Skip Navigation
The Endowment for Human Development
The Endowment for Human Development
Improving lifelong health one pregnancy at a time.
Donate Now Get Free Videos

Multilingual Illustrated DVD [Tutorial]

The Biology of Prenatal Development




БИОЛОГИЯ НА ВЪТРЕУТРОБНОТО РАЗВИТИЕ

.Български [Bulgarian]


National Geographic Society This program is distributed in the U.S. and Canada by National Geographic and EHD. [learn more]

Choose Language:
Download English PDF  Download Spanish PDF  Download French PDF  What is PDF?
 

The Fetal Period (8 Weeks through Birth)

Chapter 37   9 Weeks: Swallows, Sighs, and Stretches

Феталният период продължава до самото раждане.

Към 9-та седмица, развиващият се индивид започва да смуче палеца си, като е възможно дори да погълне околоплодна течност.

Фетусът също вече може да хваща с ръце, да движи главата си напред и назад, да движи челюстта и езика си, да въздиша и да се протяга.

Нервните рецептори на лицето, дланите на ръцете и петите на краката вече могат да усещат лек допир.

В отговор на такъв допир до петата на краката, фетусът свива своето бедро и коляно, като може да свие и пръстите на краката си.

Клепачите на очите сега са напълно затворени.

Образуването на гласови сухожилия в ларинкса е сигнал за развитието на гласовите струни.

При женските индивиди може да се види матката, както и първични репродуктивни клетки - овогони, размножаващи се в яйчниците.

Развитието на външни гениталии започва да разграничава мъжките от женски индивиди.

Chapter 38   10 Weeks: Rolls Eyes and Yawns, Fingernails & Fingerprints

Между 9-та и 10-та седмица се наблюдава много засилен растеж, вследствие на който теглото на фетуса се увеличава с над 75%.

Към 10-та седмица, фетусът вече движи и върти очите си, поради по-честото отваряне на горните клепачи.

Той вече се прозява, а също така често отваря и затваря устата си.

Повечето фетуси смучат палеца на дясната си ръка.

Червата, намиращи се в пъпната връв се връщат обратно в долната коремна кухина.

В повечето кости вече се наблюдава процес на осификация.

Започват да се развиват ноктите на ръцете и краката.

На 10-та седмица от развитието на фетуса, се появяват уникалните пръстови отпечатъци. Те могат да бъдат използвани за идентифициране през целия му живота.

Chapter 39   11 Weeks: Absorbs Glucose and Water

Към 11-та седмица, носът и устните са напълно оформени. Те, също като всички останали части на човешкото тяло, ще променят своя външен вид по време на всеки един етап от човешкия живот.

Червата започват да абсорбират погълнатата от фетуса глюкоза и вода.

Въпреки, че полът се определя още в момента на зачеването, външните гениталии сега могат да бъдат разграничени и определени като мъжки или женски.

Chapter 40   3 to 4 Months (12 to 16 Weeks): Taste Buds, Jaw Motion, Rooting Reflex, Quickening

Между 11-та и 12-та седмица, теглото на фетуса нараства с около 60%.

Дванадесетата седмица отбелязва края на първото тримесечие от бременността.

Вътре в устата вече са се образували отделни вкусови брадавици.
След раждането, тези вкусови брадавици ще останат само по повърхността на езика и горната част на устата.

Към 12-та седмица, червата започват да функционират и да отделят отпадъци, като това продължава около 6 седмици.

Отпадъците, които феталът изхвърля за първи път през дебелото си черво, се наричат меконии. Те се състоят от храносмилателни ензими, протеини и мъртви клетки от храносмилателния тракт.

До 12-та седмица, дължината на горните крайници е почти достигнала своите окончателни пропорции спрямо тялото. За разлика от тях, на долните крайници им е необходимо повече време, за да достигнат своите нормални пропорции.

Вече цялото тяло на фетуса, с изключение на гърба и скалпа, реагира на лек допир.

За първи път се появяват различия в развитието на индивида, в зависимост от неговия пол. Например, женските индивиди движат своята челюст много по-често от мъжките.

За разлика от наблюдаваната по-рано реакция на отдръпване, сега допирът до устата на фетуса предизвиква реакция на придърпване към стимуланта с отворена уста. Това е така нареченият "засмукващ рефлекс", който се наблюдава и след раждането и помага на новороденото да намери по-лесно гърдата на майка си, по време на кърмене.

Продължават да се оформят чертите на лицето, като постепенно се образуват мастни натрупвания по бузите. Зъбите също започват да се развиват.

Към 15-та седмица се появяват кръвообразуващи стволови клетки, които започват да се размножават в костния мозък. Там ще бъдат създадени повечето кръвни клетки.

Въпреки, че ембрионът започва да извършва движения още в 6-та седмица от бременността, жената за първи път усеща тези движения между 14-та и 18-та седмица. По традиция, това се счита за период на раздвижване на фетуса.

Chapter 41   4 to 5 Months (16 to 20 Weeks): Stress Response, Vernix Caseosa, Circadian Rhythms

Към 16-та седмица, процедурите, изискващи пробождане с игла в коремната област на фетуса, предизвикват хормонална стресова реакция, като в кръвта му се отделя норадреналин или норепинефрин. Новородените и възрастните индивиди реагират по подобен начин на инвазивни манипулации.

Бронхиалното дърво в дихателната система е вече почти оформено.

Фетусът сега е покрит със защитна бяла субстанция, наречена първородна смазка. Тя защитава неговата кожа от дразнещото действие на околоплодната течност.

От 19-та седмица, движенията, дишането и сърцебиенето на фетуса, започват да следват определен дневен ритъм, наречен циркаден ритъм.

Chapter 42   5 to 6 Months (20 to 24 Weeks): Responds to Sound; Hair and Skin; Age of Viability

Към 20-та седмица, ушният охлюв, който е главният орган на слуха, вече е по размер на този при възрастните индивиди. Той е разположен в напълно развитото вътрешно ухо. От сега нататък, фетусът ще реагира на все по-голям обхват от звуци.

На главата започва да расте коса.

Вече са налице всички структури и кожни слоеве, както и космените фоликули и жлези.

Между 21-та и 22-та седмица след зачеването, белите дробове вече могат да дишат. Тази възраст се счита за жизнеспособна, тъй като някои фетуси вече могат да оцелеят извън утробата на майката. Благодарение на напредъка в медицината, е възможно поддържането на живота на преждевременно родените бебета.

Chapter 43   6 to 7 Months (24 to 28 Weeks): Blink-Startle; Pupils Respond to Light; Smell and Taste

Към 24-та седмица, клепачите на очите се отварят отново, като при внезапно стряскане се наблюдава рефлекс на мигане. Тази реакция, причинена от силни внезапни звуци, като цяло се забелязва по-рано при женските фетуси.

Според някои учени, излагането на фетуса на силен звук, би могло да доведе до необратими здравословни проблеми. Едни от първите реакции са учестен сърдечен ритъм, прекомерно поглъщане на околоплодна течност и резки промени в поведението. В бъдеще е възможна дори загуба на слуха.

Ритъмът на дишане на фетуса може да достигне до 44 цикъла от вдишвания и издишвания в минута.

По време на третото тримесечие от бременността, ускореният растеж на мозъка поглъща повече от 50% от общата енергията на развиващия се индивид. Теглото на мозъка се увеличава с 400 до 500%.

Към 26-та седмица, очите вече произвеждат сълзи.

Зениците започват да реагират на светлина към 27-та седмица. По този начин, по време на бъдещия живот на индивида, се регулира количеството светлина, достигаща до ретината.

Налице са всички фактори, необходими за нормалното функциониране на обонянието. Изследванията, направени на преждевременно родени бебета, показват, че способността да се усеща мирис се появява най-рано към 26-та седмица след оплождането.

При поставяне на сладка на вкус субстанция в околоплодната течност, се наблюдава увеличаване на поглъщането й от фетуса. Докато при поставяне на горчива на вкус субстанция, фетусът поглъща по-малко от околоплодната течност. След това често се наблюдават различни мимики на лицето.

След поредица от подобни на ходене движения на краката, фетусът започва да се преобръща вътре в утробата.

С увеличаване на натрупаните под кожата мазнини, намаляват бръчките по тялото на фетуса. Мазнините играят жизненоважна роля, като поддържат температурата на тялото на плода и складират енергия, която ще му е необходима след раждането.

Chapter 44   7 to 8 Months (28 to 32 Weeks): Sound Discrimination, Behavioral States

Към 28-та седмица, фетусът вече може да различи високите от ниските звуци около себе си.

До 30-та седмица от развитието на плода, вдишващите движения са много по-чести, като се наблюдават през 30 до 40% от времето при повечето фетуси.

През последните 4 месеца от бременността, фетусът извършва координирани действия, последвани от периоди на почивка. Тези състояния на поведението са резултат от постоянно развиващата и усложняваща се централна нервна система.

Chapter 45   8 to 9 Months (32 to 36 Weeks): Alveoli Formation, Firm Grasp, Taste Preferences

Около 32-та седмица, в белите дробове започват да се оформят алвеоли или така наречените "въздуходжобни" клетки. Тяхното формиране ще продължи до 8-та година след раждането.

Към 35-та седмица, фетусът вече може да хваща здраво с ръка.

Наличието на определени субстанции в кръвта, оказва влияние върху бъдещите вкусови предпочитания на индивида. Например, фетусите, чиито майки са консумирали анасон по време на бременността (субстанция, която дава вкуса на билката "женско биле"), предпочитат да консумират анасон след раждането. Докато родените, чиито майки не са го консумирали, не проявяват вкусови предпочитания към него.

Chapter 46   9 Months to Birth (36 Weeks through Birth)

Фетусът дава началото на процеса на израждане, като отделя голямо количество хормон, наречен естроген, като по този начин той започва своя път към външния свят.

Раждането е съпроводено със силни контракции в матката, които довеждат до раждането на бебето.

От момента на зачеването, до самото раждане и след това, развитието на човешкия индивид е един много сложен, динамичен и продължителен процес. Новите научни отрития за този невероятен процес, все повече потвърждават жизненоважното значение на вътреутробното развитие за човешкото здраве по време на целия му живот.

С натрупване на нашите знания за ранното развитие на човека преди раждането, нарастват и възможностите ни да осигурим по-добро здраве - преди и след самото раждане.


Add a Comment

Your Name: Log In 3rd-party login: Facebook     Google     Yahoo

Comment: