Това ще ощети общините от региона, които са миноритарни акционери, и най-много Пловдив, чиито акции ще се стопят от 26 на 15, 5%, алармира кметът Славчо Атанасов. Планът е пазен в тайна от 10 април, когато тогавашният министър на здравеопазването Радослав Гайдарски е изпратил писмо до ръководството на болницата за планираното вдигане на капитала от 4, 161 на 6, 211 млн. лева, съобщи Дарик.
Вдигането на капитала на МБАЛ „Пловдив” изцяло за сметка на държавата е в дневния ред на общото събрание на здравното заведение на 18 септември. В него е включено и даването на одобрение за учредяване на смесено дружество „ Обществен медицински център” с частната пловдивска фирма „Норд инвест”. Мажоритарният пакет в новото дружество ще държат частниците, макар да не е известно как са избрани и по какъв начин ще влязат в него – с парична вноска или с треторазредна земеделска земя, например.
Болницата обаче ще апортира целия си двор с площ 91 декара, съобщи заместник-кметът по стопанската политика Георги Григоров, позовавайки се на проекта за дружествен договор. Кметът Атанасов заподозря, че именно терена, на който има възможност за строителство, е в основата на апетитите на частния инвеститор. Дружеството „Норд инвест” на Румен Василев и Надежда Добрева е с основна дейност строителство, макар съдружничката в него да участва в други фирми, свързани със здравеопазване.
Пловдивската община ще се опита да блокира вдигането на капитала, подчерта кметът. Той изпраща до колегите си от останалите 16 общини в областта призив също да гласуват „против” на 18 септември. В устава на болницата няма изрично предвиден механизъм за вдигане на капитала, което означава, че то трябва да стане по общия ред, предвиден в Търговския закон – с мнозинство от 2/3.