Какво трябва да знаем за придобиване на имот чрез плащане на данъци

Последно обновена 16.03.23 г. Написана от Стоян Иванов

как се придобива апартамент чрез плащане на такси и данъци

Съдържание

 

Начините за придобиване на изоставен имот, предвидени от българското законодателство, са точно четири:

Именно в последната хипотеза- на придобиването на имот по давност- попада и това чрез плащане на данъци. В българското законодателство има конкретни механизми, по които да се случи този тип придобиване. За повечето хора обаче те са неясни или притеснителни- именно затова ние от Реалистимо ще коментираме за вас някои важни особености на процеса.

Изясняване на понятието “недобросъвестно владение”

В случая правното тълкуване на понятието няма нищо общо с етиката и морала, въпреки че думите насочват именно нататък. “Недобросъвестното владение” е това, при което не са налице основания, които правят дадено лице собственик. Тоест, няма издаден документ за собственост на името на владелеца (този, който фактически ползва имота) поради някакви причини. Те могат да бъдат от много различно естество и да варират при всеки отделен случай- например, сключен предварителен договор, но недовършена сделка за покупко-продажба, незаинтересованост от страна на съсобствениците/сънаследниците така, че само един от тях да владее имота и други. В случаите на такова недобросъвестно владение, след 10 години владелецът има право да стане собственик на имота, ако отговаря на някои конкретни условия.

А ако не ви се чакат 10 години и ви трябва по-скорошна покупка на имот, специалистите от Реалистимо ще асистират.

Владението на имота трябва да е явно- тук именно идва и ролята на плащането на данъци

Едно от изискванията за придобиване на имот по давност е владението от страна на дадено лице да е явно. Като конкретни действия, които са доказателство за това желание се считат декларирането на имота в данъчната служба на името на владелеца и редовното заплащане на местните данъци и такси за имота- данъчна декларация за придобиване на имот. Тук могат да се добавят и разкриването на партиди за електричество, водоснабдяване, топлофикация, газификация и други комунални услуги отново на името на владелеца.

Плащането на данъци, такси и комунални услуги е само една от предпоставките за придобиване на имота

Освен владението да бъде явно чрез изброените по-горе и други действия, необходимо е то да бъде непрекъснато за периода (от 10 години при недобросъвестно владение). Ако има кратко прекъсване, то законодателят не допуска то да е било за повече от 6 месеца- в противен случай, налага се на владелеца да изчака нови 10 години, считани от началото на подновеното ползване на имота. Друга ключова предпоставка за придобиване на имота е необезпокояваното владение- зад това понятие се крие не-предявяването на правата му пред съда от страна на действителния собственик.

Какви са рисковете при смяна на собственността на имот ще откриете във видео версията:

Кога владелецът може да пристъпи към изваждане на нотариален акт по обстоятелствена проверка

Това е когато действителният собственик не оспорва явното владение на имота от страна на владелеца в рамките на давностния срок. Издаденият по този начин документ се нарича Констативен нотариален акт. Сдобиването с такъв не става автоматично- владелецът трябва да предприеме конкретни стъпки, за да започне процедурата по обстоятелствената проверка.

На първо място, необходимо е да се подаде молба-декларация в два екземпляра- най-напред в Агенцията по геодезия, картография и кадастър по местоположение на имота, а след това и в общината, на чиято територия се намира той.

Този документ е стандартен- образец можете да получите от нотариус или от Агенцията по геодезия, картография и кадастър. В молбата освен подробно описание на имота трябва да фигурират и контактите на трима свидетели (най-често съседи на имота), които могат да потвърдят горните предпоставки (че имотът се владее непрекъснато, явно и безпрепятствено). Това е известно още като придобиване на имот чрез свидетели.

Необходими са още скица на имота и данъчна оценка, както и удостоверение, че имотът не е държавна или общинска собственост (когато става дума за имот с двор).

След подаване на документите се разпитват тримата свидетели и въз основа на показанията им нотариусът издава протокол.

Тъй като самият Констативен нотариален акт (както подсказва и името му) само констатира наличието на определени права, оспорването му от всяка заинтересована страна е напълно възможно и относително лесно.

Как да проверим за тежести ще откриете и в следното видео:

След издаване на констативния нотариален акт се дължи данък за придобиване на имот по давност

Подобно на другите заплащани по време на владеенето на имота данъци и такси, и този спада към местните такива. Размерът му варира за различните общини на територията на страната, но винаги представлява процент от данъчната оценка.

Такса придобиване на недвижим имот- нотариалната такса, дължима за извършването на производството, също варира според размера на данъчната оценка на имота. Особеността тук е, че тя се дължи при самото подаване на молба за придобиване на имот по давност на нотариуса и не подлежи на връщане, дори ако становището на професионалистта по отношение на правото на придобиване на собственост е отрицателно и молителят получи отказ от издаване на констативен нотариален акт.

При вписването на новоиздадения нотариален акт в имотния регистър по местонахождение също се дължи такса за вписване.

Придобиване на имот чрез плащане на данъци (както и всяко придобиване по давност) е процедура, която е добре владелецът да задейства в първия възможен момент. Разбира се, това е свързано понякога с известни трудности- намирането на свидетели, които да се съгласят да го подкрепят, опасността от отказ или оспорване на издадения констативен нотариален акт и други. За някои хора 10 години е прекалено дълъг срок, други пък мислят, че ако в продължение на много време действителният собственик не е потърсил правата си никога няма да го направи. Практиката обаче показва, че колкото по-рано (съобразно законовите срокове) владелецът потърси начин да се превърне в действителен собственик, толкова по-малко проблеми ще има след това с по-нататъшното ползване на имота. Процедурата по придобиване на имот по давност от съсобственик и процедурата по придобиване на общински имот под давност не са по-различни.

А ако не можете да придобиете общински имот то другият вариант е покупка на общинско жилище и как точно става.

Информацията в статията не е правен съвет и за актуална информация моля свържете се с адвокат.

Сподели
Моля, въведете Имейл. Моля, въведете валиден Имейл. Моля, изберете Тип на профила.

Бюлетинът за недвижими имоти

Така ще си в час с новото при имотите, статистики и новини от Реалистимо, без спам:

Записахте се успешно.
Моля, въведете Имейл. Моля, въведете валиден Имейл. Моля, изберете Тип на профила. Моля, въведете град. Моля, изберете град от предложенията в падащия списък при попълването на полето. Излезе проблем. Моля, опитайте по-късно.
US