Ябълки и мандарини в училищните бюфети

Време е да се забрани рекламата на вредни храни

Ако доскоро бозата и баничката вървяха неразделни, то от следващата година първото ще се появи, а второто ще изчезне завинаги от мазните тави в училищните лавки. Това гласи проектонаредбата на здравното министерство, според която вредните храни от бюфетите и столовете на всички школа в страната трябва да се заменят с плодове, зърнени закуски и млечни продукти с ниска масленост. "Чистката" минава и през напитките - никакви газирани изкушения, на тяхно място идват минерална вода, боза, айрян и чай.


Проф. Стефка Петрова, както и други спецове по хранене, създадоха национален план за действие "Храни и хранене" до 2010 г. Според статистиките в него над 20% от децата са с наднормено тегло, част от тях страдат направо от затлъстяване, което ги предразполага към опасни болести, като диабет например. Отчитат се проблемите на храненето, какво преобладава в чиниите ни и какво трябва да се мъдри там и други.


Лично аз се чувствам направо реабилитирана след ежедневните ми обяснения по градинките защо не искам да ми черпят детето с вафли, зрънчо и бонбони. Започнах да се чудя толкова ли е трудно да се помисли с един сантиметър по-надълбоко - едва ли вече има детско списание или сайт, в който да не е разяснено и научно, и медицински какво им е на тези "неустоими" лакомства.




Въпреки това признавам, че силата на рекламите е тази, която бута в ръцете им т.нар. fast food, а фирмените послания ни заливат отвсякъде. От една страна, са реклами на анорексични модели, които демонстрират бликаща жизненост с мерки, доближаващи се до чистия дух, от друга - "изскачат" анимационни герои, загризали я вафла, я кроасанче, или симпатичен неудачник, който ще полее с чаша газирано последната си двойка под зоркия поглед на майка си


Наредбата идва със закъснение, но все пак по-добре късно, отколкото никога, и ние да се наредим на опашката на Европа, където отдавна е въведена такава рестриктивна политика. В Англия нещата не опират само до санкции - известни готвачи обикалят из училищата и обясняват на децата защо не трябва да ядат хамбургери и колко е модерно и здравословно да си похапваш плодове. Защо пък Ути Бъчваров или Иван Звездев да не влизат в час и да не правят същото?


На държавна сметка едва ли това ще се случи, но със сигурност нещата не се разрешават като с магическа пръчка чрез една забрана. Във Великобритания се прилагат всевъзможни кампании и методи за лансиране на здравословното хранене, съществува например официален сайт, на който всеки англичанин може да изчисли колко сол е поел в зависимост от храната си. В Европейската комисия вече се обсъжда план за ограничаване на рекламите на подобни храни и напитки.


Чудно как общините тук ще се лишат от една камара пари, като махнат билбордовете край училищата. И кой всъщност ще следи дали наредбата се спазва не само в София, но и в малките градчета и села, където все още оцеляват училища. Подозирам, че без реален контрол съдбата на добрите намерения ще последва тази на прословутите безплатни кифли на социалния министър Емилия Масларова за децата от първи до четвърти клас.


В 129 ОУ "Антим I" в София все още функционира стол. Там според седмокласничката Мия се продават ябълки и мандарини, които по думите й вършат работа. Естествено до тях е и fast food-a, който тя и приятелките й обожават. Ако ги забранят в училище, ще си ги купуваме от многото барчета и магазини наоколо, допълва тя. В бюфета на варненската Пета гимназия пък се предлагат основно тестени закуски, чипсове, вафли, газирани напитки, оцветени и подсладени сокчета и нито един плод. За сравнение - в Европейското училище, където учат безплатно всички деца на служителите на евроинституциите, ежедневният порцион е подбран много внимателно, включени са всички групи храни, а съчетанието и редуването им е консултирано със специалисти. Иначе на хартия според старата наредба от 2000 г. лавките в училище са задължени да предлагат и здравословни храни, но това не се спазва и не е ясно коя сила ще е в състояние да въдвори реално новата наредба. Остава да се надяваме, че освен отчети, планове за действие и проекти на тема затлъстяване най-накрая законите ще се приложат и следят адекватно и ще бъдат съобразени със средата, в която растат децата.

Ключови думи към статията:

Още от Дневник +