ABC - K N E D L Í K Y I.

HOUSKOVÉ KNEDLÍKY : 1 kg hrubé mouky, 2 vejce, 16 g droždí (tj. 1/2 kostky), 1/2 l vlažného mléka, 3 rohlíky nebo 1/2 veky, sůl. Stačí na 2 velké nebo 4 menší knedlíky. Recept na vláčnější knedlíky. Houska předem nakrájená, aby měla ostré hrany - ne aby bylo jako strouhání ! Zvlášť si připravíme kvásek : do trochy mléka mezi dlaněmi rozmělníme droždí (suché dlaně!). Přid. hrubou mouku a špetku cukru. Necháme kvas vykynout. Misku dáme na teplé místo, nebo v MVT. Je hotový, když na povrchu jsou bublinky. Mouku dáme do větší misky, osolíme a promícháme. Pak přid. vejce a ručním mixerem mícháme.. Do mouky přidáme kvásek a zbylé mléko. Čím déle mícháme, tím jsou lepší. Vařečkou trvá déle a je míchání namáhavější. Zprvu vypadá těsto řídké. Když dobu mícháme, přid. ještě trochu hrubé mouky a na kostičky nakr. rohlíky. Přikryjeme a necháme asi 60 min. kynout. Potom dále zprac. - pravou rukou trochu zvedneme cíp těsta a druhou dlaní zmačkneme a opakujeme do tvaru bochánku a necháme opět chvíli odstát. Pak rozdělíme na knedlíky. Knedlík NEVÁLÍME, ale dlaní rozhrneme do tvaru knedlíku a pak lehce poválíme. Vkládáme do vařící osolené vody a vař. 20 - 25 min. Knedlík otáčíme POUZE 1x - po 10-ti min. Po vyndání ihned propícháme 2zubcem 6 - 7x, aby unikla pára. Pokud by praskl, prasklinou dáme dolů a trochu se zacelí. Hotové potřeme OLEJEM nebo sádlem peroutkou. Horké krájíme nejlépe NITÍ ! Nožem se srazí. Na kynutý knedlík se nesmí tlačit ! Studené napařujeme nebo v MVT pouze v igel. sáčku pocákané vodou. Jinak okorají !

ABC - K N E D L Í K Y II.

BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY : 1 kg vař. den předem brambor ve slupce, 1 vejce, 150 g hr. mouky, 150 g krupice, sůl, v TV přidali ještě 1 lžíci škrob. moučky, aby se dobře spojilo. Brambory nastr. na hrubé slzy a osolíme - poměrně brambory vždy solíme dost, vejce, mouky po částech a mícháme vařečekou, přid. škrob. m. Předem si dáme vařit vodu, aby se nám nestalo, že jsou hotové knedlíky a čekáme na var vody. Bramb. těsto rychle řídne a proto se musí prac. rychle ! Z mísy dáme těsto na vál a rukama proprac. Těsto by se nemělo lepit, jinak podsyp. ještě moukou. Tvarujeme knedlíky a hodíme je do vařící slané vody. Po chvilce zlehka šťouchneme do knedlíků, aby plavaly. Bramb. knedlík na rozdíl od kynut. se nenavaří. Vyndáme je takové, jak jsme je dali vařit. Do knedlíků nepícháme. Můžeme hotové pomazat kouskem sádla, pak nevysychají. Lepší je krájet nití jako houskové. Bramb. knedlíky se vaří podle velikosti 20 - 25 min. Za 10 - 12 min. knedlík otočíme ! Uchováváme překryté folií nebo vlhkou utěrkou. Ohříváme na pařáku, nebo 2. den jsou vynikající opeč. na sádle s cibulkou, nebo s vejci. KLOUZÁKY : Do těchto oblíbených knedlíků se dává 1/2 škrob. m. a 1/2 mouky. Tvarují se koule a vaří se rovněž ve slané vodě. Vyndávají se cedníkem. Tuhnou až ve studené vodě.

Bramborové knedlíky I.

