Как да науча кърменото си бебе да пие от шише?


Задачата да придумате щастливо сучещо бебе да приеме нещо странно, с особена форма, твърде различно като усещане от гърдата и от което се пие по неизвестен за детето начин, може да се окаже неочаквано сложна и затрудняваща.

Много причини може да доведат до обмисляне на алтернативен начин на хранене:

  • раздяла с детето
  • медицинско състояние на майката или бебето
  • желание от ваша страна
  • натиск от страна на близките
  • невъзможност от страна на грижещия се за бебето да се справи с алтернативните техники за хранене

Тъй като храненето с шише може да има неблагоприятен ефект върху кърменето, е добре да обмислите дали използването на шише е единствената възможност или има и други начини да се справите.

Нещата, които е важно да вземете предвид, са следните:

Възрастта на бебето

При бебе на възраст под 6 седмици въвеждането на шише може сериозно да обърка хода на кърменето и да попречи на доброто му установяване. Храненето с шише изисква съвършено различна техника и напълно различни движения на устните, езика и челюстта. За бебе, което е в процес на научаване как да суче ефективно на гърдата и как да стимулира млякото на майката по най-добрия начин, внезапният сблъсък със съвсем различни изисквания може да доведе до объркване, а оттам и до проблеми с кърменето. В тези ситуации, ако се налага инцидентно хранене не на гърдата, е добре да се използват алтернативните начини за предлагане на мляко (чашка или лъжичка, капкомер, сонда на пръста).

Около 6 седмици след раждането обикновено кърменето вече е добре установено. Бебето чудесно знае как да суче по най-добрия начин, то се е упражнявало по 10-12 пъти ежедневно и техниката на сукане на гърда е добре запаметена. Затова обичайно въвеждането на нови варианти за хранене не нанася такива вреди и бебето лесно го усвоява. Ако очаквате скоро да се върнете на работа или знаете, че редовно ще ви се налага да отсъствате от къщи, това е моментът, когато обичайно се препоръчва да започне редовно предлагане на шише на бебето, за да може то да свикне с него.

По-големите кърмачета около средата на първата година може много по-охотно да приемат чаша, отколкото шише или да предпочитат кърменето да се замести напълно с твърда храна за времето, когато ви няма.

Колко продължителна ще е раздялата с детето

Дали ще е нужно да пропуснете само едно хранене или редовно ще сте далеч от бебето за по-голямата част от деня (или дори за няколко дни) са неща, които могат да ви подскажат дали само шишето е единствената алтернатива.

1. Инцидентно пропускане на хранене, когато ви се налага да свършите нещо, но това не е редовна практика, обикновено не налага непременно да се използва шише.

  • Бебетата под 6-седмична възраст може да бъдат нахранени с лъжичка или чашка – количеството мляко, което им е необходимо, обикновено не е голямо и не е толкова времеемко. Най-често децата не приемат голямо количество, а само толкова, колкото да им позволи да изчакат завръщането ви. Някои бебета дори са доволни просто да имат нещо за смучене в устата (залъгалка) и може да пропуснат храненето, като след връщането ви си наваксат с често сукане.
  • По-големите бебета може да предпочетат начин на хранене, който никак не прилича на кърменето – напр. хранене с чашка или лъжичка.
  • При захранените деца може да оставите храненето с твърди храни за този момент, когато няма да сте на разположение (най-често се оказва, че в такива моменти децата много по-охотно изяждат пюретата и кашите, отколкото когато са с мама).

Ако знаете, че редовно ще се налага да сте разделена от бебето, може да помислите на първо място дали има варианти да се избегне или намали като време раздялата.

  • В някои ситуации е възможно бебето да се води при вас за кърмене, напр. ако живеете близо до работното ви място.
  • В други моменти може да е възможно да вземете с вас помощник, който да поеме изцяло грижите за бебето в близост до вас и вие да се отбивате само да го кърмите (този вариант е подходящ при командировки например, или ако искате да отидете на сватба, на спа-уикенд и т.н.).
  • Някои деца се справят с раздялата с мама, като просто отказват да се хранят през деня и „обръщат ритъма“. Често бебетата на работещи майки спят много през деня и се хранят малко, а нощем наваксват хранене и близост до мама. Това е нормално и макар да е много изморително за вас, ви спестява притесненията за храненето във ваше отсъствие. За щастие този вариант обикновено е временен и със захранването на бебето нещата се нормализират.

Ако везните наклоняват в полза на храненето с шише по време на отсъствието ви, тогава е добре да научите този, който ще се грижи за бебето как да го храни, така че да се запазят инстинктите за кърмене и храненето с биберон да има възможно най-малък ефект върху желанието и умението на бебето да суче на гърда.

Ако бебето отказва шишето:

На първо място – нека очакванията ви са реалистични. Много вероятно е приучването към хранене с шише да отнеме време – бебето свиква и се учи полека. Първоначално може само да предъвква биберона, както прави със залъгалката. После може да поема само няколко глътки и да ви се струва, че никога няма да започне да приема цяло хранене. Това, разбира се, не е вярно –  важното е бебето да има възможност да се упражнява често и ще се научи, както се случва и с всяко друго ново умение, което усвоява.

Бебето чудесно разпознава мириса ви и е нормално да търси от вас сукане, както и да отказва и да се сърди, ако вместо познатото и любимо усещане за гърдата му предлагате нещо странно и съвсем не толкова приятно.

  1. Предлагането на шише от страна на някой друг (таткото, баба, гледачка) може да е много по-успешно.
  2. Важно е да се избере подходящото време за предлагане на шишето. Често можете да чуете, че когато детето огладнее, ще-не ще ще приеме шишето. Това съвсем не винаги е вярно. Гладното бебе е ядосано бебе и няма никакво търпение и снизходителност, нито любопитство да изследва – то си иска храната и я иска веднага! Затова може да е по-удачно шишето да се предложи, докато бебето е още сънено – преди да е дало ясни признаци на глад и да е станало много неспокойно. Предлагането на шишето около половин час преди обичайното време също може да е удачно.
  3. Храненето с шише е различно от гърдата в много отношения. Някои бебета обичат позата и усещането при хранене с шишето да са максимално близки до кърменето, докато за други е по-удачно умишлено да се създаде разлика, затова е важно да опитате и двата варианта и да видите кой се приема по-добре от вашето бебе.
  4. Ако вашето бебе предпочита илюзията за кърмене, тогава използването на техниката за хранене с шише, която се използва за запазване на уменията за кърмене, може да е много подходяща.
  5. Ако бебето ви отказва да се храни по този начин, можете да опитате да го храните на съвсем различно място, напр. в друга стая, в колата или в количката му. Целта е храненето да протича различно от обичайното и в различна поза. Шишето може да се предлага, докато бебето е полулегнало в шезлонг, количка, столче за кола.
  6. Някои бебета приемат биберона, ако им се дава в движение, като разхождате и подрусвате детето, както се прави при стачкуващо кърмаче.
  7. Различна форма и материал на биберона (напр. латексов биберон с ортодонтична форма, ако досега сте опитвали силиконов с класическа обла форма или обратното) може да се приемат по-охотно.
  8. Затоплянето на биберона в топло мляко или под течаща топла вода, преди да го предложите на бебето, може да го направи по-приемлив. По-голямо бебе пък може да хареса студен биберон за дъвкане, защото това помага при дразнене на венците.
  9. Потапянето на биберона в кърма, преди да го предложите, ще подскаже на бебето какво може да очаква.
  10. Някои бебета приемат добре други течности и храни с шише, но категорично отказват да пият кърмата от биберон. В тези случаи може да опитате в периода на свикване да предлагате нещо друго в шишето, напр. бебешки чай или сок и постепенно да започнете да добавяте кърма към напитката.
  11. Температурата на течността в шишето също играе роля при някои деца – бебето може да предпочете млякото си студено (на стайна температура), когато го предлагате от шише. Други бебета държат млякото им да е топло както на гърдата.

И тук доброто ви познаване на вашето бебе, наблюденията над навиците и предпочитанията му и силната връзка, която вече сте изградили, ще ви помогне да се ориентирате как без принуда, с търпение и добро настроение да го научите да приема шишето.

Коментарите са изключени.