Игра на всичко коз

За спирането на "Лукойл" може и да няма политически причини, но има политически последствия. ГЕРБ няма поле за отстъпление

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим" имаше имидж подобен на гигантска инвестиционна банка – твърде голяма, за да затвори. Практически недосегаема. До тази седмица.

Само за часове след обявяването на новината интерпретациите започнаха да набират скорост. Първото впечатление беше на изненада - никой не беше очаквал, че правителството ще изпълни заканите си към най-голямата компания в България, чийто шеф е дългогодишен и много добър приятел на премиера. Следващите опити за обяснение на този ход бяха сложни политически интерпретации на ръба с конспиративните теории. Те варираха от това, че държавата започва война срещу "Лукойл" и респективно руските интереси в България, до опити за обяснение със сложни пазарлъци с Москва за строежа на "Белене".

Почти никой не прие официалните изявления, че спирането е само заради неизпълнението на законовите изисквания.

Причината да се правят толкова конспиративни анализи обаче е в самия "Лукойл". През последните месеци компанията се държи в България не като бизнес субект, а като политически аванпост на руската държава. В официалните си изявления "Лукойл" си позволи да заплаши българската държава с това, че ако се нарушат интересите й и тя бъде спряна, ще има катастрофален ефект върху бюджета (невярно). По време на споровете за цените на бензина тя остро нападна икономическия министър Трайчо Трайков (което беше грубо и нахално).

Окончателен щрих беше присъствието на шефа на "Лукойл - България" Валентин Златев по време на преговорите за "Белене" в Москва, но от руска страна. Любопитен детайл беше и появата му миналата седмица на среща с финансовия министър с кортежа си коли с номера 0007 - телефонния код на Русия.

На този сложен фон спирането на "Лукойл" може и да няма политически причини, но със сигурност има политически последствия. Повечето от тях обаче, погледнати откъм България и правителството на ГЕРБ, са положителни.

Фактите накратко

На 27 юли България осъмна с новината, че единственият производител на горива в страната е с отнети от Агенция "Митници" лицензи за управление на двата си данъчни склада. Санкцията е заради неспазени срокове за монтиране на измервателни уреди, чрез които митниците в реално време да могат да следят количествата суров и преработен петрол, влизащи и излизащи от бургаското предприятие. На практика това означава, че рафинерията няма право да преработва и да продава горива. А иронията е, че "Лукойл" ще затвори заради неспазването на правилата, за въвеждането на които лобираше преди това.

Новината бързо предизвика вълна от събития и отприщи много емоции: служители на митниците започнаха инвентаризация в рафинерията и нефтения й терминал "Росенец". Състоя се една безрезултатна среща между директорa на митниците Ваньо Танов и вицепремиера Симеон Дянков. Отложи се втора. Спешно пристигна огромна руска делегация от Москва. Премиерът Бойко Борисов в един момент загатна за компромисен вариант спрямо компанията, в чийто надзор е Валентин Златев (с когото не крият приятелските си отношения). Златев, който е и генерален директор на търговското дружество на бургаската рафинерия "Лукойл България", даде пресконференция и очерта всички негативни последици от действията на правителството. Но заяви, че те са "законопослушни" и е започнало спиране на производството.

"Лукойл" ще се окаже своеобразен тест за властта - дали типично в стила на това правителство то бързо няма да се отметне от своята позиция. Защото силното послание, което отправиха Танов и Дянков, е, че няма защитени компании и законът се прилага еднакво спрямо всички. В съзвучие със своите подчинени Борисов заяви: "Аз съм казал, че откакто съм премиер, нямам приятели. Законът е над всички и трябва да се спазва." Но и даде да се разбере, че това ще е тест за министрите му дали ще има достатъчно гориво след спирането на рафинерията.

Силен политически ход

В последните месеци заради растящите цени на горивата общественото напрежение срещу "Лукойл" постоянно ескалираше. Дори едномесечният ценови мораториум, който премиерът договори със Златев през март, постигна обратен на търсения положителен ефект.

Ако се съди по многобройните коментари сега обаче, принципната и безкомпромисна позиция на Дянков и Танов в стил "който не изпълнява закона, независимо колко голям и важен е, си търпи санкцията", среща огромна обществена подкрепа. От думите на Борисов, че "и аз, когато съм казал: "Да, затваряйте", съм вярвал на моите министри", пък става ясно, че действията им са предварително съгласувани с него.

Не е ясно обаче дали след случилото се Борисов и Златев все още са толкова добри приятели. А като се има предвид реакцията на Борисов в началото на годината около кризата с високата цена на горивата, сега очакванията отново бяха, че заради добрите отношения между премиер и представител на "Лукойл" събитията бързо ще претърпят обрат и рафинерията все пак ще получи отсрочка. През седмицата краткият коментар на Златев беше: "Ще цитирам премиера, че твърди, че лъжа на карти. По-добре да се научи да играе карти и да не се оправдава, като пада."

На правителственото заседание в сряда най-странната реакция е била на другия вицепремиер – Цветан Цветанов. Според източници от управляващите той е настоявал по въпроса да има политическо решение, тъй като подобни действия са опасни преди избори. Истината обаче е, че тя по-скоро донесе дивиденти за ГЕРБ. Показателна е и реакцията на десните политически лидери , които определиха действията на правителството като правилна "война срещу монополиста".

Законопослушните

През последните години поведението на "Лукойл" и на нейния мениджмънт оставяше впечатлението, че групата е от стратегическо и дори политическо значение за България. Наистина рафинерията и търговското дружество са двете най-големи компании в страната, които общо осигуряват заетост на около 5 хиляди души. Приходите, които влизат в бюджета от тях обаче, са много по-малко от посочените преди дни от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов 25% от всички постъпления. Рафинерията работи на счетоводна загуба, така че единственият й пряк принос към бюджета са десетина милиона годишно под формата на осигуровки и данък общ доход. "Лукойл България" пък е с печалба от 6 млн. лв. през миналата година – доста скромен резултат в сравнение с много от останалите в сектора. Косвените данъци, които внася "Лукойл" в бюджета и които явно влизат в сметката на НАП, реално се плащат от крайния потребител. Така че приходите в хазната едва ли ще паднат след спирането на рафинерията, просто нейните горива ще бъдат заменени от внос.

Фактът, че Валентин Златев през февруари беше осветлен като консултант на руската страна по проекта АЕЦ "Белене", затвърди имиджа на "Лукойл" на проводник на руските интереси в България. Поведението на мениджмънта на компанията при кризата с високите цени на горивата през пролетта пък остави впечатлението, че с "Лукойл" се съобразява дори българското правителство. Тогава управляваната от Златев компания си позволи да реагира с грубо официално изявление, в което изрази съмнения, че икономическият министър не може да смята и че не разбира от икономика. Веднага след тяхната критика тогава Трайчо Трайков беше публично порицан и от премиера.

"Да, аз съм познавал всички премиери, но работата ми е "Лукойл" да работи прозрачно за доброто на своите работници и акционери. Всички твърдения, че управлявам и редя правителството, са долни инсинуации", заяви сега Златев. Той обясни, че се познава с премиера Бойко Борисов от 30 години и не може да се отрече от този факт, но това не означава, че има специален режим и отношение към компаниите от групата на "Лукойл" в България. Все още не е ясно дали от сегашната ситуация Златев ще излезе губещ или печеливш.

Повече пари за бюджета

Един от сигурните и непосредствени ефекти от скандала е, че "Лукойл Нефтохим" ще трябва да плати значителна сума на бюджета под формата на акциз и ДДС за горивото, намиращо се в складовете. По думите на Златев става дума за около 500 млн. лв. След като компанията вече няма лиценз за управление на данъчен склад, не може да съхранява суровия нефт и произведените горива при режим на отложено плащане, а това предполага начисляване на дължимите ДДС и акцизи. Според източници от изпълнителната власт еднократната инжекция за бюджета е добре дошла, още повече че приходите от акциз върху горивата към момента са по-малко от очакваните.

В момента екипи на митниците правят и инвентаризация в складовете на рафинерията, тече и ревизия. Случилото се е чудесна възможност за приходната администрация да направи пълна инспекция на нефтопреработвателната компания и да отхвърли или потвърди някои свои съмнения. Преди няколко седмици Танов намекна, че митниците проверяват хипотезата, при която част от горивото, което изнася рафинерията, не е пристигнало по предназначението си. "Ние имаме една рафинерия в България и това е "Лукойл Нефтохим", която преработва нефт и произвежда горива. Това, което сме констатирали, е, че износът на "Лукойл Нефтохим" е нараснал с 50%", аргументира подозренията си Танов. Тогава той обясни, че има доста експорт на горива за островни държави и за офшорни зони, което затруднява изключително много насрещните проверки. Износът на рафинерията става основно през регистрираното в Швейцария дружество "Литаско Женева", което също допълнително затруднява проверките.

Това, което не стана ясно все още, е след какъв период от време рафинерията отново ще може да получи лиценза си. Факт е, че тя имаше повече от година да изпълни изискванията на закона, за които настояваше самата тя. Но явно мениджмънтът й е подценявал ситуацията или пък е разчитал, че дори и да се забави с изпълнението на закона, няма да има последствия.

Важно е сега и правителството да не се отметне от своята принципна позиция – защото това ще е сигнал към всички останали изрядни компании на пазара. Отстъплението е опасно и за публичния образ на управлението на ГЕРБ. Всеки необясним компромис ще разочарова немалкото хора, които бяха приятно изненадани, че правителството направи точно това, което обещаваше преди две години - налагане на правила за всички и сериозно разследване, когато има подозрения за нечисти схеми.

Фотогалерия: Затворените складове на "Лукойл"

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Цялата галерия
92 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pavlin0511 avatar :-|
    pavlin0511
    • - 157
    • + 45

    Силно манипулирана статия представяща само едната страна и защо скрихте другите статии по темата.

    Нередност?
  • 2
    belkalpakoff avatar :-|
    Бѣлкалпаковъ
    • - 20
    • + 106

    държавен бюджет се запълва именно по такъв начин.

    Нередност?
  • 3
    demonoid avatar :-P
    demonoid - чао тирани!
    • - 147
    • + 82

    Рафинерията просто излиза в планов ремонт, какво толкова? А прословутите нафто-(бензино-) мери трябваше да са монтирани отдавна. Точно Лукойл едва ли има проблем. просто гледаме един цирк, разигран в Бойков стил - сам си създавам проблеми, после сам си ги решавам. Лошият материал ръкопляска :)

    Нередност?
  • 4
    naturebox avatar :-|
    nature_box
    • - 5
    • + 248

    "Законът е над всички и трябва да се спазва". Това искрено се надявам да важи и за фирма Юлен.

    Нередност?
  • 5
    dragozow avatar :-|
    Кум Вълчан
    • - 21
    • + 95

    Звучи ми невероятно рафинерията да работи на счетоводна загуба, но за това си има счетоводители. Държавата в лицето на НАП не трябва да позволява подобни неща. Иначе законите трябва да важат и за руските компании, те са свикнали да им се разминава. До сега руснаците са се ползвали с протекциите на всички правителства без Костов и Герб.

    Нередност?
  • 6
    gullwing avatar :-|
    gullwing
    • - 13
    • + 218

    Започвам да си мисля че историята с "Лукойл" не е толкова водевилна. Най-интересно ми се вижда очевидното изземване от страна на Дянков на функциите на министър-председателя. И си мислч, че това е добре, защото при всичките си слабости дянков е много по-образован, по-компетентен и по-смел от ББ. И едобре да е той, а Бойко да си реже лентичките на воля - както се казва, кой за какво е учил.
    Второ, прави ми впечатление спокойствието на Дянков и танов. Очевидно не ги е страх ни от Златев, ни от "Лукойл", ни от Русия. това означава, че в този сблъсък зад тях не са само ГЕРб и ББ, а много по-сериозни сили. Колкото и да се големееят, руснаците не могат да си позвзолят някакво сериозно неподчинение. Да затворят рафинерия в ЕС като протест срещу искането да спазват законите - това е самоубийство за имиджа има като цивилизована компания.
    Изглежда че и Цецо Цветанов е наясно че Дянков и Танов ще спечелят - неговата тревога очевидно е от това, че след тази победа те ще са с много, много по-силни политически позиции от него.
    Единствено неизвестно изглежда що ще стане с другаря Златев. подозорим, че ще го направят изкупителната жертва. И то самите съветски другари.
    Така че ще следим случая с интерес. А може дори и със полза.

    Нередност?
  • 7
    mnodulgaregforma avatar :-|
    mnodulgaregforma
    • - 16
    • + 107

    До коментар [#3] от "demonoid":

    Това с плановия ремонт са внушения на анонимни драскачи. Щом никоя медия не го е публикувала, значи са проверили и няма такова нещо.

    Нередност?
  • 8
    interrobang avatar :-|
    Питанка
    • - 9
    • + 89

    "...силното послание, което отправиха Танов и Дянков, е, че няма защитени компании и законът се прилага еднакво спрямо всички. В съзвучие със своите подчинени Борисов заяви: "Аз съм казал, че откакто съм премиер, нямам приятели. Законът е над всички и трябва да се спазва."

    Крайно време е Златев и сие да са наясно, че когато нямаш дори мижава терца, е глупаво да обявяваш "Контра!"

    Засега никой не знае какви са картите на правителството, освен очевАдния коз - Законът с главно З. Надявам се играта за България да е на чисто, незвисимо, че със сигурност има "кибик", който не само подсказва, но и диктува.

    Нередност?
  • 9
    shristov avatar :-|
    shristov
    • - 43
    • + 57

    Пилците се броят наесен.

    Според мен, ГЕРБ играе ва-банк. Напрежението срещу управлението им е толкова голямо, че нямат друг избор, освен да направят нещо (отчаяно), с което да върнат поне малко загубеното доверие.

    Невероятно е обаче това да се случва през главите на патньорите им - включително, и най-вече, от Лукойл. Силно подозирам, че в крайна сметка дори да им се наложи да започнат да се държат поне малко като нормален бизнес, за тях ще бъде по-добре, ако ГЕРБ запазят властта си, отколкото ако я загубят. С други думи, макар и неохотно, но най-вероятно и те са в играта.

    Ще поживеем, ще видим.

    Нередност?
  • 10
    45iv avatar :-|
    45iv
    • - 73
    • + 35

    По прнцип поткрепям отнемането на лиценза като деиствие,но краино не ми харесва с познатото за това управление 4алгажииско-сииржииски деиствия и коментари.Пак се прави ШОУ от типа -Разбихме ги.Публиката с ниския аршин подхващат рефрена.По4на да се пише ,4е сме поставили в ъгъла Русия и Лукоил.Искам да под4ертая 4е по4ти никои на Запад или в Америка не си позволява лукса да поставя някъде Русия или някои голям енергиен игра4. Да припомня 4е преди 5-6 год. Запада искаше и си мислеше 4е може да издърпа Украина от сферата на влияние на Русия..........ве4е не искат да го правят.Да се мисли 4е със затварянето на тази рафинерия ще уплашим Лукоил,е наи малко наивно.Компания коиато притежава огромни нефтени полета помпи нефт транспортира го рафинира го и го продава на дребно в цяла Европа и Америка и има милиарди приходи за месец , ще ги събори няколко милиона / Пропуснати ползи/ от бездеиствието на рафинерията. А какво би станало ако Лукоил също се по4нат да се правят на мъже и непуснат рафинерията, а да ре4ем решат да разширят рафинерията си в Румъния. Добре е 4е някои мисли за / Пиянството на един народ/ но после идва махмурлука.

    Нередност?
Нов коментар