Варицелата представлява вирусно заболяване характерно за детската възраст, което обикновено протича сравнително леко, с обрив по кожата и не води до сериозни здравословни проблеми. Счита се, че около 90% от хората в зряла възраст са преболедували инфекциозното заболяване причинено от вируса на варицела зостер и са придобили имунитет. Бременността е период от живота на една жена, през който всяко отклонение в здравословно отношение може да повлияе негативно върху състоянието на плода.
 

Какви могат да бъдат последствията за детето, ако майката се разболее от варицела по време на бременността?

Това зависи преди всичко от срока на бременността, в който се развива инфекцията. Въпреки че вероятността една жена да заболее от варицела, докато е бременна, е доста малка, не би трябвало да се пренебрегва. 5 до 7 % от всички жени в репродуктивна възраст биха могли да се разболеят поради липса на антитела срещу Varicella-Zoster virus, тъй като все още не са преболедували едра шарка или не им е била поставена ваксина.

Какъв е рискът за майката?

Обичайно варицелата протича без усложнения, но при бременни жени рискът от последващо възпаление на белия дроб, средното ухо, бъбреците, както и на миокарда е значително по-висок от обикновено.
NEWS_MORE_BOX

Какъв е рискът за плода?


Рискът за детето се определя от степента на неговото вътреутробно развитие. Ако бъдещата майка се разболее преди 22 гестационна седмица, би могло макар и рядко, да се стигне до аномалии в развитието на плода. В изключително редки случаи се наблюдава т. нар. конгенитален варицела-синдром, който в половината от случаите води до фатален край. При останалите вирусът причинява трайни увреждания по кожата на детето или нарушено развитие на крайниците.
 
Най-малък е рискът за здравето на плода, когато заразяването е между 22 гестационна седмица и пети ден преди раждането. В този случай майката предава свои антитела на детето, така че дори и при раждането то притежава известна имунна защита.
 
Най-опасен за развитие на инфекцията е периодът непосредствено преди и след раждането.
Причина за това е, че срокът от четири дни преди раждането не е достатъчен, за да се образуват антитела, които да достигнат до организма на детето и по този начин да го защитят. Също така, ако майката се разболее до два дни след раждането, има голяма вероятност новороденото да развие инфекцията след шест до десет дни. При 8% от тези случаи заболяването има тежка клинична картина.