България е сред лидерите по социално неравенство

През последните години разликите в доходите се задълбочават, показва проучване на ИПИ

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Сред основните причини за диспропорциите са проблемите в образователната система, както и социалните условия, в които израстват децата.

България е сред страните в Европа с най-голяма разлика в равнището на доходите на хората от отделните социални групи. Това показват данните от проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за социалното и подоходното неравенство. Според авторите на изследването над половината от населението в страната живее под прага на бедността, а провежданата от управляващите социална политика не води до очакваните резултати за намаляване на неравенствата. Сред основните причини за диспропорциите са проблемите в образователната система, както и социалните условия, в които израстват децата.

Разтваряне на ножицата

За измерването на подоходното неравенство от ИПИ използват т.нар. Коефициент S80/S20, който показва съотношението между доходите на най-богатите 20% и на най-бедните 20% от населението. От данните към 2011 г. става ясно, че България е една от трите страни в ЕС с ясно изразен дисбаланс, като доходите на най-богатите 20% от населението са 6.5 пъти по-високи в сравнение с тези на най-бедните 20%. Стойността на коефициента е далеч над средните за ЕС, като равнището му е по-високо единствено в Испания и Латвия. За сравнение, скандинавските страни, в които извършваното от държавата преразпределение на доходите е доста по-равномерно, отчитат по-ниски стойности на коефициента. В Норвегия например разликата между доходите на най-бедните и най-богатите е едва 3.3 пъти, отчитат анализаторите.

Същевременно авторите на проучването отбелязват, че за периода 2001 - 2008 г. стойността на индикатора се е увеличила с над 84%. Това означава, че въпреки икономическия подем на страната в годините преди глобалната криза реално отчетеното увеличение на доходите е било много неравномерно. На практика през последните години неравенството се увеличава, което е индикация за по-бързия темп на нарастване на доходите на богатите в сравнение с тези на бедните. Това пък от своя страна засилва вероятността от социален натиск върху по-бедните класи в България.

Наблюдаваните резултати всъщност сочат, че държавата не се справя достатъчно ефективно с ролята си за преразпределение на средствата, което от своя страна води до това, че провежданата социална политика не дава желания ефект по отношение на намаляването на неравенството. В този смисъл авторите на проучването изтъкват, че социалната политика следва да има за цел по-скоро повишаването на ефективността при преразпределянето на средствата, а не толкова постигането на увеличаване в абсолютния им размер. "С други думи, е необходимо средствата да се насочват в по-голяма степен към тези, които имат най-голяма нужда от тях, но по начин, който поддържа стимула за икономическа активност", се посочва в доклада. Пример в тази посока е създаването на програми за преквалификация, които биха повишили мобилността сред населението и съответно биха допринесли за свиването на времето, в което хората остават без работа, вместо средствата да се насочват просто към помощи за безработица.

Под чертата

Високите нива на подоходното неравенство са основната причина за това България да остава далеч от потенциала си по отношение на възможностите за човешко развитие. Идеята е, че големите различия намаляват възможностите за реализация пред по-голяма част от населението, като същевременно увеличават риска от социално изключване. Така тези хора ще бъдат по-сериозно възпрепятствани при реализирането на потенциала си, и то поради причини, които не зависят от тях самите – например ниските доходи на родителите им или пък по-ограничените възможности за образование, които са имали. В крайна сметка това води до намаляване на общата производителност на труда на населението, което пък ограничава потенциала за растеж на икономиката в дългосрочен план, посочват от ИПИ.

Проблемът е особено значим за България, където делът на хората, застрашени от бедност и социално изключване, е най-висок сред страните от ЕС. По данни на Евростат към 2011 г. 47.1% от населението на страната попадат в тази група, като процентът е близо два пъти по-висок от средното за Европа равнище от 24.1%. Разликата с първенеца по този показател – Ирландия, пък е около 3.5 пъти (виж графиката).

Анализът показва, че дисбалансите са още по-осезаеми на регионално равнище, като в четири от шестте региона в България подоходното неравенство е над средното за страната – изключенията са Южният централен и Югозападният регион, в който се включва и София. Така, докато по-добрите условия за живот в столицата обуславят по-ниския дял на хората в риск от бедност или социално изключване, в други регионите делът на застрашеното население е над 2 пъти по-голям спрямо този от държавите в ЕС.

Образователни пропуски

Сред основните фактори за задълбочаването на подоходното и на социалното неравенство в България от ИПИ посочват проблемите в образователната система. Проучването разглежда т.нар. Индекс на различие (D-Index), който показва до каква степен възможностите за реализация пред всеки човек биват ограничени от различни фактори, които не зависят от него. Тези фактори се разделят в три основни категории –  обстоятелства (в които се включват показатели като пол, образование на родителите и принадлежност към малцинствена група), степен на образование и възраст. Анализът на стойностите на индекса за 29 развиващи се страни, сред които и България, показва, че в повечето случаи категорията фактори с най-изявен ефект върху реализацията на децата е групата на обстоятелствата (виж графиката). България обаче е сред изключенията, като характерно за страната е това, че определящ фактор се явява образованието.

По-високите стойности на Индекса на различие означават по-ниска социална мобилност в дадена страна – т.е. по-слаби възможности за реализация, а оттам и по-ниско икономическо развитие. Увеличаването на социалното неравенство пък повишава пречките пред реализацията на младите хора на пазара на труда, като България е сред страните, в които младежите изпитват най-сериозни затруднения в това отношение. Ролята на степента на образование в този смисъл се илюстрира от факта, че коефициентът на заетост сред младежите с основно образование в България е почти 2.5 пъти по-нисък от средния за Европа.

24 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dekster avatar :-|
    КЛЮЧАРЪ
    • - 3
    • + 24

    Ето това всъщност е основната причина за протестите на хората. Много малко от тях обаче я осъзнаха и посочиха.
    Политическата върхушка отново успя да насочи недоволството към монополите, изпускайки парата през свирката.

    Време е, отваряйте кошниците за нови обещания!

    Нередност?
  • 2
    the_core avatar :-(
    The Core
    • - 7
    • + 15

    Хм, или ИПИ са се заразили от социализъм, или авторката нещо се е оплела, докато се е опитвала да обяснява нещата:
    ИПИ: ...Сред основните причини за диспропорциите са проблемите в образователната система, както и социалните условия, в които израстват децата....
    Това е верно, но трябва ДЕБЕЛО да бъде подчертано, че този проблем, така заложен вече в развитието на държавата, изисква радикален подход, а не глупостите, изредени по-надолу!

    ....държавата не се справя достатъчно ефективно с ролята си за преразпределение на средствата....
    Очевидно някой си представя, че ще се изземва от богатите и ще се дава на бедните! Само че: Ако и богатите се де-мотивират, тогава ще трябва "последният да спре тока и водата (ако ги има все още)"....

    Анализа(?) за неравенството на регионите не задава най-важния въпрос: Защо трябва в тази държава всичко да е в София?
    София пътува без билети в градския транспорт, София не си плаща парното, София изсмуква свежата младежка кръв от цяла България, всички инвестиции се насочват към София!
    Като първа и много успешна стъпка към изравняване на регионите би било да се направи децентрализация и на бизнеса и на държавните служби.
    Най-успешният модел би бил директно столицата да се измести извън София, за да се "разрита" това корупционно гнездо, и даде въздух на бизнеса по регионите!!!
    Ако трябва да се предприемат мерки за оцеляване на нацията, неминуемо ще се стигне до закриване на безполезни ВУЗ, безполезни специалности и принудително изпращане на училище на големи групи от хора!
    А това време е отдавна настъпило! Но за това трябват политици " с гащи"!!!

    Нередност?
  • 3
    4i4o_pei4o avatar :-(
    4i4o_pei4o
    • - 5
    • + 8

    ТАКА ЩЕ Е, ДО ПОСТИГАНЕ НА КРИТИЧНАТА МАСА НА ТЪРПИМОСТ И ТОГАВА ТЕЗИ, ДЕТО В ЛАКОМИЯТА СИ СА ОГРАБВАЛИ ОСТАНАЛИТЕ ЩЕ СИ ГО ПОЛУЧАТ ВЕДНЪЖ ЗА ВИНАГИ! ТОЗИ ПРОЦЕС ВЕЧЕ ЗРЕЕ НЕОБРАТИМО И Е ВЪПРОС НА ВРЕМЕ ДА СЕ СЛУЧИ! ДА НЕ СЕ РАДВАТ НА ГОЛЕМИТЕ СИ ПРИДОБИВКИ РАЗНИТЕ ЕЛИТАРНИ НАТУРИ, ЗАЩОТО ТЪЛПАТА НЕ ПИТА, А ПАЛИ И УНИЩОЖАВА, ПЪК ДАНО ГО ОТНЕСАТ И ТИЯ ОТ СЪДЕБНАТА ВЛАСТ, ДЕТО БДЯТ ЗА СПАЗВАНЕТО НА ЗАКОНИТЕ И САМО С РЕКЕТ И ПРЕСТЪПЛЕНИЯ СЕ ЗАНИМАВАТ!

    Нередност?
  • 4
    daskal1 avatar :-(
    daskal1
    • + 13

    Най-после и България да е сред лидерите....

    Нередност?
  • 5
    shwarzspeht avatar :-|
    Клюводървец
    • - 1
    • + 12

    До 3
    Според мен основните виновници за това състояние е съдебната система.
    Във всички държави в демократичният свят лакомията да се краде е дори по висока-но има съдебна система която бие през ръцете.ЕС непрекъснато ни напомня че тази топла връзка между.......................... е причината да не сме равноправни с останалите европеиски народи.

    Нередност?
  • 6
    yotata avatar :-?
    йотата
    • - 1
    • + 1

    Пъ предишните им изследвания друго внушаваха.

    И не мое сегашното да е верно.
    Не мое сичко това да се е случило при най-успешното българско правителство от Иван Асен 2 насам.
    Нйе, нйе и нйе!
    ГЕРБ води убедително! Навсякъде, с много, и завинаги!!
    Алооо, прокурорите, спити ли?

    Нередност?
  • 7
    philipotel avatar :-|
    Durruti
    • - 3
    • + 9

    Те точно ИПИ имат своя съществен принос за социалното неравенство

    Нередност?
  • 8
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • - 5
    • + 7

    Е така ще е, като разрешихме на "десни" рестипуто-седерасти да "строят" дивашки капитализъм тамън 23 години, да приватизират и разпродават де що има индустрия и то урбулешката, да унищожат земеделието и хранителната промишленост по мантрата "земята в реални граници"...
    Като добавим и амбициите на Бат Бам и Флик да станем отличници по показателя "фискален дефицит", "първенството" ни в социалното неравенство става много лесно обяснимо...

    А както вървят работите, още повече ще се задълбочава социалното неравенство, догодина ще надбягаме и Латвия и Испания... и ще станем абсолютни първенци...

    Нередност?
  • 9
    kihano avatar :-|
    kihano
    • - 1
    • + 7

    "Сред основните причини за диспропорциите са проблемите в образователната система, както и социалните условия, в които израстват децата."

    Тази глупост само като прочетеш може по-нататък да не четеш. За отбелязване е, че ИПИ последни осъзнават какво става! Отдавна се говори че обедняваме - те мълчат. Когато "спестяванията растяха" аз им направих анализ, от който добре се вижда, че около 10% от българите забогатяват баснословно, а 90% обедняват http://antipropaganda.comxa.com/DepozitiBNB.html
    После Иван Ангелов го прави същия анализ и го пусна в Дума. ИПИ спа. Протестите избухнаха - ИПИ се покри. Сега когато и в Евростат излязоха данните, явно са решили, че трябва да ги коментират. Или просто им е отнело месеци, докато измислят с каква лъжа да излязат. Последното е малко вероятно. За тях логиката и честността са непознати неща.

    Нередност?
  • 10
    kihano avatar :-|
    kihano
    • - 1
    • + 3

    "Коефициент S80/S20, който показва съотношението между доходите на най-богатите 20% и на най-бедните 20% от населението."
    А колко яко снижава неравенството тоя коефициент в случаите като България ...

    Нередност?
Нов коментар