За да постигнем душевен и физически здравословен баланс, е важно да следваме вътрешния си биологичен часовник. Ако познаваме същността на биоритмите, можем да си направим изводи за правилното хранене и организация на ежедневието ни. Съвети за всичко това дава графиня Ангелика Волфскийл, най-популярният немски натуропат и Шуслеров терапевт. 
 

Как да организирате ежедневието си в правилния ритъм

Органите в тялото работят с различна интензивност в денонощието и имат максимална и минимална часова активност. Ето как да използвате върховата фаза на деня за концентрирана работа, а най-ниската – за почивка и сън:
 
  • 6 часа: Благоприятно време за ставане или за начало на по-дълго пътуване. През следващите часове сме особено внимателни и имаме бързи реакции! Организмът се настройва за работа поради нахлуването на специфични хормони.
  • 7 часа: Време за разнообразна и богата закуска. Храната се усвоява оптимално и се превръща в енергия, тъй като между 7 и 9 ч. е най-висока активността на стомаха. 
  • Между 10 и 11 часа краткосрочната памет работи оптимално. Период на висока работоспособност за тялото и ума, най-доброто време за изпити и представяне на интервю (далакът е най-активен сутрин между 9 и 11 ч., а този орган захранва с енергия и мозъка). Далакът е също така нашият най-голям лимфен възел. Поради това времето е благоприятно за провеждането на операции, тъй като се ускорява зарастването на раните, благодарение на подсилената имунна система и наличието на достатъчно ензими.
  • 13 часа: Време за почивка и обяд, защото е настъпила физическа и умствена умора. Без класни работи, без спорт!
  • 14 часа: Организмът ни включва на минимална активност. Сега е най-ниска чувствителността към болка – най-подходящото време за зъболекаря!
  • 15 часа: Мозъкът ни си е починал. Най-добър период за мисловен процес. Физическата виталност още не е напълно активна. Между 15 и 18 часа дългосрочната памет работи най-добре.
  • 16 часа: Имунната ни система е във върхова форма. Идеално време за спорт, максимално до 18 часа.
  • 17 часа: Сега кожата би се зарадвала на козметична процедура!
  • 19 часа: Краен срок за лека вечеря! Приемът на храна след 19 ч. води до по-лесно натрупване на мазнини и влошаване на съня. Часовата активност на органите показва, че 19-21 ч. е времето, когато стомахът е най-малко активен.
  • 20 часа: Време за вечерна почивка, защото умът и тялото са уморени, засилва се нуждата от покой.
  • 22 часа: Най-подходящият час за начало на съня за красота!
 
Как да укрепите здравето си през есента
 
Активността на органите е различна не само в отделните часове на денонощието, но и в отделните сезони. В традиционната китайска медицина годишният кръговрат се разглежда в пет годишни времена. От тях есента се дели на два периода: късно лято и ранна есен (с максимална активност на органите стомах, далак и панкреас), и есен (активни са белият дроб и дебелото черво). Как да подпомогнете функционирането на тези органи и какво помага при нарушения в работата им?
NEWS_MORE_BOX
 
 
  • След 15 ч. не бива да ядем сурови плодове и зеленчуци, тъй като не могат да се усвоят и преработят и настъпват процеси на ферментация и гниене. Суровата храна трябва да се консумира на гладен стомах, преди готвените ястия, защото изисква голяма храносмилателна сила. Привържениците на суровоядството споделят често за ферментационни процеси и болки, както и за общо неразположение. Възможни са също прояви на минерален дефицит и повишена киселинност, газове, чувство за студ и загуба или увеличение на теглото. 
  • Плодовете и салатите се дъвчат бавно. Така се обработват с много слюнка и процесът на разграждане започва още в устата. Недобре сдъвканите салати и плодове могат да предизвикат неправилни храносмилателни процеси и ефектът няма да е алкален, а киселинен! 
  • Преходът към студеното време е много важен за укрепването на организма. Време е да забравим салатите и храните от хладилника и да хапваме предимно топли ястия, които зареждат тялото с енергия. 
  • Който има проблеми със стомаха, трябва да се храни по-често с жълти и жълто-оранжеви храни: моркови, тиква, картофи, джанки, ябълки, круши и др. Вътрешното спокойствие и хармония засилват функционирането му, ето защо никога не трябва да бързаме, да сме гневни, стресирани или под напрежение, когато се храним. Негативните емоции изтощават стомашната енергия. Недоволство, тревоги и неизказани емоции, егоизъм и липса на вяра в любовта, а също и консумация на сладкиши и изобщо изделия от бяло брашно парализират дейността на далака и панкреаса. Жълтият цвят и храните, съдържащи горчиви вещества ги укрепват. Затова яжте по-често ендивия, тилчец (гръцки сминдух), цикория и къдрава салата, брюкселско зеле, карфиол. 
  • При различни стомашни нарушения можете да си помогнете и с прием на Шуслерови соли. В зависимост от личните неразположения изберете съответните соли и ги приемайте 2-3 пъти на ден: №3 железен фосфат - при остри състояния, болки, възпаление; №2 калциев фосфат – при стомашни болки веднага след ядене или след пиене на студени напитки, а също и при гастроентерит; № 5 калиев фосфат - при гастрит на нервна почва (солта се приема до 15 ч.). Можете да разтворите 1 - 2 пъти на ден по 5 таблетки от избраните соли и да пиете течността бавно, на малки глътки, или смучете през деня 3 пъти по 2 таблетки от всяка сол. А при повръщане - сол №8 натриев хлорид, взема се начесто, като се поставя по 1 таблетка под езика и се смуче. 
  • Природата подкрепя жизненоважната дихателна функция на белия дроб, като насища с кислород въздуха чрез честите есенни бури и ветровити дни. Тихите есенни дни без вятър често са влажни и мъгливи. При такива атмосферни условия белият дроб получава много малко кислород, още повече, ако функцията му без друго е отслабена. В този случай той страда от кислороден недостиг и заболява по-лесно. При всички заболявания, които се появяват през есента, трябва задължително да се укрепва функцията на белия дроб и на дебелото черво.
  • Белият цвят и лютивият вкус, който загрява, укрепват енергията на белия дроб. 
  • Хрема, кашлица, храчки и чревни колики са признаци за изчистване на организма, но също така и симптоми на евентуална душевна “хрема”. Какво означава това? В ситуации, в които човек се чувства преуморен, претоварен в ежедневието, психически „затлачен“, когато има нужда да се оттегли, да се усамоти за почивка, той се „запушва“ за околните. Боледуването е възможност за почивка, която организмът сам си осигурява чрез симптомите на хрема, кашлица и т.н. Тялото и душата опаковат своя „боклук“ в слуз. Ето защо при всички признаци за настинка избягвайте да ядете храни, които образуват слуз като тестени, зърнени, млечни продукти, картофи и ориз, поне докато оздравеете. Слузестата секреция ще се отделя по-лесно и скоро ще отшуми. Пийте много течности и яжте храни, които се свързват с токсините, например моркови, супа от моркови или сурова, настъргана ябълка, която преди консумацията трябва първо да се окисли. Оставете я да престои на въздуха, докато покафенее.
  • Дебелото черво приема крайните продукти на храносмилането. Не е за учудване, че в края на беритбата на плодовете, през есента, то развива максималната си активност. Цялото черво (тънко и дебело) изпълнява не само жизнено важната функция „смилане и изхвърляне”, а преди всичко поема защитата срещу чужди, неприсъщи на организма елементи. От около 460 лимфни възли в тялото на човека, около 200 се намират на територията на червата. На различни нива чревната лигавица функционира отлично като имунен орган. Във връзка с усвояването на храната тя е в най-тесен контакт с различни микроорганизми и чужди за организма вещества. 
  • Чревните заболявания се провокират най-често от храна, бедна на фибри и витални вещества. 
  • Дебелото черво има най-голяма активност сутрин между 5 и 7 часа. В този период е най-подходящият момент за дефекация – добре е да се случи преди закуската, без помощта на кафе и цигара. За целта непосредствено след ставане изпийте голямо количество вода – минимум 500 мл, по възможност топла.
 
Всичко най-важно за храненето според природните биоритми, както и за лечението на характерни за съвремието ни болести с Шуслерова терапия можете да научите на безплатните образователни лекции на немския натуропат графиня Ангелика Волфскийл от 18.30 ч. в: Пловдив, Новотел, на 3.10; София, НДК, зала №6, на 4.10; Русе, Доходно здание, Зала Европа, на 5.10; и Варна, х-л Черно море, на 6.10. Вход свободен!