Bramborové knedlíky plněné zelím a uzen. masem : Těsto: 500 g vařených brambor, 1 vejce, 100 g hrubé mouky a 100 g krupice, 50 g slaniny, sůl. Náplň: 100 g uzeného masa, 50 g kyselého zelí, 1 cibule, majoránka, pepř. 2. způsob: Knedlíky šup do vody 1/2 kg vařených brambor jemně nastrouhaných, 2 žloutky pepř, sůl, 3 lžíce škrobu, 2 lžíce polohr. mouky - zpracovat v těsto. Tvoříme cca 10 cm žížaly (u konců se špičkama - děláme rukama namočenýma ve vodě). Vaří se krátce asi 3 min. Jsou hotové, když vyplavou. Hodí se k masům, minutkám a pod. 3. způsob: Bavorské knedlíky 1,5 kg syrových brambor, 300 g vař. brambor - jako na chlupačky ustrouhat, 4 lžíce škrobu, 1/2 dcl mléka, sůl, pepř a pro barvu kurkumu, 1 houska. Syrové brambory nastrouháme a dáme do utěrky a vymačkáme přebyt. vodu. Smícháme s nastr. vař. bramb. a s ostatními přísadami. Namočíme si ruce a tvarujeme kuličky a vždy dovnitř dáme kousek housky, aby vytáhla ev. přebytek vody a opět doděláme kuličku. Vhazujeme do horké vody - vaří se asi 10 min. Pokud bychom dělali šišku trvá asi 20 min. uvaření. Jsou hotové, když vyplavou. Hodí se k peč. masům, omáčkám a pod. 4. způsob: V Bavorsku tyto knedlíky po uvaření ještě opečou na oleji spol. s angl. slaninou a před koncem opékání vmíchají kyselé zelí. Prý je MOC DOBRÉ !

Bramborové knedlíky II.

Bramborové knedlíky opékané : 1 kg brambor, 4 dcl mléka, 3 dkg másla, sůl, 40 dkg hrubé mouky, 2 dcl oleje, 2 vejce. Uvař. brambory bez slupky a nastr. Do mléka dáme 2 vejce a rozmích. Přidáme sůl a máslo. Přisyp. mouku a dáme na plotnu a vaří se, až se udělá těsto. To necháme vychladnout a vmícháme nastr. brambory a potom lžičkou vykrajujeme noky a opékáme je na oleji. 2. způsob: Bramborové krokety 400 g směsi pro bramb. knedlíky v prášku, 4 dl vody, 3vejce, hl. mouka a strouhanka. Směs promích. s 1 vejcem a vodou. 3 min. nech. stát. Pak vyvál. váleček, nakr. na kousky, obal. je v hl. mouce, zbyl. rozšleh.vejcích a strouh. a usmaž. na tuku. 3. způsob: Bramborové krokety 90 dkg syrových brambor, sůl, špetka nastr. mušk.oř., 6dkg másla, 3 žloutky. Na obalení: 3 bílky a 15 dkg strouhanky. Sádlo nebo olej na smažení. Brambory uvař. nastrouháme, osol., okořeníme, přid. žloutky, rozpuštěné máslo a dobře promích. Krokety omočíme v rozšleh. bílcích a obal. ve strouhance. Ve větším množ. tuku osmaž. Můžeme též fritovat. - Pro změnu můžeme obalovat v mandlích strouhaných. - Můžeme změnit i chuť přidáním 3 dkg str. ementálu do těsta, příp. jiné chuti.

Bramborové knedlíky III.

Bramborové briožky : 1 kg brambor, 100 g másla, 100 g strouhaného sýra, 1 hořčičnou sklenku mléka, 2 vejce, sůl, pepř. Oloupané uvařené brambory zpracujeme na kaši, přidáme máslo, mléko, pepř, strouhaný sýr a z hmoty tvoříme hrudky dvou rozdílných velikostí. Menší kousek klademe na větší a takto vzniklé briožky klademe na vymazaný plech a potřeme je rozšlehanaým vejcem. Pečeme v troubě asi 5 min. 2. způsob: Bramborové koblihy 1 kg brambor, 75 g mouky, 50 g másla, 1 dl vody, sůl, pepř, 3 vejce, 50 g strouhaného sýra. Oloupané brambory uvařené nastrouháme. Vodu dáme do kastrolu a ohříváme. Přidáme do ní máslo, aby se rozpustilo. Uvedeme do varu a přisypeme mouku. Zamícháme a zmírníme oheň a necháme vysušit. Za stálého míchání přidáme vejce. Do této hmoty vmícháme brambory a nakonec sýr. Osolíme, opepříme a tvoříme koule, které opečeme na oleji nebo ve friťáku. 3. způsob: Bramborové knedlíky - TV Siky 60 dkg vař. brambor, 20 dkg mouky (13 dkg hrubé a 7dkg dětské krupičky), 2 vejce. Tzn.: 1/3 váhy brambor je mouka a ta je opět rozdělena: 1/3 krupice a 2/3 hrubé mouky. Vyzkoušené dobré ! 4. způsob: Bramborové knedlíky s mrkví Dtto výše recept, ale přid. ještě na kostičky nakr. mrkev, kterou zblanž. v horké vodě, aby nebyla tvrdá.

Bramborové knedlíky IV.

Bramborové knedlíky s angl. slaninou : Do uvařených brambor vmícháme teplou hrubou mouku (mouku si ohřejeme v mikrovlnce) a orestovanou anglickou slaninu, přisolíme. Děláme kuličky, které vaříme v osolené vodě. Hotové potom vyplavou. Samozřejmě můžeme dělat i nočky nebo celé knedlíky či šišky. 2. způsob: Kopýtka - Polsko 1 kg vařených brambor, 1 vejce, 350 g hladké mouky. Brambory uvařené nejlépe den předem nastrouháme na hrubém struhadle, přidáme vejce, mouku a VELMI rychle zpracujeme těsto. Z těsta vyválíme válečky, které krájíme ne kolmo, ale šikmo - proto kopýtka. Vašime ve slané vodě - cca z 4 min. vyplavou a jsou hotové. V Polsku jí jako přílohu k masům, ale i na sladko. Polévají máslem, sypou strouhankou, příp. ještě cukrují. Může se přidávat i jako příloha k omáčkám. 3. způsob: Podivné halušky Oloupané brambory nastr. na jemném struhadle, přidáme polohr. mouku, sůl, vejce. Vypracujeme těsto a dáme na navlhčené prkýno. Nožem odkrajujeme kousky těsta, které vaříme v mírně osolené vodě. Jsou hotové, jakmile vyplavou na hladinu. Takto jako příloha nebo: Dál můžeme promíchat s mírně povařeným kyselým zelím. Lze přidat i osmaženou slaninu. Nebo na oleji osmažíme hodně cibule a tu smích. do halušek se zelím.

Bramborové knedlíky V.

Bramborové knedlíky se špenátem a klobásou : Těsto: 500 g brambor, 1 vejce, 100 g hrubé mouky,100g krupice, trochu škrobu. Omáčka: 150 ml smetany, 15 g soli, 1 cibule, petrželka. Orestujeme cibuli, zalijeme smetanou, svaříme a přidáme nasekanou petrželku. Náplň: 100 g čerstvého špenátu (nakrájeného na kostičky nebo proužky), 50 g klobásy a 2 stroužky česneku. 2. způsob: Krkonošské knedlíky 1,25 kg brambor, 1 vejce, 20 dkg hrubé mouky, 2,5 dkg hladké mouky, sůl. Náplň: 10 dkg uzeného bůčku, 5 dkg sušených hub, 2 vejce, 10 dkg másla, 1 cibule, pepř. Vařené brambory oloupeme, nastrouháme, přidáme vejce, sůl, obě mouky. Vše na vále zpracujeme v těsto. Vyválíme placku a nakrájíme na čtverce - doprostřed dáme náplň. Vytvoříme knedlíky, které vaříme v osolené vodě asi 12 min. Na náplň si ve vodě namočíme houby, které předem nasekáme. Na másle osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme houby a dusíme 10 min. Pak přidáme uzený bůček nakrájený na jemné nudličky. Vše zalijeme rozšlehanými vejci a mícháme do ztuhnutí.

Bramborové knedlíky VI.

Bramborové knedlíky se švestkami : 500 g vař. jemně nastr. brambor, 200 g hrubé mouky, sůl, 1 vejce, 1 žloutek, 1 lžička másla, několik lžic mléka, 1 kg švestek. Cukr moučk., strouhaný tvaroh, máslo na ozdobu. V misce smícháme nastr. jemně brambory, rozehř. máslo, rozšleh. vejce se žloutkem, sůl, mouku a vyprac. tužší těsto. Pokud je příliš tuhé, přid. trochu mléka. Těsto rozválíme na plát, nakrájíme na kostičky a do každé zabalíme švestku. Knedlíky vložíme do vroucí slané vody a vaříme 4 - 6 min. Sypeme cukrem, str. tvarohem a poléváme máslem. 2. způsob: Bramborové amoletky - Zděna - dobré 20 dkg vař. brambor, 22 dkg polohr. mouky, 2 žloutky, trochu soli, 0,5 l mléka, 2 lžíce cukru a sníh z bílků. 3. způsob: Šlejšky s kalhotama Z brambor. těsta malé šišky naděláme a vyskládáme do vymazaného a vysypaného pekáče. Zalijeme směsí mléka a vajec a zapečeme. Podáváme polité máslem. Příloha: výborné je s kyselým mlékem.

Houskové knedlíky

Houskový knedlík : 8 rohlíku nakrájíme na kostičky, 4 celá vejce, 33 dkg mouky, mléko dle potřeby, 1/2 prášku do pečiva. Zprac. v těsto a vytvar. knedlíky, které vař. asi 1/2 hod. 2. způsob: Hrnkové knedlíky 4 vejce, 4 rohlíky, 2 hrnky mléka, 2 hrnky mouky a sůl. Rohlíky nakrájíme na kostičky, přidáme vejce, trochu soli, vlijeme mléko, mouku a vymícháme. Hrníčky vymažeme máslem a naplníme do 3/4 hmotou a dáme do hrnce s 2 - 3 cm vody a postupně zahříváme, aby hrnek nepraskl a vaříme 35 - 40 min. od bodu varu přikryté pokličkou. 3. způsob: Vídeňský knedlík 1/2 kg tvrdých rohlíků - housek určitě bez kmínu a máku pokrájených na kostičky a vmícháme 3 žloutky, zalijeme 1/4 l mléka, přidáme pokr. petrželku, lehce osolíme. Chvíli necháme odpočinout a přimícháme 2 vrchovaté lžíce hrubé mouky a zamícháme. Mokrou utěrku potřeme máslem, vložíme těsto, zavážeme do ranečku. Navlékneme na vařečku, která leží přes okraj hrnce s vařící vodou. 30 min. varu stačí. Pak krájíme na plátky, nejlépe nití. Knedlík je skvělý jen s máslem. Do těsta lze přidat i pokrájenou cibuli, kostičky slaniny, dokonce prý je dobré i s houbami. 4. způsob: Mrkvové knedlíky Hr. mouka, sůl, pr. do peč. a místo housky mrkev pokr. na kostičky a zblanž. v horké vodě, aby nebyla tvrdá.

Italské bramborové noky

Italské bramborové noky : 5 uvařených brambor, 4 lžíce polohrubé mouky, 2 lžíce solamylu, sůl. Jemně si nastrouháme brambory, přidáme špetku soli, 1 vejce, polohr. mouku a solamyl a vypracujeme těsto. (Těsto prý nezřídne, když si dáme mouku polohrubou napařit do mikrovlnky a potom se prý ani nemusí dát vejce). Z těsta děláme noky - část těsta vyválíme do špagety a jednotlivé nočky potom přetočili na vidličce smočené v mouce. Vidlička se musí na každý noček v mouce omočit a druhou rukou na obrácené vidličce pomůžeme otočit - vznikne nok vlnkovatý - prý se takto dělá v italské kuchyni. Potom nočky vaříme v osolené vodě s trochou oleje. Vyplavou asi po 3 min. Příloha: uzené se zelím, angl. slanina se zelím, ke kačeně, k huse ad. ad. 2. způsob: noky můžeme připravit špenátové 3. spůsob: noky lze též připravit s j. příchutí dle potřeby. 4. způsob: Špenátové noky 1 kg špenátu se umele a dáme na zpěn. cibuli, osolíme, opepříme, přid. prolis. česnek dle chuti. Potom strouhanku, v mléce namoč. housku a 1 vejce. Zprac. těsto. Šišky se obalí ve vejci a strouhance a smažíme.

Jablkové knedlíky s mandlemi

Jablkové knedlíky s mandlemi : Těsto: 1/2 kg jablek, 5 dkg strouhaných mandlí, 1 lžíce strouhané citronové kůry, 2 žloutky, 1 vejce, 10 dkg cukru, špetka soli, 5 dkg másla, 25 dkg hrubé mouky, 2 lžíce strouhanky. Na obalení: 1 sklenice strouhanky - asi 3 dcl, 2 lžíce krystal. cukru, moučkový cukr. Malinová omáčka: jablečná šťáva, malinová zavařenina, šťáva z citronu. Cukr, žloutky a celé vejce, máslo, sůl - rozmíchat, přidáme mouku - opět zamíchat, citr. kůru, mandle, strouhanka a dobře promíchat. Vznikne taková drobenka a nakonec přidáme jablka jemně pokrájená na malé kostičky. Děláme knedlíčky o průměru 3 cm. Dáme si vařit vodu a do vařící vody - BEZ SOLI - házíme knedlíky jednotlivě. Jinak se lepí. Vaří se 6 min. Připravíme si obalení: 2 lžíce cukru lehce na pánvi zkaramelizujeme a přidáme strouhanku a promícháme. Po uvaření a odcezení knedlíky obalíme v cukru a strouhance. Na talíři knedlíky pocukr. moučk. cukrem. Lze posypat čerstvými jahodami, ozdobit šlehačkou a p. V našem případě přelito omáčkou. 2. způsob: Ubrouskový knedlík 400 g hr. mouky, 20 g másla, 2 žloutky, 20 g droždí, 2 dcl mléka, sůl, povidla a mák. Těsto nechat kynout, rozválet a namazat povidlím. Utěrkou zavinout jako štrůdl. Vařit v páře v utěrce. Potom nakrájíme nití. Na talíři posypeme ml. mákem a omastíme vepřovým sádlem.

Krupicové noky

Krupicové noky : 4 dl mléka, 30 g tuku, 160 g krupice, sůl, 3 vejce. Máslo si rozpust. v kastrolu a přid.mléko. Když se začne vařit, přidáváme krupici. Těsto tužší - odpal. Je hot., když se přestane lepit na kastrol i vařečku. Necháme vychl. a přidáme vejce a sůl. Vykrajuj. noky, které vař. cca 4 min. v osol. vodě - když vyplavou, jsou hotové. 2. způsob: Květákové nočky 1 květák uvaříme ve sl. vodě, 5 dkg másla, 1 malá cibule, 2 vejce, 10 dkg tvrdého sýra, sůl, strouhanka, olej. Cibulku osmažíme, přidáme květák a ještě chvíli dusíme. Potom odstavíme, do vychladlého přid. vejce, sůl, strouhaný sýr. Pokud je řídké, přidáme strouhanku. Noky vykrajujeme lžící, obalujeme ve strouhance a smažíme v oleji. 3. způsob: Květákové noky Utřeme 2 žloutky s 1 lžící másla a trochou strouhanky - osolíme, opepříme a přid. muškátový květ. Smícháme s uvařeným květákem a zašleháme sníh ze 2 bílků a přid. dětskou krupici. NEudělat beton ! Vykrajujeme lžící a pečeme na oleji. 4. způsob: Noky s pr. do pečiva 300 g hr. mouky, 1 vejce, 1 dl mléka, 2 lžičky oleje, 1/2lžičky soli a 1 lžička pr. do pečiva. Vše smích. v těsto tužší. Lžičkou vykraj. noky. a zavař. je do osol. vody. Vyplavou.

Noky

Noky : Rozetřeme tuk (nebo olej) s vajíčkem a solí, když zpění - přidáváme střídavě mouku (cca 20 - 25 dkg polohrubé) a mléko. Do poslední části mouky rozmícháme 1/2 kávové lžičky prášku do pečiva. Vypracujeme těsto a necháme 1 hod. pod utěrkou kynout. Noky zavařujeme ve slané vodě (lze využít i vody po houbách). 2. způsob: Moučné noky 4 dl mléka, 40 g tuku, 300 g hr. mouky, sůl, 2 vejce. Mléko zahř. téměr k varu, přid. tuk a sůl, tenkým praménkem vsyp. mouku a za stál. mích. vař. - odpaluj., až se těsto nelepí na stěny nádoby. Sejmeme z plotny a po část. vychl. vmích. rozšleh. vejce. Lžící namoč. v horké vodě vykraj. z těsta noky a hned vař. v osol. vodě cca 4 min. 3. způsob: Noky - Jana B. Hrubá mouka, 1 vejce celé (nebo můžeme dát jen žloutek a pak vmíchat sníh), voda, sůl - těsto ani řídké, ani husté a zavařujeme ve slané vodě. 4. způsob: Sýrové noky 20 dkg str. eidamu, 12 dkg předvař. rýže, 3 vejce, sůl, pepř, kečup, curry, strouhanka, olej. Rýži uvaříme ve slané vodě. Potom vmícháme sýr, vejce, pepř, kečup, curry a necháme 1 hod. stát. Ze studené hmoty vykrajujeme nočky, které obalujeme ve strouhance a opékáme na oleji. Příloha: Tatarská omáčka.

Noky - halušky

Noky - halušky : 400 g hrubé mouky, sůl, 4 dcl mléka. Těsto ne tuhé, ne řídké. Zavařují se do vody přes cedník s kulatými dírkami. Na Slovensku se takto dělají halušky. 2. způsob: Halušky Hrubá mouka, vejce, prášek do pečiva, mléko, sůl. Zpracujeme těsto - hustší, jako na palačinky. Musí být takové tahavé a prostrká se haluškovníkem. Zavařujeme do vroucí slané vody - asi za 1 min. vyplavou. Promastí se trochu sádlem hotové. 3. způsob: Máslové nočky 0,8 l mléka, 75 g másla, 3 vejce, 250 g krupičky, sůl, muškátový květ nebo oříšek. Mléko uvedeme do varu, přidáme máslo, mírně osolíme a za stálého míchání sypeme prosátou krupici a mícháme, až vznikne těsto, které se nelepí na stěny. Necháme za občasného promíchání vychladnout. Potom těsto okořeníme trochou mušk. květu nebo oříšku a postupně vmícháme vejce. Z vymíchaného těsta vykrajujeme lžící noky, které vkládáme do vařící vody a vaříme podle velikosti 3 - 5 min. Uvařené noky dáme na chvilku do studené vody, aby částečně ztuhly a potom je uchováváme v páře.

Prachamanda

Prachamanda : Těsto uděláme jako na kynuté knedlíky. Plníme hruškami a sypeme prachamandou, což jsou sušené hrušky drcené v hmoždíři. Starý recept po babičkách. 2. způsob: Švestkové knedlíky s mákem 600 g brambor uvař. den předem nastrouháme. Přidáme 2 balíčky tvarohu, 400 g hr. mouky, vejce. Zprac. těsto, které na pomouč. vále rozválíme na placku. Do čtverců balíme švestku a zavařujeme ve vroucí vodě. Na talíři sypeme ml. mákem s cukrem a poléváme máslem. 3. způsob: Švestkové knedlíky po staročesku Uvaříme švestky či použ. kompot - vypeckované - usekané. Rozmočíme ve vodě žemli, rozdrobíme, přidáme vejce a vše zamícháme. Děláme knedlíky, obalíme je v mouce a smažíme na másle či oleji. 4. způsob: Brynzové knedlíky 250 g brynzy, 250 g bramboráku v prášku (nebo si připr. sami těsto), 2 vejce, sůl, pepř, 6 dkg slaniny, 30 dkg salámu, 250 g strouhanky, 1 lžíce oleje, mléko. Zprac. houskový knedlík a vaříme ho v osolené vodě.

Špekové knedlíky

ŠPEKOVÉ KNEDLÍKY : 3 housky na kostičky (pokud nemáme sušší, nakr. čer. a dáme je do trouby chvíli usušit), 150 g angl. slaniny nebo špeku či uzeného masa na kostičky, 2 vejce, sůl, bílý pepř, 100 g hr. mouky, sek. petrželka, 1 cibule, 1 lžička sádla, 100 ml mléka. Angl. slaninu pomalu orest. napůl na sádle a přid. cibuli, kterou restujeme chvilinku - ani ne do sklovita. Necháme vychladnout. Těstíčko: mléko, žloutky, sůl a šleháme spirál. metličkou, přid. pepř, sek. petrželku (lze dát na 1/2 i pažitku či pórek), hr. mouku. Těsto polořídké, asi jako na palačinky. Vychl. směs cibule přid. k housce a přiléváme po částech těstíčko. Promícháváme stále vařečkou. Nakonec přid. tuhý sníh - už jen lehce promíchat. Namočíme si ruce do stud. vody a tvar.koule, které SILOU stlačíme, aby při varu držely tvar. Vzniknou pevné koule, které dáme do osol. vařící vody a vaříme cca 10 min. Opět je odvislé od velikosti - v TV dělali v dlani kluci - tedy dost velké, po uvař. rozřízneme na 1/2. Uchováváme ve folii, ohříváme 2. den na pařáku. 2. způsob: Špekové knedlíky 2 skleničky na másle a slanině smažené housky, 1 sklenka hrubé mouky, 1 sklenka mléka, 2 sklenky uz. masa se špekem, 2 žloutky a sníh z bílků. Žloutky a mouku a mléko utřeme, přidáme maso s houskou a vmícháme ze 2 bílků sníh a plníme do sklenek od hořčice (2 dcl) do 3/4. Dáme do vodní lázně a od bodu varu vaříme jen 25 min.

Švestková povidlovka

Švestková povidlovka : 50 dkg brambor, polohrubá mouka a 2 vejce. Zpracujeme bramborové těsto a uděláme si špalíčky a uvaříme v osolené vodě. Švestková omáčka: 20 - 40 dkg švestkových povidel, 1/4 l mléka, skořice, cukr, sůl, med. Povidla v míse rozmích. s mlékem, přid. cukr moučkový, skořici a med. Na ozdobu: strouhaná čokoláda, šlehačka. Omáčkou přelejeme uvařené špalíčky, posypeme strouhanou čokoládou a šlehačkou. 2. způsob: Mrkvové nočky 400 g mrkve, 50 g krupice, 2 vejce, špetka str. mušk. oříšku, 1 vejce, 1 žloutek, sůl, strouhanka, olej na smaž., šťáva z 1 citronu, lžíce petrželky. Mrkev nastrouháme, přid. vejce, krupici, sůl a koření, citr. šťávu, petrželku a strouhanku. Vše promícháme a ze směsi děláme malé placičky nebo nočky, které obalíme v mouce, vejci a strouhance a smaž. na oleji. 3. způsob: Slaninové knedlíčky 100 g slaniny, 350 g krupice, sůl, pepř. Slaninu nakrájíme na malé kostičky, v kastrole rozpustíme, osmažíme na ni krupici, podlejeme horkou vodou, osolíme, opepříme a mícháme, až vznikne husté těsto. Necháme vychladnout - lžící zavařujeme knedlíčky, které vaříme ve vodě na mírném ohni. Uvařené knedlíčky dobře promastíme. Příloha: maso a zelenina dušená.

Švestkové knedlíky ve folii

Švestkové knedlíky ve folii : 500 g švestek, 150 g krupice, 50 g másla, 80 g cukru, 50 g strouhanky, 500 ml mléka, 3 tvrdší žemle (nebo veka), 2 vejce, 1 malá lžička skořice, 1 vanilkový cukr, kůra z 1 citronu, sůl. Teplá omáčka: vanilkový krém - svaříme mléko s vanilkovým pudinkem, dochutíme vanilkovým cukrem, trochou citr. šťávy a když je uvařené, vmícháme ušlehanou šlehačku do trochu vychladlého. Mléko ohřejeme, přidáme krupici a za stálého míchámí necháme zhoustnout. Musí být opravdu hodně husté ! Odstavíme a necháme vychladnout. Žemle nebo veku nakrájíme na kostičky a osmažíme na másle. Vejce, sůl, cukr, skořici, vanilkový cukr a citronovou kůru utřeme do pěny, nalijeme na žemle. Švestky vypeckujeme a nakrájíme na kostičky a smícháme se žemlovou hmotou. Přidáme vychladlou krupici, zamícháme a přidáváme strouhanku tak, aby se těsto nelepilo. Vytvarujeme knedlíky, které zabalíme do potravinové folie, na koncích svážeme (jako certle) a vaříme v osolené vodě asi 20 min. V TV bylo ozdobeno hotové jídlo karambolou, kouskem jahody, kopečkem šlehačky a lístečkem máty. Lze přidat i kolečka hroznového vína ap.