🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Учене в обединения свят

До 17 февруари български ученици могат да кандидатстват за стипендия в глобалната мрежа от прогресивни колежи

Поля Генова (най-вдясно), която учи в UWC-Китай
Поля Генова (най-вдясно), която учи в UWC-Китай
Поля Генова (най-вдясно), която учи в UWC-Китай    ©  Капитал
Поля Генова (най-вдясно), която учи в UWC-Китай    ©  Капитал
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Преди година Криста Недялкова е почти на финала на XI клас в Търговско-банковата гимназия в София, когато по случайност разбира за United World Colleges (UWC) - световна мрежа от училища, които обучават младежи от цял свят по програмата International Baccalaureate. Кандидатства и е приета в един от 17-те филиала на мрежата. Сега дните ѝ в Германия започват рано сутрин със стандартните уроци и групова работа, продължават с помощ в градината на колежа, включват креативна дейност по неин избор - плетене, и завършват късно през нощта с учене за следващия ден или с философски разговори с международните ѝ съученици, част от които бежанци от войните в Близкия изток.

"Това, което е различно от българските училища, са хората. Тук освен учителите и средата, и децата са различни", споделя и приятелката ѝ Поля Генова, която тази година завършва колежа в Чангшу, Китай. Двете момичета са сред 13-те български ученици, които в момента учат в международните колежи UWC по света. А до 17 февруари нови десетокласници и единадесетокласници от български училища могат да кандидатстват за субсидираната програма в един от колежите на UWC по света.

Първите училища от мрежата са създадени от германския педагог Курт Хам през 60-те години на миналия век с идеята да съберат най-способните и мотивирани ученици в света, независимо от техния икономически и социален статус. Целта му е образованието да се превърне в обединяваща сила, която да свързва хора от цял свят за едно по-устойчиво развитие. А колежите - да предлагат прогресивно и качествено образование в мултикултурна среда.

Поля разказва, че всеки ден в нейния колеж, който се намира в източен Китай, е много различен. "Освен часовете има и презентации, имаме предмет, който се нарича глобални въпроси и в който разискваме проблемите в различни части от света", разказва тя. По думите ѝ извънкласните дейности зависят от това къде учиш, като в Китай има много опции, свързани с културата на държавата. Поля например е част от клуба по калиграфия, но може да избира между местни фолклорни танци, традиционнотo китайско изкуство за изрязване на декоративни силуети в хартия с ножица дзиенджъ, както и разнообразни спортове - колежите разполагат със завидна материална база.

Да отидеш да учиш и живееш далеч от родителите си преди навършването на пълнолетие не е типично за повечето български семейства, но и Поля, и Криста са успели да убедят родителите си да ги пуснат. Криста решава дори да завърши дистанционно Търговско-банковата гимназия, за да успокои семейството си, че ще получи и българска диплома. Поля пък разказва, че родителите ѝ са имали идея, че ще замине, но съвсем не са очаквали да избере Китай. И двете ученички споделят, че им е толкова интересно и приятно в новите им училища, че нямат време България да им липсва.

Как се кандидатства

Условие за място в UWC колеж е владеенето на английски на достатъчно добро ниво, за да може кандидатът да премине през писмения изпит и интервюто. Учениците трябва да са между 16 и 18 години към края на календарната 2017 г. и съответно да са в X-XI клас в българско средно училище. Годишната оценка на кандидата за последната учебна година трябва да е поне "много добър" (5.45). На първия кръг от кандидатстването е нужен само въпросник, който може да бъде пуснат по електронен път или по пощата до 17 февруари. Одобрените кандидати се явяват на тестове по математика, английски, български език и литература и пишат есе на английски език в София на 24 февруари. Последният, трети, кръг е на 11 март и представлява интервю и групова задача с останалите участници в конкурса. Повече информация за кандидатстването, истории на други ученици и полезна информация може да бъде намерена на българския сайт на UWC.

Какви са таксите в UWC

Таксите варират в зависимост от това в кои държави са колежите. В тези, в които има стипендии за български ученици, обучението струва между 14,5 хил. евро (в Босна и Херцеговина) и 33 хил. евро (в Уелс) на учебна година, като в тях се включват настаняването, учебните такси, учебниците и извънкласните занимания. В най-скъпия колеж - този в Сингапур, таксата е около 68 хил. евро. От родителите се очаква да плащат за джобните на децата си, както и билетите им за отиване и връщане. От мрежата на UWC се стараят да подкрепят финансово всички ученици според доходите на родителите им (информация за тях се попълва по време на кандидатстването). За следващия двугодишен учебен период за български ученици са отделени между 8 и 11 стипендиантски места в колежите на UWC в Армения, Босна и Херцеговина, Германия, Холандия, Италия, Уелс, Китай и Канада. Осигурени са две пълни стипендии въз основа на финансовото положение на семейството, а всички останали са частични, като покриват между 50% и 90% от годишните такси. Има вариант да се кандидатства и директно за избран колеж, но е препоръчително да се премине през изпита на българския борд на UWC - само така ученикът може да разчита на финансова подкрепа.

Какво е IB Diploma

Интердисциплинарната дипломна програма International Baccalaureate е с продължителност две години и е насочена към ученици в последните класове от гимназиалното им обучение. Тя е стандартизирана и призната за една от най-добрите гимназиални дипломи, с които може да се кандидатства в елитните световни университети. Някои от UWC колежите залагат силно на високите академични резултати - този в Сингапур например е отчел през 2016 г. среден резултат на своите ученици на IB дипломата 36.4 точки при средно за целия свят 30.1. В курса на обучение по IB са включени шест групи предмети, между които езиково обучение, математика, социални и природни науки, изкуства. Освен това учениците задължително учат епистемологичния предмет теория на знанието, пишат разширено есе, наподобяващо дипломна работа в университет, и се занимават с креативна дейност или доброволчество. Разработена е в Женева през 60-те години на XX век и се прилага успешно в над 3000 училища по света.
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    k__ avatar :-|
    K.

    Имаше идея да построят такова училище и в България в края на 80-те. Бетонните останки край Аркутино са именно от него.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал