Увеличава се търсенето на яйца от "свободни" кокошки според "Четири лапи"

Увеличило е търсенето на яйца органично производство и от "свободни" кокошки в София през последната година. Това показва проучване на българския офис на международната организация за защита на животните "Четири лапи". Според тях основната причина за това е по-добрата информираност на потребителите относно различните видове яйца. Все повече стават и супермаркетите в София, които предлагат по-качествените яйца, като разликата в цените е минимална - 3 - 4 стотинки, отбелязват от "Четири лапи".


У нас основното предлагане в момента е на яйца от кокошки-носачки, отглеждани в батерийни клетки. В сравнение с яйцата органично производство или от "свободни" кокошки те са по-нездравословни, тъй като условията, при които се отглеждат кокошките-носачки за много по-лоши, разказва Дади Ейнарссон, отговарящ за програмите на "Четири лапи" в България.


Годишно в България се произвеждат около 1.2 млрд. броя яйца, каза председателят на съюза на птицевъдите проф. Борис Стоименов. От тях около 100 млн. яйца са от "свободни" кокошки, които се отглеждат в десетина ферми допълни той. Според проф.Стоименов отглеждането на "свободни" кокошки увеличава разходите по производство на яйца с 30%. Освен това има риск за замърсяването на продукцията с кал, посочи Стименов. Според него природозащитни арганизации в Западна Европа са "луднали" по екояйцата, като тенденцията все още не е обхванала българскя пазар.




Днес е международният ден на производителите на яйца. По този повод от "Четири лапи" припомнят, че от 2012 г. в ЕС влизат нови задължителни изисквания за оборудването в батерийните клетки, като например наличие на минимална площ за всяка кокошка, кацалка и чесалка във всяка клетка.


Производителите в България не отговарят на новите изисквания, а преоборудването на наличните батерийни клетки би излязло изключително скъпо, каза Ейнарссон. Според него именно по тази причина най-добрият и евтин вариант е преминаването направо към свободно отглеждане, което би отворило и нови пазари навън. Като пример е посочена Германия, която ежедневно внася над 1 милион яйца от "свободни" кокошки."


Различните видове яйца могат да бъдат разпознати по идентификационния код на производителя, отпечетан на всяко едно от тях. Той трябва да започва с цифра (от 0 до 3), обозначаваща метода на отглеждане на кокошките-носачки, следвана от инициали на страната-производител (BG за България) и регистрационен номер на фирмата-производител. За потребителите е важна цифрата, посочваща метода на отглеждане на кокошките-носачки: 3 означава отглеждане в батерийни клетки, 2 – подово отглеждане на кокошките в затворени помещения, 1 – свободно отглеждане на открито, 0 – органично производство. Същите данни трябва да са изписани и върху опаковката на яйцата.


Тъй като селското ни стопанство не е развито и следователно, не е отровено, то България директно може да премине на най-скъпото в момента производство - естественото отглеждане. Това отбелязаха вчера и посланиците на страните членки от ЕС в България по време на работната закуска със стрителния мнистър Росен Плевнелиев. Според дипломатите България не използва потенциала си, който има в селското стопанство.

Ключови думи към статията: