Вътрематочната инсеминация представлява инжектирането на селектирани и активирани сперматозоиди директно в матката на жената. Извършва се около времето за овулация, която може да бъде стимулирана с медикаменти или не. Вътрематочната инсеминация е проста, евтина и ефективна процедура и обикновено може да се опита най-напред, преди да се продължи с по-скъпи и инвазивни методи за лечение на стерилитета.

 

1. Инсеминация или инвитро?


Това е въпрос, който често се задава на специалистите по репродуктивна медицина. „Да направим ли най-напред инсеминация (IUI) или да минем директно към инвитро оплождане (IVF)?" Или, "Колко цикъла инсеминации да опитаме преди да пристъпим към инвитро?" Инсеминацията е много по-евтина процедура от инвитро и може да бъде икономически ефективно решение при много двойки с инфертилитет.

2. Кой може да има полза от инсеминация?

За да разберем защо инсеминацията може да е полезна за двойката, която среща трудности със зачеването, трябва да разберем какъв път изминават сперматозоидите, за да оплодят яйцеклетката — от влагалището през маточната шийка (цервикса), която ограничава броя на сперматозоидите, продължаващи по-нататък през матката и нагоре по една от фалопиевите тръби.


При инсеминацията се събира семенна проба от партньора, тя се „измива“ в лабораторията, за да се концентрират сперматозоидите и за да се отстрани течността (която може да причини силни крампи), след което бавно се инжектира посредством тънък мек катетър в матката на жената. Чрез директното поставяне на сперматозоидите в матката, те имат да изминат много по-кратък път до тръбите.

NEWS_MORE_BOX

 


Двойката може да има полза от инсеминация, ако:

 

  • Жената има проблем с овулацията и не може да зачене само чрез прилагане на медикаменти за стимулиране на овулацията;
  • Жената има инфертилитет, обусловен от цервикален фактор – като раничка или проблеми с цервикалната слуз, например, когато тя е недостатъчно количество или не е гостоприемна за спермата.;
  • Мъжът има понижен брой, понижена подвижност или лоша морфологияна сперматозоидите;
  • Мъжът има проблеми с еякулацията;
  • Мъжът е замразил сперма, за да запази репродуктивните си възможности преди хирургична операция или онкологично лечение;
  • Двойката използва донорска сперма;
  • В случай на жени без партньор;
  •  Инсеминация може да се използва и като първи избор на лечение в случаи на неизяснен стерилитет, умерена форма на ендометриоза или по-напреднала възраст на жената.

 

За да може да се приложи инсеминация, жената трябва да има поне една проходима фалопиева тръба, разумно качество на яйцеклетките и способност за индуциране на овулация, а мъжът трябва да има адекватни параметри на спермата.


Инвитро е показана процедура за лечение при пациенти със запушени фалопиеви тръби, напреднала ендометриоза, няколко неуспешни цикъла на инсеминация, много лоши показатели на спермата (тежък мъжки стерилитет или вазектомия). В такива случаи, инсеминацията не е опция.

 

3. Какви са стъпките при IUI

 

  • Приложение на медикаменти за стимулация (ако е необходимо)

Използването на медикаменти има за цел образуване на повече фоликули, съответно – на повече яйцеклетки. Извършва се следене на развитието и зрелостта на фоликулите чрез ултразвукови прегледи и кръвни тестове за определяне нивата на репродуктивните хормони.

 

  • Обработване на семенната течност.

Обработката се извършва с помощта на различни методи, в зависимост от характеристиките на сперматозоидите. Целта е да се изолира по-голям процент на добре подвижни сперматозоиди с нормална морфология. Не се препоръчва инжектирането на сперма в матката, защото спермата съдържа биологично активни вещества (простагландини) и левкоцити (бели кръвни клетки), които могат да причинят силни спазми и дори инфекция на маточните тръби.

 

  • Инжектиране на обработените сперматозоиди в матката.

Инжектирането става около момента на овулация. Процедурата се извършва с помощта на тънък мек катетър и е безболезнена. В някои случаи, след инсеминацията се налага приложение на прогестеронови препарати за подпомагане на функцията на жълтото тяло.
 

4. Успеваемост на IUI

Успеваемостта от вътрематочната инсеминация зависи от няколко фактора. Най-важни са причините за стерилитета. Например мъже с нормален брой сперматозоиди, които не могат да имат сексуални контакти, имат много по-голям шанс да успеят от мъже, които се подлагат на вътрематочна инсеминация поради намален брой на сперматозоидите. Ако жената е над 40 години, шансът за успешна бременност е значително намален. Като цяло, шансът за успешна бременност от един опит е около 10-15%, а кумулативният процент на успеваемост е към 50% за до 4 опита (не забравяйте, че успеваемостта на зачеването по естествен път в рамките на един отделен месец нормално е около 15-25%). Обаче, ако вътрематочната инсеминация ще е успешна за една двойка, това обикновено се случва до 4-тият опит. Ако до тогава не се е получило забременяване, шансовете да заченете чрез вътрематочна инсеминация стават минимални. След това трябва да се премине към лечение чрез оплождане инвитро.

 

 


Д-р Анна Белчева завършва медицина в Медицински Университет, София, през 1992 г. През 2001 г. защитава дисертация по „Мениджмънт на човешките ресурси" и придобива научно-образователна степен „Доктор".


Д-р Белчева има над 15 години опит като акушер-гинеколог. Била е асистент в СБАЛАГ „Майчин дом" – София, главен експерт в Министерството на здравеопазването, акушер-гинеколог в МЦ „Акушерство и гинекология". Има специализации по ехография, ехомамография и колпоскопия.

 

В момента работи в СБАЛАГРМ "София", по известна като болницата на д-р Явор Владимиров.