Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Причинява го бактерия в непочистения коренов канал.

Ходенето на зъболекар е твърде стресиращо за някои хора, особено ако им куца устната хигиена. Но как ли ще реагират те, ако разберат, че след поставянето на пломба си тръгват от кабинета на зъболекаря по-податливи на най-опасната болест. За жалост все повече изследвания показват, че манипулациите в канала на зъбния корен увеличават стремглаво количеството на бактериите в него, а заедно с това и риска да се развие рак на гърдата.
Каква е връзката
Всяка година у нас се обработват милиони коренови канали. До тази инвазивна процедура се стига при доста развален зъб. Първо се е нарушил зъбният емайл (кариес). С времето дупката е ставала все по-дълбока и е достигнала до дентина (кариес профунда или дълбок кариес). Сигнал за това е, че зъбът е станал чувствителен на топло и студено. След още време дупката достига до живата част на зъба - пулпата, където е нервът. Тя се замърсява с микроби и идва мигът на рязка болка на тласъци (пулпит). Тъкмо тази болка от немай-къде отвежда при зъболекаря всички нехаещи за здравето на зъбите си.
В кабинета му следва
стържене с дрелка
на разваления зъб, умъртвяване на нерва и изчистване на пулпата от кореновия канал със спираловидни игли и с дезинфекциращи разтвори. Щом зъболекарят сметне канала за чист, го запълва със синтетичен материал (гутаперча) и зъбни цименти. Това обаче се оказва доста рисковано. Изследвания показват, че този материал не достига до тесните странични цепнатини на кореновия канал, които се разклоняват от главния. На рентгенова снимка това се вижда като фина мрежа от по-тъмни жилки. Резултатът е, че силно токсичната анаеробна бактерия “изтича” от зъба, без да бъде отстранена докрай.
Същата тази бактерия според учените води до болести, макар и след десетки години понякога. Една от тези болести е ракът на гърдата.
В книгата си “Токсичният зъб: Как кореновият канал ви разболява” известният зъболекар д-р Кулац пише, че е вземал биопсия от всички канали, които е обработвал. “В почти всеки има следи от гангренясали остатъци. Това означава, че те не са изчистени напълно. Микробиологията на околната кост показва инфекция в почти 100% от случаите.”
И Бил Хендерсън, автор на “Излекувай рака си” и радиоводещ на предаването “Как да живеем без рак”, обръща внимание на трупащите се данни за връзката между кореновите канали и рака на гърдата. Хендерсън пропагандира превенцията на рака повече от 25 години.
“Стигнах до два извода: Че най-честата причина за всички видове рак е запълненият коренов канал и останалите кухини в него. И че докато болният от рак не се отърве от този запълнен канал, състоянието му не се подобрява”, казва Хендерсън.
Теорията има и други привърженици. Екипът на д-р Робърт Джоунс прави 5-годишно проучване в САЩ на връзката между кореновите канали и рака на гърдата. То разкрива, че цели 93% от пациентите с рак на гърдата имат обработвани коренови канали. На останалите 7% са правени други манипулации в устната кухина. Но най-убедителен е фактът, че почти всички злокачествени тумори са открити от същата страна на тялото, където е и зъбът с третирания коренов канал.
Друго значимо изследване от 1998 г. на Американската академия по пародонтология заключи, че самата процедура в кореновия канал може да причини инфекцията. В 12 от 26 случая в зъб с обработван канал, както и в кръвта на пациента се съдържа анаеробна бактерия. Това означава, че по обработения канал може да потече безкрайна река от бактерии към кръвоносната система.
Зъбите и
цялостното здраве
Рядко се замисляме как здравето на зъбите ни се отразява на общото ни здравословно състояние. Но някои изследователи твърдят, че зъбите не са просто живи органи, свързани с тялото, а са част от “акупунктурната система от меридиани”, която минава през тялото и образува неговата “енергийна магистрала”. Според китайската медицина чи енергията протича по тази магистрала и достига до всички части на тялото.
Затова, ако един зъб е болен или умиращ, той трябва да бъде изваден, казва Хендерсън. Да се опитваш да го запазиш, е все едно да опиташ да спасиш инфектиран жлъчен мехур или апендикса си, и то като ги запълваш с токсични вещества. Именно това правят обаче зъболекарите със зъбите на хората.
В дентина на всеки зъб има над 5 километра (!) каналчета и микроскопични кухини, изпълнени с течност. Неизбежно в тях се заселват смъртоносни бактерии като ешерихия фекалис, която причинява гнойните торбички (абсцеси) във венеца около болния зъб. В най-добрия случай при силен, здрав организъм постоянният приток на тази бактерия ще отслабва имунната му система и ще го прави все по-податлив на болести. При вече отслабена имунна система бактерията може да причини хаос в организма, сепсис и дори смърт.
Заплаха
за целия
организъм
Според китайската медицина всички органи са свързани с “енергийните магистрали” (меридиани) и болният зъб вреди на органите по съответния меридиан. Вероник Дезолинер е автор на медицински бестселъри и създател на сайта за рака на гърдата BreastCancerConqueror.com
Тя твърди, че четвъртият и петият зъб отляво и отдясно спрямо централните резци на горната и долната челюст са свързани с меридиана на гърдите. А “постоянната инфекция от корените на тези кътни зъби води до усложнения, енергиен дисбаланс на чи и блокажи на енергийния поток по меридиана на гърдите”. Според нея този дисбаланс дори е видим в много случаи при термография.
Швейцарският лекар Томас Рау също открива, че от последните 150 пациентки в клиниката му за лечение на рак на гърдата 147 (98%) имат един или повече обработвани коренови канали по меридиана на туморите им. Д-р Рау стига дотам, че съветва всеки свой пациент първо да изследва зъбите си и дори да извади пломбираните с обработен канал.
Но най-тревожното за връзката между рака и зъбните канали е, че тя е открита още през 1925 г. от д-р Уестън Прайс и 60-членния му научен екип. В доклад от 1174 страници до Стоматологичното дружество на САЩ пишат, че няма безопасен начин за цялостно запълване на кореновите канали и че това води до инфекции и болести навсякъде по тялото.
Д-р Хал Хюджинс, зъболекар и специалист по денталните токсини, казва:
“Д-р Уестън Прайс и медиците от клиниката “Майо” в изследванията от 1910 до 1920 г. описват как бактерията се размножава в кореновите канали. Според тях тя може да се предаде на животни и в 80-100% от случаите те ще развият същите болести като човешкия донор. Сърдечните болести например се предават на 100%.”
Резултатите от изследването обаче са потулени от стоматологичните дружества в САЩ. Според Независимата фондация за изследване на рака докладът на Уестън Прайс и други подобни изследвания са били “репресирани” от Стоматологичното дружество и от Асоциацията на ендодонтите в САЩ.
Стигаме до въпроса какво да правите, ако ви се развали зъб и той не може да бъде спасен другояче освен с изчистване на кореновия канал. Според все повече зъболекари трябва да обмислите идеята болният зъб да бъде изваден и холистичен или биологичен зъболекар да прочисти тъканта около мястото му.