Precious-а на pachikrak - малката Магдалена

 
Precious-а на pachikrak - малката Магдалена

 
Рейтинг: 3.00
(360)
Магдалена
Новини
Литература
Фото Галерия
Списък на всички желаещи да обменяме опит
Календар
Видео
Лични файлове


pachi-колекция/начало Връзки За контакти

Литература / Отглеждане и възпитание на малкото дете

Отглеждане и възпитание на малкото дете
01.12.05 14:12
Хигиена, дрехи и пособия

ХИГИЕНА, ДРЕХИ И ПОСОБИЯ
 

Къпане на детето да става при температура на въздуха около 22° С, а на водата – 36 –37° С, но докато се съблече детето тя може да се понижи, затова трябва да бъде 38° С. Водата във ваничката да бъде на ниво 15-20 см от дъното. Детето се хваща с лявата ръка така, че главичката му да ляга върху предмишницата. Ръката държи детето за гърба, като пръстите са в лявата подмишнична ямка на бебето. С дясната ръка детето се поддръжа под седалището, докато се потопи постепенно във водата. След това се мие с дясната ръка. Къпането започва от лицето и главата. Окосмената част се измива с предварително насапунисана ръка, като очите се пазят от сапуна. Внимава се също да не попадне вода в нослето и ушите. След това главичката се изплаква с вода от ваничката. Следва последователно измиване на шията, ръцете, гърдите, корема, крачетата. Особено грижливо трябва да се измиват пръстчетата, гънките на шията, под мишниците, в слабините. С помощта на дясната ръка детето се обръща и се поставя да легне по корем отново върху лявата ръка, като брадичката му се подпира върху долната част на предмишницата на къпещия, гърдите му лягат върху дланта, а пръстите на ръката обхващат детето в областта на дясната подмишнична ямка. В това положение се измиват гърбът и седалището. Без да се променя положението на детето, облива се с чиста вода над ваничката – отначало главичката, а след това и цялото тяло и крайниците. Изсушавянето след къпане се прави с леки потупвания, я не с изтриване – кожата на бебето е нежна и лесно ранима. За по-добро подсушаване, в хавлията може да бъде постлана тензухена пелена.
Мазане и пудрене. Ако кожата на детето е суха, през първите 2-3 седмици от живота може да се маже с мазнина цялото тяло. Това става като с намазани ръце се разстеле равномерно по тялото на детето. При здрава и чиста кожа обикновено е достатъчно да се намазват само гънките около седалището, слабините, под мишниците и под бедрата. Стерилизиран зехтин е доста подходящ (30-40 минути на водна баня) или бебшко олио. Пудрата изсушава детската кожа и я дразни, ако не е разстлана в тънък и равномерен слой.
Очите се избърсват с памучни тампончета натопени в преварена вода. За всяко око се употребява отделно тампонче и не се минава два пъти на едно и също място с едно и също тампонче. Избърсването се прави в посока от външния към вътрешния ъгъл на окото.
Нослето се почиства само когато има секрет или корички в него. За премахването им във всяка ноздра се пъха памучно фитилче или туфлерче. Ако коричките са много и са сухи, тампончето може да се натопи в стерилизирана растителна мазнина.
Ушите се почистват след всяко къпане с фитилчета или туфлерчета. Избърсват се не само ушните проходи, но и ушните раковини, особено в гънките.
Ноктите се изрязват на ръцете в полукръг, а на крачетата – в права линия, за да не враснат ъгълчетата в кожата. Употребява се по възможност ножичка със заоблени върхове. Ако детето е много подвижно, по-лесно ще се изрежат ноктите му докато спи.
Тоалет на седалището трябва да се прави след всяко замърсяване с изпражнения. При почистването не е необходимо винаги да се употребява сапун. Детската кожа не се дразни и ако седалището се избърсва добре с памук, натопен в стерилизиран зехтин или бебешко олио. Ако седалището се зачерви, ако има обрив или подсичане, се ползва пенатен крем.
Половите органи се почистват само отвън. За момиченцата при почистването движенията се извършват отпред назад, за да не стане замърсяване с изпражнения. С туфлерче или памучно фитилче натопено в преварена вода се почиства внимателно бялото течение на момиченцето през първия месец, като се внимава да не се дефлолира детето.
Устата  на детето не се почиства. Ако има млечница (соор) се почиства с течен Нистатин против гъбички или със сода за хляб след хранене. За профилактика, след кърмене на детето се дава да пийне глътка вода, за да измие устата си от млякото и да няма застой на мляко в устата му.
Окосмената част на главата трябва да се измива много добре по време на банята. Няма повод за страх, че част от нея (фонтанелата) не е покрита с кост. Измиването и сресването на косичката с мека четка или с меко гребенче няма да причинят нищо лошо на детето. Ако по главичката се образуват белезникави твърди корички, се мажат няколко часа преди банята със стерилизирана на водна баня растителна мазнина. При сресването на косата след къпането те лесно падат.
Облъчване на бебето с ултравиолетови лъчи (с кварцова лампа) става през втория месец като предпазна мярка срещу рахита и укрепване на съпротивителните сили срещу заразните заболявания. Детето, ако е здраво, може да се облъчва след 45-ия ден от раждането. На тази възраст са му необходими 20 - 25 процедури, особено ако то е родено през есента или зимата.
Облекло на бебето. Ританки и камизолки, блузки и панталончета, позволяващи свободно движение на бебето. След 3-ия месец повиването се прекратява, защото пречи на движенията. Дрехите да са цели или с презрамки (без ластик на кръста, за да не стяга) и да не се оголва кръста на детето. Бодидата са много практични в това отношение.
Бебешко столче (от петия – шестия месец) Там то не седи активно, но заема седяща поза, разглежда без да гледа само тавана над себе си. Не бива да се оставя за повече от 30-40 минути. Трябва да е със странични облегалки и седалката да не надвишава 16-20 см, за да не бъдат опънати крачетата на детето.
Въздушни бани (от четвъртия месец) Детето се съблича за определено време при стайна температура. Удобно време е времето преди масажа и гимнастиката. За целта се избира време 50-60 минути след нахранване, проветрява се помещението предварително, затопля се до 23° С (след 10-15 процедури температурата се смъква до 21-22° С) и се съблича детето. През първите три дни се свалят само ританките и връхната блузка и бебето се оставя по ризка, гащички и терлички за пет минути. През следващите три дни – детето се съблича само по гащички и терлички за пет минути. Постепенно времето се увеличава с пет минути, докато се достигне продължителност 30 минути. В нея се включва и времето за масаж и гимнастика, които се правят в края на въздушната баня. Удобно време е някое сутрешно бодърстване. Не е правилно да се прави преди къпането. През втората и третата годинка въздушните бани продължават като може да се намали температурата на 19-20° С. Пак е по 30 минути, но през лятото може и по повече.
Частични обтривания на крачетата (от четвъртия месец) Детето се поставя на масата, крачетата му се събуват и с намокрена и изцедена  кесийка се правят обтривания на подбедриците в посока от периферията към центъра на тялото т.е. отдолу нагоре. Стъпалата се обтриват отпред и отзад. След обтриването на едното краче, кесийката се намокря отново, изцежда се и се обтрива другото краче. Температурата на водата в началото трябва да бъде 37 ° С. През три дни тя се понижава с един градус, докато стигне 26° С. Тази процедура може да се прави след масажа или самостоятелно по друго време.
Първите обувки – буйките. (от седмия месец). Те трябва да са меки, леки, с мека подметка, достатъчно широки в областта на пръстите. Ако се слагат върху ританките, трябва  добре да се внимава, тъй като при набиране на плата в обувчиците кожата на краката може да се претрие.
Кошарката (от седмия месец) Много е необходима за тази възраст. За целта е най-добре да се използва дървеното креватче, от което в периодите на бодърстване се изважда дюшекът. Вместо него върху дървеното дъно се постила одеяло и цветно чаршафе с връзки на четирите ъгъла за закрепване. По този начин се създават условия за пълзене, за стъпване и за по-лесно изправяне. Ако се вземе специална кошарка, тя трябва да е с подставка, тъй като на пода температурата е винаги по-ниска. Освен това възможностите за поддържане на добра чистота при оставяне на детето на пода, макар и върху одеяло, са по-малки. Ако кошарката е на пода, трябва да се вземат мерки срещу предпазване от простуда и замърсяване. По кошарката не трябва да има остри ръбове, издадени гвоздеи, неодялани дървени издатъци. Тя трябва да е боядисана със стабилни, безопасни за детето бои, защото то често захапва и ближе оградката. Разстоянието между пръчките да е по-малко от 8 см, за да не промуши главата си детето между тях и да се задуши.
Проходилка.  (от осмия – деветия месец) Практиката е показала, че децата прохождат навреме и правилно и без проходилка. Тя е полезна дотолкова, доколкото дава възможност на детето да се движи свободно из стаята и да получава положителни емоции. Не трябва да се оставя детето в нея за повече от 10-15 минути. Седалката не трябва да е високо поставена, за да не се научи детето да стъпва на пръсти.
Измиването на ръцете. (от седмия месец) Да се прави няколко пъти дневно, защото детето хваща различни предмети и ги замърсява повече. Също така преди хранене, за да го стимулират и в активно отношение към храненето. През втората и третата годинка – сутрин след събуждане и след следобедния сън, след ставане от гърнето, винаги преди хранене и след замърсяването им при игра.
Измиване на седалището и крачетата. След една годинка да се прави преди лягане винаги, когато няма възможност да се изкъпе детето изцяло. Бельото и чорапките се сменят всеки ден, а при замърсяване – и по-често. Постелното бельо, ако детето не се подмокря, се сменя веднъж седмично.
Гърнето. (от четвъртия месец) То трябва да е само за него, да съответства по размер на седалището на детето, за да не потъва в него. Да се измива с топла вода и сапун след всяко изхождане, тъй като седалището на детето е все още лесно ранимо и достъпно за кожни инфекции. На гърнето не трябва да се седи повече от 10 минути. Подготовката за гърне започва от 4-ия месец, като преди и след сън майката може да държи детето над гърнето. Така то отрано се приучва да извършва тези нужди не в бельото, а на определено място. Поставянето на детето на гърне може да започне, след като е укрепнало седенето. Следователно към 8-ия – 9-ия месец трябва да започне привикването. Внезапното поставяне на студено и мокро гърне може да предизвика трайноотрицателно отношение към него. Ето защо това трябва да става съвсем внимателно и да предизвиква положителни емоции. В началото детето трябва да се придържа над гърнето, за да не падне. То  трябва да е леко затоплено и сухо. След като свърши кажете на детето “браво”. Особено важно е поставянето на гърне да се съчетава с необходимостта от извършване на тези нужди. Такава необходимост се появява преди и след сън. Ако детето вече е подмокрено, е безсмислено да се слага на гърне. Не се ли успее да се привикне детето на гърне през този най-благоприятен период, вината е само на родителя и през следващите възрастови периоди за това ще бъдат необходими много повече усилия.
Влажни обтривания на цялото тяло. (от седмия месец) Детето се съблича голо. Обтриват се отначало гърдите, след това – ръцете, коремът, краката. Накрая детето се обръща по корем и се обтриват гърбът и седалщето. Започва се с температура на водата 36-37° С и се намалява с един градус през три дни докато се стигне 26° С. Обтриването е особено полезно за деца, които спят неспокойно и недостатъчно и е лесен начин за закаляване на изнежени и често боледуващи деца. То може да се прави като първа процедура преди въздушните бани да се включат.
Спортната количка. (от десетия месец) Улеснява при извеждането на детето, защото е по-лека и удобна. Ако седалката е платнена и детето седи в нея с извит гръб, не трябва да се оставя детето да стои дълго в количката и особено да не спи в нея – неправилното положение на гръбначния стълб по време на продължителен сън може да създаде условия за деформирането му.
Водни обливания на крачетата. (от десетия месец) Изключително полезни – водят до намаляване на заболяванията на горните дихателни пътища – хреми, ангини, фарингити, трахеити. Най-лесно е обливанията на крачетата да се правят с хигиенните измивания на краката. Започва се с 36° С температура на водата и се понижава до 27-28° С с един градус през 3-4 дни. През втората и третата годинка обливанията продължават, като може да се намали температурата на 20° С.
Бельото на детето от  1 до 3 години. Да е памучно  - фанелки без ръкави и гащи пликчета. Вълната изнежва детето и го прави чувствително към простуда и то трудно отвиква по-късно. Синтетиката не топли зимата и пречи на потта да се изпарява лятото. Тя предизвиква и алерични реакции – обриви, сърбеж.
Обувките на детето от  1 до 3 години. Да са високи и пристегнати в глезените (летните също). Да са леки, еластични с гъвкави, но не много меки подметки, леко повдигнати откъм вътрешния ръб на стъпалото (подпомага се правилното му оформяне). Обувки се мерят при изправено положение на детето – при опряла пета в задния край, в предния край пред голямия пръст трябва да има ½ см разстояние. Носени обувки от друго дете да не се носят – имат придобита форма и ще са неудобни.
Дрешките да не са със стегнати ластици. Най-практични са панталончетата с презрамки. Да нямат копчета отдолу – честото дразнене в областта на половите органи при закопчаване и разкопчаване е вредно. Може да се ползва пижама. При игра дрехите трябва да са свободни, за да не се запарва детето. По-леко да е облечено при игра, а после да се сложи допълнителна дрешка. Шал не е нужен по време на зимните разходки – здравото дете диша през носа и с открито лице се закаляват горните дихателни пътища и се увеличават защитните сили на детето по отношение на студа.
Частична въздушна баня – ходене с боси крака. (от втората годинка) Започва се при температура на въздуха 21-23° С без въздушно течение. Отначало детето се събува само за 4-5 минути и ходи по килима. Постепенно с по пет минути продължителността се увеличава и се стига до 30 минути. През лятото това може да става на двора, на трева или пясък в градината, стига земята да е суха, топла и без опасност от нараняване на крачетата.
Слънчеви бани. В бебешката възраст да са на шарена сянка и детето да е с фанелка и гащички (прякото слънчево облъчване може да увреди нежната кожа в областта на половите органи). Не трябва да се стига до зачервяване на кожата, а още по-малко – до изгаряния. Да са по 10-15 минути, иначе има опасност от прегряване. От втората годинка може да се увеличи до 30 минути и да се прави на цялото тяло. Най-полезни са сутрин между 9-11 ч. Температурата на въздуха да не е по-ниска от 24-25° С и да няма силен вятър. 
Миене на зъби. През третата годинка. Детската четка и паста се поставят наред с тези на възрастните, за да е доволно детето, че наред с мама и татко си мие зъбите.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0992