Психосоматични причини за екзема при деца и възрастни

Съдържанието

Екземата е болест на кожата, която е била известна два века преди нашата ера. И досега лекарите и учените се опитват да разберат защо и как тя се развива при деца и възрастни.

Какво е това?

Екземата е дерматологично заболяване, което не е заразно. Може да е остра или да бъде хронична патология. Проявява се под формата на различен обрив в областите на възпаление на кожата. Обривът е придружен от сърбеж, понякога доста тежък. Веднъж се появи екзема е склонна към рецидивТова означава, че при сливане на неблагоприятни обстоятелства, то се появява отново.

Проблемът с екземата е един от най-противоречивите в медицината. Всяко медицинско указание го третира като механичен, химичен и термичен, както и като вътрешен процес. Смята се, че хипотермия и прегряване, излагане на химикали на кожата, травми на кожата и заболявания на черния дроб, бъбреците, стомаха, хормонални нарушения и заболявания на нервната система могат да причинят възпаление.

Основното, според общото мнение, е факторът на нервната система, както и неговата връзка с имунните нарушения. По същество това означава, че традиционната медицина не е в състояние да даде ясно обяснение за причините за екземата. Когато е невъзможно да се обясни, нервната система и имунитетът се обвиняват за всичко енциклопедични издания, наречени екзема полиетична болест, което отново не изяснява откъде идва възпалението на кожата и как.

В зависимост от характера на обрива се разграничават себореен екзема, дисхидротичен, микробен, професионален и калусоподобен. Лечението на екзема е симптоматично - се използват местни лекарства, физиотерапия след периоди на обостряне.

Психосоматични причини

Психосоматиката третира заболяванията в комплекс, от гледна точка на физиологичните и анатомичните особености, както и във връзка с психологичното състояние на пациента. Смята се, че много болести, хората създават себе си с определени нагласи, поведение и емоции. Взаимоотношенията се изучават от психотерапевти, психоаналитици и клинични психолози. От гледна точка на психосоматиката и традиционната медицина, основана на доказателства, кожата на човека е защита, Те предпазват организма от неблагоприятните ефекти на външната среда, микробите, вирусите, патогените. Съвсем ясно е, че състоянието на кожата се влияе не само от външната среда, но и от болестите на вътрешните органи, които човек има.

Това твърди психосоматичната медицина екзема в повечето случаи има психогенен произход и се появява главно, когато човек има тежки и нерешени вътрешни конфликти, Възпаленията в ръцете и краката се появяват, когато тези вътрешни конфликти са тясно свързани с външния свят.

Повишената тревожност, дължаща се на недоверие към света, страх от света, чувство за опасност, повишена скромност, продължително потискане на човешките емоции са истинските причини за екземата.

Заболяването обикновено се развива след тежък стрес., Някакво негативно събитие просто освобождава вътрешен конфликт, който излиза през кожата, предизвиквайки възпалителен процес. Загубата на любим човек, загубата на нещо много лично, важно за човека, крахът на житейските планове - такива събития са само начален механизъм, който дава основание на лекарите да информират пациента за появата на екзема в него поради нервния фактор.

На психосоматично ниво човек се опитва да се предпази от света, като "изгради" допълнителен слой кожа (възпалителна зона), повишаване на нейната защита.

Кой е засегнат?

Психоаналитиците и психотерапевтите, помагащи на хора с хронична екзема, извадиха психологически портрети на пациенти, намирайки по-малко съвпадения между тях. Така се появи описанието на класически пациент с екзема. В много отношения този портрет отговаря на въпроса кой е по-податлив на това заболяване.

"Вечни тийнейджъри", На първо място, казват експерти, това хора с ниско самочувствие, Те имат екзема винаги е психогенна по природа и се формира в детска възраст, по-често - в преходния период на пубертета. Ярки емоционални събития на младежта могат да имат незаличими впечатления за тийнейджър, който вече се съмнява в себе си, ярки емоционални събития на младостта си: първа несподелена любов, конфликти с връстниците си, кавги и скандали с родители в борбата за независимост.

Но такива събития се случват във всички, а не всеки развива екзема. просто има хора, които са „заседнали“ в периода на пубертета, емоционално оставащи на това ниво на развитие, които не искат да растат духовно, Те са чувствителни, срамежливи от външния си вид, доста плахи в отношенията си с противоположния пол, ревниви. Те имат повишено чувство на безпокойство - светът е враждебен към тях, неудобно.

Екземата се появява при тези пациенти като допълнителна защитна мярка и се влошава всеки път, когато човек, като възрастен, попада в тинейджърски опит.

"Недоволни съпрузи", Тази категория пациенти с екзема е твърде много. За първи път болестта се появява в тях през зрелия период. По-голямата част от тези хора, според резултатите от психоаналитичните доклади, са женени, но в него те са нещастни, Такива възрастни стават по различни причини, но едно ги обединява - всички те издържат нежелани отношения за себе си от доста време.

Постепенно се натрупва негодувание или раздразнение, което, без да има възможност или смелост да се излее върху партньора, недоволният съпруг излива върху себе си. Страдат както самочувствието, така и здравето. Остра екзема се развива първо, Основно засяга ръцете, почти винаги болестта става хронична и се проявява всеки път, когато настъпи друго семейно разстройство.

Деца в страх, Екзема в детството се развива при деца, които растат в състояние на страх, Обикновено такива деца се отглеждат от властни и авторитарни родители, които не пренебрегват физическите наказания, позволяват да крещят на детето, да диктуват какво, кога и как да го правят, с кого да бъдат приятели, кои секции да посещават, как да учат и къде да отидат.

Екземата се създава от деца подсъзнателно като допълнителна защита от света, която вдъхва страх, защото моделът на света от родителите е създаден доста агресивно.

Жени на възраст 30 години, Екземата се среща по-често в нежния пол, отколкото при мъжете. Изследователите обясняват това с характеристиките на възрастта на жените след 30 години. психологически жените започват да се притесняват, че губят своята привлекателност, остаряват - Това води до недоволство от собствения му външен вид, от желанието да се изолира от света. Те се опитват да се уверят, че никой не ги гледа, не забелязва бръчки или целулит.

“Войнстващи самотници”, Този пациентски психотип може да се появи на всяка възраст, но по-често екземата се развива при юноши и млади хора с пълна липса на разбиране за света и неговите правила, Такива хора предпочитат самотата, самотата, не харесват компаниите, те се дразнят от нуждата да се свържат с някого. Често тези хора страдат от социална фобия или тревожно разстройство на личността. Те не само търсят пенсиониране, но и са готови да агресивно защитават вътрешния си свят от външни влияния.

Те "създават" екзема за себе си, за да изплашат другите, ясно осъзнавайки, че ръцете им, покрити с възпалителни огнища, дори без да са инфекциозни, не предизвикват у събеседниците желание, например, да поздравят ръката или да прегърнат. По този начин, пациентите се опитват да се изолират от натрапчивото внимание на външни лица.

Лечение и психотерапия

Доста често лекарствата имат само временен ефект, а екземата се връща. Следователно е необходимо да се добави психотерапевтично лечение към традиционното лечение. Много Важно е да се определи защо се е появила болестта, и да се опита да изглади или напълно да елиминира причините.

Психотерапевт може да помогне в това, който не само ще открие източника на болестта, но и ще осигури необходимата психокорекция. На първо място, той ще се опита да направи това така че външният свят да не изглежда враждебен към пациента, а също така да ви научи как да живеете в хармония със собствените си емоции, Има много методи за това - арт-терапия, НЛП и методи за визуализация и транзакционен анализ.

Хипнотерапията се счита за един от най-добрите начини за лечение на психогенна екзема., Всеобхватният подход към лечението намалява рецидивите на заболяването и понякога води до пълно излекуване. Във всеки случай, качеството на живот на пациента е значително подобрено и това се дължи не само на факта, че кожните обриви се появяват по-рядко - той започва да използва нов модел на мислене и поведение в ежедневието.

В случая с децата се използва семейна психотерапия, тъй като много остава да бъде преразгледано от родителите както в отглеждането, така и по отношение на детето. Като правило, детските форми на екзема се лекуват по-бързо и по-добре от възрастните, тъй като децата все още нямат зараждащи се умствени упражнения в подсъзнанието - те са по-гъвкави и гъвкави.

В случай на семейно психогенна екзема често разводът често помага., След като се отървахме от необходимостта да бъдем във взаимоотношения, които не носят радост, хората отчасти се отървават от раздразнение и негодувание, което има положителен ефект върху състоянието на кожата им.

Предоставена информация за справка. Не се лекувайте самостоятелно. При първите симптоми на заболяването се консултирайте с лекар.

бременност

развитие

здраве