Менопауза или проблем с щитовидната...

По принцип всеки един проблем с щитовидната жлеза се отразява на месечния цикъл, настроението и жизнения тонус. Понякога признаците се взимат погрешно за навлизане в периода на менопауза.
Единствено изследванията, назначени от специалист ендокринолог, могат да покажат произхода на промените. Възможно е хипофункция на жлезата, например, да се открие, когато жената навлиза в преклимакса и двете събития просто да съвпаднат като време на поява.
Затова съветите на специалистите са преди да отдадете промените в менструацията на възрастта да се предприеме преглед, още повече, че заболяванията на жлезата са разпространени, особено сред жените.
 

Профилактични прегледи...


Профилактичните прегледи на щитовидната жлеза започват от 35-годишна възраст. Състоянието й трябва да се проследява поне веднъж на 5 години, при положение, че не са установени проблеми или липсват оплаквания.
Хората с риск от заболявания на щитовидната жлеза или с вече налични индикации за проблеми следва да провеждат прегледи по-често, според препоръките на консултиращия ендокринолог.
Хипотироидизмът е често срещан при жените над 55-годишна възраст. Наблюдава се фамилна обремененост.
 

Първи сигнали за проблем с щитовидната...

Блузата с яка или полото, което носим не за първи път, започва необичайно да ни стяга. При по-внимателен поглед в огледалото, сякаш откриваме нарастване в областта при основата на шията. Понякога при проблеми с щитовидната жлеза се усеща притискане в гърлото, затруднено е преглъщането. Дори само едно от тези оплаквания налага преглед при специалист.
 

TSH като показател за дейността на жлезата

При първа консултация обикновено българските специалисти назначават, освен изследване на TSH и на щитовидните хормони FT3 и FT4 и антитела.
Иначе стойностите на TSH показват дали жлезата функционира с нормален ритъм. Притеснителни са високите стойности, тъй като това означава, че хипофизата се опитва да стимулира дейността на щитовидната. TSH е високо, когато има забавяне на функциите й. И обратно, когато стойностите на този хормон са под референтните долни граници, означава, че е налице хиперфункция на жлезата.
Кръвните изследвания трябва да бъдат придружени и с ехография на жлезата. Ултразвуковата картина в подобни случаи позволява установяване на измененията, които могат да обяснят абномалната й дейност.
 

Хашимото

Хашимото е сравнително рядко автоимунно заболяване, което се открива при необичайни промени в стойностите на тиреоидните хормони. Тук антитела на организма нападат собствените клетки на щитовидната жлеза.
Хашимото може да е причина за хипофункция на щитовидната жлеза. Особеното при него е, че неочаквано жлезата може да премине в напълно протиположно състояние и да ускори дейността си, после отново да я забави. Ето защо заболяването налага редовно проследяване и контрол на стойностите на щитовидните хормони.
Проявява се по наследствена линия.
 

NEWS_MORE_BOX

Други причини...

Хипотиреоидизмът понякога се дължи и на проблеми от страна на хипофизата – друга жлеза, която се намира в мозъка. Именно тя синтезира TSH – тиреоидно стимулиращия хормон.
Възпаление или прием на лекарства също може да навреди на функциите на щитовидната жлеза.
 

Болест на Грейв

Това е друго автоимунно заболяване, което се отличава с хиперфункция на щитовидната жлеза. Отличителен белег на заболяването е подуването на тъканите около очите.
 

Други причини за хипертиреодизъм

При ехографския преглед е възможно да се открият възли. По-големият размер на възлите обикновено видимо променят изгледа на жлезата, разпознава се гуша.
 

Какви рискове показва понижената функция на жлезата...

Нелекуван хипотиреоидъзмът може да стане причина за повишаване на стойностите на холестерол и на риска от сърдечни пристъпи.
При нисък синтез на щитовидни хормони е възможно изпадане в състояние на загуба на съзнанието и неспособност на организма за терморегулация.
Хипертиреоидизмът също се отразява негативно на здравето – води до сериозни сърдечни проблеми и крехкост на костите.
 

Как се лекува понижена функция на жлезата...

Обикновено се изписва хормонозаместителна терапия. Състоянието на организма се възстановява с хапче на гладно сутрин в препоръчана доза за няколко седмици. Пациентът споделя, че отново чувства прилив на енергия, след време се нормализират теглото и стойностите на холестерол.
Този вид терапия обикновено е доживотна, като изисква постоянно проследяване на дозата и лекото й повишаване с годините.
 

Хипертиреоидизъм

се лекува с антитиреоидни медикаменти, които потискат синтеза на хормони от щитовидната жлеза. Възможно е да се наложи и допълнителна терапия, облекчаваща симптомите, като ускорен пулс и тремор.
В някои случаи се налага лечение с радиоактивен йод в продължение на ½ – 1 ½ година.
 

Оперативна интервенция

Предприема се при наличие на възли и неподдаващо се на лечение състояние.
Операцията налага хормонозаместителна терапия след това, в противен случай се развиват признаци на понижена функция.
В 10% от случаите на възли на щитовидна жлеза има риск от израждането им в канцерогенни. Лечението тогава е оперативно и евентуално в комбинация с радиоактивен йод или лъчетепария.