Медия без
политическа реклама

Печалбата на банките спря устремно да расте

От такси и комисиони обаче трезорите са събрали над 40 млн. лв. повече

03 Февр. 2020МИЛА КИСЬОВА
Pixabay

Печалбата на банките спря устрема си нагоре, след като през последните години бяхме свидетели на двуцифрен растеж. За 2019 г. обаче се оказа, че тя е на нивото от предната година - 1.675 млрд. лв. за цялата банкова система, става ясно от статистиката на БНБ. Сумата дори е с 3 млн. лв. по-малко от 2018 г., когато бе постигнат най-добрият финансов резултат, бил дори рекорда от златните времена отпреди финансовата криза.

Прави впечатление, че задържането на ръста на банковите печалби се случва през последния месец на 2019 г. Преди това през всички месеци трезорите отчитаха по-добри показатели от предната година, като в края на ноември чистата печалба на сектора бе 1.5 млрд. лв. или с 59 млн. лв. повече от ноември 2018 г.

Изглежда причина за по-скромното представяне на банките като цяло за 2019 г. е влязлата в сила в средата на декември европейска регулация, която ги задължи да уеднаквят таксите по трансграничните преводи в евро с тези за преводите в национална валута. А както стана ясно, за българските трезори това е бил изключително приходоносен източник. България бе посочена в едно изследване на Делойт като страната в ЕС с най-скъпите трансакции на суми в евро. Докато в повечето държави услугата е струвала не повече от едно евро, то у нас трезорите начисляваха по 20-30 евро за трансгранични преводи от 100 евро. От 15 декември обаче тази услуга е максимум 4-5 лв., каквито са тарифите у нас за левовите преводи.

На фона на кредитния бум приходите на банките от лихви остават на същото ниво от предната година - нетната доходност от лихви е 2.745 млрд. лв. Лихвите по кредитите продължават да са на рекордно ниски нива - ипотеките са средно под 3%, а потребителските заеми около 8%. Доходността по депозитите пък все повече се доближава до нулата, като фирмените влогове в евро от няколко месеца са дори отрицателни. Очакванията на финансисти и банкери е политиката на Европейската централна банка за поддържане на ниски лихви да продължи тази и следващата година. Тези дни финансовият министър Владислав Горанов призна, че в момента се води дебат дали да бъдат въведени отрицателни лихви върху депозитите на гражданите.

Чрез повишение на такси и комисиони банките компенсират през последните години намалелите приходи от основната си дейност - кредитирането, показват, данните, редовно публикувани от централната банка. За цялата 2019 г. от такси и комисиони банките са събрали нетно 1.106 млрд. лв., което е с 40.5 млн. лв. повече от преди година.
От началото на октомври трезорите масово започнаха да вдигат таксите за обслужване на сметки, за преводи, за внасяне и теглене на пари на гише и др. Повишението им продължава и в началото на тази година.
 

Ключови думи:

банки, печалба, такси

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?