Показания за мирена, странични ефекти, противопоказания

Съвременната медицина предлага на жената да използва различни контрацептиви за предотвратяване на нежелана бременност. Сред наличните възможности е вътрематочната хормонална намотка на Мирена, която може да се използва не само като контрацептив, но и като част от терапията на някои гинекологични заболявания..

Вътрематочното устройство на Мирена е Т-образна рамка, от която всеки ден кръвта влиза в кръвта на жената. хормон левоноргестрел. Този хормон е основният компонент на всеки контрацептив от новото поколение.. Разглежданите средства за вътрематочна контрацепция имат локален ефект, се поставят за 5 години и след това се заменят с нов (ако е необходимо и желано от жената).

Как работи Мирена и нейната ефективност

Основният принцип на "работата" на вътрематочното устройство на Мирена е същият като този на хормоналните импланти и контрацептивните инжекции - те са предназначени да блокират процеса на овулация (освобождаване на яйце от яйчника) и забавят развитието на маточната лигавица, което автоматично прави невъзможно имплантирането на яйцеклетката.

Смятан за контрацептив се счита за доста ефективен, с дълъг период на действие. Според статистиката, само 2 от 1000 жени, които са били инсталирани Mirena вътрематочно устройство забременява през първата година от употребата му..

Въпреки тази голяма ефективност и способността да се използва Мирена за дълго време, способността за зачеване на жена се възстановява веднага след изваждането на вътрематочното устройство. Изключително рядко е да се зачене след 3-6 месеца след отстраняване на въпросния контрацептив..

Моля, обърнете внимание: вътрематочно устройство Mirena, както всеки друг хормонален контрацептив, не е в състояние да защити жена от полово предавани болести.

Възможни нежелани реакции

Като правило, страничните ефекти се появяват през първите 1-3 месеца след поставянето на въпросния контрацептив, но те бързо изчезват и не изискват специфично лечение.. Една жена след поставяне на вътрешноматочното устройство на Мирена може да отбележи следните нежелани реакции:

  • редовно главоболие;
  • значително повишаване на чувствителността на млечните жлези;
  • гадене, което не е свързано с хранене;
  • кратка продължителност на менструалния цикъл, в някои случаи месечното кървене може да спре напълно;
  • от време на време замаяност;
  • психо-емоционални фонови смущения - например промени в настроението;
  • увеличаване на теглото;
  • акне.

Всички изброени нежелани реакции изчезват сами по себе си и що се отнася до продължителността на менструалния цикъл, тя ще се възстанови след отстраняване на вътрематочното устройство Mirena.

Тъй като разглежданият агент е контрацептив, неговите лечебни свойства могат да се припишат и на странични ефекти, но те ще бъдат изключително полезни за здравето. Например, Спиралата на Мирена е призната от лекарите като отлично профилактично средство при тазови заболявания с възпалителна природа, желязодефицитна анемия, ендометриоза. В допълнение, това вътрематочно устройство значително улеснява състоянието на жена с болезнена менструация и намалява размера на миоматозните възли..

Противопоказания за инсталиране на Мирена

Съществуват редица категорични противопоказания за употребата на Mirena вътрематочно устройство:

  • вродени и / или придобити аномалии в структурата на матката;
  • неоплазми на матката или маточната шийка със злокачествен характер;
  • свръхчувствителност или индивидуална непоносимост към хормона или материала, от който е направена спиралата на Мирена;
  • вече съществуваща бременност или подозрение за това;
  • възпалителни заболявания на тазовите органи;
  • септичен аборт през последните три месеца;
  • прогресираща инфекция на пикочните пътища;
  • тромбоза на дълбоки вени на долните крайници в историята;
  • рак на гърдата и неговата история на лечение;
  • ендометрит, развит след раждане;
  • възпаление на цервикалния канал на шийката на матката (цервицит);
  • остро заболяване на черния дроб;
  • цервикална дисплазия;
  • доброкачествени и / или злокачествени тумори.

Въвеждане и отстраняване на вътрематочното устройство на Мирена

Само един гинеколог може да определи целесъобразността на употребата на въпросния контрацептив за определена жена.. А за въвеждане / инсталиране на спиралата на Мирена трябва да бъде само лекар, а има и някои условия за извършване на такава манипулация:

  1. За жени в детеродна възраст, вътрематочното устройство на Мирена като контрацептив може да бъде поставено в маточната кухина не по-късно от 7 дни от началото на менструалния цикъл..
  2. Ако на по-късна дата трябва да се въведе спирала, лекарят трябва първо да се увери, че няма бременност..
  3. След раждането, разглежданото противозачатъчно средство не е установено по-рано от 6 седмици - това е периодът от време, който е необходим за пълното възстановяване на матката..
  4. Ако в следродовия период жената има намаление на скоростта на маточната контракция, времето на въвеждане на спиралата на Мирена се отлага за по-късен момент..
  5. След изкуствен или спонтанен аборт, настъпил през първия и / или втория триместър на бременността, вътрематочното устройство на Mirena трябва да се постави само след 7 дни. В тази ситуация лекарят трябва да се увери, че няма признаци на инфекция при жената..

Моля, обърнете внимание: ако жена се оплаква от много силна болка по време на поставянето на въпросния контрацептив или е започнало кървене, гинекологът трябва да извърши ултразвуково и физическо изследване, за да се изключи перфорация на матката (механично увреждане).

Процесът на отстраняване на вътрематочното устройство Mirena

Ако менструалният цикъл на жената е редовен, Mirena може да бъде извлечена всеки ден от менструацията след изтичане на срока на годност.. Ако жена се нуждае от допълнителна контрацепция, лекарят може да инсталира нова спирала в същия ден..

Ако спиралата не се отстранява по време на менструацията, след една седмица преди тази манипулация, жената трябва да използва допълнителни контрацептивни методи.. Същото правило се прилага, ако пациентът е диагностициран с аменорея..

След отстраняване на вътрематочната контрацепция, лекарят трябва да се увери, че спиралата е непокътната. Често, по време на въпросната процедура, хормон-еластомерната сърцевина се плъзга върху хоризонталните „рамене“ на Т-образната обвивка. След като се потвърди целостта на спиралата, не се изискват допълнителни изследвания или интервенции..

Моля, обърнете внимание: инсталирането на нова спирала е възможно веднага след отстраняването на старата, защото е доказана пълната безопасност на използването на две или повече вътрематочни системи в един ред. Не се отбелязват промени в здравето на жената..

Вътрематочно устройство Mirena по време на бременност и кърмене

Не могат да се използват хормонални лекарства, включително тези, които се считат за бременни. Ако бременността е настъпила по време на употребата на Mirena, тя трябва да се отстрани, тъй като при жените рискът от спонтанен аборт или преждевременно раждане значително се увеличава..

Премахването на разглежданите контрацептиви по време на бременност трябва да бъде изключително предпазливо, но ако това не е възможно, лекарят ще повдигне въпроса за изкуствено прекратяване на бременността. Жената може да откаже аборт, но в този случай тя трябва да бъде информирана за рисковете и възможните последствия от преждевременното раждане за детето. Самият пациент ще трябва внимателно да следи собственото си благосъстояние и когато се появят коликоподобни болки в корема, треската трябва незабавно да потърси квалифицирана медицинска помощ..

По отношение на употребата на Mirena от жена, която подхранва гърдата на бебето, лекарите са недвусмислени по тяхно мнение - ако спиралата е установена 6 седмици след раждането, тогава няма да има ефект върху растежа и развитието на детето. Хормонът, който влиза в кръвта на кърмещата майка, не влияе на качеството и количеството на кърмата..

Възможни усложнения при използване на Mirena

Като цяло, употребата на разглежданото вътрематочно контрацептивно устройство изключително рядко води до усложнения и ако се появят някакви необичайни симптоми, жената трябва незабавно да потърси квалифицирана медицинска помощ. Възможно е обаче да възникнат проблеми..

Експулсиране - загуба на вътрематочно устройство

Вътрематочното устройство може частично или напълно да изпадне от матката, освен това, най-високият риск от подобно явление е при не-даващи жени през първите няколко месеца след инсталирането на устройството. Изключително рядко отхвърляне на системата е възможно при по-късен период на употреба..

Моля, обърнете внимание: забележете, че загубата на спиралата Mirena може да бъде внимателна инспекция на хигиенни подложки и тампони по време на менструация. Ако се забележи капка, трябва да започнете да използвате презерватив по време на полов контакт и да се свържете с вашия гинеколог за помощ..

Механично увреждане на стените на матката - перфорация

Изключително рядко може да увреди стената на матката с въвеждането на вътрематочно устройство, но този факт веднага се открива от лекаря и веднага се открива. Ако перфорацията не е забелязана от гинеколога, тогава спиралата може да попадне в други части на таза и да увреди вътрешните органи - ще трябва да извършите хирургическа интервенция..

инфекция

Употребата на вътрематочни контрацептиви е придружена от известен риск от тазова инфекция, но рискът от тяхното развитие е значително намален 20 дни след приложението. Мирена в маточната кухина. Инфекцията може да бъде предизвикана от патогенни бактерии, които влизат в маточната кухина само по време на монтажа на спиралата. Ако инфекцията е открита 20 дни след поставянето на Мирена, тогава инфекцията най-вероятно се е случила по време на полов акт с болен партньор..

Вътрематочното устройство на Мирена се счита за ефективен метод за предотвратяване на нежелана бременност. А положителните му свойства и минималната възможност за усложнения правят този инструмент също така силно изискван от женските гинекологични клиники..

Циганкова Яна Александровна, медицински коментатор, терапевт от най-високата квалификационна категория