БОГОЯВЛЕНСКИ СЛАДКИШ - ПРЪСТЕНЪТ НА КРАЛЯ


650 г - брашно Манитоба
250 мл - топло прясно мляко
25 - 30 г - свежа мая
120 г - кристална захар
120 г - масло на стайна температура
2 - яйца  + 1 жълтък L
1/2 ч . л - сол
2 1/2 с . л - портокалова вода .
настъргана лимонова кора от 1 лимон
УКРАСА
кандирани плодове
захар - на перли
1 - яйце за намазване
бадеми - филирани
портокалови корички - нарязани по дължина
лешник - 1 бр. голям за изненада

Една част от топлото мляко се разбърква с маята и 2-3 с.л. захар. Оставя се два шупне.
В голяма купа се изсипват двата вида брашна, стартерът и по-малко се добавят другите останали съставки по рецепта, захар, лимоновата и портокаловата кора, солта, млякото, 2 яйца, портокаловата вода.
Размесват се много добре с дървена лъжица. Прибавя се разтопеното масло. Замесва се тесто. Ако е необходимо, може да се добави до 1 с.л. брашно. Оформя се топка и се оставя да втаса, като се покрива с влажна кърпа за около 2 до 3 часа. След тези часове тестото се премесва леко и се дели на две части, една голяма част и 1/3 от тестото по-малка за по-малък венец.
Във всяка топка с пръсти се прави дупка в средата и тестото се върти в кръг, за да се разшири, а след това с двете ръце се захваща и се оформя на венец, както се действа с чиле прежда, примерно.
Поставя се в тавата, оставя се да втаса за 1 час във фурната, без да се включени градуси, а на дъното на фурната се поставя купа с натопена памучна кърпа с вода.
След това време се изважда, намазва се с жълтъка, подреждат се кандираните плодове, парчетата кора от портокали, бадеми по избор, посипва се със захар на перли.
Под тестото се залепя един голям лешник, независимо къде. Който го открие, му носи късметче!
Пече се на 180 градуса за около 15 до 20 минути.
По същия начин се процедира и с другото тесто.
След като се охлади, може да се разреже през средата и да се напълни със сметана или фин крем.


.............................
Това е френски сладкиш от времето на Луи Х V. Готвачът приготвил този сладкиш за Богоявление, освен че бил красив, в него бил скрит подарък за краля, оттам е и името му, малък медальон от диаманти.
По-късно през 18 в. този сладкиш е представен на кралското семейство в Испания и получава отлично одобрение, а по-късно се предлага из цялата страна.
В днешни дни най-отдолу под тестото се поставя по един голям лешник, той е малката изненада за този, който го открие, това ще му бъде късметчето през годината.



Коментари

Популярни публикации