Човешкият геном беше разчетен изцяло

Пълният код на човешкия геном беше разчетен изцяло, обявиха в понеделник учените, работещи в рамките на проекта "Човешки геном", цитирани от световните агенции. Три години след обявяването на работната чернова и две години преди очаквания краен срок международният екип от учени успя да свърже в смислена редица трите милиарда "букви", съставляващи човешката дезоксирибонуклеинова киселина (ДНК) и обясняващи как функционира човешкият организъм. "Стигнахме от черновата до крайния резултат колкото можехме по-бързо, за да имат учените основа за работа. Крайната цел е да създадем своеобразна карта на човешкия геном", казва доктор Джейн Роджърс от Wellcome Trust Sanger Institute. Ако се наложи целият код да бъде принтиран, той ще заеме 750 000 страници А4, посочва вестник "Гардиън". При очаквана цена от три милиарда долара разчитането на генома погълна само 500 милиона.

Проектът "Човешки геном" вече помогна на учените да открият мутациите, причиняващи смъртоносен тип рак на кожата, както и да напреднат значително в търсенето на гените, участващи в развитието на диабета, левкемията и детската екзема. Пълният код на генома ще помогне на учените да идентифицират 25 000-30 000 човешки гена, включително и тези, причиняващи развитието на сложни болести като рака. От пускането в интернет на първоначалния вариант на генома през юни 2000 година информацията е била ползвана от учени от 120 страни, посочва агенция "Ройтерс". "Не можем да очакваме незабавни велики открития, но все пак отворихме една от най-вълнуващите глави от "книгата на живота", посочва професор Алън Брадли, директор на Wellcome Trust Sanger Institute. Учени от института са "навързали" близо една трета от генома.

В проекта "Човешки геном", финансиран от правителства и благотворителни организации, участват учени главно от САЩ, Франция, Германия, Великобритания, Япония и Китай, групирани в 16 организации. Те вече успяха да разкрият някои от тайните на човешкия генетичен код - гените са далеч по-малко от очакваните, а протеините, които изграждат тъканите и регулират функциите на тялото, са далеч по-сложни, отколкото се смяташе досега. "Обикновеният кръгъл червей има 17 000 гени. Ние нямаме много повече, но сме създали за тях много по-богат набор от протеини. Следващата ни задача е да разберем как се е случило това", казва Роджърс.

Очаква се разчетеният код да доведе до бум в геномните изследвания за фармацевтичната индустрия и да положи остовите на биометричните проучвания, коментира "Ройтерс". Като резултат се очаква появата на нови лечения, лекарства, пригодени към индивидуалния генетичен профил, ранно диагностициране на опасните заболявания. Учените вече успяха да достигнат до 1.4 милиона SNPS - единични нуклеотидни полиморфизми, представляващи вариации на трите милиарда "букви" на човешкия генетичен код. Именно разликите в SNPS правят хората различни и държат ключа към болести като рак, диабет, сърдечни проблеми и индивидуалната реакция на различни лекарства.