:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 279
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Брюксел ни предупреди за нов имотен балон

България продължава да бъде наблюдавана от Еврокомисията заради прекомерни икономически дисбаланси
България е сред европейските страни с тревожно надценен пазар на недвижимите имоти. Цените на жилищата у нас растат с едни от най-ускорените темпове през последните две години в Европа, което е обезпокоително на фона на високата задлъжнялост на бизнеса и домакинствата. Това предупреждава Европейската комисия в последния си доклад за страните с прекомерни макроикономически дисбаланси.

За пръв път Еврокомисията предупреждава за обезпокоителен ръст на цените на имотите у нас. За зараждането на нов имотен балон неотдавна алармираха и наши експерти. По данни на Евростат през втората половина на 2016 г. цените на жилищата са скочили с 12%, а през първото и второто тримесечие на тази година - с по над 8%. Подобни двуцифрени ръстове бяха отчетени преди 10 години, след което се стигна до срива на имотния пазар от 2008 - 2009 г.

Засега не се сбъдва прогнозата на брокерите, че през тази година ще има успокояване на пазара. Най-отчетлива е тенденцията на нарастване на цените на жилищата в София, но имотите поскъпват също и в Пловдив, Бургас, Варна. В столицата средното ниво е около 1000 евро на квадратен метър, а в центъра и някои южни квартали цените достигат 1500 - 3000 евро. Дори и за нови проекти, които са на фаза изкоп, вече има оферти за 1000 - 1500 евро на квадратен метър в определени райони.

Подобни цени са изключително рискови, защото се прекрачва разумният срок за изплащане на инвестицията, казват финансисти. А информацията за голям брой сделки и в същото време голям брой празни жилища показва, че много имоти се купуват именно с инвестиционна цел - за отдаване под наем или последваща продажба. Причината за това поведение са рекордно ниските лихви по новоотпуснатите ипотечни кредити, които вече достигат средно 4.2 - 4.5%. В същото време заради почти нулевите лихви по депозитите и ускоряването на инфлацията е логично закупуването на жилище да се смята за защита на спестяванията. Наскоро агенции за недвижими имоти съобщиха например, че българите вече успешно конкурират руснаците по придобиване на ваканционни имоти, като най-търсени са жилища от 60 - 70 кв. м при цени от 600 - 700 евро на квадрат.

Експерти в бранша прогнозират цените на имотния пазар да достигнат равновесие до година-две.Това важи и за цените на офис площите, които в момента вървят нагоре заради огромното търсене от компаниите за изнесени бизнес услуги. Според строителни компании обаче вероятността при такива високи цени проекти на зелено да не могат да бъдат реализирани става все по-голяма. Това от своя страна поражда опасност от нов взрив на междуфирмена задлъжнялост.

Именно високата задлъжнялост на частния сектор е посочена като тревожен симптом и в доклада на Еврокомисията. Делът на необслужваните заеми на бизнеса остава значителен, смятат експертите на Брюксел.

България попадна в най-тежката група на негативната класация за икономически дисбаланси през 2015 г. заради кризата с КТБ. Страната ни ще остане под зорко наблюдение и през 2018 г., съобщи ЕК. Под "задълбочен преглед" остават и още 11 държави - Германия, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Нидерландия, Португалия, Словения, Франция, Хърватия и Швеция. От мониторинг отпада Финландия.

Докладът припомня, че през февруари 2017 г. Еврокомисията е констатирала, че в България нормалното функциониране на икономиката е затруднено най-вече заради множество нерешени проблеми във финансовия сектор, високата междуфирмена задлъжнялост и проблемите на пазара на труда. Сега експертите смятат, че има подобрение при някои показатели, но финансовият сектор продължава да бъде проблемен и трябва да остане под наблюдение. Тревогите са около все още слабото му управление, качеството на активите и надзора.

В доклада се отчита подобрение на пазара на труда - заетостта расте, а безработицата намалява. Продължават обаче да не са решени структурни проблеми като високия процент дълготрайно безработни и несъответствието между търсенето и предлагането на работна ръка. Това е причина за недостатъчното развитие на човешкия капитал, което ще има сериозни последици върху заетостта. Младежката безработица пада с около 10%, но остава висок делът на младите хора, които нито учат, нито работят, нито си търсят работа - 15%. Брюксел посочва, че продължава да буди безпокойство и делът на хората в риск от бедност и социално изключване. Този проблем съществува в половината от наблюдаваните страни, но ситуацията е най-тревожна в България и Румъния, където 40% от населението е изправено пред такъв риск.

В същото време заплатите и разходите за труд растат изпреварващо спрямо динамиката на икономиката. Ръстът в доходите е главно заради липсата на работна ръка в определени сектори и заради плановете на правителството за увеличаване на минималната работна заплата през 2018 - 2020 г., се подчертава в доклада.

55
22451
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
24 Ноември 2017 19:31
Причината е символичните данъци за недвижимите имоти.
Докато годишният данък е максимум 100 евро, а на места по селата и 5-10 лева няма как да няма стотици хиляди заключени жилища.
Я да плащаш по 1000-2000 евра като в Гърция да видим кой ще държи заключени цяла кооперация апартаменти!
Второ, докато един апартамент е под запор за него не текат данъци. Така банките нямат причина да продават имотите, с които са се сдобили.
24 Ноември 2017 19:33
заради плановете на правителството за увеличаване на минималната работна заплата през 2018 - 2020 г., се подчертава в доклада.

Плановете обаче не са защото някой много се загрижил за българина, а защото олигархията иска в еврозоната, а там не ни пускат, защото (една от причините) сме били с твърде ниски доходи в сравнение с другите страни.
Просто вече няма да изкарват пари за мерцедес за месец, а за месец и половина.
24 Ноември 2017 19:42
Съгласен, Рангеле! Но нека първо доходите станат средно 2500 - 3000 евро на месец, инфраструктурата в населените места стане като в Германия, Франция, Гърция и т.н. и тогава да правят и данък сгради 1000 евро годишно. Няма проблем. Но не и преди това. Не и докато " Преремонтират току-що реконструирана част на бул. "Дондуков" в София". Защото, ако нямаше европредседателство, щяха да преремонтират, ама на 31 февруари. А парите са "усвоени" за качествена реконструкция.
24 Ноември 2017 19:52
Не са само данъците. От страх след КТБ, мутрите взеха да строят, а хората изтеглиха парите и взеха да купуват. Излъгани от брокерите, че от един несигурен наем се забогатява и изплаща кредит. Защо в статията обаче не пише колко са закъсалите строители и прецакани новодомци, които са се хванали на зелено. Предстоят фалити на строители и спукване на балона. Не балансиране на пазара по брокерски, а спукване. Като на всеки 10 години.
24 Ноември 2017 20:59
Докладът припомня, че през февруари 2017 г. Еврокомисията е констатирала, че в България нормалното функциониране на икономиката е затруднено най-вече заради множество нерешени проблеми във финансовия сектор, високата междуфирмена задлъжнялост и проблемите на пазара на труда.

Това са големи глупости и празни приказки.
У нас всичко е посткомунизъм. Реален бизнес няма. И пари освен от държавни поръчки, и общински, не идват. То и по този начин се контролира всичко - партиите станаха мафии, но понеже са две - две мафии. Червената и Тиквената. Догановата се поснижи, поне за момента. И т.н.
24 Ноември 2017 21:05
Просто трябва прогресивен данък за жилищните имоти. Един апартамент без данък, а за всеки следващ (независимо собственост на физическо или юридическо лице) стръмно нарастваща сума. Жилищата са за живеене, а не да стоят заключени. Икономика, която създава заключени жилища е порочна.
24 Ноември 2017 22:24
Абе важното е бетон/асфалт да се лее....
24 Ноември 2017 22:37
Предстоят фалити на строители и спукване на балона


А дано! Всяо петънце се презастроява. Гаранти коза искат да осерат бъдещето на квартала.
24 Ноември 2017 22:37
Предстоят фалити на строители и спукване на балона


А дано! Всяо петънце се презастроява. Гаранти коза искат да осерат бъдещето на квартала.
25 Ноември 2017 01:15
Големите строители се отракаха и бачкат предимно за разни проектни фирми дето им плащат за строежа, па те си продават после. Не им се говори на хората за другата по-важна причина - заемите дето ги взема Баце. Тия пари се завъртат по държавните вериги и попадат накрая в джобовете на хора, които са прекалено скоро излезли на "голямо", за да имат идея какво да правят с тях.
25 Ноември 2017 02:17
Някой пак не схванал че цените на имотите у нас растат, особено преди европредседателството и пропуснал. Ха-ха!
25 Ноември 2017 08:45
А Брюксел да се е загрижил случайно за цените на имотите по българските села, че двуетажна къща с двор се продава за 2-3-4000 лв?
25 Ноември 2017 08:58
Оставам с впечатление, че тези, които възнамеряват да се настаняват в бързо освобождаващата се българска територия, искат да купуват евтино. Ами нека еврокомисарите сравнят цените на имотите в София с тези в Лондон, Париж, Рим и т.н. и тогава да се произнасят.
25 Ноември 2017 09:00
Скъпотията става все по-голяма.. мизерията също. Ремонти се правят само на няколко основни пътища, улици и булеварди. Всичко друго само леко се кърпи.

В България имотите - хляб и вода не искат.. Даже и "безплатно" ги санират.. щото собствениците им много бедни - ето в София се санират жилища за поне по 100 хил. евра. В същото време улиците се разпадат. ВиК - чакаме европейски помощи. Язовирите са опасни. Но пък 2 милиарда от нашите данъци отиват за саниране на "бедни" собственици..

Толкова ли е трудно за тая демокрация да взема справедливи решения? А не решения които облагодетелстват една малка група/в повечето случаи по-богата/ като се взима от останалите? Оказва се, според мен, че демокрацията е най-несправедливия начин да се управлява държава, и най-мизерния. Законите се правят от хора нямащи съответната квалификация.. с единствената мисъл да се вземат едни пари от хора които най-малко викат. И после тия данъци да се дадат на тия които са най-близки до управляващите.. и това без какъвто и опит за справедливост. Даже и на запад е така.. само дето не е толкова забележимо - просто щото се къпят в лесни пари и ресурси.



25 Ноември 2017 09:23
България е сред европейските страни с тревожно надценен пазар на недвижимите имоти.

Нали ни учеха, че търсенето определя цената, а не предлагането?
В Брюксел може квадратен метър да струва 2600евро, а в София не може да е 1000 евро???
И защо?
Какво ли биха казали за цена от 15000 долара/кв.м в Пекин и Шанхай?
След срива на КТБ хората имат предубеждения спрямо банките и затова купуват имоти.
И много моля да не ни вменяват вина за 2008-2009.
25 Ноември 2017 09:26
Но нека първо доходите станат средно 2500 - 3000 евро на месец,


Данъците на имотите трябва да зависят от тяхната цена, а не от текущите доходи на собственика. В противен случай се стига до балони, очукани фасади, пропадащи асансьори и гнусни разпадащи се входове.
25 Ноември 2017 09:44
Данъците на имотите трябва да зависят от тяхната цена, а не от текущите доходи на собственика. В противен случай се стига до балони, очукани фасади, пропадащи асансьори и гнусни разпадащи се входове.

Именно!
Като нямаш пари да си позволиш даден имот-не си го позволяваш! Продаваш!
25 Ноември 2017 09:47
Някои хора коментират без да разбират: 1) Данъкът наистина е според цената, защото е в %, по- точно- в 0,1% от данъчната оценка, която в щастливи дни е под пазарната цена, а в нещастни- над. 2) Скалата е прогресивна, защото за първи жилищен имот данъкът е 50%, за следващите отстъпка няма. 3) Максимумът съвсем не е е 200лв-вж по- горе.
А пък цените ще спихнат, то е неизбежен цикъл, само че строителите вече се научиха и повечето от тях, поне сериозните, не се занимават с търговия с недвижими имоти.
25 Ноември 2017 09:56
Някои хора наистина коментират без да разбират!
Данъка вместо 0.1% трябва да се видигне на примерно 1%.
Важно е крайната сума!
А построй тогава цял блок и го дръж заключен 10 години!
25 Ноември 2017 10:16
Тази история с данъците вече втръсва. Интересно какво ще стане, когато семейство от любимите пенсионери трябва да плати 2000-3000 лева данък за жилището си. Някъде ще трябва да заделят 50% от пенсиите, някъде 100% и повече... или да продават и да се изнасят, ако правилно схващам идеята. Освен това, цял блок с апартаменти струва няколко милиона и няколко хиляди допълнително годишно няма да са от сериозно значение. Само охраната на празен блок е в обхвата на десетките хиляди годишно, поддръжката и държането в "търговски вид" също. А това, че някои от инвестиралите в недвижими имоти пак ще реват, не е ясно на поне 80% от народа.
25 Ноември 2017 10:40
Натискът на пазара иде основно по две линии - скътаното за няколко години при мизерни условия от емигрантите , които купуват в София, но не и в родните си места /региони . Ясно защо .
От друга страна , децата на първите подгонени от безработицата в провинцията към София през 90-те и по-късно , са вече в детеродна възраст - сработват инстинкти за покрив .
Явно либералната мантра за свободния българин , дето щял живее под наем и сменя средата , а не да закопава едно пари за цял живот , не е хванала декиш все още.
Така че , пазара може да се поуспокои, но само ако скоростта на разпада на ЕС се засили и нашенци бъдат натирени преждевременно . Този процес , обаче, ще е по плавен.
Отмяната на софийското жителство от Зелев е също една от причините София да е това, което е сега .
Много хора ще изгорят с кинтите си отново .
25 Ноември 2017 11:05
Теглете кредити смело, партаментите свършиха, няма да има повече. При положени, че в Швеция може да си купиш къща с двор за 90 - 100 к евро, за чий ... ще даваш 100 к евро за евтино апартаментче?!? Освен това стрната няма ниакви перспективи. Няма инфраструктура, населението се топи, културата е обезличена, циганите напредват, дебилизацията нараства... На каква база цените са такива. Един имот струва 10 - 12 годишни наема. Ако го купите по-скъпо .... жалко за парите ви.
25 Ноември 2017 11:37
Управляващите и кръжеца около тях с милиардите в имоти има интерес от все по-високи цени. Просто така си увеличават богатството ей така от нищото. А и БВП се увеличава номинално и е яко за пред избирателите и някои "икономисти". А и като расте БВП номинално.. можем да теглим кредити отвън и хоп.. да харчим на корем. И пак като се увеличат цените на имотите.. пак да вдигнем БВП номинално и хоп да поискаме още кредити. Красота.

А управляващите ще казват как добре управляват.. нищо че инфраструктурата няма начин да се поддържа при тия цени на имотите. Те тях това не ги интересува... интересното е и, че ЕС също не забелязват това.. предполагам, че им е удобно, щото така ставаме яко зависими от техните мижави помощи.. и им купуваме стоките на доста по-високи цени отколкото ги продават в техните страни.

А за да няма имотен балон просто трябва да има данъци достатъчни да се поддържа инфраструктурата и да има правила за поддържане на имотите от страна на собствениците.. обаче всичко това ще засегне най-вече богатите приятели на управляващите, самите управляващи и голяма част от избирателите дето все реват, че са бедни.. щото нямали доходи.. нищо, че имат нетно богатство много по-голямо от голяма част от европейците.
25 Ноември 2017 11:40
Не знам коя брюкселска зелка го измисли това.. че не е важно богатството, ами доходите.. та се получават интересни неща - социално-слаби богаташи.. заради които държавата не си оправя данъците и остава всичко на самотек.. че и дава пари на тия социално-слаби богаташи.
25 Ноември 2017 11:49
Ку-Ку 25 Ное 2017 09:26
Данъците на имотите трябва да зависят от тяхната цена, а не от текущите доходи на собственика....
цък, няма как да стане.
...и от коя цена - на продавача (asking price), на купувача или пък цената, по която е изповядана сделката?
25 Ноември 2017 12:43
Някъде ще трябва да заделят 50% от пенсиите, някъде 100% и повече... или да продават и да се изнасят, ако правилно схващам идеята.

Правилно схващаш идеята!
Който не може да си позволи Ферари не кара Ферари.
Не е закон божи да се живее в скъпо жилище. Има по-евтини квартали, по-малки жилища, има други по-малки градове и села.
Нашите баби и дядовци като живееха на село доживяха до дълбоки старини и без да са обгрижвани в апартаменти за по 100 000 евра.
25 Ноември 2017 12:46
Явно либералната мантра за свободния българин , дето щял живее под наем и сменя средата , а не да закопава едно пари за цял живот , не е хванала декиш все още.


Как ли пък не!
А утре ако "невидимата ръка на пазара" реши наемите да се вдигнат 2-3-5 пъти? Какво прави свободният българин? Или го съкратят и остане без работа? Хваща се за каква да е работа на какви да е пари?А като се пенсионира как си плаща наема?
Я си гледайте работата с тея ваши наеми!
25 Ноември 2017 17:32
http://www.segabg.com/replies.php?id=298933&v=6934008
Памфуций
16 Авг 2017 01:06
Мнения: 1,885
От: Bulgaria
Промени

България е една от страните в света с най-бързо увеличение на жилищните цени през 2016 г. по данни на МВФ, като тази тенденция се запазва през първото тримесечие на 2017 г., когато цените на жилищата се покачват с 8.8% годишно по данни на НСИ.


Което се дължи на мижаивите лихви по влоговете и на реална невъзможност за редови граждани да вложат парите си другаде, т.е. задават се идеални условия за нов строителен балон.
Интересна ще бъде съпоставката между жилищно строителство и строителство на производствени сгради, но такава съпоставка в маатрялчето липсва.
25 Ноември 2017 21:26
Причината е в банките, и по-точно в структурата на портфейлите.

Сравнете сроковете на възвръщаемост на инвестиция в строителство и инвестиция в производство.

Всеки дръзнал да отвори фабрика ще се мъчи поне 5 години да върне кредита.
Дюлгерската мафия връща парите по-бързо и по-гарантирано.
Затуй се промиват мозъците на населението че имотът е единствената стабилна "инвестиция".
Това всъщност е изгодно и за управници от всякакъв калибър.
Оня съсел нали тръбеше за рекордни външни инвестиции... като ги погледнеш същия кирпич.
25 Ноември 2017 21:30
А утре ако "невидимата ръка на пазара" реши наемите да се вдигнат 2-3-5 пъти?

А босият колко крака има? Щото ако се гласят да му вземат цървулите резултатът и за видими и за невидими ръце е все същия.
25 Ноември 2017 21:43
При положени, че в Швеция може да си купиш къща с двор за 90 - 100 к евро...

https://www.century21global.com/property/wilhelmshaven-26382-germany-C21112063630-EUR
Wilhelmshaven - 79м2, две спални, 29'000 евро

Соненберг (на крачка от Кобург) - голяма къща - 19'000 евро
Drive-in home in Germany Thuringen City Sonneberg
this must be sold so owner make a low price now of 19.995 euro
listing price was 59.995,- euro
Drive object 3 apartment house with 2 garages in Sonneberg

For Sale:

In a good location this particular object in town Sonneberg
- Name, address Mühlgasse in town Sonneberg
- It is in a good neighborhood, barely vacancy
- The background piece was demolished and the property has a new rear wall needed
and behind roof repair.
- 3 apartments Empty possible rental income after renovation 12.000e annual net
- 2 garages are currently rented rented a 70th month
- 180m2 large
- 300m2 of land
25 Ноември 2017 22:38
И да се чуди и мае човек, при данните дадени от "папуас", защо все още толкова народ седи в България и дава по 55 - 60 000 евра за 60 квадрата панелка в София, Варна или Пловдив, а не се грабне и право в Зонеберг или Вилхелмсхафен...
25 Ноември 2017 22:57
От години се чудя защо в Германия са толкова евтини и при това добре поддържани жилища в добре поддържани кооперации?
25 Ноември 2017 23:01
Кайли, това от лично наблюдение или по "спомени на очевидци"?
25 Ноември 2017 23:10
От години се чудя защо в Германия са толкова евтини и при това добре поддържани жилища в добре поддържани кооперации?


Правилно си забелязала, за същата квадратура, като във Варна да речем, може да се закупи по-добро жилище в което и да е провинциално градче в Германия.

25 Ноември 2017 23:11
От гледане в сайтове за продажба и по-специално тоя - сега, може да лъжат като дърти цигани, обаче пусни един тегел из Германия, Франция и Испания и сравни цените.
http://ee24.com/apartments/?category=1&price_max=25000&o=price&price_min=10000&rooms_min=2&square_min=35
25 Ноември 2017 23:51
Правилно си забелязала, за същата квадратура, като във Варна да речем, може да се закупи по-добро жилище в което и да е провинциално градче в Германия


Така е,само на хартия Уловката е друга. Докато за апартамента във Варна,можеш да му врътнеш ключа и да плащаш само данък сгради,в ония германски градчета не става тоя номер.Целогодишно ще те доят като крава за неща които не си ползвал,ако не си живял там. Олекваш с по няколко хиляди евро на година за апартамента.Немци и австрийци избягват да имат собствен апартамент,живеят предимно в къщи. Апартаментите основно са за отдаване под наем или за чужденци,които не знаят къв к.р ги чака в бъдеще
26 Ноември 2017 01:08
Давайте, давайте и обяви от Хоф и т.н. Там са все по толкова пари. Къщи по 20 до 50 хиляди евро. Е не че с нещо условията вкл. и за работа са по различни от Видин, ама няма проблем.
Сравнявайте еквиваленти бе! София с Мюнхен, Хамбург с Варна, Франкфурт с Пловдив и т.н. Зонеберг е нещо като село Граничар в Странджа. Колко да струват там имотите.
Айде турете един кръг от 100 км около Мюнхен и сравнете цените със София.
Отделно другите тънки моменти>‌ можете да си купите замък за стотина хиляди, но трябва да го поддържате като паметник на културата, а това са милиони.
26 Ноември 2017 06:05
Lufthans, по кое точно да сравня Мюнхен със София, или пък Варна с Хамбург? Много се извинявам, но освен жалкото в сравнение с хамбургското пристанище, не намирам прилики. Хамбург е страхотен град, с развита инфраструктура, много зеленина, няма трафик и задръствания. Въобще няма място за никакво сравнение. За голямо съжаление.
26 Ноември 2017 09:08
Ами добре, щом ще се сравнява само инфраструктура в смисъл това което може да се пипне, сигурно си прав.
За мен сравнението също е>
Възможност да си намериш работа
Възможност да отидеш на лекар
Възможност детето ти да отиде на училище, гимназия
...
...
Социалните функции са това което правят едно място добро за живеене, а не гладък асфалт.

Предполагам ти е ясно, че Зонеберг няма ама нищо общо с това.

PS> Хамбург без задръстване???‌Явно съм живял някъде другаде
26 Ноември 2017 09:41
Винаги съм се чудил защо ляволибералните "десни" все мечтаят за вдигане на данъци, цени и прочие?!
26 Ноември 2017 11:27
Lufthans, живял съм 4 години в Хамбург, и 4 във Варна. Затова и се включих. Къде са тези задръствания, в коя част на града? В пиковете сутрин и вечер трафикът е по-натоварен и при инцидент. Няма връзка със софийските, да не говорим с истанбулските задръствания (и там съм живял). А за образователни, здравни и социални възможности, нали не твърдиш, че Варна е по-перспективна?
П.С. Зонеберг е ощетен от ДДР време и не го споменавам. Да, там не е ок за живеене, особено за чужденци. Като бивша ДДР територия.
26 Ноември 2017 11:30
Всеки ден гледам искания за ипотечни кредити на физически лица, покрай фирмените кредитни предложения. Миналата седмица работих по кредит 2,1 млн. лв. (занимава се с недвижими имоти), лихва 3%. Освен него още 5 гледах, средна сума 950 000 лв., всички на 3%. 90% от големите кредити на физически лица са за инвестиции в имоти, които да се отдават под наем. Останалите си строят за себе си, или ги ползват в бизнес.
Гледам им и оценките на имотите - всяка къща е със сауна, фитнес, гаражи, барбекюта и т.н., с оценка над милион (някои и доста повече заради облицовки, мрамори, гнайс и от сорта, което за мен стеснява кръга на потенциалните купувачи при реализация на вторичен пазар, затуй пиша откази, ама началниците одобрявят).
Панелка ми мина през ръцете като оценка - в Младост, 997 евро/кв.м.
26 Ноември 2017 11:34
П.п. Като казах за панелката в Младост - преди седмица-две попаднах на реална сделка за тристаен (1977-а година) до метростанция - 920 евро за квадратен метър...
26 Ноември 2017 12:27
Социалните функции са това което правят едно място добро за живеене, а не гладък асфалт.

Демек смяташ, че в Германия пенсионерите по селата мрат без медицинска помощ, както в България?
26 Ноември 2017 13:39
Скъпи ли са имотите в София? Отговорът на този въпрос се крие не в това колко струват апартаментите в някое шведско или германско село, нито пък в Стокхолм или Мюнхен. Гледайте колко м2 може да си купи един софиянец с неговата заплата и да се сравни със същия показател в друг голям европейски град.

Та да погледнем:

Средна нетна заплата в София след данъци: 580 евро
Средна цена на апартамент в центъра на София: 1300-1400 евро
580/1300 = 0.45 м2

Средна нетна заплата в Мюнхен след данъци: 2700 евро
Средна цена на апартамент в центъра: 9000 евро
2700/9000 = 0.3 m2

Накратко: един софиянец може да си позволи повече м2 отколко един жител в Мюнхен със заплатата си. Разбира се, сметката всъщност е доста по-сложна: качеството на самите апартаменти в Мюнхен е много по-добро, градът има много по-добра инфраструктура от София, а след като на германеца му резнат 30-50% от заплатата, той всъщност получава нещо срещу тези данъци, за разлика от софиянеца, който плаща нисък ДОД, но пък тези 10% са си направо кражба от джоба му. От друга страна обаче пък даването под наем на апартамент пв София носи около 5% доходност, докато в Мюнхен е по-ниска. От трета страна пък макар и лихвите по кредитите в БГ да са вече доста ниски, в Германия са още по-ниски. От четвърта страна пък в СОфия много по-голям процент от хората живеят в собствено жилище, което прави пазара на имоти под наем в Мюнхен много по динамичен и гарантиран.


Затова нека вземем сега град, който има малко по-общо със София - Белград (макар и да смятам, че Белград е доста по-красив, но това вече са лични пристрастия).

Средна нетна заплата в Белград: под 400 евро (да, въпреки че форумците тук често ни пълнят главите с глупави мнения как велика независима Сърбия, която не се е подчинила на ЕС, е някакъв балкански икономически тигър, всъщност заплатите там са доста ниски. Но това е друг въпрос).

Цена на м2 в центъра: над 2000 евро.

400/2000 = 0.20 м2 с една месечна нетна заплата.


Та от тази гледна точка цените в София няма причина да падат драстично - макар и населението на БГ намаляма, това на София расте. Кризата от 2009 доведе до срив на цените, но сега нещата са много по-различни:

- лихвите по кредитите са много по-ниски т.е. заемите са доста по обслужваеми
- заплатите са много по-високи (около двойни) спрямо 2009, а цените на имотите в момента не са по-високи от 2009
- кризата беше гигантска, световна и почти невиждана - едва ли нещо подобно ще се повтори скоро. Кризи и корекции на пазара винаги ще има, но нищо общо с бруталните събития от 2009.

Та, по-спокойно малко.






26 Ноември 2017 14:03
tantus,
защо вземаш цените в центъра?
Кой нормелан човек живее в центъра, та дори и в София?
Това са места за офиси и търговски улици.
Ай малко по-спокойно с манипулациите,а?
26 Ноември 2017 14:17
tantus,
защо вземаш цените в центъра?
Кой нормелан човек живее в центъра, та дори и в София?
Това са места за офиси и търговски улици.
Ай малко по-спокойно с манипулациите,а?


В София в центъра се живее доста, както и в повечето европейски градове - под центъра, нямам предвид жълтите павета и техния еквивалент в европейските градове. В София центъра е от НДК до гарата. Пък и центровете се сравняват лесно, за разлика от другите квартали (защото другите квартали могат да бъдат отвратителни гета или супер гъзарски места и съответно цените там варират много). Но ето все пак:

Цена на м2 в Белград извън центъра: 1150 евро
400/1150 = 0.35 m2

Цена на м2 в София извън центъра: 900 евро
580/900 = 0.64 m2


Мюнхен: цена на м2 в Мюнхен извън центъра: около 6000 eвро
2700/6000 = 0.45 m2



26 Ноември 2017 15:03
Тантус, манипулираш. Взел си много удобни градове. Мюнхен е от най-скъпите и недостъпни пазари в Европа. В пъти по-скъпо от столицата Берлин. Който е доста по-сравним със София. Дай за там данните? А и като цяло, това, че даваш тези коефициенти не доказва, че в Мюнхен и Белград няма балон, подобен на софийския. Предполагам имаш личен интерес. Не виждам защо иначе ще оборваш очевидното.
26 Ноември 2017 15:40
Mert26 Ноември 2017 15:03
Тантус, манипулираш. Взел си много удобни градове. Мюнхен е от най-скъпите и недостъпни пазари в Европа. В пъти по-скъпо от столицата Берлин. Който е доста по-сравним със София. Дай за там данните? А и като цяло, това, че даваш тези коефициенти не доказва, че в Мюнхен и Белград няма балон, подобен на софийския. Предполагам имаш личен интерес. Не виждам защо иначе ще оборваш очевидното.


Не дадох Берлин за пример поради 3 причини:

- това е много особен град, заради историята си. Дълго време след реунификацията Берлин беше един от най-бедните големи градове в ГЕрмания. Напоследък навлязоха много технологични компании и заплатите доста се вдигнаха. С тях и цените на имотите, но все още си остава едно огромно европейско изключение откъм цени на имоти - една от най-евтините столици в Европа, а същевременно столицата на най-голямата икономика. ТА цените в Берлин тепърва ще се качват здраво. И те вече са покачват здраво - поинтересувай се.
- икономическата столица на Германия не е Берлин
- хората по горе говореха за Швеция, Хамбург, Мюнхен.

Като искаш да видиш други градове в Европа и като си мислиш, че манипулирам или че имам някакъв интерес - намери си данни сам. Статистика има. Пробвай Мадрид, Лисабон, Милано (за Париж и Лондон пък няма изобщо да говорим), Прага, Будапеща. И ела пак да си говорим. Само че малко по-културно, ако може. Щото да обявиш, че някой манипулира, или като "предположиш", че има интерес от еди какво си, е хубаво да го подкрепиш с данни. Защото без данни "очевидното" си остава просто твое мнение и нищо повече.

Единствено съм съгласен с това, че като предоставям тези данни, не доказвам, че няма балон в Белград и Мюнхен. Така е.
Ай със здраве и приятно ровене на данни. Полезно е за мисленето.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД