Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между 30 и 40 деца в региона на Смолян са участвали в опасната интернет игра "Син кит"

Доц. Маргарита Бакрачева: В интернет е много важна саморегулацията, която децата-потребители взаимно си помагат да изградят

| обновено на 05.05.17 в 15:11
Опасната интернет игра "Син кит" въвлича децата в самонараняване и животозастрашаващи действия
Снимка: You Tube

Темата за опасната интернет игра "Син кит" отново стана актуална, след като през последните дни здравните власти в Смолян засякоха ученици, въвлечени в смъртоносното приключение. Играта, която е създадена в Русия, кара децата да рисуват китове с бръснарски ножчета върху кожата си, да изпълняват опасни предизвикателства, да ги снимат и да качват снимките в мрежата, като най-опасното предизвикателство, разбира се, е последното – и то е самоубийство. 

Какви са изводите на здравните власти в Смолян, коментира в ефира на "Хоризонт" Светлана Стефанова, старши експерт "Здравно образование и връзки с обществеността" в Районната здравна инспекция, която съобщи, че: 

Само за месец и половина Регионална здравна инспекция - Смолян проведе 30 обучения на 870 ученици от 5-и до 10-и клас, на 36 учители от 12 училища в общините Смолян, Мадан, Баните, Доспат, Рудозем, Златоград, Девин, а вчера имахме възможност да говорим и със шестокласници в община Борино. 

Единици са тези, които не са чували за тази игра, обясни още Светлана Стефанова, като съобщи, че  между 30 и 40 деца са споделили, че са започнали да играят "Син кит":

Всъщност нас ни притесни това, че ученици по време на тези обучения споделиха, че вече са започнали да изпълняват предизвикателства и част от тях се гордееха даже с това, но пък други споделиха опасенията за себе си и за семействата си, предвид това, че след като са заявили желание да се откажат от следващи предизвикателства, са били получили заплахи, че по IP адреса им ще ги открият и ще убият тях или родителите им. Децата бяха притеснени, чудеха се какво да правят. Някои от тях бяха споделили с родителите си, но явно не бяха получили адекватен отговор и се притесняваха, оглеждаха се докато се прибират или отиват на училище.

Децата са се успокоили и вече са добре, направили са необходимото, за да ограничат профилите си и обхвата на приятелите си в социалните мрежи, каза Стефанова. Тя добави, че е подготвена и листовка с информация за децата, в която се обяснява какво трябва да направят, ако се натъкнат на агресия в интернет. 

Направихме всичко възможно да ги успокоим и да им обясним, че трудно някой може да ги открие само по IP адрес, обясни още Светлана Стефанова, но добави, че най-често децата не познават начините за безопасно използване на интернет и конкретно социалните мрежи:

Правят профила си открит за всичко, което публикуват, на всички. Непознаване на начините за противодействие на онлайн агресорите. Тези фактори, съчетани с любопитството, с желание за доказване и вдигане на адреналина, и не на последно място липсата на добра комуникация родител – дете създават допълнителен риск от онлайн тормоз или онлайн агресия. Всъщност точно върху това работихме да им обясним, че комуникацията в интернет изисква спазването на определени правила и норми на поведение така, както го изисква и комуникацията в нормалния, живия разговор с друг човек.

Психологът доц. Маргарита Бакрачева от БАН, която също се включи в разговора, подчерта, че взаимопомощта между децата е много важна за "профилактиката" на опасностите в интернет пространството.

Най-правилният вариант за поведение в интернет пространството е наистина децата сами да изградят модела и да знаят кого, докъде и по какъв начин могат да допускат. 
Другата причина, която води до това да се поддадат на различен тип рискове, е наистина търсенето, което се разширява, търсенето на среда, на хора, които споделят едно и също мнение, които минават през едни и същи етапи на развитие, и в това отношение интернет дава неограничено количество възможности. Така че, предвид факта, че няма да намалее притегателната сила, става още по-важно да има максимален брой комуникация и за предпочитане наистина да се засили тази саморегулация, при която децата потребители си помагат един на друг да я изградят.

Повече по темата чуйте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна