РЕГИСТРАЦИЯ | КОНТАКТИ | ЗА РЕКЛАМА  
Име: Парола: Забравена парола
цветя рецепти галерия форум Каталог
ГРАДИНА СТАТИИ
Брауни с червени боровинки и орехи

Брауни с червени боровинки и орехи

Пролетта е тук с цялата си свежест и красота, а с нея и ......
Ципура на фурна с ароматен сос

Ципура на фурна с ароматен сос

Бърза за приготвяне рецепта за риба на фурна с ......
Да се доверим на средиземноморската диета

Да се доверим на средиземноморската диета

Ползите от средиземноморската диета са много и добре ......
Бананови мъфини с овесени ядки

Бананови мъфини с овесени ядки

Вкусна закуска или похапване към следобедното кафе. ......
Коблер с ягоди

Коблер с ягоди

Лек и вкусен десерт, който може да се приготви с ......
Сироп от бъз

Сироп от бъз

Сиропът от бъз има лек, освежаващ вкус и е чудесна ......
Киш с гъби, шунка и сметана

Киш с гъби, шунка и сметана

С хрупкав маслен блат и сочна плънка, този киш е ......
Пролетна наслада - мус от кокос и бял шоколад с ягоди.

Пролетна наслада - мус от кокос и бял шоколад с ягоди.

Този десерт е изключително лесен за приготвяне и ......
Всички статии »
Начална » Кухня » Чесън Allium sativum Liliaceae
10-08-2004

Чесън Allium sativum Liliaceae

Чесънът беше избран за подправка на годината от Международната Асоциация за подправките. По мое мнение това е подправката на века.

Има известно объркване и доста мнения по въпроса, откъде произхожда чесънът. Без съмнение обаче, той е култивиран в Египет в много ранни исторически времена. Смята се, че чесънът и лукът са били основни храни за робите, които са изградили Хеопсовата пирамида. Всъщност, един от първите в историята бунтове на работници е по повод факта, че робите-строители не получили чесън с обичайната си храна. Старият Завет разказва за евреите, които, скитайки се гладни и изплашени, си спомняли за прекрасните храни, които били яли в Египет. В списъкът бил и чесънът.

Хипократ докладва за медицинската стойност на чесъна и предупреждава за последиците от прекалената му употреба – газове и главоболие. От Библейски времена лечители по цял свят използват чесън. В Изтока с чесън лекували хора с респираторни заболявания и високо кръвно налягане. Също е популярен като добро противоглистно средство за хора и животни. Дори и днес собсвениците на космати любимци, добавят към храната им скилидка чесън против паразити.

Някои пък носят чесън като амулет срещу злото. Магическите свойства на чесъна се използват и в борбата с вампири. Но най-важното приложение на чесъна в миналото е било като една от четирите съставки на елексира против чума, известен като оцет “ Четиримата крадци “. Според легендата този оцет се появил във Франция по време на една от чумните епидемии. Имало четирима мъже, които можели да погребвали мъртвите и успявали да се замогнат покрай умрелите и умиращите, без да се заразят от коварната болест. Майката на единия била акушерка, която имала познания относно диворастящите подправки. Смес от винен оцет и чесън се прилагала върху болния както вътрешно, така и външно.
” Автентичните “ рецепти се различават доста една от друга, но винаги съдържат универсалните съставки – винен оцет и чесън.

По време на Първата Световна война чесънът се е използвал в превързочните материали, ползвани на бойното поле, като антисептик. И преди това чесънът се е полагал директно върху раните. Хората нямали страх от микробите, затова и нямали представа, защо е ефикасен чесънът. Докато билкарите от векове знаели за антисептичното действие на чесъна, то по-съвременните изследвания обобщават тези знания. Чесънът демонстрира ефикасност срещу гъбички, бактерии и различни вируси, включително грип. Той намалява холестерола и кръвното налягане и така предпазва от удар и инфаркт.

Чесънът се абсорбира бързо в кръвообращението. Опитайте този малък експеримент с детенце. Сложете малко чесън във вашия чорап и в чорапа на едно дете.Който по-рано замирише на чесън е победителят. И двамата ще бъдете изненадани колко бързо става това.

***** Внимание*****
Използването на чесън директно върху кожата може да предизвика раздразнение и изприщване.

Когато избирате чесън в зеленчуковия магазин, помнете, че колкото по-стегната е обвивката, толкова по-дълго ще се запази чесъна и толкова по-лют ще бъде. Ако решите да пробвате да си засадите чесън в градината, заслужава си, но някои сортове са обработвани с продукти, които забавят растежа, което може да попречи на успеха ви. Градинарите биха могли да експериментират в отглеждането на различни сортове чесън за кулинарни и медицински цели с оглед на различните вкусове и лечебни свойства. Онези, които отглеждат рози, биха могли да засадят чесън в основата на безценните си храсти, защото те обичат “ вонящата роза “.

Чесънът обича добре отцеждащата се почва, богата на органични вещества.Предпочита силното слънце, но би расъл и в полусянка. Можете да съберете семена или луковици като натрошите главата и засадите отделни скилидки на разстояние 3 до 6 инча в редове, отстоящи на 8 до 12 инча един от друг. Скилидките трябва да се поставят с плоската страна надолу в дупка, два пъти по-голяма от скилидката.
Наторете обилно.
Идеалното време за засяване е есента, 2 или три седмици преди първата слана. Това дава шанс на растението да пусне корени, преди температурите да са паднали под 40 градуса по Фаренхайт. Незначително стебло може да порасне през късната есен, ако е мека или в началото на зимата.
През зимата растението спи зимен сън и продължава растежа си през пролетта. В началото на лятото придобива форма.

Тези малки главички ще изскочат от растението като стеблата на крема. Отрежете ги. Те изсмукват енергия от растението и в същото време имат слаб вкус на чесън и могат да се ползват като подправка във всяко ястие, за което е подходящ чесън.

Чесънът може да се засее и през ранната пролет , но ще порасне малка глава без разклонения. Ако остане в земята, тя ще даде следващата реколта.

Премахвайте бурените и поливайте през целия сезон, докато растението почне да съхне. Торете го и използвайте по-слаба концентрация, когато започне да никне. използвайте . Оберете чесъна, когато стеблата почнат да съхнат. Избършете останалата пръст от главите чесън, като внимавате да не остържете или натъртите главата. Стегнете корените и сложете чесъна да виси на връзки от по 6-8 стръка на сухо и хладно място за две седмици. Стеблата могат да се сплетат с лико и да се ползват за декорация, като се съхраняват на сухо или в мрежести торбички.

Bookmark and Share
Изпрати на приятелИзпрати на приятел Изпрати рецепта, материал, цвете. 

КОМЕНТАРИ

1.  Ани :
2005.01.27 00:01
Въпреки,че е полезен го ненавиждам!Има най-ужасния вкус и мирис
2.  LA COCINERA :
2006.07.25 09:11
OБОЖАВАМ ГО!ЧЕСЪН В МОЕТО СЕМЕЙСТВО СЕ ЯДЕ В ПЕТЪК-ВЕЧЕР.АКО НЯМАМ ИЗЛИЗАНЕ, ТАКА НЯМА ОПАСНОСТ ДА МИРИША НА ОКОЛНИТЕ. ДЪХЪТ НА ЧОВЕК ЯЛ ЧЕСЪН Е ОТВРАТИТЕЛЕН.
3.  benji03 :
2007.03.03 17:48
В нашето семеиство чесъна се яде предимно от есента до ранна пролет,за предпазване от грипа. За това рядко се разболяваме.
4.  Кико скилидката :
2007.05.05 06:48
Аз ям чесън винаги когато имам възможност, когато нямам излизане и само вечер разбира се.
Поне по 5-6 скилидки. Като правим таратор в къщи съпругата ми си отделя в купа преди да съм сложил чесън, защото моя става направо лют-)
5.  ИРЕНА :
2007.08.18 12:03
ОТ НЯКОЛКО ДНИ ПОСТОЯННО МИ СЕ ЯДЕ ЧЕСЪН
ЯМ ГО ВЕЧЕР , ЗА ДА НЕ МИРИШЕ ДЪХА МИ НА ДРУГИЯ ДЕН. СТРАХОТЕН Е.ЯМ ГО С МНОГО ЗЕЛЕНЧУЦИ , ПРОСТО НАРЯЗАНИ НА ЕДРО. ПОЛУДЯВАМ ПО НЕГО ОТ 4-5 ДНИ НАСАМ. ЗАТОВА И ВЛЯЗОХ В САЙТА, ДА ПРОВЕРЯ НА КАКВО МОЖЕ ДА СЕ ДЪЛЖИ.МИСЛЯ СИ , ЧЕ ИМАМ НЯКАКВА НУЖДА ОТ ПРОЧИСТВАНЕ И САМИЯТ МИ ОРГАНИЗЪМ СИ ГО ИСКА. ЧУВСТВАМ СЕ ПРЕВЪЗХОДНО. ЦЯЛА ЗИМА ГО СЛАГАМ В ЗЕЛЕВАТА САЛАТА И ПОРЪСВАМ ПЪРЖЕНИТЕ КАРТОФИ. ТАКА ГО ПРИЕМА И ДЪЩЕРЯ МИ. АЗ ПОЧТИ НЕ БОЛЕДУВАМ. НЕ ДЪРЖА ДАЖЕ АНАЛГИН В АПТЕЧКАТА СИ. САМО ВИТАМИН С И ПАРАЦЕТАМОЛ, АКО НЯКОЙ ВДИГНЕ ТЕМПЕРАТУРА. ОБОЖАВАМ ГО.
6.  Чесънка :
2007.09.23 13:48
Наистина дъха на човек ял чесън е отвратителен, но няма нищо по-отвратително от дъха на пушил човек. А вкуса на чесъна...оооо - неустоима страст!!!
7.  wasko :
2007.10.12 23:56
не бех запален по тая чесън-мания,ма от една седмица ям само чесън и пърдия постояно ... яко ее
8.  razo :
2008.03.05 12:44
Рецепта за мишмаш по горнобански:
Слагате тигана на котлона и добавяте доста олио.
1.Добавяте ситно или едро нарязан крумид лук,заедно с него добавяте пресен босилек.
2.Докато лукът се запържва леко,нарязвате една голяма или две малки зелени чушки,които слагате веднага при лука.
3.След това взимате 1 голям не много твърд и не много мек домат,които нарезвате на ситно и добавяте веднага при чушките и лука.
4.Тези зеленчуци трябва не да се запържват,а само леко да се задушат,така миш-маша става много по-свеж!!! така че не се бавете и не чакаите продуктите да се изпаржат като картофи!
5.Добавете 4 яйца и почнете да разбърквате,докато миш-маша се сгъсти леко.
6.Вземете много сирене (бучка колкото свит юмрук) или малко по-малко по желание.Раздробете я на малки парченаца в миш-маша.,Бъркайте.
7.Добъвете съвсем малко кашкавал и изчакайте да се поразтопи,но не спираите да бъркате.
Изключете котлона.Сервираите и добавете малко сол ако е нужно
  Всички коментaри (8)



Нов коментар
Моля, пишете коментарите на кирилица с малки букви. В противен случай, те ще бъдат изтривани от модератор.
От:
Коментар:
[b]плътен[/b] [i]наклонен[/i] [url=link]text[/url]
Код безопасности
Код*:
Въведете кода показан на картинката.
E-mail: Искам да получавам отговорите
     

 

         
Материалите в този сайт са със запазени авторски права. Използването им без посочване на източника е незаконно.
Copyright © 2024 www.zadoma.com. Всички права запазени.
Станете почитател на ЗаДома във Facebook