0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Работни групи
« Отговор #20 -: Ноември 10, 2007, 16:58:37 pm »
Pukanka, заповядай! - "Иммунология имплантации"
http://www.cironline.ru/articles/immunreprod/91/

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Работни групи
« Отговор #21 -: Ноември 12, 2007, 10:04:21 am »
Аз си харесах това

Резус-конфликт.
Резус-конфликт. Закономерности при наследяването на кръвната група и резус-фактора.

   1. Общи принципи при наследяването
   2. Закономерности при наследяването на кръвната група и резус-фактора
   3. Хемолитична болест на новороденото. Резус-конфликт
   4. Често задавани въпроси

Кой е отговорникът на работната група да ми каже дали вече е превеждано. Изглежда ми, като че evro-то и jazzybaby се нагърбиха. Ама ако някой друг я е виждал тази статия да си каже. Аз не знам как се търси.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Работни групи
« Отговор #22 -: Ноември 12, 2007, 13:56:43 pm »
Ето я статията. Не съм съвсем съгласна с нея, затова не искам да седи моето име отдолу. Можете да я редактирате и променяте както е необходимо. А за подчертаните думички не ги знам какво означават и как са на български.

Резус - конфликт. Закономерности при наследяването на кръвната група и резус - фактора.
1.   Общи принципи при наследяването
2.   Закономерности при наследяването на кръвната група и резус-фактора
3.   Хемолитична болест на новороденото. Резус - конфликт
4.   Често задавани въпроси
1. Общи принципи при наследяването.
Опростено, всеки признак на организма (цвят на косата, очи, кръвна група, резус - фактор.) се кодира от два гена. Реалното количеството гени, които определят признака са значително повече. За всеки признак единия ген детето получава от майката, другия - от бащата. В генетиката се различават доминантни и рецесивни гени. Доминантният ген се обозначава с главна буква от латинската азбука, и в негово присъствие рецесивният ген, по правило, не проявява свойствата си. Рецесивният ген се обозначава с малка буква от латинската азбука. Ако за някой признак организмът съдържа два еднакви гена (два рецесивни или два доминантни), то той се нарича хомозиготен по дадения признак. Ако организъм съдържа един доминантен и един рецесивен ген, то той се нарича хетерозиготен по дадения признак и при това се проявяват тези свойства на признака, които кодира доминантния геном.
Например:
А - доминантен ген, определящ кафяв цвят на очите
а - рецесивен ген, определящ син цвят на очите
Възможни варианти на генотипа:
АА - хомозиготен, кафяви очи
Аа - хетерозиготен, кафяви очи
aа - хомозиготен, сини очи
Пример 1:
жена АА - хомозиготна, кафяви очи, и двата гена са доминантни
муж аа - хомозиготен, сини очи, и двата гена са рецесивни
При образоването на половите клетки (яйцеклетка и сперматозоид) във всяка полова клетка (гамета) идва по един ген, т.е. в конкретния случай женският организъм образува две гамети, съдържащи по един доминантен ген, а мъжкият организъм - две гамети, съдържащи по един рецесивен ген. При сливането на половите клетки зародишът получава, за дадения признак, един майчин и един бащин ген.
жена АА + мъж аа
Гамети: А А а а
Дете: Аа Аа Аа Аа
По този начин, в дадената ситуация 100% от децата ще имат кафяви очи и ще са хетерозиготни по този признак.
Пример 2:
жена Аа - хетерозиготна, кафяви очи
мъж Аа - хетерозиготен, кафяви очи
жена Аа + мъж Аа
гамети: А а А а
дете: АА , Аа, Аа, аа
В този случай вероятността при раждането на детето е: 25% с кафяви очи (хомозиготно), 50% с кафяви очи хетерозиготно, 25% сини очи (хомозиготно).
Пример 3:
жена Аа - хетерозиготна, кафяви очи
мъж аа - хомозиготен, сини очи
Жена Аа + мъж аа
Гамети: А а а а
Дете: Аа , Аа, аа , аа
В този случай 50% от децата имат кафяви очи и се явяват хетерозиготни и 50% имат сини очи (хомозиготни)
Закономерности при наследяването на кръвната група и резус-фактора.
Наследяването на кръвната група се контролира от аутосомния геном. Локусът на този ген се обозначава с буквата I, а трите негови алела с буквите А, В и 0. Алелите А и В са доминантни в еднаква степен, а алелът 0 е рецесивен по отношение на гореспоменатите два. Съществуват четири кръвни групи. Съответства им следния генотип:
Първата (I) 00
Втората (II) АА ; А0
Третата (III) ВВ ; В0
Четвъртата (IV) АВ
Пример 1:
жената е първата кръвна група (00)
мъжът е втората кръвна група и е хомозиготен (АА)
жена 00 + мъж АА
гамети: 0 0 А А
дете: А0 А0 А0 А0
Децата са втората кръвна група и са хетерозиготни по този признак.
Пример 2:
жената е първата кръвна група (00)
мъжът е втората кръвна група и е хетерозиготен (А0)
жена 00 + мъж А0
гамети: 0 0 А 0
дете: А0 А0 00 00
В такова семейство - 50% е вероятността да се роди дете с втората кръвна група, и 50% - дете с първата кръвна група.
Наследяването на резус-фактора се кодира с три двойки гени и става независимо от наследяването на кръвната група. Най-значимият ген се обозначава с латинската буква D. Той може да бъде доминантен - D, или рецесивен - d. Генотипът на резус - положителния човек може да бъде хомозиготен - DD, или хетерозиготен - Dd. Генотипът резус - отрицателния човек може да бъде - dd.
Пример 1:
жената е с отрицателен резус - фактор (dd)
мъжът е с положителен резус - фактор и е хетерозиготен (Dd)
жена dd + мъж Dd
гамети: d d D d
дете: Dd Dd dd dd
В такова семейство вероятността да се роди резус - положително дете е 50% и вероятността да се роди резус - отрицателно дете също е 50%.
Пример 2:
жената е с отрицателен резус - фактор (dd)
мъжът е с положителен резус - фактор и е хомозиготен (DD)
жена dd + мъж DD
гамети: d d D D
дете: Dd Dd Dd Dd
В такова семейство вероятността да се роди резус - положително дете е 100%.
Особености на протичането на бременността при несъвместимост на резус-фактора. Резус - конфликт.
Хемолитична болест на плода и новороденото е състояние, възникващо в резултат на несъвместимост на кръвта на майката и плода по някои антигени. Най-често хемолитичната болест при новороденото се развива вследствие на резус - конфликт. В този случай бременната жена е с резус - отрицателна кръв, а плодът с резус - положителна. По време на бременността резус - фактор с еритроцити на резус - положителният плод попадат в кръвта на резус - отрицателната майка и предизвикват в кръвта й образуването на антитела към резус - фактора (безвредни за нея, но предизвикващи разрушение на еритроцитите на плода). Разпадът на еритроцитите води до увреждане на черния дроб, бъбреците, главния мозък на плода, развитие на хемолитична болест на плода и новороденото. В болшинството от случаите заболяването се развива бързо след раждането, за което способства постъпването на голямо количество антитела в кръвта на детето при нарушаване на целостността на кръвоносните съдове на плацентата.
По-рядко хемолитична болест при новороденото се предизвиква от груповата несъвместимост на кръвта на майката и плода (по системата АВ0). При нея заради аглутеиногена (А или В), намиращ се в еритроцитите на плода, но отсъстващ при майката, в кръвта на майката се образуват антитела към еритроцитите на плода. По-често имунната несъвместимост се проявява при майка с кръвна група I и плод - II, а по-рядко кръвна група III.
Процесът на имунизация на бременната жена започва от момента на образуване на антигени в еритроцитите на плода. Доколкото антигените от типа резус се съдържат в кръвта на плода от 9-10та седмица на бременността, а груповите антигени - от 5-6та седмица, то в някои случаи е възможна ранна сенсибилизация на организма на майката. Проникването на антигени в майчиния кръвоток способства инфекционни фактори, повишаващи проводимостта на плацентата, леки травми, кръвоизливи и други увреждания на плацентата. Като правило, първата бременност при резус - отрицателна жена при отсъствие в миналото на сенсибилизация на организма протича без усложнения. Сенсибилизация на организма на резус - отрицателна жена е възможна при преливане на несъвместима кръв (осъществено дори в ранна детска възраст), при бременност и раждане (ако плода е с резус - положителна кръв), след аборт по желание, спонтанен аборт, операции по повод извънматочна бременност. По данни от литературата след първа бременност имунизация възниква при 10% от жените. Ако жена с резус - отрицателна кръв е избегнала резус - имунизация след първа бременност, то при последваща бременност с резус - положителен плод вероятността от имунизация отново е 10%. Затова след всяко прекъсване на бременност при жена с резус - отрицателна кръв с профилактична цел е необходимо инжектирането на антирезус - имуноглобулин. По време на бременността при жени с резус - отрицателна кръв е наложително определянето в динамика на титъра на резус - антитела в кръвта.
Често задавани въпроси.
Въпрос 1:
Задължително ли детето трябва да има бащината или майчината кръвна група и резус, или тези признаци може да наследи, например, от роднини?
Наследяването на кръвната група и резус-фактора се подчинява на законите на генетиката. Детето може да е с кръвна група и резус - фактор, несъвпадащ с родителските. Наследяването на кръвната група и резус-фактора е независимо едно от друго.
Въпрос 2:
Аз съм с отрицателен резус - фактор. Наскоро направих аборт. Ще мога ли да имам деца? Има ли вероятност при следваща бременност детето да е болно?
Наличие на отрицателен резус - фактор не влияе непосредствено на зачеването. По време на аборта (ако той е осъществен след 9-10 седмица на бременността) е съществувала вероятност за възникване на сенсибилизация на организма към резус - фактора. Преди планиране на бременност е желателно да се направи анализ на кръвта за наличие на антитела към резус - фактора.
Въпрос 3:
Каква доза антирезус - имуноглобулин и в какви срокове се инжектират на жена с резус - отрицателна кръв след раждане? Истина ли е, че инжектираната доза от препарата трябва да се увеличи след оперативно родоразрешение с цезарево сечение?
На жени с резус - отрицателна кръв, след раждане, с профилактична цел се инжектира антирезус - имуноглобулин в количества 1-1.5 мл (200-300мкг) не по-късно от 24 - 48 часа след раждането. При оперативно вмешателство трансплацентарният кръвоток може да е увеличен, и затова се увеличава инжектираната доза антирезус-имуноглобулин 1,5 пъти.
Въпрос 4:
Наистина ли, резус - конфликт може да възникне само в случаите, когато жената е с отрицателен резус - фактор, а мъжът - положителен. Има ли вероятност от възникване на конфликт в обратния случай, когато жената е с положителен резус - фактор, а мъжът - отрицателен?
Вероятността от резус - конфликт при такова съотношение е незначителна. Но в някои случаи възникването на конфликт е възможно при всяко несъвпадение на резус - фактора при бременната жена и плода. В много клиники на Запад се провежда изследване за наличие на антирезус - антитела на всички жени независимо от резус - принадлежността им.
« Последна редакция: Ноември 12, 2007, 14:56:04 pm от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Работни групи
« Отговор #23 -: Ноември 12, 2007, 13:58:44 pm »
Не е ли добре да пишеме източника под статията?
Тази си я превеждала, нали?

lb2f
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Работни групи
« Отговор #24 -: Ноември 12, 2007, 14:17:58 pm »
Тамара, чудесна работа :)
Под статията се пише източника и евентуално преводача (освен ако не желае да остане анонимен)
Ако не си съгласна с някои твърдения, може да се добавят към статията и други източници и линкове.
Примерно под линия може да се добави някакъв подобен текст:
Относно твърдението ".............." в медицинските среди има разногласие. Ако проявявате интерес, вижте и другата гледна точка.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Работни групи
« Отговор #25 -: Ноември 12, 2007, 14:31:34 pm »
Да това е от сайта, който евро-то даде на пуканка, но друга статия.
Ето го адреса http://www.cironline.ru/articles/immunreprod/97/ ама аз нещо автори и т.н. не виждам.
А лично аз не съм съгласна с тези 24-48 часа, доколкото в БГ е прието 72 часа и сигурно има защо. И твърдения от рода на "На Запад" ми се виждат доста безмислени. Освен това изброявянето на кръвните групи като първа, втора, трета и четвърта и други подобни не са приети у нас. Превела съм го обаче буквално.

Освен това, ако някой попадне на статия за клостил бегит, която отрича или потвърждава твърдението, че може да се пие най-много 6 пъти в живота да се обажда.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Работни групи
« Отговор #26 -: Ноември 12, 2007, 17:48:52 pm »
Цитат
4. По превода на календара.
Статуса с превода е следния:
Bg - най пълен - 100% от всички използвани фрази и изрази
En - Започнат от Jam, но не е правена редакция - около 35%.
De - Не помня кой го започна, но го завърши jul4e, като направи и професинална редакция - 100% (2 съобщения по малко от колкото на БГ език, но не мога да ги намеря кои са)
Ru - около 20%, не е минавал редакция.
Fr - 100%, също не е правена редакция.

Има направен и файл за Испански, но по него не е работено (или поне аз не съм получил нещо преведено).
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Работни групи
« Отговор #27 -: Ноември 12, 2007, 18:04:41 pm »
beast,

изпрати ми остатъка от текста за превод на английски.

Tamara,
http://www.rxlist.com/cgi/generic/clomiph_ids.htm
" Long-term cyclic therapy is not recommended beyond a total of about six cycles (including three ovulatory cycles)."

доколкото си спомням, пишеше го и на листовката на медикамента.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Работни групи
« Отговор #28 -: Ноември 12, 2007, 20:09:23 pm »
Цитат
4. По превода на календара.


Има направен и файл за Испански, но по него не е работено (или поне аз не съм получил нещо преведено).

Дано не питам много тъпо, ама къде е този файл? 8O
*
Re: Работни групи
« Отговор #29 -: Ноември 13, 2007, 12:42:44 pm »
Дано не питам много тъпо, ама къде е този файл? 8O
Няма тъпи въпроси.

Файла е при мен, и щом съм го направил, значи някой ми го е поискал и аз съм му пратил копие, но след като няма нито едно преведено съобщение вътре значи не съм получил нищо.

изпрати ми остатъка от текста за превод на английски.

До всички които искат да превеждат календара или да оправят съществуващия превод
Направих страница с наличните преводи и обяснения как се превежда:
http://calendar.zachatie.org/translations/HowToTranslate.html

Поздрави
Re: Работни групи
« Отговор #30 -: Ноември 13, 2007, 12:44:39 pm »
Добри, в тоз ред на мисли, да ти пратя ли каквото имам към днешна дата?

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Работни групи
« Отговор #31 -: Ноември 13, 2007, 12:45:45 pm »
Добри, в тоз ред на мисли, да ти пратя ли каквото имам към днешна дата?
Пращай - а кой език превеждаш ти?
Re: Работни групи
« Отговор #32 -: Ноември 13, 2007, 12:50:41 pm »
Ми с мойта френска филология, как мислиш?  :wink:

Хайде замина  на зачатския мейл :lol:
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 12:53:28 pm от rally_pat »

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Работни групи
« Отговор #33 -: Ноември 13, 2007, 12:52:15 pm »
Ми с мойта френска филология, как мислиш?  :wink:
Ами прегледай френския който имаме - на 100% е.
Не помня кой го преведе, може и ти да си била :-)

Вече ще записвам кой какво превежда, щото много тъпо се получи.
*
Re: Работни групи
« Отговор #34 -: Ноември 13, 2007, 15:00:33 pm »
Днес ще превеждам http://www.cironline.ru/articles/immunreprod/91/това, дето Еврото ми даде. Материята ми е непозната, ама ще се опитам.Ако се проваля не ми се сърдете. :wink:
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Работни групи
« Отговор #35 -: Ноември 13, 2007, 17:16:29 pm »
ето оттук може да се свали за попълване анкетна карта за работните групи:
http://free.hit.bg/zasheva/ani/anketa.doc
изглежда горе-долу така:
http://free.hit.bg/zasheva/ani/anketa.html (utf-8)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Работни групи
« Отговор #36 -: Ноември 13, 2007, 18:40:42 pm »
Ако има нещо за превод от английски - пращайте. Не е кой знае какво - то май вече почти всеки знае английски, ама с това мога да помагам.


*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Работни групи
« Отговор #37 -: Ноември 14, 2007, 10:44:27 am »
Дони, днес докато се рових попаднах на това:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=12&topic=256.msg1742
що не го сложим при статиите, мислех че за там си го обработвала?


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: Работни групи
« Отговор #38 -: Ноември 14, 2007, 13:06:43 pm »
Аз съм готова. Но страниците са 6 и не смея да ги пусна тука.На кого да дам превода за да го качи някъде ?
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Работни групи
« Отговор #39 -: Ноември 14, 2007, 15:20:10 pm »
прати го на мен, аз ще се погрижа за него :)
ultra@zachatie.org


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde