ми каже, че има от 1 час екстрасистоли и никой не й обръща внимание. Звънях в отделението, дежурната лекарка ми каза, че НЯМА екстрасистоли и че я следят на монитор. Но така не може просто. Ще питам утре дали има право на придружител и отивам. Тя е в адска паника от всичко и за всичко.

# 45
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
Мен ме пуснаха да я посетя само за 10 минути и то няколко дена след операцията. Ако е наистина в паника, ще й дадат успокоително. Ти просто не се връзвай на приказките й, силите ще ти трябват като я изпишат. Ако имаше нещо притеснително, те щяха да ти се обадят.

Последна редакция: пт, 01 дек 2023, 23:39 от JennyBG

# 46
  • Мнения: 54 785
И аз мисля, че по-скоро е в паника, отколкото да има реален проблем. Но иди, да се увериш. Следят се на монитор в болницата. Аз бях с такова устройство след аблацията, по едно време се разтичаха лекари и сестри, че на монитора излязла права линия Rolling Eyes, а той ми се отлепил един електрод. Grinning

# 47
  • София
  • Мнения: 2 179
Здравейте отново. Майка ми е добре. Бледа, много слаба, но с една идея по-добре. Много я болеше тези дни, днес малко по-слабо. Според докторите, сърцето е добре. На друг набор от лекарства е вече, пие и синтрон. Ритмонорма не й го дават. Тя беше направила преди 2 вечери голяма драма. Държала си Ритмонорма в ръка и искала да си го пие. Искала, в болницата!, да й викат Бърза помощ. Някакви безумни неща ми разказаха в отделението. Изпаднала в паника, че има екстрасистоли и че не й дават да пие нищо за тях. Още е на монитор, но са й махнали катетъра и ходи сама до тоалетна. Тя подозира, че ще я изписват тези дни, както я извадиха преждевременно от реанимация. Брадикардия вече няма, така че може и да не се наложи да й слагат пейсмейкър. Но така, като гледам, никак няма да е лесно. Просто ме боли сърцето да я гледам толкова безпомощна. Pensive

# 48
  • Мнения: 7 527
След такава операция, и по точно след въртенето на ЕКК повечето пациенти са психотични, дезориентирани, а и доста агресивни някои. Колко бой и удари сме изяли, книга мога да издам. Колежка, направи спонтанен аборт след ритник в корема, ходила съм с посинено око, от удар с пейсмейкъра,...ходи, после обяснявай, че мъжа не те е бил.А лудостта на някои направо е страшна, чак близките изпадат в шок, как ще ги гледат вкъщи. Слава богу, хората след 3- 5 ден влизат в час, повечето.
Та, всичко ще е наред и всеки ден ще е по- добре майка ти.

# 49
  • Мнения: 54 785
Защо така става, Хепи док?

# 50
  • Мнения: 7 527
Най- просто обяснено...ЕКК е машина сърце- бял дроб, която работи, докато хирурга оперира сърцето. Безкръвно. Сърцето на пациента го спират и тая машина го замества.Може и 2 часа да е клампажа и един вид мозъка по- малко се оросява и кръвоснабдява. Оттам идват следоперативтите психози.

# 51
  • Мнения: 54 785
Ясно, благодаря ти!

# 52
  • Мнения: 7 527
И да се похваля с едно ново постижение, на наш хирург.  За пръв път направиха байпаси, с мини торакотомия, което в Бг, досега не се е случвало. Избягва се голяма болка, риск от инфекции, и много бързо възстановяване след това.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 6 888
Браво!
Чудесна новина!
В коя болница?

# 54
  • Мнения: 7 527
Сити Клиник

# 55
  • Мнения: 54 785
Хепи док , мислех, че си в чужбина.

# 56
  • Мнения: 7 527
Хепи док , мислех, че си в чужбина.
Ааа, разминах се с тая мечта отдавна. Копая на нашата действителност вече 25 години.

# 57
  • София
  • Мнения: 2 179
Благодаря много на всички за ценната информация и съвети. Някакви практически насоки относно обгрижването? Казали са й - къпане не. Не може да се навежда. Не може да се обляга. Как става обличането? Не сама, с помощ. Ръцете поне може ли да се повдигат? Всякакви насоки ще ми бъдат полезни. Purple Heart

# 58
  • Мнения: 807
Както някой по-рано беше споменал - напр риза/пижама с копчета, за да се избегне вдигане на ръце

Обезателно спазване на правилото за ставане с помощта на колан/лента за леглото

Обтриване с микри кърпички

При изписването ще ви дадат насоки за какво да се внимава най- много в началото


🤔по спомен баща ми носеше и компресионни чорапи, но не знам, дали е била индивидуална особеност, защото взеха вена, която ползваха при операцията

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 12:37 от fotokod

# 59
  • София
  • Мнения: 2 179
Какви болкоуспокояващи, освен аналгин, могат да се пият след операцията? Има постоянна дълбока гръдна болка. Аналгинът изобщо не й действа.  Вече е вкъщи, но казва, че я боли постоянно близо 10 дни след операцията. Не разреза, той зараства съвсем нормално, а гръдният кош, дълбоко. Освен това, вчера трябваше отново да тичаме до кардиохирургията, където я оперираха, защото твърди, че има екстрасистоли, и то много. Сложиха я на монитор, правиха й ехо, кардиограма, екстрасистоли не виждат. Толкова е нещастна, отчаяна, обезверена, нямало да оцелее, никаква воля за живот няма. А всичките й показатели са добри - няма плеврален излив, няма перикардит, клапите са добре. Пие синтрон, конкор, фурантрил, вивейс и магнекардин. Не предполагах, че ще бъде толкова тежко. Не ми тежи обгрижването, а постоянното й отчаяние. Worried

# 60
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 427
Дано по-бързо навлезе ендоскопския път за смяна аортна клапа !

# 61
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
Нормално е да боли гръдният кош, това не е лека операция. Ще се възстанови и друго ще говори. Какво да пие не знам, трябва да питате лекуващия лекар, защото със Синтрома не може всичко.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 179
Здравейте. Повече от 2 седмици след операцията все още силна болка в гръдната кост. На контролния преглед всичко й е наред, според ехографията, махнаха й конците, болката никак не ги впечатлява, следят клапите. Изписаха й Паратрамол и Дексофен за болката. И й казахa, че трябва да търпи. И тя търпи, има ли избор, но все ми казва - кога ще намалее поне мъничко. 😔. Другият по-съществен проблем е, че екстрасистолите отново се появиха. И личният й кардиолог(от болницата приключиха) пак я върна на Кордарон. Не можело да се пие Ритмонорм на оперирано сърце. Като цяло, трудно възстановяване, мъчително, бих казала. Аз мога да остана при нея до края на месеца и от новата година трябва да се връщам на работа. Тя не иска да дойде вкъщи в София, баща ми щял да й помага. А той е по- немощен и от нея, Гонатроза, подагра, не може да си свива коленете, едва ходи. Изобщо....

# 63
  • Мнения: 54 785
Не можеш ли да се консултираш с електрофизиолог за екстрасистолите? За мен не е нормално да е все на Кордарон.
В София са доста лекарите, лично аз съм фен на Токуда - екипа на д-р Трайков.
В Пловдив е само д-р Джинсов, добри отзиви има.
При рязан гръден кош е нормално да има дълго време болка, костите болят повече от меките тъкани.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 179
Здравейте отново. 2 месеца по-късно майка ми вече е съвсем добре, всичко е наред засега.
Но възникна нов, по-голям проблем. Баща ми. След много силно болки в гърдите, хоспитализация и коронарография, се оказа, че има триклонова коронарна болест. Стендове не могат да се сложат, стеснението е на 90 %. Насочват го за четворен байпас. Отново отворена операция. Едва се възстанови единият, а сега другият. Disappointed Прочетох, че д-р Келчев в Сити Клиник прави минимално инвазивни сърдечни операции и ходих на консултация по документи с него. Положението е по-тежко, отколкото си мислех. Не просто има стенози, ами и дифузни изменения на съдовете и не просто не можем да говорим за неинвазивна операция, ами даже и инвазивната няма да е лека. Доста ме стресна, но се наема да го оперира и вече го плануваха. Въпросът ми е - имате ли впечатления от д-р Келчев, наистина ли е толкова добър, колкото пише в нета?

# 65
  • Мнения: 284
Здравей, лично впечатление от д-р Келчев, за сега нямам, но казват , че е много добър. След 10 дни  ще оперира майка ми и се надявам всичко да е наред.

# 66
  • Мнения: 80
Здравейте!
На баща ми също ще му предстои смяна на митрална клапа. Търсим мнение за добър хирург,болница и мнения. Имате ли отзиви за д-р Иво Петров и д-р Диана Трендафилова. Много сме объркани. Това е доста сложна операция и съм много притеснена.

# 67
  • Мнения: 7 527
Др.Петров и др.Трендафилова са инвазивни кардиолози, тоест не извършват оперативни интервенции.
Вижте др.Келчев в Сити Клиник.

# 68
  • София
  • Мнения: 2 179
Д-р Келчев, Сити Клиник. Препоръчвам с две ръце. Прекрасен лекар и човек!

# 69
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
Проф. Генчо Начев, Света Екатерина.

# 70
  • Мнения: 7 527
Проф. Генчо Начев, Света Екатерина.
Във никакъв случай. Беше, едно време.
Сега в реанимация няма кой да ви погледне.

# 71
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
Хепи, в реанимация си има екип, който те следи. Горе в стаята също. Проф. Петков си следи горе отделението. Начев като оператор е блестящ, иначе той не се занимава със следенето. Той сложи на клапата на майка ми ринг и успя да я оправи, без да се налага подмяна.

# 72
  • Мнения: 80
Др.Петров и др.Трендафилова са инвазивни кардиолози, тоест не извършват оперативни интервенции.
Вижте др.Келчев в Сити Клиник.

Хепи док,извинявам се за глупавият въпрос,но бихте ли пояснили каква е разликата. Т.е смяната на митрална клапа не е инвазивна процедура ли? За тази смяна на клапа се прави само класическата операция с голям разрез или? Д-р Иво Петров и д-р Трендафилова не извършват такива операции ли?

# 73
  • София
  • Мнения: 2 179
Др.Петров и др.Трендафилова са инвазивни кардиолози, тоест не извършват оперативни интервенции.
Вижте др.Келчев в Сити Клиник.

Хепи док,извинявам се за глупавият въпрос,но бихте ли пояснили каква е разликата. Т.е смяната на митрална клапа не е инвазивна процедура ли? За тази смяна на клапа се прави само класическата операция с голям разрез или? Д-р Иво Петров и д-р Трендафилова не извършват такива операции ли?

Тези операции се извършват от кардиохирурзи. Иво Петров не е кардиохирург. Инвазивните кардиолози правят коронарографии, стентове.

Проф. Генчо Начев, Света Екатерина.
Във никакъв случай. Беше, едно време.
Сега в реанимация няма кой да ви погледне.

Съгласна съм с happy doc. Генчо може и да е блестящ оператор, но отношение нула. Освен това, отворената операция, която направи в подопечната му кардиохирургия в Св.Георги, донесе на майка ми повече от месец жестоки болки в гръдната кост. За сметка на това отворената операция на баща ми, направена от д-р Келчев, беше коренно различна. Болки нямаше, а отношението беше чудесно. Дори в реанимация ме пусна да видя баща ми. Поддържах постоянна връзка с него, осведомяваше ме за всичко. Не го познавах, нямам връзки, просто е добър човек, освен че е отличен оператор.

Последна редакция: чт, 04 апр 2024, 11:27 от orchid

# 74
  • Мнения: 54 785
Инвазивната кардиология е с достъп през вена. Не с отворена операция.

# 75
  • Мнения: 7 527
orhid, това за болката след операция, няма никаква връзка, кой е оператора. Всеки човек има различен праг на сензитивност - някои ги боли с дни и месеци, други поносимо.
По- важното е как е направена операцията, да няма усложнения, както и безпроблемното връщане на пациентите към нормален начин на живот.
Пряко съм свързана и с двете болници и не искам да коментирам повече, но едно време Света Екатерина имаше най- добрата база и успеваемост, отдавна не е така. А кадрите й  избягаха по новите болници.

Последна редакция: чт, 04 апр 2024, 13:22 от happy doc

# 76
  • Мнения: 1
Здравейте! Моля за помощ!
Майка ми след два прегледа (при д-р Рангочев и доц д-р Мирчева - и двамата са от Варна) е с диагноза: Тежка дегенеративна аортна стеноза. Казаха , че трябва да се направи операция и да не го протакаме във времето. Майка ми е с много придружаващи заболявания и се надявам да я одобрят за TAVI. Въпросът ми е къде бихте ми препоръчали да направим операцията- в Сити клиник София, Медика кор Русе или някъде другаде? Моля за мнения на хора които са се сблъскали с подобен проблем!
Благодаря предварително!

# 77
  • Мнения: 80
Здравейте отново! В крайна сметка баща ми реши да се оперира в гр. Пловдив в ,,Свети Георги,, при професор Генчо Начев.
Беше му сменена аортна клапа,беше поставен байпас и също така беше направена корекция на самата аорта,тъй като била леко уголемена. Операцията мина успешно,баща ми се чувства добре за сега (днес му е вторият ден след операцията) и ако всичко върви нормално утре може да го преместят в редовна стая,тъй като все още е в реанимация. Останахме очаровани от проф. Начев и неговият екип. В реанимация също мисля че се грижат добре за него и сестрите са много отзивчиви и дават информация за състоянието му. В деня след операцията майка ми се чу по телефона с професора,който потвърди,че за сега нещата вървят нормално. Надявам се да няма усложнения за в бъдеще и да се възстанови бързо.
Исках да ви попитам след като го изпишат от болницата трябва ли да го запишем на рахабилитация и какво е мнението ви за тези бази?

# 78
  • Швейцария
  • Мнения: 1 876
Майка ми, след като я изписаха, я заведох в рехабилитационен център в Банкя. Като видях условията се шокирах и веднага си я прибрах вкъщи. Беше ноември месец, в стаята нямаше парно. Там имаше хора, които просто са отишли на почивка. Тежко болни като нея нямаше. Реших, че няма да се грижат добре за нея и аз си я гледах.

# 79
  • Мнения: 80
Майка ми, след като я изписаха, я заведох в рехабилитационен център в Банкя. Като видях условията се шокирах и веднага си я прибрах вкъщи. Беше ноември месец, в стаята нямаше парно. Там имаше хора, които просто са отишли на почивка. Тежко болни като нея нямаше. Реших, че няма да се грижат добре за нея и аз си я гледах.

Благодаря ви за отговора. Аз точно за там бях чела статия,че имало много добра база и професионалисти,влизах и на уеб сайта им,но явно всичко е с цел реклама…

# 80
  • Мнения: 54 785
В Банкя открай време има санаториум за сърдечни заболявания. Не е реклама, но може да проверите дали може да е с придружител. По принцип във всеки санаториум може. За да не се притеснявате дали ще се оправи сам.
Моят вуйчо е ходил там след 4 байпас, преди 20+ години.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 6 888
И ние обмисляхме за сестра ми миналото лято Банкя, но в крайна сметка тя не пожела, достатъчно добре се чувстваше и се прибра в дома си.
Имаше си подробни инструкции, в болницата рехабилитаторите и бяха обяснили и показали каквото трябва.
Имаше човек с нея за да и помага в ежедневието, това е препоръчително.

Общи условия

Активация на акаунт