Кой лъже за кокаиновия кораб?


Кой лъже за кокаиновия кораб?
Задържаният кораб “Св. Николай”
24 Август 2012, Петък


Трафик от такъв мащаб е невъзможен без покровителство от най-високо равнище, смятат експертите по корабоплаване Тодор Георгиев и Пламен Орманджиев

Автор: Моника Белова

На 15 август българският кораб „Св. Николай“ бе хванат с близо 3 тона кокаин край Испания, а екипажът му - задържан. По-късно стана ясно, че мениджър на плавателния съд е фирмата с печална слава „Сийборн трейд“, собственост на Дойчин Дойчев от Бургас. Срещу него бе повдигнато обвинение за участие в организирана престъпна група за трафик на наркотици.

За същите деяния по първоначални данни трябваше да отговаря и строителният предприемач Руслан Колев, който пък бе посочен от разследващите органи като идейния мозък на трафика. Няколко дни по-късно в Турция бе задържан втори кораб на Дойчев - „Св. Георги“, този път за неплатено гориво.
След показните арести, в крайна сметка Дойчев и Колев бяха освободени. Мотивите за това – нямало достатъчно доказателства срещу тях.

„Десант“ се свърза с ръководството на бургаска компания за менажиране на кораби, в която работи магистър по корабна сигурност. Дадохме думата на експертите в бранша  Тодор Георгиев и Пламен Орманджиев, за да коментират събитията около поредния скандал с български плавателни съдове.



- Как ще коментирате изявлението на Бойко Борисов, че корабът „Св. Николай“ е бил следен, но нямало как моряците да бъдат предупредени да бягат от него, защото ще има арести?

- Тодор Георгиев: Изключено е корабът да е бил следен. Всъщност, ако е имало такова нещо, то е било от страна на италианците. Техният полицейски сайт изнесе цялата истина по случая. Това е съвместна разработка на италианци и испанци. Българите нищо не знаеха по въпроса до последния момент.
Заради това изказване на Борисов, мои познати в полицията после признаха, че си слагали мокри кърпи на челата.

Защото всеки път, когато българският премиер пусне подобно изявление, службите в Западна Европа веднага питали нашите, защо са мълчали, след като уж са имали информация.
Бойко Борисов реагира цели два дни след задържането на кораба. Когато вече случаят беше нашумял и испанците и италианците бяха публикували цялата информация. Това, което направи впечатление в случая е, че изказванията на нашите първи държавни служители вече са съвсем в стила на 80-те години. Те дори не бяха прочели внимателно сводките на собствениците си служби!

Освен това, ако корабът действително е бил следен 3 месеца, по случая би следвало да има събран достатъчно доказателствен материал, да се знае кой е виновен. От това, което четох в мотивите на съда и това, което беше изнесено като официална информация, а и според думите на съдията, който казва, че няма абсолютно никакви доказателства, може да се направи следното заключение: Или тези, които са „следили“ плавателния съд са работили напразно, или наистина са разбрали за наркотиците в последния момент.

Първият вариант говори, че ние имаме най-голям полицейски бюджет спрямо БВП, с нищожна  ефективност, което говори много зле за полицията. Вторият – че първите държавни ръководители са излъгали. Читателите да преценят кое от двете е вярно.


- Възможно ли е Дойчин Дойчев и капитанът Иван Станчев да не са знаели какъв товар е превозвал корабът?

- Пламен Орманджиев: Според конвенция SOLAS всяка мениджърска компания трябва да има офицер по сигурността. Той е вторият в йерархията след шефа на фирмата.
През 2002 и 2004 г. се проведоха промени в тази конвенция, която и България подписа. Тогава се създаде понятието „дъ къмпани“ („компанията“). Тази „компания“ носи отговорност за всичко. Когато има договор за менажиране, то в него се посочват задълженията на мениджъра и най-често същата тази компания поддържа и структура „Корабна сигурност“.

В нея задължително трябва да има офицер по сигурността, аварийна процедура по сигурността за различните случаи, има стриктно изготвен план, който пък е подписан от съответната морска администрация. Този план е секретен, но се знае какви условия трябва да покрива. Провеждат се и тренировки на моряците на всеки 6 месеца, а при смяна на екипажа - до две седмици след това.
Тоест, в морска администрация (в случая БМА) са приели този план и са го подписали. Издали са сертификат, без който корабът не може да плава. Нека от там сега отговорят на въпроса, кой е бил офицер по сигурността.


- При това положение, как един строителен предприемач като Руслан Колев е успял едва ли не сам да организира наркотрафика, както твърдят от МВР?

- Т. Г.: Нямам идея. Единственото обяснение за мен, да сочат някакъв строителен предприемач е, че целят да хвърлят азследването в тъча.
Което пък говори, че някой на много високо ниво покровителства цялата история.


- Как ще коментирате тезата, разпространена преди няколко дни от вътрешния министър Цветан Цветанов, че злополучният кораб „Ванеса (също на Дойчин Дойчев) е бил умишлено потопен преди 4 години, за да прикрие наркотрафик, с цената на 9 човешки жертви?

- П. О.:
Категорично това не е вярно. Много морски организации от бранша подготвят протест срещу това изказване на министъра. Ако наистина има такива данни, нека да ги обявят в памет на тия 9 човека, които загинаха тогава. Поне 6 от тях аз познавах лично. И капитана, и старши помощник капитана...

- Т. Г.: Пламен се изказва много меко в случая. Цветанов е пълен невчастник. Не може да се говори така. Министър Ивайло Московски пък е некадърен, що се отнася за транспорт.
Потъването на „Ванеса“ е класически пример за лош мениджмънт. Корабът товари 3 хил. тона желязо на едно изключително добре охранявано пристанище. Там заради обикновено успокоително може да те вкарат в затвора.


- Може ли да се говори за организиран канал за трафик на наркотици и възможно ли е дребни риби като Дойчин Дойчев и капитанът Иван Станчев да са организатори?

- Т. Г.: Те не са дребни риби. Те са в основата на организацията.
Мениджърът, пак повтарям, отговаря за плаването на кораба.

- П. О.:
Има един-единствен човек, който може да дава нареждания на капитана и това е мениджърът по сигурността. Капитанът не се подчинява на ничии други нареждания. Той има най-големите пълномощия, но това е само при застрашена сигурност, с цел да се защити животът на екипажа.
Иначе това, кой и къде ще се товари, го решава мениджърът. Трябва да си кръгъл идиот, за да си дадеш собствения кораб на трафиканти на дрога, та да влезеш насила в беля.

- Т. Г.:
Дори и в такива случаи (кораб се дава под наем) си има документи, които определят какво може и какво не може да товари корабът – говорим за разрешените неща. За забранените – наркотици, муниции, оръжие, въобще не се споменава.


- А каква е схемата тогава? Как се е случило всичко?

- Т. Г.: Ние гледахме „Свети Николай“ на сателитите. Корабът е тръгнал от Бердянск, след като беше там около 3 месеца, оставен без гориво. В това време другият кораб „Свети Георги“, който пък в момента е задържан в Турция, беше „арестуван“ в Испания. В един момент собственикът намира пари, плаща на испанците горивото и те освобождават „Св. Георги“.
След това намира пари да зареди и „Св. Николай“. Корабът плава от Западна Африка към Южна Америка, стига до Джорджтаун, Гвиана. Слиза надолу по реката, стои там около седмица и пак празен тръгва към Испания. За тези 40 дни плаване той е извършил разходи за около 700 хил. долара, за да обиколи празен Западна Африка, Южна Америка и Европа.
И тези разходи трябва да са поети от някой.

- П. О.: Съдиите казват, че нямало доказателства. Втрещих се, като го чух това. Нека морска администрация каже, те ли са разписали плана по сигурността и да кажат името на офицера. Там всичко е залегнало. При чартьора няма какво да търсят.


- А кога са сложили наркотика?

- Т. Г.:
Когато влезли в реката в Джорджтаун (там има 3 сателита, защото определени участъци на Южна Америка се наблюдават много внимателно и точно това е единият), хвърлят котва на стоянка, идват 4-5 лодки, качват стоката от по 25-килограмови пакети на борда и потеглят към Испания. По морския закон отговорен за това е капитанът.


- Може ли да се вярва на моряците, че не са знаели за кокаина?

- Т. Г.:
Те са знаели. Имайте предвид, че стойността само на превоза на 3 тона кокаин е 30 млн. евро. Обикновено в такива случаи на екипажа се обещават 10 процента от тях. Тоест, щели са да вземат по 70 хил. евро на калпак. Тази сума е заплатата на един моряк за 70 месеца непрекъснато плаване. Така ги взима за 15 дни!
Но когато капитанът дойде и каже „имаме нерегламентиран товар, ще трябва да го пренесем“, истината е, че моряците са длъжни да изпълняват. Така че не може да се каже със сигурност кой колко е съпричастен.


- Случаят с петимата моряци, задържани миналата година в Гърция заради контрабанден превоз на цигари, беше подобен. Срещу корабособственика Георги Мишков от Варна обаче още не е повдигнато обвинение. На какво се дължи това, като се има предвид бързането на българските власти в момента?

- Т. Г.:
Ако имат експерт, който да консултира прокурори и дознатели, много лесно могат да повдигнат обвинение. В случая обаче става въпрос за кораб, който не плаваше под български флаг и затова не могат да повдигнат обвинение тук.



Тодор Георгиев – старши мениджър Пламен Орманджиев – офицер по сигурността (CSO) и назначено лице на брега (DPA) Пакетите с кокаин Дойчин Дойчев

В категории: Интервю , Горещи новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
someone
05.11.2012 17:22:52
0
0
Справка в Търговския Регистър показва, че въпросните Господа "експерти" са управлявали дружество завлякло с милиони банки, клиенти и екипажи. Морално недопустимо е те в публичното пространство да съдят свои колеги, освен ако не удовлетворят кредиторите си.
1
информиран
04.11.2012 18:05:16
0
0
Много са в час Господата Орманджиев и Плитката. А вашия кораб "Tais C", къде е арестуван? Знайна е враждата ви с Дойчев. Не го пропускате и сега. А Вие колко дължите за "Martina C"??? Платихте ли на екипажите си? Ех Моника... питай в "морските среди", преди да пишеш неистини и интервюираш "измамници" и "мошенници"!
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки