Да се направи и при стари, и при млади

През есента варосването на овощните дръвчета е задължителна практика в градината. С него се цели запазване на кората на овошките, която през студените месеци е подложена на неблагоприятни климатични условия.

През есента, зимата и пролетта има както много студени дни, така и силно слънчево греене. В резултат но това кората може да замръзне, да има слънчеви изгаряния, да се напука, да се нападне от корояди, да загрубее, да се обели.

Ако е увредена кората, по-късно започва да се поврежда и дървесината, което впоследствие води до силно отслабване на дървото и съответните проблеми, произтичащи от това.

Преди да се пристъпи към варосване е препоръчително стъблото на дървото да се почити, като се премахне старата и напукана кора.

Обикновено се варосват стъблото и малко от по-дебелите скелетни клони. Необходимо е да се варосват както младите фиданки, така и възрастните дървета.

За младите фиднки обаче е по-добре разтворът да се поразреди, за да се повреди кората.

Как се приготвя варов разтвор

Трябва да е гъст, за да не се стича

За варосване на дръвчетата се използва 20%-ов разтвор на варово мляко.

Необходимите съставки са: 2 кг гасена вар, 250-300 г меден сулфат (син камък), 1 кг глина.

Може да поставите малко говежди тор, както и подходящ фунгицид.

Всички компоненти се смесват до получаването на гладка маса. При нанасянето върху кората разтворът трябва да е толкова гъст, че да не се стича.