Здравейте мили приятели от в. “Хоби фермер”!

Аз съм любител-градинар и затова разчитам на Вашата помощ да ми отговорите на няколко въпроса, свързани с дипладенията. Цветето е много красиво, но не зная нищо за него. Не знам как се отглежда.

Ето и въпросите ми:

1. Дипладенията стайно цвете ли е? Ако го засадя на двора, ще измръзне ли през зимата?

2. Какво място обича - слънчево, сенчесто или полусянка?

3. Колко често се полива и почвата му колко влажна трябва да се поддържа?

Ако може, напишете повече подробности за това цвете. Разчитам на Вашата помощ.

Верка Берова, Горна Оряховица,

Увивна прелест за ценители

Гергана Младенова

Дипладения или мандевила са двете имена на лианата. Цветовете са фуниевидни с 5 венчелистчета, обагрени в ярко червено, нежно розово, жълто, бяло или са двуцветни. Те се появяват по новите леторасти, събрани в съцветие по няколко или по единично в зависимост от едрината на цвета.

Листата са лъскави и много характерни. Растението издържа до около 5 градуса (на теория), но не е желателно да се стига до такива екстремни ситуации.

Има нужда от много светлина и вода през лятото, а през зимата се прибира и се подхожда по-внимателно към него.

Дипладенията има типичен увивен хабитус, но и във висяща саксия се чувства много добре. Ако се режат връхчетата, се превръща в невероятно красив облак от цветове. Цъфти цяло лято и е чудесен и натрапчив (в добрия смисъл на думата) акцент, особено червените сортове.

Разположете я на шарена сянка

Светлината, която изисква дипладенията, за да цъфти обилно е интензивна, но не пряка слънчева. Допустимото огряване е сутрин в ранните часове, когато слънцето не е толкова силно. В противен случай листата се завиват, деформират и/или прегарят. Цветовете са още по-чувствителни. Най-подходящото разположение за растението е на шарена сянка под някое дърво в градината или в закътано ъгълче на терасата.

Правилното поливане е следващият фактор, от който зависи красотата на цветето. Почвата трябва да бъде влажна,но в същото време и с добра аерация. За тази цел е добре да се направи дренаж и да се следи да не се задържа вода в подложката на саксията.

Преовлажняването води първо до пожълтяване на старите листа. При системно преполиване се стига до загниване, което в последствие убива растението. Пресушаването е по-добрият вариант. Може да окапят цветовете, но цветето ще се възстанови сравнително бързо и ще зацъфти отново.

За да бъдете сигурни дали да поливате, или не, проверявайте влажността на почвата всеки ден. Колкото повече расте дипладенията, толкова по-често и по-голяма нужда от вода има.

Следващият определящ поливките фактор е времето. При температура от 15°С нуждата от вода е една, а при 30°С e съвсем друга.

Подхранване на растението

Подходящите торове са комбинираните. През активния период (април-септември) подхранване се извършва през около десетина дни. Дипладенията се развива интензивно в този период и има нужда от храна. За обилен цъфтеж подбирайте така компонентите на торовете, че да съдържат повече калии.

Винаги спазвайте препоръките, изписани на опаковката на препарата, що се отнася до разреждане на концентрат. Предозирането не води до нищо добро. По-добре да подхранвате често и по малко, отколкото да засолите почвата на растението и да го убиете от старание да расте и цъфти повече.

Подготовка за зимата

Когато дипладенията намали количеството цветове в края на сезона (септември), време е да спрете да торите и да намалите поливките.

Ако цветето е навън и температурите започнат да падат под 10°С, орежете леторастите на 10-15 см над почвеното ниво и го приберете. Температурата в помещението трябва да е около 10-13°С, поливките да се намалят и да се даде почивка.

Не се притеснявайте, ако листата опадат. Това е напълно нормално. Ако пък растението продължи да се развива, също няма проблем, просто внимавайте с поливането. Не са малко случайте, в които дипладенията цъфти и през зимата при подходящи условия.

Време за нов “дом”

Март месец е време за пресаждане. Новата саксия не трябва да бъде много по-голяма от старата - достатъчни са 2-3 пръста нова почва от всички страни на корените.

Субстратът може да бъде смес от различни съставки, но най- добре е да бъде торфен и примесен с бавноразградима тор. Тя обаче не отменя подхранванията през активния период.

След пресаждане се полива обилно, а следващите поливки са само при необходимост. Изнасянето на цветето навън зависи от климатичните условия.

За максимален ефект

Поради увивния хабитус на дипладенията е необходима опорна конструкция, по която да се катери. Независимо каква ще бъде тя и от какъв материал, растениято ще се увие.

И ето тук идва ролята на въображението ви. За да бъде уникална вашата дипладения, изработете сами опората. Дърво, тел, желязо, плетеници от въжета...ТВОРЕТЕ!

При правилни грижи дипладенията ще ви радва дълги години с цветовете си. Трябва обаче да имате предвид, че тя е отровна. При нараняване на листата, цветовете или стъблото изпуска капчици бял млекоподобен сок. При засъхване той има вид на петно от смола - лепне и се измива трудно от кожата. Бъдете предпазливи с деца и домашни любимци!