Здраве · Начин на живот

Акнето не се маха! Защо?

Според някои проучвания най-много хора страдат от сухота на кожата, но в интерес на истината повече са тези, които имат мазна и акнеична кожа и съвсем не визирам само дамите и господата в пубертетна възраст. Навярно онези от вас, които са били при дерматолог и са попитали заветното „Защо?“, са получили стандартният отговор „Комплексни причини – външни и вътрешни.“ И дотам. Това е вярно, но не достатъчно. Откъде трябва да се започне, за да решим този проблем веднъж завинаги? Основно правило е, че кожата отразява вътрешното състояние. Затова винаги трябва да се започва лечението отвътре навън. Проучванията в това отношение са започнали още в 30-те години на миналия век. Хипотезите поставят на фокус намаляването на солната киселина в стомаха и последващото увеличение на пропускливостта (пермеабилитет) на червата, което е основна причина за кожни възпаления. С други думи, полезни вещества не се усвояват и се изхвърлят от организма, а отпадъчни вещества попадат в тънките черва и кръвообращението. Ето тук е пълната информация – тънкочревен бактериален свръхрастеж.

 

Като начало, за регулиране на чревната флора единственото, което ни трябва, е пробиотик. Аптеките са пълни с такива, половината от които нищо не правят, а съставът е само за замазване на очите. Има една комбинация обаче, която е точно това, което ни трябва, за да регулираме вътрешното състояние и това е синбиотикът – комбинация от про- и пребиотик.

lactacaredaily.jpgНа първо място слагам Lасtасаrе Dаіlу. В състава (цитирам опаковката) се съдържат микроорганизми Lасtоbасіlluѕ асіdорhіluѕ (2,4 млpд.), Віfіdоbасtеrіum lасtіѕ (2,4 млpд.), Віfіdоbасtеrіum lоngum (0,6 млpд.), Віfіdоbасtеrіum bіfіdum (0,6 млpд), пpeбиoтични фибpи (фpyĸтooлигoзaxapиди) и цинков цитрат. Всяка капсула на този синбиотик съдържа 6 млрд живи бактерии и се приема се по една на ден. Една опаковка от 30 капсули стига за месец, като спокойно може да се направи тримесечен курс, за да се балансира чревната флора и съответно да спомогне за очистване на кожата. Няма значение по кое време се приема и преди или след храна, но е препоръчително да е по едно и също време.

lactoflorbioplusfibrДругият качествен синбиотик е Lactoflor Віо Рluѕ cинбиoтиĸ c фибpи, при който една опаковка от 90 капсули е също за месец, тъй като се приемат по 3 на ден. В състава (цитирам опаковката) се съдържат микроорганизми Lасtоbасіlluѕ асіdорhіluѕ, Ѕtrерtососсuѕ thеrmорhіlluѕ, Lасtоbасіlluѕ bulgаrісuѕ и paзлични видoвe бифидoбaĸтepии – Віfіdоbасtеrіum ѕрр. Съдържа и инулин, който се изолира от корените на цикория или бял оман.

За добро кожно здраве може да се обърнете и към цинк. Добавките, които съдържат само цинк, трябва да се приемат един чac пpeди или 2 чaca cлeд ядeнe, паралелно с много вода през целия ден, защото цинкът изсушава, и то много. Ако имате чувствителен стомах, цинкът (а и всички лекарства и добавки) се приема след храна. Идеята е да могат повече бактерии да стигнат до червата, а храната в стомаха се явява като препятствие, поради което в кисела среда бактериите няма да оцелеят. При наличие на бременност се консултирайте със специалистът, който ви води бременността, тъй като той най-добре може да ви посъветва.

Освен редовното пиене на вода (за онези от вас, които нямат този навик, има мобилни приложения, които напомнят на час-два) и прием на синбиотик, е важно да изключите вероятността от бактериална резистентност, което е една от основните причини акнето да не се лекува. Спомням си преди години в часовете по биология преподавателката ни как сравняваше осеяната с акне кожа с една смъртоносна гъба, която беше изключително гостоприемна към вредни бактерии. bacteriaТогава си нямах понятие как стоят нещата и устройството на една бактерия не ми говореше абсолютно нищо. Сега обаче нещата се навързват по-лесно и онези от вас, които все още посещават часове по биология, не се връзвайте на всичко, което чуете. Една бактерия е жив микроорганизъм, който носи в себе си ДНК и плазмид, което е също ДНК, но се среща единствено при бактериите. Тези микроорганизми са най-бързо размножаващите се, тъй като се комбинират различни видове (а те са стотици). Представете си генетичните комбинации от стотици различни бактерии, които създават нови, допълнителни и уникални ензими, които унищожават антибиотичните молекули. Това създава устойчивост, защото в продължение на милиони години бактериите са се развивали, оцелявали, размножавали и са най-дълго съществувалата популация.
Пример за такива силни и резистентни към антибиотици бактерии са бета-лактамите – те деактивират пeницилинoви и цeфaлocпopинoви aнтибиoтици. Такива са цефуроксим (Зинат) и амоксицилин (Оспамокс). В противовес имаме линкозамидите (Клиндамицин) – мощен широкоспектърен антибиотик, който убива бактерии за сравнително кратко време – независимо къде е възпалението. Проблеми с акне, стомах, интимни дискомфорти – линкозамиците убиват всичко, включително и полезните бактерии, затова задължително се приема пробиотик паралелно с Клиндамицина. Както професорът по физиология в университета казваше, действието на клиндамицина може да се опише като това на химиотерапията, макар двете да са коренно различни. Друг силен антибиотик е тетрациклин (Имекс, доксициклин), който се използва единствено вечер, тъй като подобно на ретиноидите причиняват фоточувствителност. Недостатък обаче е бързата резистентност, която проявяват бактериите, тъй като белтъците им изменят химически структурите си така, че да останат непокътнати от тетрациклините. Същото важи и за макролидите – еритромицин (Даверцин, Зинерит). По принцип Зинерит е лекарство, на което му трябват поне три месеца, за да се забележи някакъв ефект, като при липса на резистентност проблем няма. Само че и това време е достатъчно, за да добият бактериите резистентност, „избутвайки“ антибиотика обратно откъдето е дошъл. Това е неговата слабост и от личен опит вече го подминавам. Разбира се, нещата са строго индивидуални и при някои кожата е изключително податлива и може и по-бързо да даде резултати. Консултирайте се с дерматолог, защо не и с двама, ако ще и трима, но колкото повече се интересувате, толкова по-добре информирани ще бъдете и съответно ще направите по-добър избор за себе си.

Не е достатъчно да се грижите за кожата си, трябва да го правите правилно. Мазната и комбинирана кожа има нужда от по-специфична грижа. Свръхсебумната секреция настъпва, когато епидермисът е увреден и поради това не задържа вода, а дермата, в опит да му помогне, започва да секретира повече себум. По този начин се появява дисбаланс. Много дерматолози и козметици препоръчват измивен гел. Това е погрешно. Всякакъв продукт – независимо пенещ се или с абразивни частици, е вреден за кожата. Най-удачно за нейното почистване е измиването с тоалетно мляко. В допълнение, лосион (различно е от мицеларна вода, която се използва по желание), чиято роля е да нормализира pH на кожата, да почисти порите и да подготви епидермиса за последваща грижа. Кремът за лице трябва да бъде неагресивен, с достатъчно хидратиращи съставки, с умерено и постепенно действие, за да не се травмира или пресуши кожата, а най-вече – да има детоксикиращо действие. Най-важното – да няма липиди! Те допълнително ще утежнят и без това мазната кожа. Лесно възпалимата кожа трябва да бъде покрита или с крем или с BB крем, когато излизате навън, защото замърсяванията могат да доведат до изходна позиция.

В заключение, прочетете статията Кожата ми се възпали. Сега какво?, в която е описано действието на възпалението и начините за противодействие.

3 коментара към “Акнето не се маха! Защо?

Вашият коментар