Жените с вулводиния изпитват хронична болка в областта на вулвата без наличието на видима и обяснима причина. До скоро вулводинията не се признаваше за действителен болков синдром. Все още диагнозата се среща рядко, независимо от факта, че много жени се оплакват от вулводиния. Понастоящем в медицинската научна общност се търсят причините за състоянието и методи за успешното му третиране.



Видове вулводиния
При състоянието са засегнати външните полови органи на жената – срамни устни и клитор. Болка се наблюдава и при проникване във вагината.



Различават се два вида вулводиния:
Наличие на болка в различни участъци на вулвата се описва при обща вулводиния. Болката може да е постоянна или да се появява на периоди. Появата й не зависи от докосване или натиск, но те обикновено я усилват.



При втория вид вулводиния се наблюдава болка при отвора на влагалището. Жените се оплакват от силно парене. Болката се появява след докосване, натиск и напрежение, най-често при коитус.



Какви са предполагаемите причини за вулводинията?
На този етап няма основание да се смята, че състоянието се дължи вследствие на инфекции, например на полово преносими заболявания.
По-вероятните причини според специалистите са:

  • увреждане или раздразнение на нервите,
  • обнормален отговор от страна на клетките на вулвата към инфекция или травма,
  • генетични фактори, които определят чувствителността на вулвата към хронични възпалителни заболявания,
  • свръх чувствителност към гъбични инфекции,
  • мускулни спазми,
  • алергия или непоносимост към химични вещества или други субстанции,
  • хормонални промени,
  • травма – включително преживяно сексуално насилие, както и прекален секс,
  • честа терапия с антибиотици.




Кои жени страдат от вулводиния?
От вулводиния страдат, както момичета без сексуален опит, така и жени в детеродна възраст и след менопауза. Няма единодушно мнение за точния броя жени с вулводиния, данните варират между 200 000 до 6 милиона. Смята се, че състоянието е по-типично за представителките от европеидната раса, афро-американките и латиноамериканките.



Физически и емоционални предпоставки
Не бива към вулводинията да се подхожда с пренебрежително отношение, тъй като това е състояние, което дълбоко рефлектира върху качеството на живот на жената. Засегната не е в състояние да води полов живот, да спортува, което се отразява във всички аспекти на живота й, на социалните контакти и дори и на работата й. Според изследване на Националния институт на здравето на САЩ повечето жени с вулводиния не са в състояние да се контролират емоционално, нямат полов живот и са неспособни да се наслаждават на живота. Заради болката тези жени не могат да създадат трайна връзка или въобще да имат такава, което рефлектира върху имиджа им в средата и става причина за хронично депресивно състояние.




Признаци и симптоми на вулводиния
В повечето случаи симптомите започват изведнъж. Най-често се описват:

  • горене, парене или силно зачервяване на вулвата,
  • болка, раздразнение/силна чувствителност или пулсиране, изтръпване на тъканите на вулвата,
  • сърбеж.




Парещата болка е най-често срещаният симптом при вулводиния. Някои жени я описват като болка подобна на рязане или изгаряне с киселина.



В повечето случаи състоянието на вулвата изглежда нормално, но макар и рядко е възможно да се наблюдава подуване или зачервяване, подобно на възпаление.



Симптомите варират при всяка жена. Обикновено дейности като каране на велосипед, поставяне на тампон или седене влошават състоянието. Възможно е болката да се появи по време на физическа дейност и дори ходене, да обхване изцяло вулвата или само определен участък от нея.


В продължението: терапията при вулводиния