В растенията витамин К се намира под формата на филоквинон, а в продуктите от животински произход като менаквинон. Витамин К2 влиза в група вещества, определяни като витамин К. Срещат се и под общото наименование менаквинони.
 


Витамин К2 е мастноразтворим витамин, който нормално се синтезира в храносмилателния тракт от бактерия, която е част от естествената микрофлора на червата.
 


Витамин К2 се намира в жълтъка на кокошите яйца, маслото, телешкия черен дроб, различни сирена и в продукти, произдедени от ферментирали соеви зърна (японската храна „натто“).
 



Храната от ферментиралите соеви зърна е най-добрият източник на витамин К2. Витаминът в нея се получава при процес на ферментиране от бактерия, подобна на тази, която населява червата. Количеството витамин К2, което се съдържа в млечните продукти е по-малко от това на витамин К1.  
 


Витамин К2 участва в процесите на кръвосъсирване и има важно значение за изграждането и поддържането  на здравето на костите. При метаболитните процеси в организма, той спомага свързването и усвояването на калция и транспортирането на същия минерал в организма.
 


Витамин К2 е по-ефективен от витамин К1 по отношение на изграждането на костите. При него за разлика от витамин К1 се наблюдава и ефект да намалява вредния холестерол и да подтиска развитието на атеросклероза. Витамин К2 може да предпази от фрактури и  поддържа плътността на лумбалните кости при остеопороза. Витамин К2, комбиниран с витамин Д и калций се изписват при терапията и превенцията на остеопороза.


Витамин К2 е по-биологично активната форма на витамините К. Витамин К2 помага и при миелодиспластичен синдром (MDS). Заболяване, при което се наблюдават хемопоетични нарушения и чиято отличителна черта е съчетаването на хиперактивен мозък с нисък брой на кръвните клетки.
 


Витамин К2 и неговите производни индуцират апоптозата на клетките при левкемия и повишава ефекта на L-транс ретинова киселина.
 


Тъй като витаминът се синтезира от тялото се смята, че не се налага неговият прием във вид на добавки, още повече, че той в напълно достатъчно количество може да се набави и чрез консумация на подходящи храни.
 


Не се препоръчва самоволен прием на добавки и медикаменти, базирани на витамин К, включително и витамин К2, тъй като той има отношение към кръвосирването и може да доведе до нежелани ефекти. По принцип висок процент от българите се предразположени към образуване на тромби, което налага допълнително повишено внимание на прием на витамин К.